Защо тийнейджърите проявяват насилие?

  • 5 747
  • 126
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 404
Мдааа, за 4 години нищо не се е променило, всезнайковци по темата за възпитанието винаги ще има. Имате ли деца?

По въпроса за панелките и изхвърлянето нещо се обърках-имах предвид, че в много семейства и двамата родители са принудени да работят за елементарен стандарт на живот,затова се налага бабите да помагат с децата. 

# 61
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Много се дразня при включването на религията като универсално средство за борба с насилието. Аз съм атеист, да не кажа воинстващ атеист, но нито бия по-слабите от мен, нито изтезавам животни, нито имам намерение да убивам някого.

# 62
  • Мнения: 4 300
Мигито, много от тези родители не изплащат луксозни жилища, а панелки в Люлин, недей така с голямата шапка покрива всичко Peace

Аз тук да вметна за т. н Детски пубертет-  може теминът да ви дразни, но е факт наличието на някакъв труден и неуправляем период при децата около 2-3 години.
Разбира се, че съществува детски пубертет, ужасните две или както там го наричат психолозите. И това не е нито откритие на бг-мамма, нито на последните години. Описано е отдавна ( в оригиналната книга на Д-р Спок например), има елементарно обяснение, както и много други неща в живота.
Естествено, ако някой потребител тук е решил да обяснява всичко, в това число изгрева и залеза с бебешкия пубертет, проблемът е в нейния телевизор, но това не значи, че подобно явление не съществува, както и 'нормалният ' пубертет, кризата на средната възраст и прочие неща, през които преминават повечето индивиди.

А агресията и насилието не са характерни само за тийнейджърите, напротив. Огледайте се около вас- в автобуса, в магазина, в офиса, пред лекарския кабинет , в задръстването, и ще се ужасите от агресията у възрастните хора. Обществото ни е слабо, озлобено, уплашено и криещо се зад агресивна маска.

# 63
  • Мнения: 2 885
Тук се учи религия и семейни ценности. И децата не се хапят, бият, скубят и крещят още от детската градина едно друго. Поне аз не съм забелязала такива прояви за разлика от ДГ в София. Има си Кодекс за правила и дисциплина и се спазва. На родителската среща със всеки родител се коментира поведението на детето. Има силна връзка учител-родител.
Детето няма откъде да се научи да уважава възрастните или учителите щом родителите му не го правят.

# 64
  • Мнения: 5 710
Много се дразня при включването на религията като универсално средство за борба с насилието.

Аз също не виждам особена връзка м/у християнството, като средство за борба с насилието. Едва ли в човешката история има нещо по-агресивно и воинстващо от нея, и общите постулати макар да звучат по един благ и разумен начин, са ми недостоверни и дори лицемерни.

На ценностно ниво смятам, че хуманизма е достатъчен, за основа на възпитанието на един не-агресивен човек.

Немирница, едно време ( аз съм на 36) нямаше религия и религиозно обучение и в детската градина и училище беше тихо и спокойно, естествено не вярвам никъде да не минава без скубане и ритници, но бяха изолирани случаи, които бяха овладявани веднага. В училище беше същото.  Някак си реда и правилата бяха налагани и без намесата на духовни лица/или техните внушения.

# 65
  • Мнения: 4 300
Те затова децата учат религия, а не история на християнството  Grinning
Предполагам, че за едно дете е по лесно да възприеме хуманизма и моралните ценности под формата на притчи или разкази за уж случили се събития ( друг е въпросът защо да са точно за Исус).

Между другото, снощи четох на детето приказка за Мечо Пух, в която той взема от меда на пчелите, а те го подгонват и една го ужилва по носа. Детето ( 3.5г) казва 'пчелите са лоши', аз пък се замислих да му обяснявам ли нещо изобщо и лоши ли са пчелите задето са ухапали Мечо пух- крадецът на техния мед. Агресивни ли са, или просто си защитават неприкосновена частна собственост.  Дали важното е че лакомникът е пожелал осела на ближния, или че ближният не е споделил едната си риза.

# 66
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Рокси, аз бях голям фен на Мечо Пух преди да купя книжката. ТАм той краде от пчелите мед, изяжда всичкият мед на Зайко и засяда в дупката му... Показан е като лакомник, който от събуждането си мисли за яденене и как да го вземе без да се е потрудил. Затова вече не чета приказката... просто ме разочарова.
Извинете за офф-топика.

# 67
  • Мнения: 5 710
Ами дори да е на реглигиозно а не на историческо ниво, Рокси -  Исус Христос например четейки Новия завет изобщо не ми се струва хрисим човек. Непрекъснато ги командори, нарича майка си 'жено', и т.н много примери има, сигурно в байбъл клас са намерили и съответните обяснения и оправдания за поведението му,  но на мен ми е доста рязък и нетолерантен и общо взето съм загубила интерес от християнството. Да не говорим за безумните им вменявания на вина и т.н.
Ужас, кой знае в кой кръг на ада ще горя за тези думи.


