Частни детски градини - София (6)

  • 78 604
  • 745
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 3 642
.....
Ако е толкова е поносимо, но става по-скъпо от другата частна градина, която гледаме.
Нищо имам време да помислим и да решим.
В яслата учат ли английски, той включен ли е в цената?

Коя друга ясла гледате (ако искаш сподели)?  Peace

Учи се англ. ез всеки ден и е вкл. в цената.
Другата е Пръва частна детска градина в кв. Х. Димитър.
Там е 400 лв таксата от 7 до 19 часа и е близо до в къщи.

# 451
  • София
  • Мнения: 30 206
....
Другата е Пръва частна детска градина в кв. Х. Димитър.
Там е 400 лв таксата от 7 до 19 часа и е близо до в къщи.

Не е ли доста далеч Х. Димитър и Панчарево  newsm78 Не знам нищо за тази в Х. Димитър, но ако е хубава и е по-близо, може би е по-приемлив вариант. Вие си знаете, но ако живеете в Х. Димитър, пътят до Панчарево ще дотежи на детето според мен  Rolling Eyes

# 452
  • София
  • Мнения: 2 082
Пътят е много сериозен фактор, който трябва много добре да се прецени. Представи си как детето ти пътува около час в най-голямото задръстване до центъра на града (ако не се лъжа живеехте в централен район). Това означава много ранно тръгване сутрин и късно прибиране вечер на нервно, гладно и жадно дете. Не бих го причинила на моите деца  Peace

Все пак по пътя от вас до яслата минават и взимат други деца, забавянето е голямо.

# 453
  • Мнения: 3 642
Прави сте, ама така ми харесва тази градина.
В тази в нашия квартал едва ли ги учат на английски, просто се грижат за тях и не мисля, че имат извънредни занимания.

# 454
  • София
  • Мнения: 30 206
Прави сте, ама така ми харесва тази градина.
В тази в нашия квартал едва ли ги учат на английски, просто се грижат за тях и не мисля, че имат извънредни занимания.

Напълно те разбирам, че искаш най-доброто за детето ти. Вие си познавате детето, но помисли, дали то самото ще издържи. Горе-долу колко време ще пътува евентуално в една посока?

# 455
  • Мнения: 4 877
Далеч по-добре е малко да попътува и да е цял ден на чист въздух, отколкото да стои в града.

Аз живея близо до центъра, а детето в "Слънчогледи", т.е. почти Панчарево. Вземам разстоянието за около 20-30 мин. Слушаме музика, чете, играе си.

И двете ми деца са пътували до градини, разположени в планината. Големият вече 7 години пътува и до у-ще в Бояна, а на малкия му предстои.

Винаги съм казвала, че при наличието на такова богатство като Витоша, си е грехота да си затварям децата в мръсния град.

# 456
  • Мнения: 66
Здравейте, бих искала да попитам следните неща за ABC в Лозенец. Прочетох темите назад, но точни и пълни отговори не можах да намеря. Ако някой може конкретно да отговори:

1.колко време се чака за записване?

2. приемат ли деца под 2 год?

3. таксата е 425 евро без ДДС - но не пише какво става, когато детето боледува

4. и вариантите за храна не ми стават ясни - можеш да поръчваш, можеш и да му се носи - това lunch box не разбирам какво означава?

Просто прием в държавните ясли в Лозенец в момента е направо невъзможно, и  ABC е ужасно близо до вкъщи...По-добре синът ми да ходи да се социализира, отколкото да плащам почти същите пари за гледачка във вкъщи.

Последна редакция: чт, 23 май 2013, 14:16 от pezota

# 457
  • София
  • Мнения: 1 335
Аз живея близо до центъра, а детето в "Слънчогледи", т.е. почти Панчарево. Вземам разстоянието за около 20-30 мин. Слушаме музика, чете, играе си.

Точно това щях да напиша - ние живеем в центъра, а детската градина е в Горна Баня и далеч не се пътува един час нито се тръгва по изгрев и се прибира по залез. 20-30 минути е пътя и децата си бърборят в колата, пускат им детски песнички, не съм забелязала на някой да му е тежи. Тръгва в 8 сутринта, прибира се в 17:30.

Аз за гимназията пътувах всеки ден с градски транспорт по 40 мин. поне и също не ми тежеше тогава. Мисля си, че докато не станат възрастни и с хиляди отговорности, разписания и стресове, на децата не им пука, че трябва ежедневно да изминават някакво разстояние, докато стигнат до някъде. Приема се за даденост и толкова.

# 458
  • София
  • Мнения: 30 206
Ами, авторката да си прецени сама, аз само предположих, че пътуването може да дотежи на детето. Ние пътуваме 5-10мин (максимум) и може би затова не мога да си представя да се пътува 30мин и повече до ДГ. Аз съм гледала да е близо до дома, до работата и т.н., защото винаги има екстремни ситуации, в които ще се наложи да се отиде до ДГ (дай Боже да са по-малко). Ако обаче майката си е вкъщи и не я притесняват тези 30-40мин пътуване, тогава е ок.

# 459
  • Мнения: 3 642
Ето за това обичам форума  Grinning
Хубаво е да се чуят различни мнения, за да се замисли човек над неща, които не са му минавали през главата  Grinning
Не знам колко се пътува до Панчерево в работен ден, обаче събота-неделя като ходим стигаме бързо с колата, а пък дъщеря ми няма проблеми с пътуванията. От бебе си я разкарваме из цяла България с колата, свикнала е.
Danybon би ли споделила какви са условията в Слънчогледи? Колко е месечната такса, какво включва и какво не и имат ли осигурен транспорт.
Stelfy а вие в коя детска градина сте? Ако може и ти да споделиш условията?

