Благотворителствувате ли?

  • 5 062
  • 94
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 171
Вероятно жената е свързана по някакъв начин с тези организации и затова мисли по точно определен начин.

Аз пък абсолютно не приемам резкия тон, защото никой не е длъжен да се занимава с благотворителност.  Въпрос на лично усещане и възможности е. Аз изобщо не съм чувала за тези организации, които споменаваш и нямам нито време, нито възможности да търся специално организации, които да подпомагам. Правя това, което ми отнема най-малко време и усилие, т.е. дарявам част от заплатат си там, където мога. Сигурно съм ужасен човек в твоите очи, обаче имам семейство, професионални задължения и много други ангажименти, които са ми важни. Толкова мога, толкова правя. И старите си дрехи "хвърлям" в специалните казани (по-добре там, отколкото на боклука), и не, не смятам за велика, но не се и срамувам от себе си. Възхищавам се на хората, които могат да бъдат безрезервни и всеотдайни, но аз не съм от тях.

# 46
  • Мнения: 2 093
И не виждам лошо ако в такива организации работят хора на доброволни наЧала. Има много хора, които нямат нуждата да работят за пари и с удоволствие се вклюЧват в такива проекти. Какво лошо има в това?  newsm78

на теория е така, но на практика нещата не са толкова прости.  Понеже в Канада благотворителните организации са толкова много, тази дейност се е обособила в  отделен сектор на икономиката (ако мога така да се изразя). Дори в учебните заведения има програми които подготвят хора за работа в такава сфера. Така че е нормално въпросните организации да се нуждаят от такива кадри . Вече го споменах, мисля че само борда на директорите е на доброволни начала.

# 47
  • Мнения: 4 399
на теория е така, но на практика нещата не са толкова прости. 

На мен ми е ясно, Че в живота много неща не функционират по оптимален наЧин. Затова написах, Че не виждам лошо, а не Че непременно трябва да е така. И все пак ми се струва Че който иска да прави големите пеЧалби е редно да се насоЧи към други дейности, не тоЧно благотворителни. Мен ме дразни когато застрахователните компании ни вдигат всяка година вноските за да си построят поредната стъклена кула и не е редно това да се слуЧва и с благотворителни организации. Но преди всиЧко в слуЧая ме подразни нападателния тон на един постинг.

# 48
  • Мнения: 326
 Нападателният тон е продиктуван от това, че тя явно се занимава професионално с благотворителност, и е загубила усещането си за реалност, а реалността е, че всъщност никой не е длъжен да дарява и благотворителства, и че дори малките дарения в натура всъщност са достойни за благодарност и похвала, защото са направени доброволно, а не по задължение.

# 49
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
тук обикновено това са организации "no profit", или "onlus", не знам дали са интернационални термини, но означава, че не работят за печалба, в смисъл, евентуалната печалба не бива разпределена между съдружниците, а реинвестирана в дейността на организацията. естествено, че работещите към такива организации получават заплати, няма как иначе. злоупотреба има, разбира се, но е кофти да се определят принципно като злоупотребяващи.
инак, доброволци без заплащане работят към Червен кръст, центрове за деца с увреждания, старчески домове и т.н. все по-разпространено е след 16 години децата да се обвързват с някаква такава дейност. в някои училища за това се дават кредити, които се изчисляват и в дипломата. ако в темата се има предвид само този вид благотворителност : не, аз не доброволствам. физически няма как да се организирам за подобна дейност  Peace

# 50
  • Мнения: 2 563
Реалността може да се види само от хора, които изучават ефекта на даренията върху проблема, който тези дарения се опитват да решат. Абсолютно е възможно да вредиш като правиш неинформирани дарения. 10ц по-напред даде пример с помощите, които се наливат в Африка. Аз мога да дам за пример домовете за деца в България, които 20 и повече години са издържани на 50% от даренията от храна, дрехи и лекарства от частни лица и фирми. Децата там попреживяват някак си с тези дарения и се отнема стимула на държавата и неправителствения сектор да преустрои системата така, че тези деца не само да попреживяват, ами и да станат хора.

Всеки дарител носи отговорност за действията си и в 21 век, когато информацията за всичко е на един бутон разстояните, е абсурдно да се криеш зад добрите си намерения.

# 51
  • Мнения: 326
Всеки дарител носи отговорност за действията си и в 21 век, когато информацията за всичко е на един бутон разстояните, е абсурдно да се криеш зад добрите си намерения.

