За приятелите

  • 5 887
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 75
Хващала съм се на това хоро. Няма лошо да помогнеш на приятел или добър познат. Обаче още в началото постави ясни граници: 

„Можеш да дойдеш тук така и така. Можеш да живееш при мен толкова и толкова седмици. Ще са ти необходими толкова пари като начало. Минимум месечната издръжка е толкова. Аз ще ти помогна: да си намериш курс, ще ти покажа как и къде да си търсиш работа, но не мога да си позволя това и това, това и това. Съгласна ли си на тези условия? А, да. Никакви гаджета! Ти, моме, на почивка ли идваш или да работиш?!”

Видях, че сте прекъснали контакт. Така може би е по-добре! Аз също не успях да запазя отношенията ни, но проблемът беше от лично естество. Оказа се, че тя не търсеше работа, а мъже, които да я издържат. Прекарваше голяма част от времето навън, по заведенията в търсене на мъж, прибираше се често пияна и  късно през нощта. Положението беше станало нетърпимо на третата седмица. А беше дошла официално за една-две.

# 46
  • Мнения: 1 335
Е тя е дошла да си намери мъж, разбираемо е да седи в баровете. Защото и мъж, както всичко останало извън Бг се намира много лесно и бързо.
Разсмя ме Laughing

# 47
  • на брега на морето
  • Мнения: 2 484
Да, лесно се отърва, peers_fairy, и разбра колко ти е била приятелка. Пак по-добре, че го разбра сега, отколкото после...

Опитва се да ти вменява вина, от което ама хич и не трябва да ти пука. Някои хора разбират под "помощ" да им свършиш цялата работа и за десерт да ти прехвърлят и отговорността за решенията.
То и Господ помага, ама в кошара не вкарва, пък какво остава за нас "простосмъртните".

# 48
  • Мнения: 1 086
Мда, когато живеех във Франция, много често ми се случваше "приятели" да ме молят да им търся работа, жилище, коли, мъже.....а аз бях студенка...смятайте какви връзки съм имала....

Тук поне никой не изгаря от желание да идва, само тоя ония на гости (секс туризъм), ама като разберат цените на самолетните билети и се отказват hahaha

Май много от нас след като заминат, разбират какви "добри" приятели имат.....

# 49
  • Луната
  • Мнения: 3 211

Май много от нас след като заминат, разбират какви "добри" приятели имат.....


Аз пък така и не разбрах, защо моя приятелка ми се сърди. Тя замина преди 10 години за чужбина. Макар и с английска филология, тя й стигна еднинствено да работи като възпитател в детска градина. Сменяше постоянно работа си от една детска градина на друга и винаги колежките й създавали проблеми. Връзките й с мъжете не продължаваха дълго и все те бяха виновни. Приятелките, които имаше там все нещо й завиждали и т.н. Не след дълго изпадна в депресия. На лекарства. Сама. По цели нощи съм стояла в скайп, обаждала съм й се по телефона, окуражавала съм я, подкрепяла съм я. Докато не си дойде миналата година в България. Много се зарадвах на срещата ни. Но имах чувството, че нещо не е наред. Беше ми на гости и бих казала, че я посрещнах подобаващо добре. Радвах се, че я виждам след толкова време, но след като си тръгна... замлъкна. Не отговаряше на съобщенията ми, имейлите, на оставените   съобщения на телефонния секретар. Така и не разбрах, защо ми се сърди.
Може би защото аз съм с дом, дете, съпруг, стабилна работа. Щастлива от това, което имам. Така и не ми каза защо?!

# 50
  • Мнения: 1 086
Депресанти всякакви...
Едва ли ти се сърди, може просто тя да ти завижда или да я боли за неуспеха й.
Вероятно й е по-леко да не комуникира с теб...

# 51
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Депресанти всякакви...
Едва ли ти се сърди, може просто тя да ти завижда или да я боли за неуспеха й.
Вероятно й е по-леко да не комуникира с теб...

Ами много съм мислела за това и не ми става по-леко от всичко. От една година нямам вест от нея. Чудя се добре ли е? Разбрах, че родителите й са се преместили на село и нямам контакт с тях. Поне да ми беше казала, защо се сърди? Нямам вина за това, което става в живота й, за да се сърди на мен. И други приятелки имам, на които също не им е розово положението, но никоя не е тръгнала да ми се сърди за това.

# 52
  • Мнения: 1 086
Мисли позитивно! Може да е немерила мъжа мечта и да е забравила за "простосмъртните".

Естествено, че някак как да ти стане по-леко от няколко написани реда. Явно си добър човек, щом още се притеснявап за нея, но явно тя не заслужава добротата ти...

# 53
  • София
  • Мнения: 8 000
Woman^In^White, от описаното за твоята приятелка става ясно, че по-скоро тя е емоционално лабилна и най-вероятно това е причината за странното й поведение.

# 54
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Мисли позитивно! Може да е немерила мъжа мечта и да е забравила за "простосмъртните".

Ще се радвам наистина да е така. Пожелавам й го от цялото си сърце.  Simple Smile

Woman^In^White, от описаното за твоята приятелка става ясно, че по-скоро тя е емоционално лабилна и най-вероятно това е причината за странното й поведение.

Аз също съм имала трудни периоди (загуба на родител, здравословни проблеми), но това не е било причина да се сърдя на приятел. Напротив в тези трудни моменти приятелите са били тези, които са ми помагали да се справя.
Ще се радвам да е добре и някой ден да наруши мълчанието си. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 75
Е тя е дошла да си намери мъж, разбираемо е да седи в баровете. Защото и мъж, както всичко останало извън Бг се намира много лесно и бързо.

Да, и всички са много богати! Все още се носи славата на западняка-богаташ и бедната българска булка от работническа класа (в най-добрия случай). Тя разбира се се е омъжила за пари, а той я е взел заради неустоимата и красота.

# 56
  • Мнения: 2 786
Хаха, Палада, тоя мит наистина още съществува и дори се намират хора, които искрено вярват в него  hahaha

Woman^In^White, и аз мисля като лолилита, че просто ти завижда или й е мъчно, че ти имаш това, към което тя се стреми, но не получава. Поне е спряла да поддържа контакт вместо да злослови за теб. Разбирам, че ти е мъчно, но това е неин избор, ти си си направила твоето.

# 57
  • Мнения: 5 710
Депресанти всякакви...
Едва ли ти се сърди, може просто тя да ти завижда или да я боли за неуспеха й.
Вероятно й е по-леко да не комуникира с теб...

Ами много съм мислела за това и не ми става по-леко от всичко. От една година нямам вест от нея. Чудя се добре ли е? Разбрах, че родителите й са се преместили на село и нямам контакт с тях. Поне да ми беше казала, защо се сърди? Нямам вина за това, което става в живота й, за да се сърди на мен. И други приятелки имам, на които също не им е розово положението, но никоя не е тръгнала да ми се сърди за това.

Може би е разбрала, че нямате вече допирни точки.
Ти така успяла, омъжана и с дете в България, а тя с клетия си живот на едва стигнала до работа в детска градина без семейство. Едва ли ти завижда, ако ти завиждаше нямаше да се отлепи от теб, просто сте разминали пътищата. Случва се.

# 58
  • somewhere near the sea
  • Мнения: 3 086
Наистина не разбирам как можа да тръгне от BG и в един момент да ми се появи на вратата, плачейки и разказвайки ми една сълзлива история и поглеждайки ме под вежди, дали се натъжавам и дали се хващам ..... Тя дори ми каза, ами ако ми плащаш, съгласна съм. Ех, да и´ плащам, да живее при нас и да си чисти и готви, още нещо, премия или награда???
Момичета, килипирджилъкът е безвременен, не само безграничен. Да ви припомня:

Цитат
...бай Ганьо хвали квартирата на стопанина, загатва му доста осезателно, че "най-сетне има място и още един странен човек даже да се прибере тука", говори му за гостоприемството на българите, изказва съжаление, че "виж, другите не са като нас, българите; чужденец да влезе в българска къща, ще го нахранят, ще го напоят, ще му постелят". Иречек се старае да му внуши, че квартирата е тясна за домашните му. Бай Ганьо си прави оглушки и развива темата за българското гостоприемство. От тази тема разговорът се извива към търговийката на бай Ганя. Той съобщава на стопанина, че е донесъл за продан розово масло, и му заявява: "Утре, ако щеш, води ме по всичките фабрики, аз съм съгласен; ще ми превеждаш, че не знам езика, а?" Иречек бърза да отговори, че не е запознат с фабрикантите на етерни масла, понеже занятията му са съвсем от други род, а освен това няма свободно време, но ще му каже де се събират българите студенти, та измежду тях някой може да му услужи.
- Ако щете, санким - допълня бай Ганьо, - няма да те пресилвам......Аз ще се навъртам по-често около вас, ще си приказваме за България. Па ако обичате, съгласен съм и у вас да остана, додето съм в Прага. А?
- Извинете, но...
- Казвам, санким, ако обичате - обяснява сплетено бай Ганьо, - и мен ми е по-добре на хотела, ама хайде, рекох, Иречек - наш човек...

# 59
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Marsia, дори не можеш да си представиш колко е точно това за Бай Ганьо в случая с братовчедка ми. А като си помисля само как използваха майка ми до скоро...

Между другото искам да кажа, че все пак има и такива, които останаха наистина добри приятели. Много са малко. Броят се на пръстите на едната ръка, но ги има.
Ясно е, че такива, които искат да се възползват ще са повече. За съжаление моят външен вид дава погрешната представа, че съм повече от добрата самарянка и при мен опитите да ме използват са много. Аз обаче, особено в последните години, показвам завидна издръжливост и безчувственост към сълзливите, тъжни истории на питащите за какви ли не услуги.

Общи условия

Активация на акаунт