Въпрос за държавна работа

  • 5 207
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Момичета, спешно имам нужда от вашата компетентна помощ. Имам възможност да почна работа в една държавна институция, ще отговарям там за някакви неща, но опциите са две - едната е да съм държавен служител, а другата е за експерт или не знам как точно се води, но няма да съм държавен служител. Хубавото на второто е, че ще се води по някакви там европрограми и се взима двойна заплата, но от друга страна си мисля, че е по-добре да си държавен служител, защото почти няма как после да те мръднат от мястото. А все пак идват избори и не се знае кой ще коли и беси в това ведомство след тях. А този, който ме урежда, не е много запознат с подробности и не искам да го ангажирам допълнително. Въпроса е, че трябва да се действа много бързо, защто утре може да е късно, както се казва. Интереса е голям и всеки гледа да уреди негов човек на подобни позиции, знаете как е... Какво ще ме посъветвате?

# 1
  • София
  • Мнения: 7 992
Аз бих избрала експертната длъжност. Работата в звената, боравещи с европейски пари, е достатъчно атрактивна после и в частния сектор. Ако си добър специалист, ще се реализираш в друга агенция/министерство или нещо аналогично.

# 2
  • Мнения: 24 467
===си мисля, че е по-добре да си държавен служител, защото почти няма как после да те мръднат от мястото. ===

Виж, това не е хич сигурно.  Grinning
Виж си двете работи, избери си по- интересната, а ако е и по- платена- хващай се, освен ако не е срочен договор /до завършване на даден проект, например/.
Не си писала нищо по същество- какви са двете длъжности, т.е. с какво ще се занимаваш на едното и на другото място.

# 3
  • Мнения: 2
Става въпрос за едно и също нещо, доколкото разбрах, но има вариант да бъда назначена по два различни начина. Милинка е права, но реално аз не знам дали съм доббър специалист, защото никога не съм работила в тази сфера. Просто чисто формално отговарям на изискванията и могат да ме назначат. Освен това позицията е отговорна, така че хората под мен са с опит и реално няма да се спира процеса, а аз ще се уча в движение.

# 4
  • Мнения: 2 927
     Ако няма съществена разлика в длъжностите, аз бих избрала да съм служител по трудов договор. Ако говориш за общинска администрация, като споменаваш изборите, добре е да знаеш, че всеки нов Общински съвет гласува нова структура. При приемането и от двата вида длъжности могат да те освободят еднакво лесно, ако такъв щат вече не се предвижда.
    Все пак освобождаването на държавен служител в нормални условия е доста по-трудно от освобождаването на служител по трудов договор.

# 5
  • Мнения: 24 467
Какви са параметрите на евентуалния трудов договор, този, по проекта. Има ли срочен характер?
Вярно е, не можеш да знаеш дали си за работата или не си, докато не я започнеш.
Напълно идентични длъжности, но едната е по служебно, а другата- по трудово правоотношение- така ли е?
Държавният служител, назначен за първи път на държавна служба, хич не отива там до века. Има си изпитателен срок. Освен това и тях ги тресат съкращения. Имах 20 познати, съкратени наведнъж при една трансформация на администрация- всичките държавни служители без срок за изпитване.
А, и още нещо, при държавните служители няма защити по КТ /чл.333, напр./.
Това е добре да не е водещото при избора ти. Разгледай добре какви са задълженията ти и какъв е трудовия договор.

Да ти го постна само чл.12 от ЗДС: "Когато кандидатът се назначава за първи път на държавна служба, в едногодишен срок, считано от датата на встъпване в длъжност, органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение без предизвестие. В случай че правоотношението се измени преди изтичането на срока, срокът за изпитване продължава да тече при следващото служебно правоотношение."
За разлика от него чл.70 от КТ, ако първоначално се ползва това основание за назначаване, предвижда 6 месеца, не 1 година.

