Майчинството счетоводно - 42

  • 32 491
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 2 110
Здравейте,
въпросът ми може би не е точно за тук, но не намерих по-подходяща тема.
Нали по настоящата схема през първите 3 болнични дни служителите получават от своя работодател по 70% от средната си работна заплата за месеца, през който са се разболели.
За м.август аз съм 5 дни платен отпуск и след това целия месец болничен. Каква база ще ми вземат за изчисляването на тези 70%? Мерси  bouquet

# 721
  • Мнения: 9 050
...
 Детски имам ли право да получавам? От кога? В какъв размер? (това още не съм го проучила) - Ако отговаряте на социалните критерии - доход на челн от семейството не повече от определен размер. Както казах, ако с бащата на детео сте едно домакинство, се взимат предвид и неговите доходи.

Това за домакинството нещо ново ли е? Другия месец ми предстои да подавам документи за детски и е хубаво да знам. Аз също нямам брак с бащата, припознал ги е и сме в едно домакинство. Предходните две години за него данни в декларациите за детските не са ми искали и не съм попълвала.

От промените на Семейния кодекс преди няколко години. Ако сте регистрирали съжителството си на семейни начала, Вие сте семеийство, независимо че нямате брак.
(Да живеете с някой в един апартамент, не означава че сте едно домакинство).

# 722
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте,
въпросът ми може би не е точно за тук, но не намерих по-подходяща тема.
Нали по настоящата схема през първите 3 болнични дни служителите получават от своя работодател по 70% от средната си работна заплата за месеца, през който са се разболели.
За м.август аз съм 5 дни платен отпуск и след това целия месец болничен. Каква база ще ми вземат за изчисляването на тези 70%? Мерси  bouquet
Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия работен ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение.

# 723
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте,
въпросът ми може би не е точно за тук, но не намерих по-подходяща тема.
Нали по настоящата схема през първите 3 болнични дни служителите получават от своя работодател по 70% от средната си работна заплата за месеца, през който са се разболели.
За м.август аз съм 5 дни платен отпуск и след това целия месец болничен. Каква база ще ми вземат за изчисляването на тези 70%? Мерси  bouquet
Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия работен ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение.


Работодателят вече плаща първите три работни дни от временната неработоспособност.

# 724
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Здравейте, момичета!
Скоро ми предстои връщане на работа. Искам да ви попитам, какви са ми правата, свързани с невзетите отпуски, за 3 години. Годината, в която родих и следващите две. Имам ли право да си ги поискам от работодателя и той, има ли право да ми откаже? Платени ли са?
Тъй, като няма да имам възможност да работя, след това ли да прекратя трудовите си отношения с него? Ще мога ли да взимам помощ за безработни и колко време?
Много въпроси са, но знам, че вие сте вещи в областта! Hug

# 725
  • Мнения: 9 050
Здравейте,
въпросът ми може би не е точно за тук, но не намерих по-подходяща тема.
Нали по настоящата схема през първите 3 болнични дни служителите получават от своя работодател по 70% от средната си работна заплата за месеца, през който са се разболели.
За м.август аз съм 5 дни платен отпуск и след това целия месец болничен. Каква база ще ми вземат за изчисляването на тези 70%? Мерси  bouquet
Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия работен ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение.


Работодателят вече плаща първите три работни дни от временната неработоспособност.

И изплаща 70% от възнаграждението, а не 100%.

# 726
  • Мнения: 9 050
Здравейте, момичета!
Скоро ми предстои връщане на работа. Искам да ви попитам, какви са ми правата, свързани с невзетите отпуски, за 3 години. Годината, в която родих и следващите две. Имам ли право да си ги поискам от работодателя и той, има ли право да ми откаже? Платени ли са?
Тъй, като няма да имам възможност да работя, след това ли да прекратя трудовите си отношения с него? Ще мога ли да взимам помощ за безработни и колко време?
Много въпроси са, но знам, че вие сте вещи в областта! Hug

Дааааа, много са. И на всички тях има отговор в рамките на последните не повече от 10 страници... Наистина, на почти всяка страница има въпрос и отговор и за отпуските и за обезщетението за безработица.

Неползваните отпуски Ви се трупат. Можете да си ги ползвате. Работодателя може да Ви откаже ползване само на отпуска за тази година. На отпуските за предходните години - не може.
Какво значи платени ли са? - Платеният отпуск е платен, неплатения не е платен. 

Кога да прекратите правоотношението си е Ваш личени избор. Ако искате - ползвате си отпуска и тогава. Ако искате - прекратете го преди ползване на отпуска. Тогава отпуска ще Ви се изплати под формата на обезщетение за ниезползван отпуск.

Това колко време ще взимате обезщетение за безработица зависи от основанието за прекратяване на правоотношението. Ако е по взаимно съгласие или с подадено от Вас предизвестие/молба за прекратяване - ще взимате минималното обезщетение за не повече от 4 месеца.
Ако сте съкратена - ще взимате 60% от осигурителния си доход 18 месеца назад, за период, зависещ от трудовия Ви стаж. За да Ви съкратят обаче са необходими две неща - първо работодателя наистина да има основание да съкращава и второ - да получи разрешение от Инспекцията по труда (което няма вероятност да стане, защото ИТ обикновено отказва).

# 727
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
ZinaSt, благодаря за отговора  Hug Не съм запозната с правната страна на въпроса, затова ми се видя и странно  Simple Smile

# 728
  • sofia
  • Мнения: 3 706
Благодаря Ви за отговора!
Ще проуча предишните страници и, тъй като хал хабер си нямам по тези въпроси, нищо чудно отново да питам... Embarassed

# 729
  • Мнения: 39
Този въпрос сигурно сте го обсъждали, но не мога да го намеря.
От кога назад се вземат 18 месеца за изчисляване на майчинството? От месеца в който е 45 дневния болничен за раждане, той включва ли се, ако се вземе друг болничен той без прекъсване ли трябва да бъде до 45 дневния, за да не се брои този месец?
Ама как го обясних Embarassed

# 730
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Този въпрос сигурно сте го обсъждали, но не мога да го намеря.
От кога назад се вземат 18 месеца за изчисляване на майчинството? От месеца в който е 45 дневния болничен за раждане, той включва ли се, ако се вземе друг болничен той без прекъсване ли трябва да бъде до 45 дневния, за да не се брои този месец?
Ама как го обясних Embarassed
Месеца, през който е издаден болничният не се брои. Смята се от предходният назад.

# 731
  • Мнения: 22
Здравейте,

Само при мен ли сайтът на НОИ за проверка на социалното осигуряване не работи? Някой има ли информаия по въпроса?

Благодаря!

# 732
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Здравейте,

Само при мен ли сайтът на НОИ за проверка на социалното осигуряване не работи? Някой има ли информаия по въпроса?

Благодаря!
При мен се зарежда без проблем.

# 733
  • Мнения: 19
 ZinaSt искам първо изключително много да ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор  Hug  bouquet

Само че за мен възникнаха още въпроси:  Sad

По документи трудовият ми стаж преди да забременея е 2 месеца и няколко дни (понеже не ме водеха на договор, а когато имах такъв беше на 4 часа). Тук грешите. Трудов и осигурителен стаж са различни неща. 1 месец на 4 часа е половин месец трудов стаж, но е цял месец осигурителен стаж.  Винаги ли е така? И кой от двата се гледа за майчинството? Проверете колко Ви е осигуриления стаж от това работно място.
Само в НОИ ли мога да проверя колко ми е стажа?
     *****
... мога ли да получавам помощта за самотна майка,  ако нямам брак, но все пак бащата е вписан в акта за раждане? [/i] Ако бащата е припознал детето и с него живеете в едно домакинство, Вие не сте самотна майка, независимо от фака, че с бащата нямате сключен граждански брак.
Има ли значение, че не смятам да си променям адресната регистрация?

     *****
 - Болничният (45 дни преди раждане) няма да ми се изплати, защото нямам 12 месеца осигурителен стаж - както стана ясно, това не е много сигурно
А ако все пак нямам този стаж означава, че нямам право на болничен, така ли?
     *****
 - Детски имам ли право да получавам? От кога? В какъв размер? (това още не съм го проучила) - Ако отговаряте на социалните критерии - доход на челн от семейството не повече от определен размер. Както казах, ако с бащата на детео сте едно домакинство, се взимат предвид и неговите доходи.
Колко е минималният праг? Това се изчислява като се съберат всички доходи и се разделят на броя на членовете (аз, той и детето), нали?
     *****
 - Еднократната помощ при раждане е 250лв, а еднократната помощ за студенти редовно обучение е 2880лв (или ако променят закона 3240лв), макар че за мен може и да не е в пълен размер понеже завършвам 4 месеца след като родя. Доколкото знам получавам и двете. - така е, имате право и на двете. Помощта за студенти се изплаща пропорционално.
Какво се има предвид под "пропорционално"?

# 734
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Здравейте,

Само при мен ли сайтът на НОИ за проверка на социалното осигуряване не работи? Някой има ли информаия по въпроса?

Благодаря!
При мен се зарежда без проблем.

С какъв браузър работиш? Пробвай с  Internet Explorer.

Общи условия

Активация на акаунт