Отговори
# 750
  • Мнения: 0
Първото ми питане е - за Леополдсдорф - води се квартал на Виена. Там вероятно ще бъде работното място. Могат ли да се намерят квартири и ако не там, къде в близост да търсим. Към коя агенция да се обърнем? В началото ще бъде сам поне за година.
Аз ще изчета всичко написано до тук, но моля, ако някой може да помогне, ще му бъда много благодарна.
Отива в чужда държава, никой нищо не му казва или осигурява и трябва да се справи сам.
Всеки съвет е добре дошъл! Благодаря Ви, предварително!
Здравей, не познавам добре кварталите на Виена, но това, което мога да препоръчам е да си търси квартира не през фирма, защото те искат по 3 наема комисионна. Потърсете в www.bazar.at и във www.willhaben.at, но там също има обяви от фирми, така че четете добре условията.  

Oбяви има и в derstandart.at.  И аз да додам, че е много важно да се четат условията, тъй като понякога се създава илюзия, че нещо е по евтино/по скъпо, а всъщност има много детайли, след които може да се окаже, че по скъпото е по евтино и обратно.
Понякога в цената се включват всички разходи ( ток, вода, отопление), понякога само разходите по сградата, понякога има ограничение в срока на наемане ( минимум за 3 години например) и т.н.
Трудно може да се отговори общо на въпросите, свързани с преместване, защото много често случаите са специфични и това, което е било нужно на един изобщо няма да е нужно на друг.
По това, което аз видях, Леополдсдорф не е административен квартал на Виена ( те са номерирани от 1 до 23, има 02.Леополдщадт), а е част от Долна Австрия, което значи, че може и да има съвсем различни правила в някои отношения. Транспортът не е много евтин, така че когато търсите жилище е добре да го отчитате.
По отношение на обществения можеш да проверяваш различни маршрути тук: http://www.vor.at/

Благодаря за информацията. Леополдсдорф наистина се води индустриална зона, по пътя за летището. Там някъде ще е работното място. Мислех, че и там има жилищни сгради.
Искаше ми се нещо в близост до там, затова попитах за самия Леополдсдорф.
А по въпроса за колата. Някой беше споменал, че в срок от 1 месец трябва да се регистрира и да й се сменят номерата. Какво става с българските? Вероятно трябва да се върнат? Търсих назад, но не мога да намеря поста с тази информация.

# 751
  • Мнения: 172
Здравейте момичета,през септември се местя да живея във Виена,има ли курсове по немски за емигранти и на какви цени са,ако някой има инфо за някакви такива курсове,нека пише.Благодаря Ви!

# 752
  • Мнения: 357
Здравейте момичета,през септември се местя да живея във Виена,има ли курсове по немски за емигранти и на какви цени са,ако някой има инфо за някакви такива курсове,нека пише.Благодаря Ви!
Чакам с нетърпение някой да отговори!

# 753
  • Мнения: 374

Mimsnails, не съм сигурна какво имаш предвид с "за емигранти", но ето едно добро място:

http://www.deutschakademie.com/learn-german-courses/

нужен е обаче малко английски.

# 754
# 755
  • Мнения: 2
Здравейте мили мами,
още не съм много наясно с форума тук и как се търси, но поне успях да намеря Астрия и имам няколко въпроса, надявам се да ми помогнете.
Другата седмица се местим във Виена със сина ми (2.4 месеца), мъжът е там вече трети месец и работи. Интересува ме въпросът с личния лекар на детето, как се процедира, просто си избираме 1 лекар и се записваме при него ли.Ние е сме здравно осигурени вече там имаме ферзихерунгснумер и постоянен адрес и жилище. Освен преведен имунизационния паспорт на детето нямам друго, имате ли представа като документи какво ще ми изискват.
Ще бъда благодарна да споделите опита си.
Желая ви хубав ден!
Веселина

# 756
  • Мнения: 374
Здравей, Веселина!

Има нова австрийска тема и тя е http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=720728.0
Ако повториш въпроса си там, сигурно ще ти отговорят повече мами. Аз съм тук едва от няколко месеца и не претендирам, че съм добре запозната с реда, но за личния лекар на детето - да, просто си избираш един и отиваш при него. (аз си избрах оттук: http://www.praxisplan.at ).  По принцип искат само електронната карта със застрахователния номер на детето. Аз тогава нямах такава и предоставих паспорта й. Имунизационният паспорт е единственото друго нещо, което ми е било също необходимо.

Пожелавам ви леко преместване! и да вземете да донесете малко слънце от бг Wink


# 757
  • Мнения: 0
 Simple Smile Здравейте всички! Работя в Klagenfurt,Kärnten от 15-на дни..Ако има някой от България бих се зарадвал да си пишем.На 32 съм и работя като готвач в ресторант.Жена ми и детенцето са в България.Опитвам се да намеря информация за детските градини и за жилищата в моят град,защото искам да ги взема тук при мен.

# 758
  • Мнения: 957
Има нова австрийска тема и тя е http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=720728.0

# 759
  • Мнения: 2
Здравейте мили мами,
от скоро живеем във Виена, 3ти бецирк и искам да ви попитам дали някоя от вас може да ми препоръча добър детски лекар, при който мога да запиша сина си. Имате ли впечатления от някой лекар, чували ли сте за български педиатър тук ?Как става записването попринцип, избираш си лекар и просто отиваш при него със номера на соц.осигуряване на детето или?Ще ви бъда много благодарна за споделеното мнение!
Поздрави,
Веселина

Общи условия

Активация на акаунт