Мечо Пух и Карлсон са примери за една черта на децата, която те притежават и затова са толкова любими герои - те са егоисти. Карлсон колко унижава и обижда Дребосъчето? Или бабата - не стига, че я краде а и оставя бележка " В тези кифлички би трябвало да има повече канела".
Пух е  егоцентрик " Пчелите служат за да правят мед, за да го ям аз". и т.н.
След определена възраст сигурно децата излизат от фазата на аз, аз, аз и минават на книги, като "Братята с лъвски сърца"... и т.н:–)


Изобщо не е нужно едно дете да бъде занимавано с религиозни притчи и т.н, за да получи хуманистични послания, тоест.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 15:48 от 10 c's

# 68
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Рокси, има и други начини, приказки и разкази, възпитаващи в дух на хуманизъм, но без религиозни елементи.
Иначе аз, по твоята логика, както и много други нерелигиозни хора в темата биха били същи изроди, щом не вярват в христ.догми.

# 69
  • Мнения: 4 300
10с, аз всъщност не съм виждала религиозно помагало, преразказ или там по каквато литература обучават децата. Теоретично е възможно да е филтрирано нещо приятно, но и за мен библейските истории са страшни, жестоки и някакси не ги възприемам като еталон.

Топъл дъжд, то да беше само Мечо Пух. В книжката за Червената шапчица пише, че вълкът първо изяжда бабата, след това си облича нощницата й. Мъжът ми веднага реагира "Ама той първо я е съблякъл ли", а когато бабата излиза от корема на вълка облечена, ми намигна. Детето не е задавало въпроси тук, слава богу. Може би само ние, обременените възрастни, виждаме проблем във всяко нещо.
Не знам какъв е правилният начин да покажеш принципни житейски ситуации на децата, да им покажеш ценности и принципи. Клоня към личния пример сякаш.

пп. и на мен Карлсон ми е любима книжка, но мисля че я прочетох за първи път като по голяма. Най първите книги, които си спомням, че съм чела са Синовете на Великата мечка. Приказки евентуално реди това. Не съм сигурна че Мечо Пух  и Карлсон са били преди индианците. Сещам се и за Андерсеновите приказки, толкова са тъжни,а  ги обичах много като малка. Иска ми се да си спомня как съм ги възприемала тогава.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 15:55 от Рокси

# 70
  • Мнения: 2 885
10 c's, аз съм на 35 и да, не се изучаваше религия в училище. Обаче на твоите родители им е идвало на ум да унижават, обиждат и злепоставят примерно учител. Рокси го е споменала в поста след мен. Или коментар на родител /още не мога да го проумея/, че децат да свиквали да им се крещи от учител, че след време така ще им крещи и работодателя. Shocked Тренинг, един вид, от малки.
Изучаването на религия не е това, за което си мислите повечето. Аз съм впечатлена от начина на поднасяне на информацията на едно 5 г дете. Вътре в учебната тетрадка на синът ми са рисунки за оцветяване със сцени от ежедневието и под всяка тема най-отдолу има молитва, като специално тази седмица темата е родителят да коментира с детето по какво тo се отличава от останалите членове от семейството, с какво е уникален/различен, какво обича или не обича да прави т.н. Т.е. книжката е за домашно с цел разговор с родител, оцветяване и научаване на стих. Не е задължително, препоръчително е.
Отдолу молитвата е:
Слава на Отца и Сина, и Светия Дух.
Както беше в началото, сега и всякога,
Свят без край. Амин.

# 71
  • Мнения: 1 788
Не съм сигурна дали точно религията е в основата на липсата на агресията, макар че лично аз съм религиозна в някаква степен.
Има толкова реални случаи на насилие, при които престъпникът е бил дете в религиозно семейство.
Знам само, че религията може да бъде просто като някаква добавка към възпитанието, която би помогнала, но само ако в семейството детето също се учи и възпитава да е против насилието.
Не бих забранила на детето си да посещава часове по религия, разбира се като тя е по мой избор, т.е. тази, която аз изповядвам.
Не мисля, че това е ограничаване на правото за избор, а просто някаква насока, защото така или иначе, след навършване на определени години, като един изграден индивид, порасналото дете ще избира пътя на живота си, интересите си самО (брех, че криво като няма ударения).

# 72
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Отдолу молитвата е:
Слава на Отца и Сина, и Светия Дух.
Както беше в началото, сега и всякога,
Свят без край. Амин.
Кхм, това ми звучи доста ... /няма да използвам груби думи/ Особено пък отнесено до 5г дете. Как го тълкува то? Интересно ми е.

# 73
  • Мнения: 4 300
А на мен ми е интересно и  как се очаква родителят атеист като мен да обясни на детето си защо не казваме молитвата от учебната тетрадка преди да почнем вечерята си.

# 74
  • Мнения: 5 710
Добре, каква е връзката например между едно занимание с оцветяване на ...сцена как любимата ти баба ти приготвя палачинки с молитвата отдолу. Каква е връзката
На мен тази молитва, която е дадена за пример не се връзва по никакъв начин с
например една история за това как да пресичаш на зелено, което очаквам от подобно книжле

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт