Агресия и истерия при 3 г. девойка - съвети?

  • 3 945
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте, дъщеря ми е на 3 години и поне 2-3 пъти седмично изпада в истерия. Понякога с безумна причина - например ,Искам да не вали`, а понякога дори и без това.... просто се запъва, писва НЕ и се започва - пищене, тръшкане на земята, посягане да ме бие. Опитвам всичко - с игнориране, с излизане от стаята, с наказание - изолиране в стаята сама, със заплахи, с изхвърляне на любим предмет, дори съм я пляскала (за което горко съжалявам всеки път). Всяко нещо работи точно един път. Забелязвам, че дори когато има пристъп ме наблюдава много внимателно и се пробва да се налага до последно - рядко губи контрола, дори съм я виждала да се смее през плача си.
Като цяло е изключително наблюдателна и впечатлителна, никога не се подчинява на инструкция - не прави това или онова, просто принципно прави наопаки, когато иска е чаровна, мила и гальовна.
Направо изумявам вече.... Някакви идеи за конкретни действия при пристъп?

# 1
  • Мнения: 2 216
Вгледайте се в детето си. Зад безумните причини се крие истинската причина за това поведение. А причина има, но вие знаете в каква обстановка и среда живее това дете.

# 2
  • Мнения: 7 112
Тези прояви сигурно се случват или когато детето е жадно, или когато е гладно, или когато му се спи, или когато му е горещо. Ако успеете да елиминирате горните четири причини ще видите, че нещата ще се нормализират.  Peace

# 3
  • Мнения: 2 216
Не мисля, че това са причините за истериите. А и майката казва, че детето в тези моменти не губи контрол над ситуацията /наблюдава я, провокира я/. По принцип не се подчинява....
Явно има по- сериозни причини.
На първо време, когато е мила и гальовна, поощрявайте това поведение

Последна редакция: нд, 19 май 2013, 10:23 от Gianna

# 4
  • София
  • Мнения: 1 946
Преди време имах подобен проблем с детето си и причината беше точно измежду изброените от рони :
Тези прояви сигурно се случват или когато детето е жадно, или когато е гладно, или когато му се спи, или когато му е горещо. Ако успеете да елиминирате горните четири причини ще видите, че нещата ще се нормализират.  Peace

В началото не ми се вярваше, но беше именно така. Детето ми е злоядо и рядко спи на обед. Беше преминала възрастта, когато я гонех с паничката и ако искаше да обядва само половин домат и миниатюрно парче сирене, не настоявах. Но когато започнах да бъда по-настоятелна и креативна в храненето (за да яде), когато лягах с нея само и само, за да спи наобед, детето ми коренно се промени.  Peace

# 5
  • Мнения: 27 524
Някакви идеи за конкретни действия при пристъп?

Единствено и само пълно безразличие и липса на внимание. Всякакви действия други от ттвоя страна ще поощряват за нов опит за налагане. Детето е на 3г и лично аз мисля, че е абсурдно да прави подобни неща при глад или жажда.
Спокойно обясняваш, че така не се прави, че така не се постига нищо и че в подобен момент няма да разговаряш с нея, а когато се успокои. Оставяш я сама или ако няма как - оставяш я да се тръшка, да реве, да крещи и просто я изчакваш мълчаливо и това е. Предполагам, че ще има още няколко опита, но при същия такъв резултат ще спрат.  Peace

Отделно от това вече, както каза Джиана, тези пристъпи едва ли са породени само от дяволчето в характера й, макар че и това е напълно възможно, може да има странични дразнители, за които ние няма как да знаем. Успех  Simple Smile

# 6
  • BG
  • Мнения: 2 458
Забелязвам, че когато моето го хванат дяволите, много добре действа това да захвърля всичко, което правя и да го напрегръщам, нацелувам и овъргалям в някой креват. Моето е по-малко, сигурна съм, че не го прави нарочно, но каквато и да е причината, всякакъв подход би могъл да бъде от полза. Успех!  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 650
И аз съм за пълното игнориране. При нас най-добре действа в случай на нервен изблик. Най-голям ефект съм наблюдавала, когато започна да си правя нещо. Примерно тя се тръшка и реве, а аз започвам да си ровя нещо из телефона. Тогава много бързо спира. Явно осъзнава, че наистина не и обръщам внимание. Другото е гушкане. Понякога наистина се лиготи само защото иска внимание. Каране, говорене и т.н. съм пробвала в различни ситуации, но при нас имат нулев ефект когато не е спокойна.

# 8
  • Мнения: 22 438
На мен ми направи впечатление - "никога не се подчинява на инструкция - не прави това или онова, просто принципно прави наопаки".
Дете на 3г. трябва да е научено, че когато възрастен каже, че трябва да се направи, или да не се прави нещото Х - то детето трябва да изпълни.
От там ви идват и проблемите с тръшкането. Детето изглежда е оставено да прави каквото и когато си поиска. И е нормално то да прекрачва границата и постоянно да пробва до къде ще стигнете.

# 9
  • Мнения: 3 589
Моята щерка изпада в такива настроения рядко, но се случва - когато е изморена и в същото време не става на нейното за нещо дори и маловажно. След като пробвах - образно казано - и моркова, и тоягата, установих, че най-бързо престава като пусна на двд любимо детско и седна да го гледам. Тя пристига, зазяпва се и забравя за ината. Разбира се, не забравя какво е искала, но поне вече може да се преговаря в нормален диалог.

Едва ли е правилно като педагогически подход, но при нас действа. Нито гушкане, нито игнориране, нито каране ми помагаха, за говорене и придумване да не говорим - тя в този момент е престанала да чува, така че какво да й говориш.... Whistling

# 10
  • София
  • Мнения: 650
Дете на 3г. трябва да е научено, че когато възрастен каже, че трябва да се направи, или да не се прави нещото Х - то детето трябва да изпълни.
На мен това ми звучи като робот на 3 години!  Shocked
В какъв човек очакваш да се превърне това дете като порасне като още от малко няма никакво право на избор?!

# 11
  • Мнения: 22 438
Дете на 3г. трябва да е научено, че когато възрастен каже, че трябва да се направи, или да не се прави нещото Х - то детето трябва да изпълни.
На мен това ми звучи като робот на 3 години!  Shocked
В какъв човек очакваш да се превърне това дете като порасне като още от малко няма никакво право на избор?!


Какъв робот, говорим за елементарно "управление" и възпитание на дете.
Очаквам когато помоля дъщеря ми да си подреди играчките примерно, или да си обуе пантофи на краката, тя да го направи. А не да разхвърля, или да се съблече гола.
Подобно системно правене на пук и др. подобни говорят за това, че родителите и останалите възрастни нямат никакъв респект пред детето и то ги приема за равни.

# 12
  • София
  • Мнения: 650
Очакваш изпълнение на всичко, защото ти така си казала че трябва ли?! Това не го подкрепям. Със сигурност си отглежаш дете което като порасне няма да има лично мнение.
Моето дете, след като го помоля да си обуе пантофите, го прави само ако му е студено. Тоест прави избор. Аз се доверявам на преценката му, защото съм видяла че ако му е студено само си обува пантофите без да го карам(въпреки че е само на 3).

# 13
  • Мнения: 22 438
Очакваш изпълнение на всичко, защото ти така си казала че трябва ли?! Това не го подкрепям. Със сигурност си отглежаш дете което като порасне няма да има лично мнение.
Моето дете, след като го помоля да си обуе пантофите, го прави само ако му е студено. Тоест прави избор. Аз се доверявам на преценката му, защото съм видяла че ако му е студено само си обува пантофите без да го карам(въпреки че е само на 3).

Четеш както ти изнася на теб.
Какво дете си отглеждам, от 2поста няма как да разбереш.
Има неща, за които едно дете може да бъде оставяно да прави избор и други, за които все още родителите преценяват.
Достатъчно съм се нагледала на 2-3годишни, които "правят избор" и само след още толкова са невъзможни, разглезени и неконтролируеми деца.
Но всеки си преценява и решава как да си гледа детето.
Изказала съм мнение и съм дала съвет на авторката...кой, как ми разбира думите си е негов проблем.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 523
От дългогодишния ми опит с истерични деца да кажа:
Много е тъпо да се дава акъл как да се възпитава детето точно на основата на тия пристъпи.

Първо, гледай да е нахранено и спало.
Ако трябва, носи винаги храна в себе си!
И вода!
Второ, не го игнорирай, не го наказвай, не го пляскай.
Само се пази да не те удари или да не се удари то.
Трето - пробвай с разсейване с нещо, за да спре истерията.
При малкия действа музика от телефона и телевизия, анимационни.
Четвърто - като мине пристъпа, поговори с детето за държанието му.

Общи условия

Активация на акаунт