# 460
  • Мнения: 4 877
Аз съм разказвала доста за Слънчогледи. Ако искаш, за да не се повтарям, пусни в Гугъл търсене ЧДГ "Слънчогледи" и ще видиш мои разкази, снимки и клипове.

Наскоро писах тук - 700 лева е таксата и включва всичко, без транспорт. Таксата е все такава откакто ние започнахме преди 4 години. Всички си возим децата. Има опция за транспорт, която съм ползвала, когато не можем да си возим детето. По-скоро е допълнителна услуга при необходимост и за кратко.

За екстремните случаи - за 12 години ни се е налагало и за двете деца само няколко пъти, може би под 5, да реагираме и да ходим да си ги вземаме. Ако се налага бърза реакция, има на място медицинско лице, което по-компетентно от нас. Обаждат ни се, казват какво се е случило. Ако се налага даване на лекарства и имат някакви притеснения, звъня на лекаря ни, който пък е вече чак в Люлин и съгласуваме бързо. Ако нещо е свързано с температура, отделя се веднага от другите и пак е при мед. сестра. Дали ще стигнем за 5 или 35 мин няма такова значение, защото там си има вещ човек. Ясно е, че после ние си поемаме гледането.
Тази години ни се наложи да търчим и аз, и мъжа ми до "Пирогов". Големият ми син се загледал по стълбите и се подхлъзнал, паднал. Веднага ми се обади мед. сестра. Каза ми, че го слагат в буса и бягат към "Пирогов". Няма нищо страшно, но искат за всеки случай да му се направят снимки. Ние отидохме до "Пирогов". Дори мъжът ми стигна по-бързо, а тръгна от по-далече. Но си имаше при детето медицинско лице, което си движеше всичко. Когато стигнахме, ние си поехме нещата. Нямаше, слава богу, нищо притеснително.
Така че аз имам вяра и по тези въпроси и в градината, и в у-ще.

# 461
  • Мнения: 239
Ще споделя опит от неотдавнашното ни посещение в 2 детски градини/ясли. Ходихме в "Мила" (като една от най-евтините, не можехме да я пропуснем) и в "Ян Бибиян" в Симеоново.
За първата - изглежда доста посещавана, дворчето е симпатично, възпитателките, с които се видяхме, сякаш бяха ок, доколкото може да се прецени от един кратък разговор. Видя ми се обаче малко пространството за 15 деца в яслена група. Играят и спят в едно помещение.
"Ян Бибиян" - много просторно, страхотен двор, симпатичен персонал. Предлагат и транспорт, но ми се струва доста скъп. Иначе месечната такса е поносима, в съпоставка с другите градини в района.
И в двете ДЗ обаче няма вариант за меню за деца с алергии.

# 462
  • София
  • Мнения: 30 206
.....
За екстремните случаи - за 12 години ни се е налагало и за двете деца само няколко пъти, ...

Нямах предвид екстремни случаи само за болести (недай Боже). Налага се понякога да занесеш нещо, което е забравил, в началото често ходихме да видим, как се адаптира и т.н. От тази гледна точка е удобство, градината да е близо. Аз казах обаче, че просто в района, където живеем, има много частни ДГ и имахме избор и шанс да намерим м/у тях това, което търсим. Специално за Сф близостта на ДГ/училището/работата не е определящ фактор, но определено е голямо (да не кажа "огромно") облекчение за работещи родители.

# 463
  • София
  • Мнения: 1 335
...Моят опит показва, че най-голямото облекчение за родителите е детска градина с транспорт- така практически за родителя отпада ангажимента да води и да взима, дори и да е на 10 минути градината Rolling Eyes
Също и аз като Danybon си мисля, че екстремни ситуации са изключение и за мен това не би оказало решаващо влияние при избора на градина, но всеки с приоритетите си разбира се Simple Smile

Anbibian, хлапето е в Монтесори Хай. Условията са такива, че детето ми е като във второто си семейство, с което не знам как ще се разделим след 2 години Simple Smile

Писала съм надълго и широко за градината, макар и отдавна. Ето линкове хронологично:

Първи впечатления от срещата (втората част на постинга): http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=580610.msg19859993#msg19859993

Впечатления след адаптацията на детето (също и следващите няколко постигна): http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617198.msg20600896#msg20600896

По-скорошни впечатления: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617198.msg21349409#msg21349409

И още малко допълнителна информация http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617198.msg21966215#msg21966215

Това, което бих допълнила към днешна дата е, че в огромна степен свръх критичността и протективното ми чувство са преодолени - от една страна защото хората от градината са спечелили напълно доверието ми (и са натрупали доста опит от стартирането на градина до сега), а от друга просто защото детето ми пораства и психическо/душевната родителска нагласа еволюира заедно с това Grinning

Последна редакция: чт, 23 май 2013, 14:56 от Stelfy

# 464
  • София
  • Мнения: 30 206
...Моят опит показва, че най-голямото облекчение за родителите е детска градина с транспорт- така практически за родителя отпада ангажимента да води и да взима, дори и да е на 10 минути градината Rolling Eyes
....

Да, транспортът е облекчение. Ние ще го ползваме на по-късен етап. Засега си го водим и прибираме ние, защото той така се чувства по-спокоен, пък и аз да си призная честно  Peace Всеки си има предпочитания, важното е да има избор и да се намери това, което се търси  Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт