Да се смея ли...да плача ли?!

  • 41 486
  • 91
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 403
Предполагам, че иска да те съди по този член:
ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ ВНУЦИ И ДЯДО И БАБА
Чл. 70. (1) Внуците са длъжни да уважават своите дядо и баба и да им помагат.
(2) Дядото и бабата имат право на лични отношения с ненавършилите пълнолетие внуци. Ако се пречи на поддържането на личните отношения, районният съд по местожителството на внуците по искане на дядото и бабата определя мерки за лични отношения с тях освен ако това не е в интерес на децата.

Пожелавам ти да попаднеш на свестен съдия, който да не гледа на делото само формално. Иначе както при БНД ще определят режим на виждане на детето с бабата. С такова решение бабата ще може доста да ти вгорчи живота. Подготви се добре за това дело, с добър и опитен адвокат.
Имам лош опит с такова дело, добре, че на моя бързо му свърши мерака.

pavlinka1, цитирам: Основание на иска чл.128, ал.1 от СК ...цитирм дословно от исковата молба  Naughty

# 61
  • Мнения: 309
Извинявай, не съм погледнала добре.
Мисля, че в такъв случай няма от какво да се притесняваш.
Наистина не знам дали да се смея или да плача?

# 62
  • Мнения: 403
Извинявай, не съм погледнала добре.
Мисля, че в такъв случай няма от какво да се притесняваш.
Наистина не знам дали да се смея или да плача?


Офффф...кво става с тия закони и кодекси вее  ooooh! сега си дръпнах СК от сайта на Министерство на правосъдието и изкочи това:

Лични отношения с близки

  Чл. 128. (1) Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.

 (2) Съдът прилага съответно чл. 59, ал. 8 и 9.

 (3) Ако родителят, на когото съдът е определил режим на лични отношения с детето, временно не е в състояние да го упражнява поради отсъствие или заболяване, този режим може да се осъществява от бабата и дядото на детето.

Но пък чл. 59 ни препраща към разводите, а такъв няма. Явно този член се отнася за родителите на родителя без родителски права, т.е. може да се тълкува, че моята мама не попада под негова защита  Rolling Eyes


Чл. 59. (1) При развод съпрузите по общо съгласие решават въпросите относно отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие деца от брака в техен интерес. Съдът утвърждава споразумението по реда на чл. 49, ал. 5.

(2) Ако не се постигне споразумение по ал. 1, съдът служебно постановява при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права, определя мерките относно упражняването на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата.

 (3) Определянето на режима на личните отношения между родителите и децата включва определяне на период или на дни, в които родителят може да вижда и взема децата, включително през училищните ваканции, официалните празници и личните празници на детето, както и по друго време.

 (4) Съдът решава въпросите по ал. 2, след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като: възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности.

 (5) Размерът на издръжката трябва да осигури условията на живот на детето, които е имало преди развода, освен ако това би създало особени затруднения на дължащия издръжка родител.

 (6) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) Съдът изслушва родителите, както и децата при условията на чл. 15 от Закона за закрила на детето, взема становище от дирекция "Социално подпомагане" и ако е уместно, изслушва и други лица. При данни, че е налице родителско отчуждение, съдът изслушва вещо лице - психолог.

 (7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) По изключение, ако интересите на децата налагат това, съдът може да постанови те да живеят при дядо и баба или в семейство на други роднини или близки, с тяхно съгласие. Ако това не е възможно, детето се настанява в приемно семейство, в специализирана институция, посочени от дирекция "Социално подпомагане" или му се предоставя социална услуга - резидентен тип. Във всички случаи съдът определя подходящ режим на лични отношения между детето и родителите.

 (Sunglasses При необходимост съдът определя подходящи защитни мерки за осигуряване на изпълнение на решението по ал. 2 и 7 като:

 1. осъществяване на личните отношения в присъствието на определено лице;

 2. осъществяване на личните отношения на определено място;

 3. поемане на разходите за пътуване на детето, а ако е необходимо - и на лицето, което го придружава.

 (9) Ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови.

 (10) Решението по ал. 2 не препятства предприемането на мерки за закрила на детето по Закона за закрила на детето.

# 63
  • Мнения: 1 894
Съчувствам ти... така описана, историята звучи много несправедливо.

Има много злоба и страшно лош морал се е наслоил навсякъде, а понякога е от роднини.... Като отрасне детето и може да помни и попива добре, е отлично средство за пъклените цели на разни злобни мухъли. Едно от откритията ми в живота е, че тези дето най-много кълнат, най се страхуват от клетви.

Законът за защита от домашно насилие не може да ти е от полза? Той поне е по бързата процедура.

И не е лошо да й върнеш нотариално заверен благодарствен отговор, че се е сетила. Има дълбок смисъл.

# 64
  • Мнения: 403
Съчувствам ти... така описана, историята звучи много несправедливо.

Има много злоба и страшно лош морал се е наслоил навсякъде, а понякога е от роднини.... Като отрасне детето и може да помни и попива добре, е отлично средство за пъклените цели на разни злобни мухъли. Едно от откритията ми в живота е, че тези дето най-много кълнат, най се страхуват от клетви.

Законът за защита от домашно насилие не може да ти е от полза? Той поне е по бързата процедура.

И не е лошо да й върнеш нотариално заверен благодарствен отговор, че се е сетила. Има дълбок смисъл.

becky bloomwood, благодаря ти Simple Smile Лошотията е по хората, а в случая май собствените и клетви нея я стигнаха Grinning Как и да е... Битката се пренася на тепиха на съдебната система. Доста практики изчетох, доста доказателства събрах...за други ми трябва съдебно разпореждане, но моя отговор на исковата молба е внесен и чакаме насрочване на делото  Laughing Оптимист съм... така събрани моите факти, свидетели и доказателства , поставени спрямо исковата молба ... ситуацията изглежда жалка Grinning Но по-жалкото е друго...събирайки последните 5 години от живота си на 5 листа хартия, не немарих и не се сетих за нищо, за което да се хвана и да кажа... майка ми е !!! Видя ми се страшно и седнах да опиша от моите 5 години до днес...общо 35...и тук не видях за какво да се хвана Sad Достраша ме от отвращението, което изпитах към тази жена...отвращение и погнуса ! Единственото нещо, което искам е да имам съдебно решение и повече да не чуя и да не видя таза жена ! 

# 65
  • Мнения: 1 894
Не е правилно светът да се развива така, но виждам, че си оцеляла и си стигнала тази фаза, в която си капсулирала мъката и можеш и да гледаш от комичната му страна, макар ти да си знаеш през какво си минала.

Дано на финалната права нещата да се уредят не само в твоя полза, но и бързо и по минималната допирателна. Всеки има нужда да види поне малко справедливост, а не само все да оцелява измежду злините.

# 66
  • Мнения: 393
elea33,какво стана-имаше ли дело или още не е минало?

 Много ми е тъжно,че така се е получило при вас-прегръщам ви много и дано всичко скоро да отмине! Hug Hug

# 67
  • Мнения: 403
elea33,какво стана-имаше ли дело или още не е минало?

 Много ми е тъжно,че така се е получило при вас-прегръщам ви много и дано всичко скоро да отмине! Hug Hug

Насрочено е за 28.04.2014 Simple Smile Днес получих призовката Simple Smile

# 68
  • София
  • Мнения: 4 360

Но по-жалкото е друго...събирайки последните 5 години от живота си на 5 листа хартия, не немарих и не се сетих за нищо, за което да се хвана и да кажа... майка ми е !!! Видя ми се страшно и седнах да опиша от моите 5 години до днес...общо 35...и тук не видях за какво да се хвана Sad Достраша ме от отвращението, което изпитах към тази жена...отвращение и погнуса !


За съжаление има и такива неща. Аз не мога дори да си го представя... звучи страшно. Прегръщам те  Hug, бори се и се радвай на детето си! Пък тя явно се е запънала като магаре на мост и тъй. Важното е, че имаш едно същество, което да е живо и здраво, всичко останало е вятър работа. Аз нямам опит със съдилища и дела, но мисля, че тази женичка няма никакъв шанс.
По-нагоре се коментираше въпросът с даването на роднини. Господине, (забравих името на профила Ви), в предишната градина на дъщеря ми подписах декларация кой може да я взима. В сегашната  също - няма значение кой я е завел, но право да я взимат имаме само аз и баща ми!

Последна редакция: нд, 16 мар 2014, 21:28 от Светулчица

# 69
  • Мнения: 2 553
Елеа, успех утре!  Peace

# 70
  • Мнения: 8
Уф, прочетох случайно темата, не се сдържам и аз да кажа Elea, успех с делото и кураж! Пък и винаги е по-важно да си добра майка,отколкото да и си добра дъщеря.
Между другото, винаги можеш и да се отречеш от майка си - като последствие тя губи статут на баба  Mr. Green

# 71
  • Мнения: 403
Уф, прочетох случайно темата, не се сдържам и аз да кажа Elea, успех с делото и кураж! Пък и винаги е по-важно да си добра майка,отколкото да и си добра дъщеря.
Между другото, винаги можеш и да се отречеш от майка си - като последствие тя губи статут на баба  Mr. Green

Благодаря ти Итео Simple Smile Това с отказването вече го проучих ... няма такъв вариант...нашето законодателство не предвижда дете да се откаже от родителите си ... за мое най-голямо съжаление ! Осиновител може да се откаже от осиновеното си дете ... само толкоз !

# 72
  • Мнения: 403
elea33,какво стана-имаше ли дело или още не е минало?

 Много ми е тъжно,че така се е получило при вас-прегръщам ви много и дано всичко скоро да отмине! Hug Hug

Насрочено е за 28.04.2014 Simple Smile Днес получих призовката Simple Smile

Бог напред ... и аз след него! Стискайте палци  ooooh!

# 73
  • Мнения: 2 553
Ама че съм! Мислех, че е на 28ми МАРТ, а то било АПРИЛ  ooooh! Извини ме, Елеа! Успех днес!  Hug

# 74
  • Мнения: 19 338
Случайно попаднах на темата. Успех и от мен, Елеа!

Общи условия

Активация на акаунт