Какво мислите за новата математическа програма за първокласници?

  • 10 144
  • 175
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Aз също "за" поне математиката в училище да стане като по наше време, че сега ми се струва, че децата затъпяват от дебилно повтаряне на едно и също от предучилищна до 2 клас. И проблема според мен не е само в смятането до 10, до 20 или до 100 - а в това, че в учебниците не им се представят задачи за мислене, а само за изчисление! Е, как да се научат да мислят тогава?

Колкото до трудността на материала, убедена съм, че децата се справят и с далеч по-трудни неща и това не зависи от толкова от трудността, колкото от подходящото обяснение - моето ходи на школа към МГ и факта, че там достатъчно избързват с материала, а пък децата си се справят прекрасно по състезанията обяснява , че значи децата могат, ако им се обясни.

# 61
  • Мнения: 2 885
http://ie.ixl.com/math/class-1

Може да се види какво се учи в 1 клас за англоезични страни. И какво се учи преди 1 клас. Често използван от мен сайт за справка.

# 62
  • София
  • Мнения: 3 824
Мерси за линка, ще го използваме Simple Smile
Доста по-напред вървят от нашите като програма, а материала е практически насочен и има логически задачки, таблици, графики, разпознаване на модели, което в нашето училище май го няма. Направи ми впечатление, че се запознават с дробите в първи клас, във втори сравняват обикновени дроби, а в трети вече извършват действия с обикновени и десетични.

Всички тези неща в задължителната програма ли се учат или това е някаква програма макс?
Какво значи first class, в смисъл - на каква възраст го почват?

# 63
  • Мнения: 2 885
Синчето сега е 1 клас, набор 2005. Както в БГ. Но в класа му повечето деца са 2006 г родени преди август. Тук август месец е граничен, а не годината на раждане. Но......започват ПГУ 2 г задължително. Може да видиш от сайта какво се изучава в junior inf и senior inf. Т.е. трупат знания от 4,5 годишни. Затова много се учудих как в 1 клас в БГ се учи сега до 20. Shocked

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
запис Sunglasses

# 65
  • Мнения: 289
Голяма част от децата в първи клас скучаят по математика в началото на учебната година, защото дълго повтарят материала взет в подготвителен клас. Поне при нас в момента е така.

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 21 731
Голяма част от децата в първи клас скучаят по математика в началото на учебната година, защото дълго повтарят материала взет в подготвителен клас.
То това си е друг проблем, поне според мен.
Не виждам защо в ПГ (подготвителната група) се учи изобщо смятане и писане. Смятам, че там би трябвало просто да привикнат децат на концентрация и малко дисциплина, каквито ще се изискват в 1ви клас, но чрез игра, а не учене.

# 67
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Голяма част от децата в първи клас скучаят по математика в началото на учебната година, защото дълго повтарят материала взет в подготвителен клас.
То това си е друг проблем, поне според мен.
Не виждам защо в ПГ (подготвителната група) се учи изобщо смятане и писане. Смятам, че там би трябвало просто да привикнат децат на концентрация и малко дисциплина, каквито ще се изискват в 1ви клас, но чрез игра, а не учене.
Много вярно!
Обаче къде ще разгърнат болните амбиции на учителките дето дават домашно във втора група!? Simple Smile
Иначе на амбиционите майчета ще им е ще по-гот защото гарджетата им още повече ще блестят Simple Smile

# 68
  • Мнения: 2 885
Иначе на амбиционите майчета ще им е ще по-гот защото гарджетата им още повече ще блестят Simple Smile

Иначе ДОИ, учебните помагала в ДГ като Моливко, Малка приказна пътечка и др. за какво ще послужат? Или няма нужда от тях?!

# 69
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Нещо не разбирам. Няма връзка.
ДОИ не включват четене, ръкописно смятане и /вероятно/ смятане.

Моливката е игра, писането на ръкописни букви и смятането... не точно.
Не съм запозната с последните промени с двугодишното обучение, вероятно има промени и повече материал, но чак ръкописане... ако има... защо няма реакция?

# 70
  • Мнения: X
Иначе ДОИ... за какво ще послужат? Или няма нужда от тях?!
Ти чела ли си тези за подготвителна група (клас)? Няма държавни образователни изисквания, съгласно които в ПГ да се учат смятане и писане. Не и както това се прави в първи клас.

Обаче къде ще разгърнат болните амбиции на учителките дето дават домашно във втора група!? Simple Smile
Иначе на амбиционите майчета ще им е ще по-гот защото гарджетата им още повече ще блестят Simple Smile
  202uu

# 71
  • Мнения: 2 885
Дидева, аз пуснах миналата година ДОИ в темата за ПГУ 2004 г.

Не говорим за ръкописно писане. Печатното е достатъчно.
Морена спомена:
Цитат
Не виждам защо в ПГ (подготвителната група) се учи изобщо смятане и писане. Смятам, че там би трябвало просто да привикнат децат на концентрация и малко дисциплина, каквито ще се изискват в 1ви клас, но чрез игра, а не учене.
Това имах предвид. На 7-8 г деца тепърва да им обясняваш писане и смятане не е ли късно, ако се придържаме към идеята на Морена?!

# 72
  • Мнения: X
Осемгодишните могат да пишат и смятат. Все пак са във втори клас. Стига да не говорим за някакви изключения. Но темата не е за това.
Аз лично подкрепям идеята в първи клас да се учат числата до сто, както и действията " събиране" и " изваждане" с тях. Да дъвчеш цяла година числата до 20 ми се струва странно, дори за деца, които в предучилищната изобщо не са занимавани с това.

# 73
  • Мнения: 2 885
За същото говоря. Затова се учудих на идеите на Морена за ПГУ. Грешката е моя, че съм писала 7-8 г, а не 6-7 г., когато са в ПГУ.

# 74
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Дидева, аз пуснах миналата година ДОИ в темата за ПГУ 2004 г.

Не говорим за ръкописно писане. Печатното е достатъчно.
Морена спомена:
Цитат
Не виждам защо в ПГ (подготвителната група) се учи изобщо смятане и писане. Смятам, че там би трябвало просто да привикнат децат на концентрация и малко дисциплина, каквито ще се изискват в 1ви клас, но чрез игра, а не учене.
Това имах предвид. На 7-8 г деца тепърва да им обясняваш писане и смятане не е ли късно, ако се придържаме към идеята на Морена?!

Разпознават числата и печатните букви на 6 и ги пишат разпознаваемо Simple Smile
Научават се да пишат букви и цифри ръкописно и да четат и да смятат сума и разлика на 7. Сега е до 20. И аз смятам че до 100 е по-нормално.
на 8 учат де факто само таблицата за умножение по математика и се придвижват чаааак до 100. За езика, броят ненужно звуци... може и да е на 10 това със звуците, но ако го пропуснат няма да пострадат.
На 9 май разбират какво животно е Х, не знам какво друго има, освен че стигат до 1000!
На 10 търсят лице на правоъгълник и различват кръг и окръжност и разбират какво е милиард Simple Smile
МОже д апропускам нещо, но темпото е това.

Общи условия

Активация на акаунт