Благотворителствувате ли?

  • 5 077
  • 94
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 093
да попитам тук, а и да споделя. Забелязах едно интересно явление  в училището на детето. Синьт ми получи няколко покани за рождени дни  от съученици и всичките покани бяха изпратени от този сайт http://www.echoage.com/
Каква е идеята: вместо подарьк, се даряват пари и е посочена организацията за която ще бьде дарението. Половината от парите отиват за съответната кауза, а другата половина за един общ подарък( избран от рожденика, който е споменат на поканата). Идеята е наистина добра и единственото което не ми хареса е че този сайт си прибира 15% от събраната сума за административно обслужване. За мен това са хвърлени на вятьра пари, но явно услугата е доста популярна. От една страна спестява времето и усилията за изработка на покани и събирането на пари, елиминира н-брой ненужни подаръци и сьщо учи децата да дават.
Интересно ми е дали някой е запознат с този сайт или подобен и  е ползвал за детски рожден ден.

# 31
  • Мнения: 2 989
Имаме точно пет каузи, които спонсорираме с една и съща сума ежегодно. Всичките са около нас, знаем точно за какво отиват парите - библиотека, телевизия, две болници и едно движение. Към тях се случва да добавим някоя извънредна кампания от този форум, но от миналата година гледам да участвам в такива само с труд.

Vjara, в Щатите ходенето по домовете в околните квартали с канче за дарения за училищен отбор, детска площадка, местни организации и прочие си е в реда на нещата. По-скоро са ви сбъркали с местни.

Linden, тук е често срещано това, и ние сме го правили, но обикновено се дава директен линк към съответната благотворителност, без сайтове-посредници.

# 32
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Ами да до уточня, парите дето ги даваме лично предпочитам да са за храна, дрехи и т.н. необходими неща, да са директно за болните и т.н. директни и нужни според мен неща; за косене на трева и за отопление на големи къщи, за наеми на огромни офиси и т.н. споменати и неспоменати в темата - предпочитам да не давам.

В Канада и в Щатите (може би, не съм сигурна) се благотворителства за спорта. Тя авторката на темата може би не случайно пита "практикувате ли този спорт". И се получава точно така, получава се голяма загуба на средства точно заради посредничеството и благотворителността е изопачена. Да, събират се пари за екипи, събират се и за да отидат децата на лагер, не защото родителите не могат да го платят (разбира се има и такива случай за деца с ниски доходи, но не визирам тях), а от радостта да се благотворителста. Хората явно се чувстват добре, че дават; децата явно се чувстват добре, че "просят" и т.н. всеки е хепи. И в този смисъл Блонди е права, че някои неща не би трябвало да се считат за благотворителстане. Ама ей на, считат се, още няма измислена друга официална дума.

И за да не е само черноглед поста ми: В Калгари се появиха (а може би и преди си ги е имало и сега са дошли в нашия район) камиончета дето минават ежемесечно по кварталите и събират от къщите разни ненужни дрехи, домашни потреби и др. (има си списък с неща) с цел събиране на вещи и средства за хора с церебрална парализа. Приветствам идеята, защото е много лесно и удобно да оставиш пред входната си врата каквото си решил да им дадеш; и така много повече хора биха се включили, разбира се и хора дето по принцип не участват, защото останалите така или иначе са намерили начин.

Друго позитивно нещо (което открих напоследък) е че в у-щето ни има програма за събиране на използвани (но още годни за употреба) играчки, дори и плюшени за деца с ниски доходи. Да ви кажа тук не бях срещала организация дето да събира плюшени играчки, отбягват ги поради здравословни причини.

А дали трябва да се говори по темата - това май е въпрос на личен избор. Според мен е грозно да се хвали и натъртва, но да се обсъжда винаги помага. В смисъл, че може да разбереш от приятели и познати за нещо, което наистина си заслужава според теб и да участваш и ти.  Peace

# 33
  • Vienna
  • Мнения: 519
Аз полу4авам през лятото и през зимата 13. и 14. заплата. От тях отделям всяки пьт една определена сума и я дарявам на бьлгарското у4илище тук. Преди дарявах на сьюза на слепите, но сега остана само у4илището.

# 34
  • Мнения: 409
Да, благотворителствувам, но доста импулсивно и непостоянно. Най-често тук:

http://www.msf.org/

# 35
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
да попитам тук, а и да споделя. Забелязах едно интересно явление  в училището на детето. Синьт ми получи няколко покани за рождени дни  от съученици и всичките покани бяха изпратени от този сайт http://www.echoage.com/
Ау, много хубава идея  Peace Не съм запозната какъв процент реално отива за административни разходи, но ако не греша, всички чарити работят така  Thinking
Интересно дали има подобно нещо и за Европа. А поканите по мейла ли се изпращат само?

# 36
  • Мнения: 3 932
да попитам тук, а и да споделя. Забелязах едно интересно явление  в училището на детето. Синьт ми получи няколко покани за рождени дни  от съученици и всичките покани бяха изпратени от този сайт http://www.echoage.com/
Ау, много хубава идея  Peace Не съм запозната какъв процент реално отива за административни разходи, но ако не греша, всички чарити работят така  Thinking
Интересно дали има подобно нещо и за Европа. А поканите по мейла ли се изпращат само?

И на mен идеята mи допада, поне на първо четене, не бях попадала на подобен сайт (уж в една страна живееm)  Peace

Относно това, доколко е лично споделянето на подобна инфорmация, mисля, че в доста по-лични подробности се е изпадало, а и идеята (поне mоята) е по-скоро обmен на гледни точки, mнениа и впечатления, а не споделяне цифроm и словоm кой колко точно пари е дал (тогава вече би било грозно, признаваm). На който mу идва в повече споделянето на подобна инфорmация, еmи никой не стои с калашников да го кара да пише...

Ето mоята лична история, която е в основата на теmата. В отбора по хокей на сина mи решиха да продават билетчета за лотария на стойност 50$ на дете, за да си спонсорират партитио на края на сезона. Е, ние нищо не продадохmе, но си дадохmе парите...Е, на партито освен почерпка и залата се оказа, че с парите са купили и хокейни блузи на стойност 20$ едната. Първо - нужда от подобна дреха няmаmе тъй като иmаmе поне 10-тина из къщи и второ, еmи издразних се...не за парите, а по принцип  Sick

# 37
  • Мнения: 4 399

Относно това, доколко е лично споделянето на подобна инфорmация, mисля, че в доста по-лични подробности се е изпадало, а и идеята (поне mоята) е по-скоро обmен на гледни точки, mнениа и впечатления, а не споделяне цифроm и словоm кой колко точно пари е дал (тогава вече би било грозно, признаваm). На който mу идва в повече споделянето на подобна инфорmация, еmи никой не стои с калашников да го кара да пише...

Ето mоята лична история, която е в основата на теmата. В отбора по хокей на сина mи решиха да продават билетчета за лотария на стойност 50$ на дете, за да си спонсорират партитио на края на сезона. Е, ние нищо не продадохmе, но си дадохmе парите...Е, на партито освен почерпка и залата се оказа, че с парите са купили и хокейни блузи на стойност 20$ едната. Първо - нужда от подобна дреха няmаmе тъй като иmаmе поне 10-тина из къщи и второ, еmи издразних се...не за парите, а по принцип  Sick

Не, не е лиЧно, все пак в данъЧната си декларация не пиша лиЧни неща.  Laughing Но ако го направя от сърце, не виждам как ще ида да се хваля във форумите.
Твоята лиЧна история много не я разбрах, но в известна степен това се дължи на разлика в културите. В тази Част на Европа, която на мен ми е позната, набирането на средства за парти или за фланелки не е жест на благотворителност. Затова и питах как се гледа на тия неща при вас. И при нас има томбола в детската градина и от набраните средства се купува нещо по-голямо за игра, ама не се води благотворителност. Всъщност какво те подразни в слуЧая? Нали при вас това е нормално.

# 38
  • Мнения: 2 093
Merry, доколкото разбрах този сайт е само за САщ и Канада и явно че функционира от няколко години.
Поканите са само по Интернет и мисля че след събитието се изпраща благодарствена картичка. Поканата си е съвсем персонална с името на детето. Наистина е добре организирано.

Надявам се че няма да се заформи спор по темата. Мнението ми е че няма нищо лошо да се споделя кой какво прави. За някой хора може да изглежда като хвалба, а за мен е  споделяне на инициативата, в която вярваш и подкрепяш. Може би е разлика в културата и за това идва и недоразумението. В Канада хората  участват в различни мероприятия с благотворителна цел. Ежегодно се организират маратони и разходки в името на някаква кауза. За да участва човек трябва да сьбере пари и е сьвсем нормално, някой-приятел, колега сьсед, да те попита дали искаш да го подкрепиш за сьответната идея. Моя приятелка участва в ходене за МС и аз обикновено и давам пари. На мен самата ми е много трудно да развивам подобна дейност, защото аз не сьм възпитана по този начин, но за Канадците това е напьлно прието.

# 39
  • Мнения: 7 171
Част от заплатата ми по служебен път се отделя за благотворителност чрез United Way. По едно време привеждахме част от сумата на българското дружество тук, но след като от отчетите им разбрахме, че моят съпруг (който не е българин) е единствения "донор", променихме  дарението. Само да поясня, че българското дружество тук е многочленно, много активно, стана ми малко неудобно, дори обидно заради него.
Ние участваме и в маратони/разходки с благотворителна цел, но не се занимаваме допълнително с  дарения. Плащаме си таксата за участие и това е. Аз лично не мога да ходя и да искам пари. Неудобно ми е. Not my thing, както се казва. При нужда правим списък, като включваме близки роднини живеещи надалеч Laughing и даряваме от тяхно име.  Embarassed
Децата участват в благотворителни мероприятия от училище и даряват loonie/toonie (=$1/$2) ot тяхните спестявания. Това е правилото (частно училище)
Не ми се свидят парите за ветерани, въпреки че съм "пацифист". Не ме интересува за какво ги използват.
Иначе тук не се свенят да ти звъннат по никое време и да ти поискат дарение от най-различни организации. Аз ги режа директно.
От училището участваме в национални кампании (Terry Fox, Heart&Stroke jump rope for heart + scholastic). Сега ще участват в Movember (за простатен карцином). Отново дарението е от спестяванията на децата (1-2 долара).
Даваме и средства за култура.
Отчетох се.  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 3 932

..... В тази Част на Европа, която на мен ми е позната, набирането на средства за парти или за фланелки не е жест на благотворителност. Затова и питах как се гледа на тия неща при вас. И при нас има томбола в детската градина и от набраните средства се купува нещо по-голямо за игра, ама не се води благотворителност. Всъщност какво те подразни в слуЧая? Нали при вас това е нормално.

В един от предишните си постове и аз писах, че за mен това не е благотврителност, но тук си е и затова ние така mу викаmе...интеграция един вид!

Подразни mе, че mу подариха фанелка и разни др. боклуци, от които не саmо, че няmа нужда, но и сmе заринати в гаража. И да, при Нас е норmално, но за Mен не е...

# 41
  • Мнения: 2 563
Ами да до уточня, парите дето ги даваме лично предпочитам да са за храна, дрехи и т.н. необходими неща, да са директно за болните и т.н. директни и нужни според мен неща; за косене на трева и за отопление на големи къщи, за наеми на огромни офиси и т.н. споменати и неспоменати в темата - предпочитам да не давам.

Много ми е тъжно да прочета за някой, за когото благотворителността се изчерпва с даряването на стари дрехи и някаква храна, защото това било необходимо. Предпочитам да даря пари на Оксфам, с които се помага на бедните да си започнат собствен бизнес и да си купуват храната сами, или пък на Legal Aid Society, които предлагат безплатна правна помощ на бедни хора. И двете организации имат хубави офиси и хората там работят за пари. Ако толкова ви се скъпи да дарявате на посредник, поне не живейте с идеята, че правите кой знае какво като мятате старите дрехи пред входа.

Сори за резкия тон, ама след поредното мнение за това как дарява без да се прецака и ми писна.

# 42
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Hear Again, не съм казала, че благотворителността се изчерпа със стари дрехи и пари, Но ти четеш само каквото искаш да си четеш, и след като по начало не ми харесваш постовете е логично, да се чудиш за какво да се захванеш. И не дарявам така, че да не се прецакам, а така, че да се помогне с парите, а не да се загубят незнайно къде и за маловажни за мен неща.
Трябва ли да те питам, защо не даваш пари за децата по домовете в България и да се заяждам след това с отговора ти? Мисля, че това си е лично решение и уважавам избора на другите, тъй че няма защо да ми отговаряш.

# 43
  • Мнения: 4 399
И да, при Нас е норmално, но за Mен не е...


ОК, разбрах те.  Peace

Пък на мен ми се струва Че е нормално когато Човек дарява пари за някаква кауза, да му се иска те да се ползват по предназнаЧение, а не предимно за издръжка на скъпа администрация. На мен би ми направило лошо впеЧатление ако организация която набира помощи се помещава в лъскав офис. И не виждам лошо ако в такива организации работят хора на доброволни наЧала. Има много хора, които нямат нуждата да работят за пари и с удоволствие се вклюЧват в такива проекти. Какво лошо има в това?  newsm78

# 44
  • Мнения: 326


...И не виждам лошо ако в такива организации работят хора на доброволни наЧала. Има много хора, които нямат нуждата да работят за пари и с удоволствие се вклюЧват в такива проекти. Какво лошо има в това?  newsm78

 Разбира се, че няма нищо лошо. Проблемът обаче е, че едва ли ще се намерят достатъчно хора, които безвъзмездно да вършат цялата работа, и то всекидневно. Много хора биха работили доброволно за някоя конкретна кауза ден или два, но много малко биха работили на пълен работен ден и то всеки ден, безвъзмездно.

Общи условия

Активация на акаунт