КОЗУНАЦИ 2013г. - сезон пореден, тема 2

  • 65 975
  • 739
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 11 757
Малеее, цяла тема съм изтървала!  smile3555

Да не съм само "запис" - пак се повтарям: Не обичам изделия със суха мая. За мен има разлика и във вкуса и в пухкавостта на изделието. Знам че има и мнения противно на моето, аз си казвам за мен. Laughing

Иначе по мои наблюдения, или поне при мен, изделията с прясна мая втасват по-бързо от тези със суха.
(Сега да не ме изядете с парцалите!  Mr. Green )

Виждам че всички ползвате различни марки брашна.
Ние взимаме от мелница на 2 пъти през годината. Доволна съм.

Подсладител в козунак не слагам. Компенсирам с пълнеж, но и без пълнеж ми е достатъчно сладък.

# 706
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 607
Здравейте момичета HugСухата мая трябва ли да се активира предварително или може направо да се използва?Аз съм абсолютна новобранка и за това питам Mr. Green

# 707
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Е, как ще те изядем, това е самата истина, което си казала. Сухата мая е консервирана.  Все едно да ми каже някой, че един бодър и един спящ човек, ще стартират еднакво да бягат и че на финала ще пристигне този, който току-що се е събудил. Айде де. Laughing Освен ако този, бодрия не са го натоварили да носи 100 кила на гърба си (разбирайте мая в среда с много мазнини и захари, повече от оптималното). Wink

# 708
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 635

 тестото втасва по-бързо.

Това не е вярно. Сухата мая е по-бавнодействаща. Ако прясната не ти се е активирала е била стара. А и ако само в мляко си я разтворила няма как да ти шупне. Разтваря се мая и брашно и за нула време втасва.
Купувайте си само качествена прясна мая, проверена марка. Съобразявайте количеството ѝ в тестото, утежняващите фактори и няма да имате оплаквания.

Разлика във вкуса нямам как да има. Peace



Знам как се разтваря и преди години ползвах само прясна мая, защото ми носиха директно от хлебодавода на калъпи (и бях сигурна, че е прясна). Но на няколко пъти като купувах, не ми се получаваше, което ме навежда на мисълта, че не е съвсем прясна и затова не става.

# 709
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Странно ми е, веднъж може да се случи, ако не си я съхранявала добре, но в търговската мрежа, ей богу никога не съм попадала на негодна мая.

# 710
  • Мнения: 3 715
Аз слагам течен подсладител в козунаците и на една чаена чаша захар слагам по една супена лъжица подсладител. Моите хора са любители на сладките козунаци, та на последния дори сложих лъжица и половина подсладител.

# 711
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Сухата мая трябва ли да се активира предварително или може направо да се използва?
Може да се използва без да се активира, но пък трябва да си сигурна в маята. По-лесно е да я активираш, за да видиш, че действа, вместо да сложиш сумати продукти и да установиш, че не втасва тестото.

# 712
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Здравейте момичета HugСухата мая трябва ли да се активира предварително или може направо да се използва?Аз съм абсолютна новобранка и за това питам Mr. Green

За хляб- не, но за козунаци, трябва. Ако не я активираш не че няма да втаса, но щети отнеме часове.

# 713
  • Мнения: 11 757
Странно ми е, веднъж може да се случи, ако не си я съхранявала добре, но в търговската мрежа, ей богу никога не съм попадала на негодна мая.
Аз също.  Peace
Грешки стават явно, като се сложи в гореща вода или мляко. Така си го обяснявам аз.
По-добре течността да е хладка, дори студена. По-бавно ще втаса, но ще втаса, отколкото риск да се развали маята при преценка дали течността е топла или гореща.

zaek, аз от скоро ( 1 година) ползвам от калъп мая. Чудесна е! По-силна е от тази в магазините. 20 г от тази мая е равна на 1 кубче (42 г) от магазина. Peace
Разтеглям си я по 10 г и я опаковам в свежо фолио и в торбичка във фризера.
Вадя си всеки ден за хляб и провал не съм имала с нея.

# 714
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 607
Джемма,Морена,благодаря ви   bouquetСмятам тези дни да се пробвам и за това попитах.Дано резултата е добър и аз да мога да се похваля с козунаци като вашите...Вие просто равни нямате.

# 715
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Чефи-то, пак заповядай, тук сме за всякакви въпроси.   Успех!  Hug

Merelenda, не съм чувала за таква мая, на калъп. Rolling Eyes  Къде я купуваш, в БГ?

# 716
  • София
  • Мнения: 7 934
Да се изкажа и аз за маята.

Значи естествено аз предпочитам живата мая. Даже си имам любима марка ама да не и правя сега реклама тук. Значи натрошвам маята сипвам малко захар и почвам да натискам с вилицата, да меся, да бъркам и така докато ... маята се втечни. Чак тогава добавям брашното и водата (ако имам от оная вода дето се отделя от киселото мляко добавям нея). Аз правя много меко тесто (не каша а тесто). То после буквално на конци стои като дойде време да го прибавям към останалото тесто (прочетохте внимателно нали - аз добавям маяното тесто към вече омесенето глутеново тесто).

Работил съм и със суха мая и нямам оплаквания по отношение на вкуса пък и времето, защото при мен е закон предварителното активиране на маята, защото държа да се презастраховам.

За да изпреваря някой въпроси, ще повторя (с риск да досадя), че аз меся на три етапа.

Първи етап - меся тесто от брашно, яйца, захар (предварително разбита в яйцата), сол и мляко. И го меся докато получа хубаво еластично тесто. Това тесто го меся най продължително с оглед да развия хубав глутен за да получа по здрава консистенция. Прекъсвам два пъти за по 15-20 минути.

Втори етап - добавям маяното тесто и го омесвам хубаво с глутеновото тесто. Тук меся сравнителто по малко време докато получа хомогенно тесто. Оставям го да почине 15-20 минути.

Трети етап - добавям мазнината. На лъжичка по лъжичка. Докато не поема предходната лъжица не добавям следващата. И ... не слагам цялата мазнина. Впрочем тук добавям малко мазнина за подобряване на вкуса и омекотяване на консистенцията. А иначе повечето мазнина ползвам после при разтягането, оформянето на фитилите и оплитането (познахте при направата на конците, щото тогава мазнината разделя тестото на отделни влакна). След омесването следва първото втасване.

След първото втасване оформям, втасва втори път, изпичам и непосредствено преди края на изпичането вадя мажа и ръся със захар.

Това е накратко моята технология. Да обърна внимание че работя с машина и затова при мен работата е много улеснена.

# 717
  • Мнения: 11 757
Чефи-то, пак заповядай, тук сме за всякакви въпроси.   Успех!  Hug

Merelenda, не съм чувала за таква мая, на калъп. Rolling Eyes  Къде я купуваш, в БГ?
Свекър ми я носи. Не съм се интересувала. 500 г е калъпчето за 2,50 лв я купува.
10 г ми идва малко повече за хляб 900 г. Все се каня да намаля количеството, като правя дозите, ама все по 10 ги разтеглям.

# 718
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Хайде поразпитай го, моля! Simple Smile

# 719
  • Мнения: 11 607
Merelenda, не съм чувала за таква мая, на калъп. Rolling Eyes  Къде я купуваш, в БГ?

Аз съм купувала такава от една баничарница и една хлебарница до нас. Бяло и бледо зелено май бе опаковката....Но бе преди доста години.....

Общи условия

Активация на акаунт