 Брей, колко правилно постъпвам, като не благотворителствувам. Така няма опасност да извърша някоя злина, като дам пари или дрехи на някой в неравностойно положение.

# 52
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Аз мога да дам за пример домовете за деца в България, които 20 и повече години са издържани на 50% от даренията от храна, дрехи и лекарства от частни лица и фирми. Децата там попреживяват някак си с тези дарения и се отнема стимула на държавата и неправителствения сектор да преустрои системата така, че тези деца не само да попреживяват, ами и да станат хора.

Без да се заяждам, само мислено проследявам казаното - да кажем, че се е спряло даряването за домовете още преди 10 год., значи от 10 год. насам никои не дава нищо за домовете в БГ под никаква форма (парична, вещи и доброволен труд). Как си представяш да са се развили нещата? Мислиш ли, че държавата щеше да скочи и да се погрижи за децата? Нямаше ли това да унищожи децата (без лекарства, без храна, без отопление, без човещина)? Пак казвам, понеже явно имаш наблюдения, затова и питам. Не искам да се заяждам.

# 53
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 838
Мисля си, че е хубаво хората да продължат да дават, не да се чака на държавата. Ще дам за пример един дом във Варна ( давам него защото като си ходя доста често минавам от там и виждам как са нещата). Та дома е с нова дограма, с климатици. Вътре доста е пооправен.
Мислите ли, че децата там ги е грижа, дали Пенка, благотворителна организация или държавата е осигурила парите?
да но от съществено значение е дали 100-те лв които е дала Пенка са отишли там или 50% от тях са останали за подръжка на организацията.
mamamia не знам дали помниш за случая но в Калгари председателя на неправителствена организация за борба с рака се пенсионира и получи.... няколко милиона долара. От къде ли?

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 22:05 от Titina

# 54
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Аз мога да дам за пример домовете за деца в България, които 20 и повече години са издържани на 50% от даренията от храна, дрехи и лекарства от частни лица и фирми. Децата там попреживяват някак си с тези дарения и се отнема стимула на държавата и неправителствения сектор да преустрои системата така, че тези деца не само да попреживяват, ами и да станат хора.

Без да се заяждам, само мислено проследявам казаното - да кажем, че се е спряло даряването за домовете още преди 10 год., значи от 10 год. насам никои не дава нищо за домовете в БГ под никаква форма (парична, вещи и доброволен труд). Как си представяш да са се развили нещата? Мислиш ли, че държавата щеше да скочи и да се погрижи за децата? Нямаше ли това да унищожи децата (без лекарства, без храна, без отопление, без човещина)? Пак казвам, понеже явно имаш наблюдения, затова и питам. Не искам да се заяждам.

и аз исках тактично да попитам същото.  Peace
не може децата да плащат за лиспващи социални, или държавни организации. двете неща трябва да се движат паралелно, като целите са на различчни платформи поставени : личното благодетелстване подпомага ежедневното преживяване, докато организациите трябва да се занимават с образование, насоки и перспективи за тези деца.

или понеже държава и организации разни ник'ви ги нема, да им спрем и даренията?
не знам, Hear Again, уважавам мненията ти и предполагам си навътре в нещата, но това ми се струва... как да кажа... противоречиво  Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 5 710
И двете организации имат хубави офиси и хората там работят за пари. Ако толкова ви се скъпи да дарявате на посредник, поне не живейте с идеята, че правите кой знае какво като мятате старите дрехи пред входа.

Сори за резкия тон, ама след поредното мнение за това как дарява без да се прецака и ми писна.


Хората не винаги могат да разберат, че не става да се изсипят едни пари на плаж някъде в Индонезия, напр - всички пари трябва да минат през програми, ангажират се  ресурси, стратегия т.е хора, на които това им е работата ( и тя е платена от същите тези пари, за да има файда всичко и хроата да бъдат подкрепени, но и преспектива да имат в живота след случилото се ( напр. цунми))

хората не винаги знаят и какво да даряват, преди няколко години когато бяха наводненията у нас много  останаха без покриви над главите, нямаха вода да пият,  а имаше организации, които минаваха да раздават пакети с ориз  Rolling Eyes Ти можеш да си мислиш, че твоя пакет с ориз е много нужен, ама ако няма някой  насреща , който да е оценил нуждите, може да се окаже, че дарението ти няма на какво да си го сготвят хората.. а този някой е специалист, на заплата

и така нататък.
Пряката помощ ( храна и т.н) особено в Африка доказано до нищо не е довела, ситуацията след не знам вече колко трилиони долари наляти в помощи (м/управителствени, разни инициативи на Боно напр и тН) доказно се влошава за хората,  не се подобрява. Досега се наблюдава само увеличаване на корупцията и нарочно поддържане на мизерията, за да продължават да текат парите. голяма тема е това де.  Но така или иначе единственият смисъл е особено при по-дългосрочни проблемие  да се дарява така, че да се променят политики и да се дава на хората работа, знания и умения да 'ловят риба'.

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 21:56 от 10 c's

# 56
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Лени, това което описваш е без съмнение вярно, но не е проблем на хората, а на организациите, които движат "благотворителност" със съвсем други цели.

с една дума, че хем ме мързи, хем на всички ни е ясно, е все едно да се каже "всички политици са маскари и нема сми да се гласува".

хората сме странни същества и много бързо могат да ни убедят и че сме направили добро, и че е безсмислено да се пробваме да го правим, щото някой ще се възползва от добрите ни намерения.

дано ми се разбира мисълта, тя е дълбока, но неясно изразена  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 5 710
Ами затова се избират организации, дето са читави и най-вече да имат потенциал да се месят в политиката и да стимулират държавната машина  да си вършат работата и да я подобрява.
Естествено, винаги има нужда и от малки участници, които да помагат пряко с малки директни проекти, никой не бива да бъде оставен да умре от глад и студ, докато се притисне политиката  - например .. да сменят дограмата на компютърната зала на дом Х., но това в мащабен поглед е безпреспективно  - от една страна е отнело ролята на отговорника ( община, например), от друга е научило обитателите, че все ще дойде някой да оправи нещата, и трето, дългосрочно с нищо не променя живота им. Преди години ( сега сигурно е друго) по работа обикалях доста домове у нас, и видях наживо вредният ефект от директното дарение ( това което казва Хиър) в/у психиката на децата и персонала, разбира се. За съжаление, едното ако го няма другото е вредно.
Ако обаче нещата вървят успоредно резултати (ще) има.
Така или иначе най-вредните помощи са междуправителствените, така че ние сме така да се каже дребни риби, няма да сбъркаме ако дарим пари, храни, и т.н дори без да сме наясно с политиките в една или друга област.

# 58
  • Мнения: 5 710
Феиам, в Италия има много малко неправителствени организации , тука в цъфтеж са кооперативите ( една форма, която аз така и не мога да схвана, но съм си ги кръстила 'неправителствени организации на държавата"), но нон профит и онлус нямат цел да печелят, но си имат администрация, платени хора. Те не инкасират печалби, но всака дейност си има нужда от администриране, така че процент от приходите си отива там

# 59
  • Мнения: 2 563
Аз мога да дам за пример домовете за деца в България, които 20 и повече години са издържани на 50% от даренията от храна, дрехи и лекарства от частни лица и фирми. Децата там попреживяват някак си с тези дарения и се отнема стимула на държавата и неправителствения сектор да преустрои системата така, че тези деца не само да попреживяват, ами и да станат хора.

Без да се заяждам, само мислено проследявам казаното - да кажем, че се е спряло даряването за домовете още преди 10 год., значи от 10 год. насам никои не дава нищо за домовете в БГ под никаква форма (парична, вещи и доброволен труд). Как си представяш да са се развили нещата? Мислиш ли, че държавата щеше да скочи и да се погрижи за децата? Нямаше ли това да унищожи децата (без лекарства, без храна, без отопление, без човещина)? Пак казвам, понеже явно имаш наблюдения, затова и питам. Не искам да се заяждам.

и аз исках тактично да попитам същото.  Peace
не може децата да плащат за лиспващи социални, или държавни организации. двете неща трябва да се движат паралелно, като целите са на различчни платформи поставени : личното благодетелстване подпомага ежедневното преживяване, докато организациите трябва да се занимават с образование, насоки и перспективи за тези деца.

или понеже държава и организации разни ник'ви ги нема, да им спрем и даренията?
не знам, Hear Again, уважавам мненията ти и предполагам си навътре в нещата, но това ми се струва... как да кажа... противоречиво  Rolling Eyes

Мисля, че ключът е в това да се подкрепят организации, които хем следят децата да са ок на ежедневно ниво, хем лобират за промяна в системата. Като ДБМ. Но много хора искат да дарят на дома директно - торта, дограма, дрехи. Даже всяка година в началото на зимата всеки дом пуска писма на фирми  - няма гориво, няма прах за пране, спасявайте ни, вместо да пуснат същите писма до МТСП.

10ц, кажи за междуправителствените помощи. Защо са вредни?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт