Трудова борса и обезщетение

  • 244 293
  • 1 706
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 757
zornitsa85, разбирам, че вие не искате да се заяждате с тях, а само да си отидете на БТруда и искате сигурност в това. Предлагам ви следния вариант: подавате молба за промяна на длъжността, пускат ви допълнително споразумение с новата длъжност, но с изпитателен срок /виждате го, подписвате го, подписвате и справката от НАП за промяната/,  и след 1 седмица ви освобождават по чл.71. Отивате с пълни права на борсата.

# 256
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Wild_rabbit четох постовете по-нагоре, но не ми стана ясно има ли някаква вратичка с която могат да се измъкнат. Аз съм категорична, че по взаимно съгласие няма да си тръгна.


Не могат да те съкратят, без твое желание.
1. Ползваш си отпуската , ако искаш след това и неплатената. Връщаш се на работа. Колко ще ти плащат е друг въпрос, ако сте на минимална по договор. Ще ти стъжнят живота, но...това го знаеш.
2. Чл. 331 - 4 брутни заплати - ако се изплащат на каса - ще те накарат да ги прежалиш, ще се разпишеш на ведомост - и ще отидеш на борсата - за пълно обезщетение.  Ако ви плащат по банка - трудна работа. Че и 10 % ДОД ще внасят на тях.
3. Преназначават те с допълнително споразумение на друга длъжност с изпитателен срок, прекратяват те след 10 дни и пак отиваш на борсата с пълн ообезщетение.

Единствено ИТ може да им разреши "дисциплинарно уволнение", но едва ли чак толкова ще се напънат!  Колкото и да са добри адвокатите. Peace


Моят съвет - подходи с тях с добро. Помоли се, и така....
Аз съм работодател и също мисля за "вратичките" от моята страна... Както и те.
Винаги мога да прекратя договор с една майка! Колкото и всемогъщ да е КТ Peace

Ако вече много се "опъват" - виж чл. 327 - точката за неизплатени заплати. Някъде на предната страница го имаше.

# 257
  • Мнения: 201
Wild rabbit, Harry10 - много благодаря, вече всичко разбрах.
Не искам да се заяждам, но пък и няма да оставя така нещата. Не е честно...особено пък като питах 1000 пъти дали ще ме върнат, те казваха че ме чакат, дори отказах  позиция в друга фирма и 4 дни преди да тръгна на работа нещата се променили...

# 258
  • Мнения: 9 050
За в бъдеще да си знаеш. Нещата най-вероятно не са се променили през последните 4 дни. Но и работодателите си имат притесненията. На една майка, ако и кажеш, че като се върне ще я освободиш, тя може да не се върне с години. Ще си изкара и 11 месеца неплатен отпуск след двете години, междувременно ще забременее с второ - още 3 години. През това време майката си стои на щат, обработват и се документи, но най-лошото е, че и се трупа и неизползван отпуск по месец за всяка година. Което си е разход.
Затова работодателите не предупреждават за тези неща. Да, не е много коректно, но реалността е, че и двете страни се страхуват една от друга и се дебнат непрекъснато, защото и двете страни в тези взаимоотношения могат да бъдат и често са некоректни.
Така че занапред гледай себе си. И като си намериш друга работа се обади на работодателя и в прав текст му обясни, че имаш и друга оферта, предпочиташ да се върнеш на предишната ти работа, но ако няма такъв шанс, молиш да ти кажат, за да започнеш на другото място. Така е по-лесно.

# 259
  • Мнения: 3 378
Zina St е напълно права. Имам познати, на които казали, че след майчинството няма да ги върнат на работа и в момента са в напъни за второ дете. А някой по тази схема и с трето се сдобиват. Колежка на моя мъж вече 5 години е по майчинство.

# 260
  • Мнения: 9 050
Именно. А тези 5 години са 5 заплати при прекратяване на правоотношението, дори и по взаимно съгласие да е. Това са разходи.

