Трудова борса и обезщетение

  • 244 127
  • 1 706
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 11
Здравейте, може ли да попитам нещо. В момента съм на борсата, но ми предложиха да се занимавам по два - три часа в една фирма. Предложиха ми граждански договор за около 200 лв. на месец. Ще трябва ли да го регистрирам някъде и най - важното ми е дали ще ми спрат обезщетението?

# 286
  • Пловдив
  • Мнения: 86
Здравейте,имам едно питане.На 13,10,2014г ми свършва платения отпуск след майчинство и напускам работа.Разбрах че бих могла за да вземам повече време и повече пари от бюрото по труда,временно да бъда назначена в друга фирма/примерно за 2-3 седмици/и от там да ме съкратят.Дали настина това е възможно,и дали няма да създам някакви проблеми на фирмата след като съм с дете до 3г.

# 287
  • Мнения: 9 050
Да работил съм в Англия и имам 9 (и повече)месеца. Вече съм взимал такова обезщетение и съм запознат до някъде.Поради липса на работа затова съм освободен от работа. Но точно поради това ,че няма работа се прибрах с 3 месеца по рано,от датата на последното обезщетение преди 3 години, и съм пред дилема как точно да действам преди да си пусна документите в  НОИ.Да работя 2 месеца тук в България или просто да изчакам датата и тогава да ги пусна.Проблемът ми е че в НОИ ми говорят,че гледали само последната заетост което аз никъде не намирам в закона?!Бюрокрация  Shocked кара те да страдаш!
Ако по време на заетостта ти в Англия не си осигуряван за риск Безработица. Или пък си осигуряван, но не си направил необходимото този стаж да се признае в България, тогава трябва да поработиш 9 месеца, за да имаш право на обезщетение. Ако стажът е признат в България, тогава просто изчакай 3 месеца и тогава се регистрирай в НОИ. Ако междувременно можеш да си намериш и работа, дори и фиктивна за тези месеци - още по-добре за размера на обезщетението.
Кой знае. Може пък да си намериш работа и изобщо да не опреш да НОИ. Успех. И късмет най-вече.

# 288
  • Мнения: 9 050
Здравейте, може ли да попитам нещо. В момента съм на борсата, но ми предложиха да се занимавам по два - три часа в една фирма. Предложиха ми граждански договор за около 200 лв. на месец. Ще трябва ли да го регистрирам някъде и най - важното ми е дали ще ми спрат обезщетението?

Не. Гражданските договори сами по себе си не се регистрират. Подават се декларации за тях и ще имаш ангажимент да си подадеш данъчна декларация. Обезщетението няма основание да се спира, освен ако тази заетост не ти е предложена от Бюрото по труда. Но те не предлагат граждански договори. Така че, предполагам е нещо странично.

# 289
  • Мнения: 9 050
Здравейте,имам едно питане.На 13,10,2014г ми свършва платения отпуск след майчинство и напускам работа.Разбрах че бих могла за да вземам повече време и повече пари от бюрото по труда,временно да бъда назначена в друга фирма/примерно за 2-3 седмици/и от там да ме съкратят.Дали настина това е възможно,и дали няма да създам някакви проблеми на фирмата след като съм с дете до 3г.

Предполагам напускаш по свое желание. Или по-точно, независимо от това чие е желанието, основанието за прекратяване е или взаимно съгласие (чл.325) или предизвестие от твоя страна (чл.326). Тогава имаш право на минималното обезщетение за минималния срок.
Ако те назначат в друга фирма, за да не им създадеш проблем е необходимо само те да те назначат със срок на изпитване и да те освободят по чл 71 - по време на срока за изпитване. Това не е съкращаване, а освобождаване, при което майките с деца до 3 години не ползват защита. В същото време обаче, това основание ти дава пълни права като безработна, т.е. обезщетение в размер на 60% от съответния осигурителен доход за срок, съгласно общия ти трудов стаж до момента.

# 290
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:
Здравейте, може ли да попитам нещо. В момента съм на борсата, но ми предложиха да се занимавам по два - три часа в една фирма. Предложиха ми граждански договор за около 200 лв. на месец. Ще трябва ли да го регистрирам някъде и най - важното ми е дали ще ми спрат обезщетението?
Обезщетението няма основание да се спира, освен ако тази заетост не ти е предложена от Бюрото по труда. Но те не предлагат граждански договори. Така че, предполагам е нещо странично.

Ако  гражданския е над една МРЗ - има осигуровки, което води до спиране на обезщетението от борсата. Peace
Ако след приспадане на НПРазходи - по принцип 25% - сумата е по-ниска от 340 лв. - тогава обезщетението продължава.

# 291
  • Мнения: 9 050
Така е. Не го споменах, защото дамата каза, че става дума за около 200 лева на месец. Мой пропуск.

# 292
  • Пловдив
  • Мнения: 86
ZinaSt Благодаря   bouquet

# 293
  • Мнения: 6
Проблемът идва от това,че НОИ за да не плаща тези обезщетения сега гледат само последната заетост(така поне те казват).Или казано ако работя в България последно може да не ми броят осигуровките в UK(които са доста над максималния за БГ), и така да ми отпадне обезщетението 60 на 100 но не съм сигурен?! newsm78 Тази последна заетост се опитвам да открия в закона и да разбера какви са ми възможностите.
 ZinaSt благодаря за пожеланието дано да стане  Hug божа работа!

# 294
  • Варна
  • Мнения: 79
Здравейте. Прочетох назад в темата, че за да получаваш обезщетение за безработица,  трябва да се регистрираш в бюро по труда по адрес в 7-дневен срок. След това и в НОИ. Въпросът ми е какви документи искат на двете места? Благодаря.

# 295
  • Мнения: 3 331
Здравейте. Прочетох назад в темата, че за да получаваш обезщетение за безработица,  трябва да се регистрираш в бюро по труда по адрес в 7-дневен срок. След това и в НОИ. Въпросът ми е какви документи искат на двете места? Благодаря.
В Бюрото по труда искат - лична карта, копие от дипломата за последно завършено образование, трудова книжка и заповед за прекратяване. В НОИ - лична карта, заповед за прекратяване, служебна бележка, ако тр. договор е прекратен по чл.331 за изплатена сума, трудова книжка и документ от банка за наличие на банкова сметка

# 296
  • Мнения: 11
Благодаря момичета  Hug

# 297
  • Мнения: 3 935
Здравейте.
Search-ът нещо не ми помогна или аз не знам как да питам.

Интересува ме къде мога да прочета какво е обезщетението в случай, че работодателят направи съкращение?

Зная, че има опция за 4 заплати в случай, че работиш над 6 години за фирмата. Но ме интересува има ли вратички, през които работодателят може да се "измъкне", за да не плати такова обезщетение.
Няма как да обяви несъстоятелност, фалит. Очаква се съкращаване на щата и изнасяне на административното обслужване в централна Европа.

В момента повечето от хората, които са запознати с предстоящото, продължават да си работят и предпочитат да не търсят работа още от сега. Т.е. да изчакат въпросното съкращение най-малкото, защото ще им даде право на година на борсата с прилично обезщетение, но и заради въпросните 4 заплати. Това дава добра финансова мотивировка да чакаш. Но... ако накрая се окаже, че се измъкнат без тези неща съкращавайки по друг член?

# 298
  • Мнения: 3 331
Обезщетението от минимум 4 заплати се изплаща независимо от трудовия стаж във фирмата. Стига да не си на изпитателен срок. Ако съкращават фирмата, обезщетението е 1 заплата. Ако съкращават щата - също е една заплата. Зависи по кой член ще прекратят договора ти.

# 299
  • Silistra
  • Мнения: 125
Здравейте и от мен. Прочетох цялата тема и горе долу добих някаква представа и частични отговори на въпросите, които имам Simple Smile Оставам си обаче с едно питане - на 15.09 ми правиха операция и съм болничен до 20.10. По преценка на лекуващия доктор ще удължа болничния с още 30 дни, което работодателя все още не знае. Работя в мобилен оператор от близо две години. Управителят на магазина искаше да ходя на работа от 1.10, въпреки че съм болничен. Отказах. От колежка случайно разбирам, че след връщането ми на работа искат да ме освободят по взаимно съгласие. Тъй като съм семейна от май месец сега управата се притеснява, че следващата стъпка е да изляза майчинство и от мен нямало да има полза, та гледат да се застраховат. Въпросът ми е ако откажа да подпиша по взаимно съгласие какви са техните останали варианти все пак да ме освободят? Благодаря предварително на отзовалите се. Хубав ден!

Общи условия

Активация на акаунт