Последна редакция: вт, 19 юли 2011, 15:12 от Judy

# 6
  • Мнения: 2
Става въпрос за министерство и да длъжностите са напълно идентични. Въпроса е, че до колкото разбрах, в единия случай, като експерт ще мога да взимам двойна заплата защото тази дирекция работи с европейски пари. Но пък преди малко една приятелка ми каза, че и като държавен служител пак можело да се взимат тези пари, ако пък ли не, като се сложили и допълнителните приходи от разни комисии и командировъчни, пак се докарвали до към два бона месечно... Но си мисля, че държавния служител се ползва с повече облаги и хич няма да им е лесно да ме махнат, ако един ден се сменят там силните хора, които са в момента.
Извинете ако ви звуча малко объркано, но наистина ми е такова, а и говоря по двата телефона и всеки дава някакви съвети и направо не знам...  #Crazy

# 7
  • Мнения: 119
Пази Боже от такива държавни служители! Че и на отговорен пост! И как си издържа конкурса!?

# 8
  • Мнения: 4 841
Пази Боже от такива държавни служители! Че и на отговорен пост! И как си издържа конкурса!?

Абе, на кой му пука... Важното е, че ще се работи там някаква работа, и ще се взимат някакви пари, че и двойни, че и европейски  Joy Joy Joy
Не е смешно, трагично е, ама не мога да се сдържа  Joy Joy Joy

# 9
  • Мнения: 2
По повод последните коментари - както вече споменах, или извинявам се ако съм пропуснала, формално отговарям на изискванията - имам висше, имам магистърска, имам 5 години трудов стаж, вече тук е въпрос на тълкование до колко може да се каже, че е " в тази област", но за това има кой да се погрижи, така че не виждам защо да не приема. А и парите си ги бива. Аз съм отговорен човек и когато ми се плаща адекватно, влагам всичко от себе си. Освен това умея да работя с хора, а това е качество което обикновенно липсва в така наречените и самозвани "експерти"

# 10
  • Мнения: 119
Ми успех на конкурса ти желая ... в министерството. Поне пишеш що-годе правилно. (като ти гледам набора де)

# 11
  • Мнения: 2
Конкурса е формалност, мила.  Wink

ПП Поне можеш да четеш,( като ти гледам набора де...) хаха, майтап, да не се засегнеш сега.   Hug

# 12
  • Мнения: 119
Аз съвсем искрено ти пожелавам успех, пък ... ще видим

# 13
  • Мнения: 2 927
    Извинявай за въпроса, но сега видях предполагаемата заплата.
    В момента има 4 активни конкурса, обявени от Министерствата. При трите няма първоначална заплата по-висока от 537 лв. Освен ако не кандидатстваш за Главен секретар на МРРБ.
    Гъбаркаш ли се с нас?

# 14
  • Мнения: 2
Не, не се гъбаркам. Просто някои неща не се обявяват. Има си начини за това, има различни схеми...не е тук мястото да обсъждаме тези неща....

# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
А, и още нещо, при държавните служители няма защити по КТ /чл.333, напр./.

Мда и освен това отпуските на държавните служители в момента са 20 дни и не дават допълнителен, защото е записано в ЗДСл така, че има вратичка да не го дадат (не мога да цитирам в момента по памет члена), а по трудово правоотношение ако си, ще са 20 основен и тъй като в Кодекса е записано "не по-малко от 5 работни дни" допълнителен - т. 2 на ал. 1 от чл. 156, ще ти се полага и допълнителен.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 363
Не, не се гъбаркам. Просто някои неща не се обявяват. Има си начини за това, има различни схеми...не е тук мястото да обсъждаме тези неща....

като гледам, доста си светната по схемите за крехката си възраст. не разбирам тогава защо дириш акъл тук.

# 17
  • Мнения: 2
Благодаря, Нати. Отпуските не са ми проблем, защото винаги ако се наложи мога да си взема някой болничен..Wink Но все пак благодаря, защото точно това искам - да разбера всички детайли.

Благодаря и на тези, които ми писаха на ЛС, въпреки, че си противоречат.
Май наистина е голям хаос в тази държавна администрация.  Thinking Очевидно трябват нови и необременени хора, като мен, за да се пооправят нещата...

# 18
# 19
  • Мнения: 2
Не, не се гъбаркам. Просто някои неща не се обявяват. Има си начини за това, има различни схеми...не е тук мястото да обсъждаме тези неща....

като гледам, доста си светната по схемите за крехката си възраст. не разбирам тогава защо дириш акъл тук.

Е чак пък  доста... Дори бих казала, че хич не разбирам от схеми, просто съм чувала за някои неща. За това искам да знам и де юре как стоят нещата...  Но тук говорим за съвсем друго.

А и да си говорим честно, за да се създаде печаливша "схема", трябва да се познава много добре фундамента, който в случая е закона. Нали? Адвокатите и юристите за това са най-изпечените мошеници - защото познават закона...

# 20
  • Мнения: 150
Ох, направо ме стъписа! Като бивш държавен служител и доста добре запозната със системата, в мен възникна дълбоко проникновена чуденка, какви са тези заплати за държавни служители, аз за такова животно не съм чувала.

# 21
  • Мнения: 2 927
Май наистина е голям хаос в тази държавна администрация.  Thinking Очевидно трябват нови и необременени хора, като мен, за да се пооправят нещата...
Хайде, честита нова служба, каквато и да е тя!  Grinning
И да оправиш цялото министерство в най-кратки срокове.  Mr. Green

malvinaina, не се чуди, нещата вече са различни. Сега държавните служители вземат много повече пари от обявените заплати.

# 22
  • ТАМ КЪДЕТО ИМА ВОДИЧКА
  • Мнения: 82
Пази Боже от такива държавни служители! Че и на отговорен пост! И как си издържа конкурса!?

Абе, на кой му пука... Важното е, че ще се работи там някаква работа, и ще се взимат някакви пари, че и двойни, че и европейски  Joy Joy Joy
Не е смешно, трагично е, ама не мога да се сдържа  Joy Joy Joy

Как да не му се доплаче на човек? А вчера говореха за чистата и свата република на Левски.
Трагично е, унизително, и гнусно.











# 23
  • Мнения: 2
Еванина, няма нужда от подобен патос. Ако търсиш нещо такова, по добре се насочи към следващия рецитал-концерт на Недялко Йорданов. Wink

# 24
  • Мнения: 119
И все пак, по-добре да е тя (грамотна е и не е злобна), че какви съм виждала ...

# 25
  • Мнения: 24 467
Сега и "де юре" вече знаеш, че и на държавните служители и на обикновените трудоваци хич не им е сигурно.  Grinning
Едните се съдят в едно съдилище, като ги изгонят, другите- в друго, това е разликата.
Кое министерство ще се променя тъй кардинално? Да знаем какво да очакваме.

# 26
  • ТАМ КЪДЕТО ИМА ВОДИЧКА
  • Мнения: 82
Точно от такъв патос има нужда, защото когато онези европейски пари отиват в трета глуха данъците които плащам аз, отиват за глоби. Защото е пълно с ей такива мижитурки по различните нива. Не, това не е патос! Просто ме е яд, че попаднах на поредното протеже, което е решило  да се вре там където би трябвало най - много да се работи, а то си е направило сметката дори и за болничните .
Сори за правописа, но полудявам все още от тази гнус!

# 27
  • Мнения: 24 467
Стига де, почивайте си с форума, не се натоварвайте! Той е за отпускане.

# 28
  • Мнения: 2
И все пак, по-добре да е тя (грамотна е и не е злобна), че какви съм виждала ...

Ами въпреки, че го казваш с насмешка, точно така си е. Другият сериозен кандидат за тази позиция е била до колкото разбрах някакъв динозавър - държавен служител още  бай тошово време така да се каже, представете си... А както са казали хората - стар човек нищо ново не може да научи, нищо старо не може да забрави. така че наистина е по-добре...(не само за мен) Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 927
Аз залагам на МРРБ.
Другите конкурси са за младши експерти. Освен това МРРБ е министерството, в което могат да се получават реално високи приходи.
Печеля ли локум на фитил?  Praynig

# 30
  • Мнения: 2
Точно от такъв патос има нужда, защото когато онези европейски пари отиват в трета глуха данъците които плащам аз, отиват за глоби. Защото е пълно с ей такива мижитурки по различните нива. Не, това не е патос! Просто ме е яд, че попаднах на поредното протеже, което е решило  да се вре там където би трябвало най - много да се работи, а то си е направило сметката дори и за болничните .
Сори за правописа, но полудявам все още от тази гнус!


