КОЗУНАЦИ 2013г. - сезон пореден, тема 2

  • 65 978
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
В Метро има калъпи мая. А едно време само такава имаше и по магазините, носталгия. Simple Smile

# 721
  • Мнения: 11 757
Хайде поразпитай го, моля! Simple Smile
Обадих се да питам. Става въпрос за Варна. Simple Smile
Купува я от хлебозавода във Варна, този до зеленчуковата борса. От входа на хлебозавода в ляво имало магазин където продават брашно, мая и трици. Маята е по 500 г. на цена 2 лв. Объркала съм, че е 2,50 лв.  Simple Smile

# 722
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Уф, само в Метро ли... еднакво далече са ми и двете Метро. ooooh!

Благодаря ви на всички за отговорите! 
Merelenda, мерси, ще проуча при нашите хлебозаводи, супер цена е това!

# 723
  • Мнения: 11 757
Уф, само в Метро ли... еднакво далече са ми и двете Метро. ooooh!

Благодаря ви на всички за отговорите! 
Merelenda, мерси, ще проуча при нашите хлебозаводи, супер цена е това!
Няма начин да няма в магазините на вашите хлебозаводи. Цената е страхотна, наистина, и маята е много хубава. Наполовина ползвам дозите в сравнение с купешката в магазина и отделно на цена идва пак наполовина.

# 724
  • София
  • Мнения: 7 934
Убау де какво ще ги правите тия калъпи мая, ако не е тайна. Ми това направо е за над 10 килограма козунаци.

# 725
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
дядо хаджия, замразена както прави и Merelenda ще си я държа. Аз почти всеки ден пека хляб. Та като не купувам хляб - купувам брашно и мая разбира се. Пък и с мама (и тя си пече хляба) ще си разделим количеството и направо нищо работа остава. Simple Smile

# 726
  • Мнения: 11 757
дядо хаджия, замразена както прави и Merelenda ще си я държа. Аз почти всеки ден пека хляб. Та като не купувам хляб - купувам брашно и мая разбира се. Пък и с мама (и тя си пече хляба) ще си разделим количеството и направо нищо работа остава. Simple Smile
За няма и 2 месеца свършва. 50 пакетчета си правя. Къде хляб, къде мекици, питка, други тестени закуски и свършва по-рано от предвиденото.
Ако трябва да съм честна, дори не съм и гледала срока на годност като ми я носи свекъра.
Веднага си я разтеглям с везната, завивам с фолио и във фризера.
Вадя си кубче, директно в контейнера на пекарната слагам. Водата, захар, олио, брашното и чак тогава солта. Става страхотен хляб с тази мая. А за френския хляб, който вече правя всеки ден ми идва малко множко, но вече е разтеглена и не ми се играе.

Да се редактирам: френският хляб е с 450 г брашно. Става много лек и въздушен и се изяжда бързо.  Embarassed

Последна редакция: пн, 22 апр 2013, 20:42 от Merelenda

# 727
  • София
  • Мнения: 7 934
Е дааа за ежедневно месене и големи семейства си струва, ама иначе за такива кото мен дего напоследък месят от дъжд на вятър няма какво да я правя.

# 728
  • Мнения: 11 757
Е дааа за ежедневно месене и големи семейства си струва, ама иначе за такива кото мен дего напоследък месят от дъжд на вятър няма какво да я правя.
Да, ако месиш на седмицата един, два хляба, наистина не си струва. Както казах, не знам и срока и на годност колко е, ама на магазинската не е много. Въпреки че като се съхранява във фризера може и доста по-дълго да издържи, но все пак, нямам наблюдения над 2 месеца. В момента меся хляба с мая от фризера закупена края на февруари и имам още няколко пакетчета. Засега няма проблеми. По-нататък ще видим, ако се задържи над 2 месеца.
Сега погледнах, имам една закупена мая от магазина. На пакетчето пише: Използвай преди еди си коя дата, но дата на производство няма. newsm78 Исках да разбера каква е трайността ѝ долу-горе.

# 729
  • Мнения: 22 867
Майка така си замразява разфасован калъп, аз всеки път питам откога е, да не е минал срока на годност, защото тя не меси често, живее сама. Обикновено ми казва:"че какво ще ѝ има, замразена е" и поне досега, фалове не е имала, прави чудни тестени нещица. А със сигурност я е ползвала и с изтекъл срок. Laughing Аз купувам кубчета мая, държа я в хладилника на вратата и, като се позадържи, мухлясва дори.

# 730
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Merelenda, за ориентир ти казвам -  моята Юва, която купих на 16.04. е с трайност до 03.05.
С нея правих кроасаните вчера и хляб... и днес пак хляб.

# 731
  • Мнения: 11 757
Merelenda, за ориентир ти казвам -  моята Юва, която купих на 16.04. е с трайност до 03.05.
С нея правих кроасаните вчера и хляб... и днес пак хляб.
О, ами супер! Значи вероятността да е около месец трайността е голяма при условие, че в магазините не ги замразяват, а са на витрини. Simple Smile
Значи във фризера нищо и няма на маята, която престоява по-дълго.
Благодаря!  Simple Smile

# 732
  • Варна
  • Мнения: 282
Вадя си кубче, директно в контейнера на пекарната слагам. Водата, захар, олио, брашното и чак тогава солта. Става страхотен хляб с тази мая. А за френския хляб, който вече правя всеки ден ми идва малко множко, но вече е разтеглена и не ми се играе.
Замразена ли слагаш маята, успява ли да се отпусне?
Ох, темата е за козунаци, ама ако споделиш и за френския хляб....

# 733
  • Мнения: 11 607
Вадя си кубче, директно в контейнера на пекарната слагам. Водата, захар, олио, брашното и чак тогава солта. Става страхотен хляб с тази мая. А за френския хляб, който вече правя всеки ден ми идва малко множко, но вече е разтеглена и не ми се играе.
Замразена ли слагаш маята, успява ли да се отпусне?
Ох, темата е за козунаци, ама ако споделиш и за френския хляб....

Давайте, споделяйте, ще помоля по-късно модератор да заключи темата.....


Отчет - Кауфланд, 5 бр., 22 х 14см., 2 лв., алуминиеви форми....


НОВА  ТЕМА

Моля, ако съм пропуснала да сложа рецепта в 1 пост - пишете ми на ЛС!

# 734
  • Мнения: 11 757
Вадя си кубче, директно в контейнера на пекарната слагам. Водата, захар, олио, брашното и чак тогава солта. Става страхотен хляб с тази мая. А за френския хляб, който вече правя всеки ден ми идва малко множко, но вече е разтеглена и не ми се играе.
Замразена ли слагаш маята, успява ли да се отпусне?
Ох, темата е за козунаци, ама ако споделиш и за френския хляб....
Пускам направо линка към темата където я писах:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=714632.75
Замразена слагам в контейнера. Отгоре добавям водата, после захарта и олиото, следва брашното и накрая солта.
Ако се прави със суха мая, то солта се слага при водата, а маята най-отгоре.
Това е.
С маята от калъпа от 500 г, понеже е по-силна слагам на един хляб 10 г, а от купешката жива мая - 20 г.
Получава се страхотен хляб. Поне при мен се получава такъв. Въздушен и лек.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт