Училищни униформи и безумни цени

  • 37 284
  • 142
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 018
може да сте говорили за това, но няма как да прочета темата назад: Юридически кой поръчва тези униформи? Някой знае ли?

ето една статия по въпроса и ми прави впечатление, че директора не е страна в спора:
http://www.varnautre.bg/2014/05/28/231505-roditeli_na_bunt_zarad … nicheski_uniformi

То е ясно, че не директора поръчва, но де факто кой е поръчителя - с една дума - кой представлява родителите?

# 106
  • София
  • Мнения: 17 592
Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
За съжаление в нашето училище тази година няма да има.
ЗА цените-ами не са много, но това е според мен.
В спортният отбор на дъщеря ми екипа е 40лв.,плюс 18лв.тениска,40лв маратонки.

В твоя пример родителите биха отговаряли на съвет на акционерите, не на работник. И да, тяхното решение винаги е задължително за ръководството. Ако на изпълнителния Директор не му харесва решението на собствениците, може да си търси друг завод / училище/.

# 107
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Не че имам нещо против прежденаписаното, но не разбирам как точно се упражнява право на собственост върху институция.

# 108
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
За съжаление в нашето училище тази година няма да има.
ЗА цените-ами не са много, но това е според мен.
В спортният отбор на дъщеря ми екипа е 40лв.,плюс 18лв.тениска,40лв маратонки.

В твоя пример родителите биха отговаряли на съвет на акционерите, не на работник. И да, тяхното решение винаги е задължително за ръководството. Ако на изпълнителния Директор не му харесва решението на собствениците, може да си търси друг завод / училище/.

ППЗНП
 

Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
...
т.12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;

# 109
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
може да сте говорили за това, но няма как да прочета темата назад: Юридически кой поръчва тези униформи? Някой знае ли?

ето една статия по въпроса и ми прави впечатление, че директора не е страна в спора:
http://www.varnautre.bg/2014/05/28/231505-roditeli_na_bunt_zarad … nicheski_uniformi

То е ясно, че не директора поръчва, но де факто кой е поръчителя - с една дума - кой представлява родителите?
Самият родител се представлява, когато прави поръчката. Може и да упълномощи някого.
Проблемът обаче е друг. ПС трябва само да утвърди елементите на униформата, жълта блуза, черен панталон и т.н., а родителят сам да реши откъде да ги закупи. Назад в темата има линкове към нет-магазини, мисля че във Великобритания. Различни магазини, конкуренция, съвсем достъпни цени, предлагат дори бродиране на лого на у-щето. При нас цените са прекомерно високи, спрямо средните пазарни цени за такива стоки и обикновено училищното ръководство те набутва в определена фирма. Е тва не е редно.

# 110
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Цитат

ППЗНП
 
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
...
т.12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;

Нали не очакваш от родителите да гласуват като на партийно събрание единодушно ЗА униформите  Stop Практиката сочи, че училищното настоятелство взема решението, а основният механизъм за проучването на нагласите на родителите е анонимна анкета, която се раздава на родителска среща  Wink Това се прави еднократно и не подлежи на обсъждане с родителите, чиито деца се записват в последствие.

# 111
  • София
  • Мнения: 6 477
При нас цените са прекомерно високи, спрямо средните пазарни цени за такива стоки и обикновено училищното ръководство те набутва в определена фирма. Е тва не е редно.

Е, за това ставаше дума! И по тази причина при нас в първи клас ни задължаваха да купим поне един елементот униформата  от по-скъпите (яке, суитчер) или 2 от по-евтините (пола, панталон, риза)!  Shocked Shocked Shocked

# 112
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Цитат

ППЗНП
 
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
...
т.12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;

Нали не очакваш от родителите да гласуват като на партийно събрание единодушно ЗА униформите  Stop Практиката сочи, че училищното настоятелство взема решението, а основният механизъм за проучването на нагласите на родителите е анонимна анкета, която се раздава на родителска среща  Wink Това се прави еднократно и не подлежи на обсъждане с родителите, чиито деца се записват в последствие.
Не е важно какво очаквам аз, а каква е разпоредбата в подзаконовия нормативен акт. Има различни практики в у-щата, но при всички положения съгласуването с родителите е ПРЕДИ решението на ПС. За това има и предписания на РИО. Депозирала съм жалба по съдебен ред, като съм поискала от съда и тълкуване на тази разпоредба, като и на други, при които е необходимо съгласуване.
В нашето у-ще дори УН е уведомено само за крайния вариант за избор на униформа, без да са предоставени цени.

# 113
  • Мнения: 275
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
 И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума, че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.

# 114
  • София
  • Мнения: 6 477
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
 И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума, че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
  202uu  202uu  202uu Особено ми хареса идеята за униформите на дупИтатите  Joy Joy Joy

# 115
  • София
  • Мнения: 449
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
 И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума, че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.


Ако е 125-то. Ето темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=294333.900 Там сагата е описана подробно.
Ирена Анастасова (директорката) е ударила през просото с поръчката за наши хора...и май сгази лука сериозно този път. Такава очеизвадна корупция за годишен оборот от 390 000 лв...Договорила, моля ти се, цени 4 пъти по-високи от пазарните!?! Е как стана това бе крадлива лельо??? И съвсем скоро всички тези доволно окрадени родители ще и се изсипят на главата да изказват "благодарности".

# 116
  • Мнения: 6
И в 32 СОУ въвеждат униформи - избеляло сиво сако с тениски лакоста цвят убийствено ярък корал за момичетата, а за момчетата захабено зелено. Отделно вратовръзка и фишу. Фирмата е Монита,  обясниха че е много затрупана с работа, защото всички най-елитни училища там поръчват и затова другата година ще поръчваме долната част на униформата. Съчетанието е кошмарно, цените също, никой не се поинтересува от мнението на родителите, класната ни каза, че ако не ни харесва има още много училища в София и като това добро няма. Всъщност много съм разочарована от 32СОУ с техните смешни правила и псевдо самочувствие на елитно у-ще. Смях, но и на деца и на родители им излиза доста скъпо на нервите и на джоба.

# 117
  • София
  • Мнения: 449
И в 32 СОУ въвеждат униформи - избеляло сиво сако с тениски лакоста цвят убийствено ярък корал за момичетата, а за момчетата захабено зелено. Отделно вратовръзка и фишу. Фирмата е Монита,  обясниха че е много затрупана с работа, защото всички най-елитни училища там поръчват и затова другата година ще поръчваме долната част на униформата. Съчетанието е кошмарно, цените също, никой не се поинтересува от мнението на родителите, класната ни каза, че ако не ни харесва има още много училища в София и като това добро няма. Всъщност много съм разочарована от 32СОУ с техните смешни правила и псевдо самочувствие на елитно у-ще. Смях, но и на деца и на родители им излиза доста скъпо на нервите и на джоба.

Същата престъпна дивотия като в 125-то в Младост. Интересно ми е фирма Бонита ли спечели конкурса?

# 118
  • Мнения: 2 190
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума,
Как може да се съгласяват с нещо, като не знаят колко струва  newsm78
 че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
Е какво, ще изключат от училище децата на бедните родители, които нямат пари за униформи #2gunfire
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
newsm74 Гениеално
ПП с депутатските субсидии и заплати, Бонита може да завиши цените още 5-6 пъти Mr. Green

# 119
  • София
  • Мнения: 1 948

   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума,
Как може да се съгласяват с нещо, като не знаят колко струва  newsm78
 че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
Е какво, ще изключат от училище децата на бедните родители, които нямат пари за униформи #2gunfire
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
 
  202uu
В 125 СОУ историята е абсолютно същата.
Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
Ама, ако може да си ги купят на петорни цени.

Общи условия

Активация на акаунт