Еванина, успокой се де... И като казваш "данъци", сигурна ли си , че ако се поразровим в НОИ и НАП, всичко ще е наред, а? Wink Нека не дърпаме дявола за опашката. Недей така с лошото...  Peace

# 31
  • Мнения: 24 467
Аз залагам на МРРБ.
Другите конкурси са за младши експерти. Освен това МРРБ е министерството, в което могат да се получават реално високи приходи.
Печеля ли локум на фитил?  Praynig
А какво ще кажеш за МВР /с високия процент издръжка, щом се харчи, значи има и приходи/ или МЗХ- ДФ "Земеделие". По- голям разпределител на средства от последното май няма у нас.
Ти не гледай кой къде е обявявал конкурси.

# 32
  • Мнения: 150
Аз залагам на МРРБ.
Другите конкурси са за младши експерти. Освен това МРРБ е министерството, в което могат да се получават реално високи приходи.
Печеля ли локум на фитил?  Praynig
Печелиш сладолед на клечка.  Grinning
Тази тема е голяма веселба. Laughing

# 33
  • Мнения: 4 841
Чудех се аз защо ми е смешно, а то MamaRali85 била поредната реинкарнация на скучаещия офисен планктон... Чудех се откъде ми е познат ника, а то - от уникално простоватата тема за свободните боеве, единадесетгодишните и просперитета на гладиаторите  smile3507

Много слабо включване. Губите форма.

# 34
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз залагам на МРРБ.
Другите конкурси са за младши експерти. Освен това МРРБ е министерството, в което могат да се получават реално високи приходи.
Печеля ли локум на фитил?  Praynig

Това по отношение на конкурсите за държавен служител. По трудово правоотношение не са конкурсни длъжностите, а МамаРали85 не уточнява дали ще е държавен служител или по трудово правоотношение, тъй че не бързай с локума  Wink Може и на граждански договор да е или по ПМС 66 или пък компилация от трудово + граждански.

# 35
  • Мнения: 2
Хей, момичета, няма нужда от майтапи на чужд гръб. На никой не му е лесно. Само аз си знам какво съм преживяла и къде съм била... Сега съжалявам, че споменах конкретна цифра. Очевидно тя е препъни камъка и ви прави толкова язвителни. Съжалявам наистина. Трябваше да се досетя и да обявя едно МРЗ, както и три деца, за две от които няма място в ЦДГ-то, че да спечеля вашето благоразположение... Но нищо, за следващия път ще знам.  Hug

# 36
  • Мнения: 2 927
Judy, упорито искаш да ми измъкнеш изпод носа локума/сладоледа! Crossing Arms
Така да бъде, ти си по-старша тук, и ти е ред и ти се полага  Hug

Н а т и, аз й се доверих, че ще се явява на конкурс. Освен това отстъпвам локума и сладоледа на Джуди.

# 37
  • Мнения: 24 467
В момента съм на праскови. Стягаме морето.
И понеже съм привърженик на идеята за ДФ"З", затова така...Все разпределят, хора се назначават там.

# 38
  • ТАМ КЪДЕТО ИМА ВОДИЧКА
  • Мнения: 82
Еванина, успокой се де... И като казваш "данъци", сигурна ли си , че ако се поразровим в НОИ и НАП, всичко ще е наред, а? Wink Нека не дърпаме дявола за опашката. Недей така с лошото...  Peace
[/quote]



Хаха - вече и плаши!!!
Да взема да страхувам, а? Ей това имах предвид - знае не знае  как да работи, но знае да плаши!
 

# 39
  • Мнения: 337
Няма сигурност дори в държавната работа, така де работа като държавен служител; Имам позната, която 3 месеца след издържан от нея конкурс и духнаха под опашката; Още по-лошото е връзкарската история, утре ще дойде друг шеф и ще доведе негови хора на мястото на предишните връзкари; Това е системата в държавната администрация, така че аз бих избрала работата по Еврофондовете, дори да Ви съкратат след време ще взимате от бюрото по труда добро обезщетение  Peace

# 40
  • Мнения: 2
Еванина, успокой се де... И като казваш "данъци", сигурна ли си , че ако се поразровим в НОИ и НАП, всичко ще е наред, а? Wink Нека не дърпаме дявола за опашката. Недей така с лошото...  Peace



Хаха - вече и плаши!!!
Да взема да страхувам, а? Ей това имах предвид - знае не знае  как да работи, но знае да плаши!
 
[/quote]

Съжалявам, но не си ме разбрала. Никого не плаша. (въпреки че реакцията ми намирисва на гузен негонен бяга).  Обикновено тези с "моите данъци..." са като онези  с " вън селяните от София" . Първите се водят на МРЗ и визмат заплатката кеш, а на вторите бабите им още ходят до тоалетна на двора, но нека не задълбаваме. Това са само хипотези. Малко по-нагоре забелязах един разследващ журналист с лупа и неясни метафори...Ако искаш, обърни се към него Wink

# 41
  • Мнения: 13 296
А ако другата кандидатка от бай тошово време извади някоя връзчица ще стане много интересен конкурса
 Държавен служител с такъв стаж и оцелял при толкова правителства никак не е за подценяване-точно те са скритите лимонки.
Дано разберем кой ще надделее врелия и кипелия в дебрите на интригите или младия отговарящ формално на изискванията с правилния познат в този конкурс.
Дано Мама Рали не се скрие и ни държи в течение.

# 42
  • Мнения: 119
Аз съм за Ралица - има какво да даде на тази държава.

# 43
  • Мнения: 13 296
Аз съм за Ралица - има какво да даде на тази държава.
Дали на държавата, дали на някой друг Laughing

# 44
  • Мнения: 4 841
Ра-ли   Hands Clap  Ра-ли  Hands Clap Ра-ли  Hands Clap


# 45
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз съм за Ралица - има какво да даде на тази държава.
Дали на държавата, дали на някой друг Laughing

Едното не изключва другото, все пак  Laughing

# 46
  • ТАМ КЪДЕТО ИМА ВОДИЧКА
  • Мнения: 82
Малако е публично пространството за да давам данни за проверка от НАП за доходите си. Работя на трудов договор, Не притежавам движимо или недвижимо имущество.Баба ми е починала доста отдавна, но не е ходила на двора -  живяла е в град / затова пък аз не можех да играя лятото на село- защото нямам такива имоти/. След като Завърших висшето си образование се върнах в града в които живея - не желаех да живея в София.
За жалост ще си поредното недоразумение в администрацията, но няма и да си последното- за жалост.

# 47
  • Мнения: 2
Еванина, чудя ти се как така категорично лепиш етикети на хората, без да ги познаваш.... Дали е въпрос на възпитание или на типичната провинциална самонадеяност, не искам сега да гадая, а и не ме интересува. А това с изгубеното детство в прашния град беше толкова трогателно....  Нямаше ли специална тема за подобни истории? Защо ни занимаваш с всичко това? Ако някой го интересуват тези подробности ,моля споделяйте си ги на лични. Благодаря!  Hug

# 48
  • София, център
  • Мнения: 3 455
MamaRali85 , внимавай какви ги раздуваш. Да не те прочетат Човешките ресурси на съответното ведомство. Или пък данъчните.

# 49
  • Мнения: 2
Да, това наистина е добър съвет, а и като гледам колко зложелатели има тук... наистина трябва да внимавам. Съжалявам вече, че дадох толкова подробности.

# 50
  • Мнения: 2 927
Чудех се аз защо ми е смешно, а то MamaRali85 била поредната реинкарнация на скучаещия офисен планктон...
Ти печелиш. Работното време свърши.
smile3502

# 51
  • Sofia
  • Мнения: 3 033
Беше забавно да четем как Марадона говори за себе си в женски род.
Всички разбрахме, че му е топло.
Нека му спестим последващите мъки.
Заключвам тук.

Общи условия

Активация на акаунт