Трудова борса и обезщетение

  • 244 178
  • 1 706
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 67


Не ти помогнах много - ако нямаш 9м стаж - нищо от горното не те интересува. Peace

Значи след като нямам 6месеца дори трудов стаж не ме интересува. Прекрасно.  Joy

# 271
  • тук-там
  • Мнения: 4 271
Значи след като нямам 6месеца дори трудов стаж не ме интересува. Прекрасно.  Joy

Не. Peace
9м стаж - и имаш обезщетение за 4м по около 150 лв на месец. Това докото направиш поне 5г стаж - след това се увеличават месеците и зависи от дохода - до тогава - 4м х 150 лв. Peace

Е, ако искаш само да ти търсят работа - запиши се.
Да не забравиш след като те прекратят и останеш безработна да си подадеш декларация 7 и да си внасяш здравните всеки месец. Peace

# 272
  • София
  • Мнения: 67
Значи след като нямам 6месеца дори трудов стаж не ме интересува. Прекрасно.  Joy

Не. Peace
9м стаж - и имаш обезщетение за 4м по около 150 лв на месец. Това докото направиш поне 5г стаж - след това се увеличават месеците и зависи от дохода - до тогава - 4м х 150 лв. Peace

Е, ако искаш само да ти търсят работа - запиши се.
Да не забравиш след като те прекратят и останеш безработна да си подадеш декларация 7 и да си внасяш здравните всеки месец. Peace

Много ти благодаря за съветите и помощта  Hug

# 273
  • София
  • Мнения: 930
Даниела, след като нямаш дори 6 месеца трудов стаж, как са ти дали болничен и плащат ли ти го?

Питам, защото нямаше ли изискване първоначално започналите работа да имат поне 6 месеца трудов стаж, преди да имат право на болничен?

И понеже питаш колко пъти можеш да откажеш работа от бюрото по труда, не се притеснявай, никой няма да ти предложи работа. Там не търсят и не предлагат работа, БТ се само регистратори на безработицата. Единствено ако има някаква програма (напр. Старт на кариерата) може чрез бюрото да тръгнеш на работа за срок от 6 или 9 месеца.

Мъка...........

# 274
  • Мнения: 253
Привет!Искам да ви питам имам ли право да получавам обещетение от трудовата борса,когато договора ми е прекратен по чл.71 ал.1?Ако, да колко време е и приблизително каква сума трябва да получавам?Има трудов стаж около 14 г,без прекъсване.Във какъв срок трява да подам документите си в трудовата борса,договора ми е прекратен от 01,10,2014,но заповедта ми е връчена на 23,09,2014.
Също така какви документи трябва да нося в борсата и какви трябва да получа съответно от тях.Много са ми въпросите но ми се иска да съм малко подготвена като отида там.Благодаря ви предварително.

# 275
  • тук-там
  • Мнения: 4 271
Привет!Искам да ви питам имам ли право да получавам обещетение от трудовата борса,когато договора ми е прекратен по чл.71 ал.1?

До 9 октомври трябва да отидеш до бюрото - с трудовата книжка и заповедта за прекратяване.
Трябва да имаш 9 м в осигуряване от последните 15. Обезщетението ще е около 9-10 м - зависи от стажа ти и ще е 60% от осигурителния ти доход - 18м назад. Това най-общо, защото има и други неща от които зависи всичко това. На место ще ти обяснят.

# 276
  • Мнения: 74
Не е ли 24 месеца назад, а не 18?

# 277
  • тук-там
  • Мнения: 4 271
Не е ли 24 месеца назад, а не 18?


Може. Не помня. Май за болничните беше 18. Peace

# 278
  • Мнения: 74
Oh, OK:) Че ме стресна малко:)

# 279
  • Бургас
  • Мнения: 38
Здравейте дами!
На срочен договор съм до 05.11.2014г.Най вероятно към тази дата ще бъда в болнични.Питах в НОИ и ми казаха ,че след датата на изтичане имам право да ползвам 30 дни болничен.
Кога трябва да си направя регистрацията в БТ?И евентуално на колко месеца ще имам право на обещетение?
А ако не мога физически да отида до там?

Защо си мисля,че преди срока за регистрация беше 3 месеца?

Предварително благодаря!  bouquet

# 280
  • Мнения: 3 342
3 месеца е срока за регистрация е в НОИ, в Бюрото по труда е 7 дни след прекратяване на договора. Ако ползваш болнични след прекратяване на договора, си направи копие, защото ще ти трябва за НОИ. Срокът на обезщетение зависи от това колко години трудов стаж имаш и дали си ползвала обезщетение през последните 3 години.

# 281
  • Мнения: 1 101
Ще използвам темата да попитам някой по-разбиращ от мен, тъй като от Агенцията по заетостта и местното Бюро по труда никой не се отзовава на питанията ми. В момента съм работеща, но си търся друга по-добра работа. След 2 седмици в града ми се организира трудова борса от Агенцията по заетостта. Вече няколко дни търся отговор на въпроса мога ли да участвам на тази борса без да съм регистрирана в Бюрото по труда, ще мога ли да се срещна с работодателите и да се представя, въпреки че съм работеща в момента? Не зная дали се изисква някакво насочване или регистрация от самото Бюро за тези борси...

# 282
  • Мнения: 6
Здравейте,
работих в Англия няколко години,преди 3 години взех трудово обезщетение 60 на 100, тази година знам,че ,мога да взема пак(поради изтичането на 3-те години),но поради липсата на работа се прибрах по рано с 3 месеца.Регистрирах се в бюрото по заетостта но не и в НОИ.Така като чета(или разбирам може би както на мен ми се иска) закона за обезщетението мога да везма пак но трябва да изчакам датата на третата година от последното подаване за обезщетение.Странното е,че в НОИ ми казват,че гледали само последната заетост( което аз не намирам никъде в закона?! ), тоест ако реша да се хвана да работя 2 месеца тук за да стигна до 3 годишния ми период ,ще ми отпадне 60 на 100 и ще получавам минималното  7,20 лв. Ако някои е добре запознат нека да каже да си работя ли 2 месеца ,да си изчакам ли просто тези 2 месеца или просто ...   Hug

# 283
  • Мнения: 3 342
feanor нещо не разбрах. Работил си в Англия ли? Тук ще ти признаят ли трудовия стаж от Англия? За да вземеш каквото и да е обезщетение, трябва да си отработил 9 от последните 15 месеца и след прекратяването на трудовия договор да се регистрираш в Бюрото по труда и НОИ в съответните срокове. Размерът на обезщетението зависи от това по кой член си освободен от работа.

# 284
  • Мнения: 6
Да работил съм в Англия и имам 9 (и повече)месеца. Вече съм взимал такова обезщетение и съм запознат до някъде.Поради липса на работа затова съм освободен от работа. Но точно поради това ,че няма работа се прибрах с 3 месеца по рано,от датата на последното обезщетение преди 3 години, и съм пред дилема как точно да действам преди да си пусна документите в  НОИ.Да работя 2 месеца тук в България или просто да изчакам датата и тогава да ги пусна.Проблемът ми е че в НОИ ми говорят,че гледали само последната заетост което аз никъде не намирам в закона?!Бюрокрация  Shocked кара те да страдаш!

Последна редакция: ср, 08 окт 2014, 21:16 от feanor

Общи условия

Активация на акаунт