Пушат ли децата

  • 5 668
  • 69
  •   1
Отговори

Анкета

Познавате ли деца(под17-18г.) които пушат?

Опции:

# 30
  • Мнения: 75
Синът ми е в 8 клас. Мисля, че още не пуши. Казала съм му да опита, за да види каква е гадост. Ние с баща му не пушим. Сега е в нов клас и много ме притеснява какви ще са децата.

# 31
  • Мнения: 8 567
Но ако пушат пред или около училищния двор, нито учители, нито директор имат власт над тях и те го знаят много добре ooooh! Затова пушат масово пред оградата и когато им направиш забележка просто ти отговарят, че не са в училището...

Аз видях дъщерята на приятелката ми да пуши пред входа на училището, виждаха я и са я виждали и учителите й.
Тя го научи обаче от мен.
Е, щом вие можете да спите спокойно поради това, че децата пушат не отсам, а оттам прага на училището, значи и аз трябва да съм спокойна. Thinking

# 32
  • Мнения: 741
Е, щом вие можете да спите спокойно поради това, че децата пушат не отсам, а оттам прага на училището, значи и аз трябва да съм спокойна. Thinking
Всички деца са отговорност на своите родители. Можеш ли да ги промениш? Да ги накараш да имат твоите разбирания, твоето възпитание и твоя морал??? ... Аз не мога! Така че, като са решили да си пушат, да го правят, ама не пред входа на училището, зад или до. Казах встрани, защото има заведения, градинки и т.н., където няма да се натрапват толкова на всички останали!

# 33
  • Мнения: 8 567
Всички деца са отговорност на своите родители. Можеш ли да ги промениш? Да ги накараш да имат твоите разбирания, твоето възпитание и твоя морал??? ... Аз не мога! Така че, като са решили да си пушат, да го правят, ама не пред входа на училището, зад или до. Казах встрани, защото има заведения, градинки и т.н., където няма да се натрапват толкова на всички останали!


Уау, и  ти ли си учителка?!?!? ooooh!

# 34
  • Мнения: 741
Уау, и  ти ли си учителка?!?!? ooooh!
Joy   Не, аз съм професор! Преподавам в университет!  Joy

# 35
  • Мнения: 8 567
Lss, доколкото помня, е учител. Въпросът ми е отправен към нея, не към "професорите".



# 36
  • Мнения: 336
нова, учителите са това - учители. Ако някой учител не дава знания на детето ти по своя предмет - значи не си върши работата. Ако обаче го види на улицата да пуши и не ти каже - това е въпрос на лично негов избор. Както много майки споделиха тук, че не биха информирали родителя на пушещо дете - това е същият избор. Ако обаче детето пуши в училище, то ще бъде наказано и съответно - родителят ще бъде информиран. Много бих искала да не пушат пред входа на училището, затова и правя забележки, но не мога да си позволя да наказвам по какъвто и да е начин за поведение извън училището. Точно оградата е разделителят и учениците го знаят прекрасно. А има и родители, които ще ми се нахвърлят затова, че съм наказала по някакъв начин детето им за нещо извън училище, вярвай ми. Между другото - много от родителите знаят, че децата им пушат. Съжалявам, аз няма да си губя съня заради чужди деца, които даже и нагло отговарят на направена забележка. Виж, ако моите деца пропушат - тогава определено ще го загубя. Защото те са моя отговорност.

# 37
  • Мнения: 8 567
В чл.8 от Правилник за прилагане на Закона за народната просвета споменават образование и възпитание.
В чл.129 също се споменава образователно-възпитателен процес.

В чл. 135 за правата на учениците също се споменава за обучение и възпитание,
а в чл.135 за задълженията на ученика се споменава и това "да не пуши".
Не касае само територията на училището, а по принцип. Т.е. всички ученици, които пушат нарушават правилника, независимо къде го правят.
Според чл.140г класният ръководител информира родителя за нарушението на Правилника и за наложеното наказание.

# 38
  • Мнения: 52
В чл.8 от Правилник за прилагане на Закона за народната просвета споменават образование и възпитание.
В чл.129 също се споменава образователно-възпитателен процес.

В чл. 135 за правата на учениците също се споменава за обучение и възпитание,
а в чл.135 за задълженията на ученика се споменава и това "да не пуши".
Не касае само територията на училището, а по принцип. Т.е. всички ученици, които пушат нарушават правилника, независимо къде го правят.
Според чл.140г класният ръководител информира родителя за нарушението на Правилника и за наложеното наказание.

Аз мисля, че щом като се прави извън училище не е негова работа да се бърка



Аз мисля, че щом като се прави извън училище не е негова работа да се бърка. Според мен тези правила на ученика си важат само в училището... Thinking

# 39
  • Мнения: 741
има и родители, които ще ми се нахвърлят затова, че съм наказала по някакъв начин детето им за нещо извън училище
Убедена съм, че точно на тези ученици, които така спокойно си пушат пред училището, без да се крият от когото и да е, родителите им знаят за този факт и също така съм убедена, че не биха направили нещо, за да превъзпитат децата си! И не вярвам, че един, единствен учител би могъл да промени нещо. Това е задължение най-вече на директора.

ПП
Lss, доколкото помня, е учител. Въпросът ми е отправен към нея, не към "професорите".
В такъв случай обръщай повече внимание на това, кой е писал поста.  Whistling

# 40
  • Мнения: 52
има и родители, които ще ми се нахвърлят затова, че съм наказала по някакъв начин детето им за нещо извън училище
Убедена съм, че точно на тези ученици, които така спокойно си пушат пред училището, без да се крият от когото и да е, родителите им знаят за този факт и също така съм убедена, че не биха направили нещо, за да превъзпитат децата си! И не вярвам, че един, единствен учител би могъл да промени нещо. Това е задължение най-вече на директора.



Точно Peace

# 41
  • Мнения: 8 567
anjali , ти може да си "убедена", че родителите знаят, че децата им пушат. Но аз пък споделих за моя приятелка, която не знаеше.
Независимо от това, че според теб е "задължение" на директора, в Правилника пише, че е задължение на класния ръководител.
То затова са и правилниците, за да няма според теб, според мен...

Ето на, чети: http://www.mon.bg/opencms/export/sites/mon/left_menu/documents/r … _zkn_prosveta.pdf



# 42
  • Мнения: 741
Ок. На теория е така. Обаче на практика? Ако класният постоянно прави забележки и всичко там, каквото се изисква от него в такива случаи, но няма подкрепата на директора и останалите учители в училището? Т.е. класният си прави забележки, но директорът не и проявява пасивно отношение и невзимане на мерки за решаване на проблема, то един класен само не може да промени нищо.
Нашият бивш класен например, уведомяваше на родителската среща, родителите на едни госпожици, че пушат, но те (родителите) просто си се подсмихваха и не се трогнаха изобщо! А да ти открехвам ли още малко завесата? Ставаше въпрос даже и за наркотици, за момчета... Ама родителите - никаква реакция!
А да споделя ли и наблюденията ми от днешния ден? Че половината от ученичките в гимназията бяха облякани като за публичен дом! Една от тях, минавайки покрай мен с приятелката си, казва, че днес щяла да ходи на бар да се напиела!  ooooh! ... 
Има, не че няма ученици, чиито родители не знаят, че пушат. Но те все пак ще се постараят да се скрият, няма да афишират с такова велико самочувствие пушенето си!

# 43
  • Мнения: 336
Не касае само територията на училището, а по принцип. Т.е. всички ученици, които пушат нарушават правилника, независимо къде го правят.

нова, от поста ти разбирам, че според теб класният ръководител отговаря за поведението на учениците от своя клас където и да са те, каквото и да правят ooooh! Все си мислех, че това е отговорност на родителите... Колко хубаво тогава, че не съм класна тази година Crazy

По отношение на цитирания ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА:

Чл. 8. (1) Обучението и възпитанието на децата и учениците в системата на
народната просвета
се провежда на книжовен български език.

Чл. 128.
6. да опазва живота и здравето на децата или учениците по време на
образователно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от училището
,
детската градина или обслужващото звено;
8. да информира писмено и на индивидуални срещи родителите за успеха и
развитието на детето или ученика, за спазването на училищната дисциплина, както и за
уменията му за общуване и интегриране в училищната среда, да ги насочва към форми
за допълнителна работа с оглед възможностите, потребностите и желанията на детето
или ученика при зачитане на тяхното право да вземат решения;

Чл. 135.Ученикът има следните задължения:
6. да не участва в хазартни игри, да не пуши, да не употребява наркотични
вещества и алкохол;
Неизпълнението на задълженията, предвидени в този правилник и в правилника
за дейността на училището, е нарушение на училищната дисциплина.

Чл. 140г. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Класният ръководител писмено
уведомява родителя за извършеното от ученика нарушение и за правата на родителя в
процедурата по налагане на наказание.

Чл. 140е. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Класният ръководител уведомява
родителя за наложените на ученика наказания и мерки.


Мисля, че все пак учителите отговарят за учениците в училище, не извън него.
А чл. 140 се отнася за прилагането на наказания.
За чл. 135 да не говорим - речникът на повечето ученици не включва думичката "задължения", набляга се на думичката "права". Ако наруши чл. 135 в училище, ученикът ще си получи наказанието, обаче ако го направи извън училище - веднага на преден план излизат "правата", "лично пространство", "личен живот" и т.н. Не очаквам учителите на децата ми да са отговорни за тях извън училище/детска градина. Това е мое задължение.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Да разбирам ли, че учителят най-отговорно се придържа към правилото, че щом ученикът се е подпрял на училищната ограда откъм страната на улицата, с цигара в ръка, то неговото поведение не е грижа на учителя? И спокойно му казва "добро утро"? А може и огънче да му поднесе! Аз, глупачката, все си мислех, че ако някой учител види отрочето ми да пуши, особено пред училище, ще вземе да ми каже! А то какво  било - щом не е от вътрешната страна на оградата, не се брои за нарушение!

Общи условия

Активация на акаунт