# 261
  • Пловдив
  • Мнения: 449
harry10 благодаря за изчерпателния отговор.На 26. 09.малката навършва 2 годинки и после им заявих че ще си пусна платената отпуска.И чак след това да ме освобождават.На мен ми е второ дете,а трето не мисля да раждам.Предизвестието ми при напускане е от 30 дни/1 месец/.Те могат ли да ми го пуснат още докато ми тече платената отпуска и така то да изтиче и да ми платят само отпуската без никаква друга заплата??? newsm78.Фирмата повече от 1 година не отчита никаква дейност,в нея се водим единствено само двете майки които сме в майченство.
Едната ми шефка забременя 1 година след мен  и още тогава са го измислили всички работници и двете собственички да се прехвърлят в нова фирма,за да може после да се освободят от нас двете.
Гадно е когато си работел на 100 % за тях и са били много доволни,после да ти кажат че ще задържат новата жена.А тя от старата фирма от общ работник вече е  назначена на длъжност гладачка и според мен вече не се води по заместване на моето място,понеже в новата фирма няма вакантно място общ работник.

# 262
  • Мнения: 201
Вярно е това което казвате, като погледнеш от другата страна монетата нещата стоят по друг начин.
но всеки си гони интереса, те техния - аз моя.

# 263
  • Мнения: 9 050
Предизвестието ми при напускане е от 30 дни/1 месец/.Те могат ли да ми го пуснат още докато ми тече платената отпуска и така то да изтиче и да ми платят само отпуската без никаква друга заплата???

Не мисля, че ще получиш повече от заплащането за платен отпуск (независимо дали ще се ползва реално или ще се изплати като обезщетение. В случая ти искаш предизвестие от тяхна страна, защото ако е от твоя, няма да ти е изгодно при обезщетението за безработица. Т.е. не говорим за твоето предизвестие, а за тяхното. А те вече са те предизвестили. Така че, то си тече. Няма причина да ти плащат каквото и да е за предизвестието в този случай.

# 264
  • София
  • Мнения: 757
harry10 благодаря за изчерпателния отговор.На 26. 09.малката навършва 2 годинки и после им заявих че ще си пусна платената отпуска.И чак след това да ме освобождават.На мен ми е второ дете,а трето не мисля да раждам.Предизвестието ми при напускане е от 30 дни/1 месец/.Те могат ли да ми го пуснат още докато ми тече платената отпуска и така то да изтиче и да ми платят само отпуската без никаква друга заплата??? newsm78.Фирмата повече от 1 година не отчита никаква дейност,в нея се водим единствено само двете майки които сме в майченство.

Получаването на предизвестието е необходимо да се удостовери , тъй като от датата следваща датата на получаването започва да тече неговия срок. Има два варианта:
1, Лично да ти го връчат срещу подпис,а при отказ – с двама свидетели.
2. По пощата - няма законова забрана за това и се удостоверява с обратната разписка., връчена по надлежния ред – с подпис, дата. За работодателя е желателно  да е получена и подписана лично от работника. При отказ за получаване  служителят, който носи разписката трябва да намери двама свидетели, например съседи/мисия невъзможна според мен/.
Всичко това с пощата обаче отнема време.
Вероятно като отидеш на работа на 27.09. ще ти връчат предизвестие и времето на отпуската ти всъщност ще ти е част от предизвестието - единият месец, защото предполагам, че ще остане и отпуска за изплащане като обезщетение по чл.224, предвид двете годинки на детето. Има и вариант да те  освободят веднага, като ти изплатят всичко като неползван отпуск, но пък тогава трябва да платят и неспазено предизвестие и затова мисля, че няма да го направят.Разбира се, всичко това обаче само в хипотезата на  чл.328 т.4. След това ти остава обезщетението по чл.222 - за оставане без работа.
Варианта по чл.331 е ясен.

# 265
  • Мнения: 9 050
Да, така е. Предизвестяването е формално. Но, познай дали няма да и го дадат да го подпише при самото прекратяване със задна дата. Защото вероятно тя пък не е отишла на място да си получи заповедта за разрешаване на отпуска, който уж ползва в момента. Защото и това е формално. Подава се молба и следва служителя да получи копие от заповедта за разрешаване. В противен случай, може да се окаже, че не е в отпуск. И вместо предизвестие, да получи по пощата покана за обяснения.

Нормативните актове са нещо прекрасно, а познаването им винаги е полезно. Но все пак е добре да обръщаме внимание и на практиките - добри или лоши.

# 266
  • София
  • Мнения: 757
Естествено,че могат да го направят, но аз следвам презумпцията, че след като задава въпроси ще гледа и какво подписва! А и не знаем дали си е пуснала отпуск и има ли разрешение за това - в отпуск ще бъде след 26 /евентуално/. Ако не - това трябва да се направи като начало и да внимава какво подписва. И...... всичко в крайна сметка зависи от дамата - дали ще се съгласи на вариант или ще се стигне до съда по отношение на това, че се опитват да й пробутат да подпише нещо със задна дата! А, и да слага дати на всичко, което я карат да подпише.

# 267
  • Пловдив
  • Мнения: 449
Официално предизвестие все още не съм получила на документ.Срещнахме се случайно на улицата и като споменах че ще ми трябва служебна бележка за ясла и ще се връщам после на работа,започна с ХЪКАТА- МЪКАТА да седнем на кафе и да поговорим и тогава каза че не искат да ме връщат на работа.
Молба още не съм подала за ползването на отпуската мисля да е другата седмица,а за 4 години работа при тях никога на никой не са дали да подписва заповед за ползване на отпуск.Преди даже и не пускахме молба на лист,започнахме от 3 години на сам,преди всичко беше на устна договорка.Парите си ги взимаме на ръка,а не на банкомат,и подписваме ведомост за получени заплати.Ще преглеждам внимателно какво подписвам.А ако ми пуснат предизвестието за освобождаване от един месец от 29.09,от когато ще ми почни отпуската дефакто за този месец какви пари трябва да взема.Пълна заплата като ми удържат от нея осигуровката или като за отпуска пак със удържана осигуровка,защото преди като ползвах отпуска се плащаше по малка сума от реалната ми надница за 1 ден.

# 268
  • София
  • Мнения: 67
Здравейте, момичета! Изправена съм пред сериозен казус и видях, че тук има достатъчно опитни хора, които биха могли да ми помогнат. На 22 години съм, сменила съм доста местоработи, но на повечето не съм работила на трудов договор и нямам 6 месечния стаж, който се изисква за изплащане на болничен, например. От март месец работя в една фирма, на 4 часов работен ден. Станаха някои промени във фирмата и се наложи днес да си пусна едномесечно предизвестие. Но тъй като преди два месеца счупих крак, бях болничен месец и половина и обмислям от началото на другата седмица да си пусна още месец болничен(на който имам право) и по този начин докато изтече предизвестието ще бъда болничен. Въпросите са ми много объркани, тъй като никога не съм била на трудовата борса и не съм запозната с абсолютно нищо и в главата ми е хаос, който ще се опитам да структурирам под някакви конкретни въпроси. Ще бъда много благодарна ако се намери човек, който търпеливо да ми обясни всичко.

1.  При положение, че нямам 6 месечен стаж мога ли да се "запиша" на трудовата борса?
2. Вярно ли е, че при положение, че аз съм напуснала имам право само на 4 месеца там?
3. Вярно ли е, че имам право на определен брой откази, когато ми предлагат работа?
4. Какво трябва да направя, когато ми изтече договора официално?
5. Те ще ми плащат ли здравни и социални осигуровки?
6. Какво точно е трудовата борса?
7. От какво зависи заплащането, което ще получавам на борсата?

Много благодаря предварително!

# 269
  • тук-там
  • Мнения: 4 274

1.  При положение, че нямам 6 месечен стаж мога ли да се "запиша" на трудовата борса?- можеш, но за да получаваш обезщетение са ти необходими 9 м осигурителен стаж от последните 15.
2. Вярно ли е, че при положение, че аз съм напуснала имам право само на 4 месеца там?-да, ако имаш горното.
3. Вярно ли е, че имам право на определен брой откази, когато ми предлагат работа?-общо взето така е. - май беше до три пъти
4. Какво трябва да направя, когато ми изтече договора официално?- до 7 дни да се регистрираш в Бюрото по труда.
5. Те ще ми плащат ли здравни и социални осигуровки? - ако имаш право на обезщетение, т.е 9 м. стаж - ще ти плащат само здравни, но ще ти се води за стаж.
6. Какво точно е трудовата борса?- правят се, че ти търсят работа - работа обаче няма.
7. От какво зависи заплащането, което ще получавам на борсата? - от полученото 24м назад трудово възнаграждение - най-общо казано.

Много благодаря предварително!

Няма защо! Laughing Не ти помогнах много - ако нямаш 9м стаж - нищо от горното не те интересува. Peace

Последна редакция: пт, 19 сеп 2014, 19:59 от Wild_rabbit

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт