Майчинството счетоводно - 42

  • 32 492
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 9 050
Здравейте, момичета!
Връщам се от майчинство и по неволя нагазвам в трудовото законодателство.
Искат да ме уволнят...засега напъните са дисциплинарно... След като не успяха да ме принудят
сама да напусна като ми изместиха работното място на 140км (междувременно, докато съм била в отпуск работодателят ми се е влял в софийски такъв;макар че е запазен пловдивския офис)
Ще ви бъда изключително благодарна, ако ми разясните някои неща, които като чета Кодекса на труда не разбирам много.
- какви могат да бъдат причините Инспекцията по труда да даде разрешение да се уволни майка на дете до 3г. ( по Онези точки, по които тя се уволнява само с подобно разрешение)-сблъсквали ли сте се със съгласие?
- какво означава в правния мир да издържам член от семейството си, защото да-имам две деца, но и мъж, който работи. Питам, защото се каня (заради член 216 от КТ) да искам от работодателя обезщетение за преместеното работно място. И в какво форма ме съветвате да отправя искането? Писмена-ясно, но молба ли да е?,заявление ли?

.... и още имам по казуса си,ама е дълъг за обяснение....


На първия въпрос - причините могат да са всякакви. Достатъчно работодателя да докаже необходимостта от освобождаването Ви. А причините за тази необходимост можа да са абсолютно всякакви, стига да са основателни  доказуеми.

На втория въпрос - кое от всички обезщетения в чл.216 ще искате? Това по ал.3 ли? Вие живеете ли в София или пътувате до там? Сама ли си поемате транспорта или е организиран такъв за сметка на фирмата?
Изобщо така като задавате едни откъслечни въпроси, без да опишете какво целите конкретно и каква е ситуацията Ви е много неприятно. Без да искам мога да Ви подведа.

# 706
  • Мнения: 33
здравейте,
прекратиха ми трудовият договор по време на майчинство поради фалит на фирмата на 7.8.2011
и обещетението за отпуска ми казаха че щяло евентуално чак септември да го получа със заплатите за август, така ли е? и от къде да разбера кога ще оправят документите за заплатите за август месец?
записах се на борсата и от там ме пратиха в нои, а от там ми казаха да изчакам 1 месец, и да си потърся още 1 заплата обещетение по чл. 226 мисля че беше, че в рамките на 1 месец след прекратяване не съм си намерила работа, кога трябва работодателя да ми изплати тази заплата? и какво мога да направя ако не желае да ми изплати нито едно от двете обещетения които ми се полагат?

# 707
  • Русе
  • Мнения: 530
здравейте,
прекратиха ми трудовият договор по време на майчинство поради фалит на фирмата на 7.8.2011
и обещетението за отпуска ми казаха че щяло евентуално чак септември да го получа със заплатите за август, така ли е? и от къде да разбера кога ще оправят документите за заплатите за август месец?
записах се на борсата и от там ме пратиха в нои, а от там ми казаха да изчакам 1 месец, и да си потърся още 1 заплата обещетение по чл. 226 мисля че беше, че в рамките на 1 месец след прекратяване не съм си намерила работа, кога трябва работодателя да ми изплати тази заплата? и какво мога да направя ако не желае да ми изплати нито едно от двете обещетения които ми се полагат?
Ако заплатите за август се изплащат през септември, би трябвало и обезщетенията да ти се изплатят тогава. Как по принцип се получават заплати във фирмата- месец за месец, в следващ месец за предходния- ти би трябвало да знаеш най- добре кога си получаваш заплатата. Изплащането на натрупаната отпуската и полагащото се обезщетение за оставане без работа би трябвало да са уредени в заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, която си подписала. Там изрично трябва да е написано колко отпуска ще ти бъде наплатена и какво обезщетение ти се дължи за оставане без работа. При положение че е подписан този документ от работодателя ти, няма как да не ти изплатят това, което ти се полага. Имаш право да се обърнеш към съответните институции- Инспекция по труда, съд.

# 708
  • София
  • Мнения: 6 597
Моля, за коментар на ТОВА  становище.

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=38473 на Емил Мирославов от МТСП

В цитирания член на КСО никъде не пише "дестки ясли" има допълнителни някакви указания ли, писма ли, правилник за прилагането на КСО или аз чета някакаъв стар вариант ???
Вече се обърках тотално Rolling Eyes точно в тази тема се коментираше точно обратното, че работаща майка с дете до 2 г., посещаващо ясла има право на 1/2 от МРЗ до навършване на 2 г. на детето.
Моя позната ТРЗ също ми каза, че всичките "нейни майки" с деца в ясли ги получават и в момента.
Благодаря !  Peace
 

# 709
  • Мнения: 39
Здравейте! Искам да ви попитам нещо набързо, защото не мога да изчета всичко до тук. Ако имам неизползван отпуск за 2011 година и сега изляза в болничен за раждане и след това в отпуск по майчинство, ще изгубя ли полагаемия ми отпуск за тази година или ще се прехвърли след отпуска за отглеждане на дете /след две години примерно/? Преди се запазваше, но сега след последните промени.... newsm78

# 710
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Моля, за коментар на ТОВА  становище.

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=38473 на Емил Мирославов от МТСП

В цитирания член на КСО никъде не пише "дестки ясли" има допълнителни някакви указания ли, писма ли, правилник за прилагането на КСО или аз чета някакаъв стар вариант ???
Вече се обърках тотално Rolling Eyes точно в тази тема се коментираше точно обратното, че работаща майка с дете до 2 г., посещаващо ясла има право на 1/2 от МРЗ до навършване на 2 г. на детето.
Моя позната ТРЗ също ми каза, че всичките "нейни майки" с деца в ясли ги получават и в момента.
Благодаря !  Peace
 

Тук става въпрос за факта, че след като децата са настанени в ясла, то майката няма право на отпуск за тяхното гледане и цялото обезщетение. 1/2 от обезщетението се получава по чл. 54 от КСО.

Здравейте! Искам да ви попитам нещо набързо, защото не мога да изчета всичко до тук. Ако имам неизползван отпуск за 2011 година и сега изляза в болничен за раждане и след това в отпуск по майчинство, ще изгубя ли полагаемия ми отпуск за тази година или ще се прехвърли след отпуска за отглеждане на дете /след две години примерно/? Преди се запазваше, но сега след последните промени.... newsm78

Пак се запазва, не се губи, защото е отложен поради ползване на друг вид отпуск.

Последна редакция: чт, 25 авг 2011, 11:42 от Boten Mary

# 711
  • варна
  • Мнения: 1 228
Здравейте ,ще питам сигурно нещо тъпо но изобщо не съм наясно ,а мисля че искат да ме изработят.
В болнични съм от началото на бременността ,след изтичането на 180 дни си пуснах отпуската която ми се полага .Днес ме извикаха да подпиша някакви документи.
Били стари договори ,били забравили да ми ги да дадат ,имаше на единия дата от 2010 година.Не ги четох което е моя грешка ,но шефа ми висеше на главата  .
След това ми дръпнаха едно конско ,защо не съм била отишла на ТЕЛК ,а съм набутвала фирмата като съм си пускала отпуска.
Има ли варианти с тези договори със задна дата по някакъв начин да ме изработят ,я с отпуска ,я с нещо друго?И с какво толкова ги набутвам?
По принцип винаги са били коректни работодатели не съм имала проблеми.
Извинявам се за объркания пост ,но наистина съм притеснена ,а нищо не разбирам от тези неща.

Последна редакция: чт, 25 авг 2011, 12:37 от mimenceto123

# 712
  • Мнения: 30
Искам да попитам колко ви забавят изплащането на обезщетенията. За месец юли имам 8 дни, които трябва да се изплатят на основание болничен, а за останалите 13 работни дни е подадена необходимата декларация. Осигуровките за м. юли са преведени още на 1-ви август. НОИ ми е изплатила до момента само за първите 8 дни, останалите се бавят. Счетоводителката ми е проверила по телефон дали има нещо неточно, но са й казали, че няма проблем. Въпросът ми е - по принцип ли се проточват нещата или е необходимо да отида на място и да "разследвам" казуса? Освен това ми прави впечатление, че изплащанията при мен са само в дните - вторник и четвъртък. Дали е закономерност?!
Благодаря!

# 713
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Искам да попитам колко ви забавят изплащането на обезщетенията. За месец юли имам 8 дни, които трябва да се изплатят на основание болничен, а за останалите 13 работни дни е подадена необходимата декларация. Осигуровките за м. юли са преведени още на 1-ви август. НОИ ми е изплатила до момента само за първите 8 дни, останалите се бавят. Счетоводителката ми е проверила по телефон дали има нещо неточно, но са й казали, че няма проблем. Въпросът ми е - по принцип ли се проточват нещата или е необходимо да отида на място и да "разследвам" казуса? Освен това ми прави впечатление, че изплащанията при мен са само в дните - вторник и четвъртък. Дали е закономерност?!
Благодаря!
В срок от 15 работни дни от подаване на декларацияат за втората година в НОИ. ДА, плащанията са само вторник и четвъртък. След това всеки месец до 15 работни дни след подаване на декл.1 от работодателя. Това до 5-то число е само за първите 410дн.

mimenceto123 ти сама не знаеш какво си подписала, няма как ние да отгатнем. Набутването е, че работодателя ти плаща платения отпуск. С ТЕЛК и продължаване на болничен парите ти идват от НОИ. Предпогалам, че това са имали впредвид.

# 714
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте ,ще питам сигурно нещо тъпо но изобщо не съм наясно ,а мисля че искат да ме изработят.
В болнични съм от началото на бременността ,след изтичането на 180 дни си пуснах отпуската която ми се полага .Днес ме извикаха да подпиша някакви документи.
Били стари договори ,били забравили да ми ги да дадат ,имаше на единия дата от 2010 година.Не ги четох което е моя грешка ,но шефа ми висеше на главата  .
След това ми дръпнаха едно конско ,защо не съм била отишла на ТЕЛК ,а съм набутвала фирмата като съм си пускала отпуска.
Има ли варианти с тези договори със задна дата по някакъв начин да ме изработят ,я с отпуска ,я с нещо друго?И с какво толкова ги набутвам?
По принцип винаги са били коректни работодатели не съм имала проблеми.
Извинявам се за объркания пост ,но наистина съм притеснена ,а нищо не разбирам от тези неща.

Не мога да си представя какви корекции биха могли да направят сега за 2010 г. - такива се правят само по предписание от контролни органи / НОИ, ИТ /, тъй че едва ли нещо искат да те "извозят"  Stop
"Набутването" идва от факта, че след 180-те дни, ако беше ходила на ТЕЛК щеше да вземаш отново обезщетение от НОИ, а нямаше работодателят да ти плаща възнаграждение за платен отпуск. Това ми звучи несериозно, защото така или иначе ти си имаш право на този отпуск и дали сега, дали някога напред във времето работодателят все ще се " набута" да ти ги плати.
Не мисля, че имаш причина за притеснение иили по-скоро аз не мога да разгадая такава  newsm78

Друг път, все пак, е добре да гледаш какво подписваш.

# 715
  • Мнения: 9 050
Здравейте ,ще питам сигурно нещо тъпо но изобщо не съм наясно ,а мисля че искат да ме изработят.
В болнични съм от началото на бременността ,след изтичането на 180 дни си пуснах отпуската която ми се полага .Днес ме извикаха да подпиша някакви документи.
Били стари договори ,били забравили да ми ги да дадат ,имаше на единия дата от 2010 година.Не ги четох което е моя грешка ,но шефа ми висеше на главата  .
След това ми дръпнаха едно конско ,защо не съм била отишла на ТЕЛК ,а съм набутвала фирмата като съм си пускала отпуска.
Има ли варианти с тези договори със задна дата по някакъв начин да ме изработят ,я с отпуска ,я с нещо друго?И с какво толкова ги набутвам?
По принцип винаги са били коректни работодатели не съм имала проблеми.
Извинявам се за объркания пост ,но наистина съм притеснена ,а нищо не разбирам от тези неща.

Единственият начин да получите отговор на въпросите си е да си прочетете договорите, които сте подписала.

# 716
  • Мнения: 19
Здравейте! Бих искала да опиша ситуацията, както ми я обясниха на мен и ако е възможно някой от вас да потвърди дали всичко е така Rolling Eyes А ако има нещо, което да не знам, моля обяснете ми Blush

Аз тъкмо завърших бакалавърска степен (редовно обучение) и записах магистърска степен (пак редовно), когато разбрах че съм бременна. По документи трудовият ми стаж преди да забременея е 2 месеца и няколко дни (понеже не ме водеха на договор, а когато имах такъв беше на 4 часа). В момента работя, но в най добрия случай докато родя ще съм събрала 10 месеца общ трудов стаж. Който не ми достига, за да взимам веднага майчинство. То все пак се натрупва и 2 или 3 месец след раждането ще мога да получавам такова. През тези 2-3 месеца мога ли да получавам помощта за самотна майка,  ако нямам брак, но все пак бащата е вписан в акта за раждане?
Равносметката:
 - Болничният (45 дни преди раждане) няма да ми се изплати, защото нямам 12 месеца осигурителен стаж
 - Майчинските, които ще получавам през първата 1 година (или останалите 9 месеца от нея) ще се формират от доходите ми за последните 18 месеца, а за месеците, когато не съм имала доход се взема минималната работна заплата (МРЗ). Така ли е при положение, че през тези месеци съм била студентка? През втората година от майчинството, което ще получавам ще е в размер на МРЗ
 - Детски имам ли право да получавам? От кога? В какъв размер? (това още не съм го проучила)
 - Еднократната помощ при раждане е 250лв, а еднократната помощ за студенти редовно обучение е 2880лв (или ако променят закона 3240лв), макар че за мен може и да не е в пълен размер понеже завършвам 4 месеца след като родя. Доколкото знам получавам и двете.


Та това е всичко, което знам, което не знам и както го знам. Надявам се вие да ми потвърдите информацията или пък да ми кажете истинската, че всеки ден ми казват различни неща и вече не знам какво е в действителност. А не ми се тръгва от сега по институции да разпитавам. Благодаря ви предварително и дано не съм ви досадила  Grinning Heart Eyes Grinning

# 717
  • Мнения: 193
Здравейте отново и ако може един отговор на воето въпросче, защото съм в много неясна ситуация.
Работодателят ми иска да ме съкрати по възможно най-безобидния начин, за да мога да взимам обезщететие върху трудовия ми стаж, а не само тези 4 месеца, както е ако съм освободена по взаимно съгласие. Детето ми навърши две години, пуснах си платения отпуск, който ми се полагаше и т.н., и дойде времето, в което трябва да излеза на борсата, понеже няма възможност да ме върне на работа. А понеже се е допитал до инспекцията по труда и те са му отговорили, че няма да дадът разрешение за съкращение, защото аз съм последния служител, който трябва да съкрати, поради намаляне обема на работа и т.н. Та въпросът ми е :
Ако ме преназначи на друга длъжност във фирмата с изпитателен срок и след няколко дни ме уволни или съкрати /не знам кое е по-точното наименование/ ще мога ли да взимам от борсата обезщетение, което да не е 4 месеца по 120лв., а обезщетение в размер на 80% от осигурителния доход.

# 718
  • Мнения: 9 050
Здравейте! Бих искала да опиша ситуацията, както ми я обясниха на мен и ако е възможно някой от вас да потвърди дали всичко е така Rolling Eyes А ако има нещо, което да не знам, моля обяснете ми Blush

Аз тъкмо завърших бакалавърска степен (редовно обучение) и записах магистърска степен (пак редовно), когато разбрах че съм бременна. По документи трудовият ми стаж преди да забременея е 2 месеца и няколко дни (понеже не ме водеха на договор, а когато имах такъв беше на 4 часа). Тук грешите. Трудов и осигурителен стаж са различни неща. 1 месец на 4 часа е половин месец трудов стаж, но е цял месец осигурителен стаж. Проверете колко Ви е осигуриления стаж от това работно място. В момента работя, но в най добрия случай докато родя ще съм събрала 10 месеца общ трудов стаж. Който не ми достига, за да взимам веднага майчинство. То все пак се натрупва и 2 или 3 месец след раждането ще мога да получавам такова. През тези 2-3 месеца мога ли да получавам помощта за самотна майка,  ако нямам брак, но все пак бащата е вписан в акта за раждане? Ако бащата е припознал детето и с него живеете в едно домакинство, Вие не сте самотна майка, независимо от фака, че с бащата нямате сключен граждански брак.
Равносметката:
 - Болничният (45 дни преди раждане) няма да ми се изплати, защото нямам 12 месеца осигурителен стаж - както стана ясно, това не е много сигурно
 - Майчинските, които ще получавам през първата 1 година (или останалите 12 (обезщетение се получава през 410 дни. Това е повече от година. месеца от нея) ще се формират от доходите ми за последните 18 месеца, а за месеците, когато не съм имала доход се взема минималната работна заплата (МРЗ). Така ли е при положение, че през тези месеци съм била студентка? През втората година от майчинството, което ще получавам ще е в размер на МРЗ - обезщетението през втората година не е обвързано с МРЗ. През последните години то е равно на МРЗ, но това не е задължително. Размерът на това обезщетение се определя ежегодно. В началото на 2012 ще се разбере колко ще бъде.
 - Детски имам ли право да получавам? От кога? В какъв размер? (това още не съм го проучила) - Ако отговаряте на социалните критерии - доход на челн от семейството не повече от определен размер. Както казах, ако с бащата на детео сте едно домакинство, се взимат предвид и неговите доходи.
 - Еднократната помощ при раждане е 250лв, а еднократната помощ за студенти редовно обучение е 2880лв (или ако променят закона 3240лв), макар че за мен може и да не е в пълен размер понеже завършвам 4 месеца след като родя. Доколкото знам получавам и двете. - така е, имате право и на двете. Помощта за студенти се изплаща пропорционално.


Та това е всичко, което знам, което не знам и както го знам. Надявам се вие да ми потвърдите информацията или пък да ми кажете истинската, че всеки ден ми казват различни неща и вече не знам какво е в действителност. А не ми се тръгва от сега по институции да разпитавам. Благодаря ви предварително и дано не съм ви досадила  Grinning Heart Eyes Grinning


# 719
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
...
 Детски имам ли право да получавам? От кога? В какъв размер? (това още не съм го проучила) - Ако отговаряте на социалните критерии - доход на челн от семейството не повече от определен размер. Както казах, ако с бащата на детео сте едно домакинство, се взимат предвид и неговите доходи.

Това за домакинството нещо ново ли е? Другия месец ми предстои да подавам документи за детски и е хубаво да знам. Аз също нямам брак с бащата, припознал ги е и сме в едно домакинство. Предходните две години за него данни в декларациите за детските не са ми искали и не съм попълвала.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт