Климент или Борис

  • 6 386
  • 88
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте, началото на март очаквам момченце, първоначално имахме идея ако е момче да е Георги на дядовците, но впоследствие решихме да не кръщаваме на никой. Моето предложение е Борис, а на бащата Климент. Интересно ми е как се възприемат тези имена, особено Климент и имате ли идеи за галено на това име.  Hug

# 1
  • Мнения: 4 569
Пусни анкета.

Климент ми е прекалено архаично. По-подхожда на старец да се казва така, не на малко дете.
Борис е много масово напоследък.

От двете съм за Борис, но бих избрала трето.

# 2
  • Мнения: 8 894
Борис категорично.
Харесвам много Климентина, но Климент /милостив/ по-трудно го възприемам.
Не ми се мисли много и не мога да преценя в коя седмица си, но до началото на март са 4 пълни месеца. Може да се окаже, че чакаш момиченце.

# 3
  • Мнения: 16
ами уж със сигурност казаха, че ще е момче и затова от сега искам да изберем име. Аз Климент не го харесвам особено, но таткото друго име не е предложил, само това казва, че му харесва... Да се надяваме, че докато родя ще дойдат и нови идеи.

# 4
  • Мнения: 2 216
Борис категорично.
Харесвам много Климентина, но Климент /милостив/ по-трудно го възприемам.
Това е моето мнение

# 5
  • Sf
  • Мнения: 978
Климент. Или Георги. Или трето.
Борис - не.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 652
Климент ми звучи някак твърде попско  Rolling Eyes
Борис не го харесвам.
От онези "царските", харесвам Калоян, Маламир, Иван-Асен.
Преди няколко месеца с половинката си говорихме за имена и той съвсем сериозно ми предложи Софроний  Joy Щях да падна.

# 7
  • Мнения: 198
Борис  Peace Дъщеря ми има приятелче Климент, страхотен сладур  Heart Eyes, но за името - баба му го нарича Клими...не ми харесва никак.

# 8
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Нито едно от двете. Всъщност имената не са лоши, но Климент и на мен ми е леко старо, плюс че имаме село с това име в нашия район и някак трудно го възприемам като име на човек. Борис го харесвах много, но напослеък едно че стана масово, друго че го свързвам с негативни емоции покрай някои неща и някак спрях да го харесвам.

# 9
  • Мнения: 5 361
От двете Борис.Климент защо да не е Константин,Калоян ? Не ми харесва,иначе.

# 10
  • София
  • Мнения: 44 122
Климент - много го харесвам Simple Smile и го свързвам с прекрасен човек, може би за това и ми е така любимо.
Борис ми е безлично, много често срещано и това Боби дето са всички Борис, Борислав, Богдан, Боян, Боряна, Борислава и още един куп имена, много ми е писнало, пред Борис бих предпочела Георги.

# 11
  • Мнения: 15 379
Климент звучи праисторическо и не ми допада.

Борис - името е разкошно, свързвам го все с приятели мъжкари, но толкова масово стана, че не бих го избрала. Гласувах за "друго".

# 12
  • Мнения: 63
Изберете си още няколко имена, разрови се, виж значенията им и изберете заедно едно и също име.

# 13
  • Мнения: 16
Изберете си още няколко имена, разрови се, виж значенията им и изберете заедно едно и също име.

е, това звучи много лесно, но на практика е трудно, аз каквото и да предложа не му харесва, само Климент иска Simple Smile)))))

# 14
  • Мнения: 8 894
е, това звучи много лесно, но на практика е трудно, аз каквото и да предложа не му харесва, само Климент иска Simple Smile)))))
Защо?

# 15
  • Мнения: 16
защото било рядко срещано, интересно.. какво ли не предлагах и Явор и Ясен и Александър и Момчил. Нищо не е толкова прекрасно, колкото Климент Simple Smile

# 16
  • Мнения: 63
Е добре де, среден вариант между Борис и Климент - Крум, има к, има р, има м, само у-то не знам какво ще го правите. Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 8 652
Момчил е страхотно, бих си кръстила детето така  Heart Eyes
Кажи му, че не може така да ти се налага.И при условие, че не го харесваш, а той не харесва твоите любими имрна, трябва да изберете компромисен вариант, който може да не се харесеа изключително от един от двамата, но ще ви допада.

# 18
  • Мнения: 8 894
защото било рядко срещано, интересно.. какво ли не предлагах и Явор и Ясен и Александър и Момчил. Нищо не е толкова прекрасно, колкото Климент Simple Smile
Горазд и Ангеларий са още по-рядко срещани. Grinning Но не ги предлагам. Peace

Сега сериозно вече - хрумна ми името Антим, независимо къде е ударението. Харесва ми като звучене. Значението му, предполагам е свързано с "против" и едва ли е желано. И не знам дали името не е църковно /каквото и да значи това/ само.

Последна редакция: вт, 15 окт 2013, 12:44 от Блу

# 19
  • Мнения: 2 757
Гласувах за Борис. Като чуя името Климент и си представям старец или свещеник.  Crazy
Предлагам Калоян или Кирил.  Thinking

# 20
  • Sf
  • Мнения: 978
аз каквото и да предложа не му харесва, само Климент иска Simple Smile)))))

Може би мъжът ти намеква да е Георги? Нали първоначално това е бил вариантът, на който сте се съгласили и двамата?

# 21
  • UK
  • Мнения: 4 308
Гласувам за друго. След като и двамата сте твърдо против предложението на другия, изберете си  трето. Ние така избрахме синът ми да е Борис, предпочитам масово и "безлично" както се казва, пред някое, което откровено не ми харесва.

Момчил не харесвам, в същата категория предпочитам и предлагам Дойчин, ако не е обсъдено вече.
Моят отхвърлен вариант беше Стоил, много любимо име. Харесвам и Горян. И двете не са често срещани, но май и не се харесват много.
Горян може да мине за кръстено на дядовците, ако при вас важи и само първата буква.
 

# 22
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз и Момчил харесвам, и Дойчин, и Стоил и Горян.Може би последното по-скоро като Горан.
Имам един бивш Дойчин, страхотно име.

# 23
  • Мнения: 16
Ако някой има познат Климент, моля да сподели как му казват на кратко, че нищо не ми идва на ума..

# 24
  • София
  • Мнения: 44 122
Пими

# 25
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Климент не ми харесва.Бих предпочела Георги.
Борис е много често срещано.
Предлагам Камен, Красен, Боян.

 А защо таткото настоява да кръстите бебето Климент? Дядото ли се казва така?





# 26
  • Мнения: 4 569
Защо Климент иска таткото? Някой се казва така или го е прочел/видял във филм?

# 27
  • Мнения: 16
Не се казва така дядото, просто го е видял някъде написано на плакат и вчера се върна озарен от идеята така да си кръстим детето Simple Smile
А на мен не че не ми харесва, аз харесвам по-рядко срещани имена, но правя асоциация с църкви и свещеници и ми е малко странно...

# 28
  • Мнения: 63
То и Георги е много често срещано. Изберете име, което ви харесва, независимо от това колко често се среща. И все пак мислете и детето как ще живее с името, което му избирате. На таткото или майката може много да харесва и Онуфрий например, но бедното дете няма да е много щастливо, когато поотрасне.

# 29
  • Мнения: 378


А на мен не че не ми харесва, аз харесвам по-рядко срещани имена, но правя асоциация с църкви и свещеници и ми е малко странно...

И аз така. Peace
Гласувах с друго.
Матей, Аспарух, Вихрен

# 30
  • Мнения: 199
Гласувах за Борис, повече ми харесва, но като предложение бих казала Крум.  Peace Hug

# 31
  • София
  • Мнения: 5 657
Климент ми е църковно.
Борис - прекалено масово. Освен това се свежда до Боби, което допълнително го обезличава.

Ако Георги все още е вариант, го предпочитам пред тези.

# 32
  • Мнения: 399
Климент ми харесва...все повече като си го повтарям!  Heart Eyes Но галеноооо...Климо  Rolling Eyes или Клио..хм

# 33
  • Sf
  • Мнения: 978
Клим, може би.

# 34
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Кики

# 35
  • Мнения: 187
Гласувах за Борис.
Климент не ми харесва. Веднага се сещам за Климент, Наум и Ангеларий Simple Smile

# 36
  • Мнения: 6 993
Климент от мен Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 565
От тези трите със сигурност Георги, нищо, че не искате да го кръщавате на дядо му.

Климент грам не ми харесва, с К бих заложила на Камен, макар че очевидно не търсите конкретна буква. Галено на Климент според мен няма, но винаги може да измислите нещо, например Кико.

Борис е далеч по-добре, но също не ми е сред най- любимите.

# 38
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Да предложа Калин?

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Пусни анкета.

Климент ми е прекалено архаично. По-подхожда на старец да се казва така, не на малко дете.
Борис е много масово напоследък.

От двете съм за Борис, но бих избрала трето.
Е, той нали ще остарее един ден. Wink
Впрочем на мен като малка ми беше странно, когато чух за пръв път за баба с моето име.
Нашето момче го кръстихме Борис, както се вижда от подписа ми, по предложение на татко му, защото било кратко и лесно за писане и произнасяне, както и единственото име, за което в английската Уикипедия пише, че е българско. Аз предлагах Димитър (още повече, че имаме една баба и две починали вече прабаби с женски варианти на Димитър), но харесах и Борис. Другото татково предложение беше Денис, на което нямаше да се навия.
Все пак бих подкрепила Климент, защото е старо традиционно и никак не лошо име, по-рядко срещаното е от двете, а и не ми харесва традиционните имена да изчезват и да се заменят с някакви модни изгъзици.  Embarassed
Галеното име само ще си дойде, предполагам.

Последна редакция: чт, 17 окт 2013, 08:40 от Оранжева мандаринка

# 40
  • Мнения: 63
Борис е само, доказано и изключително българско име и честно казано за предпочитане е то да е масово, а не разни от сорта на Ник, Алекс, Ноа и други подобни. Съвети за имена няма как да се дават, повечето хора не харесват дадени имена, защото ги свързват с неприятни хора примерно. Диана е толкова хубаво име, а аз само като го чуя се изприщвам. Други хора (и аз пак съм сред тях) не понасят съчетание от небългарски звучащо име и български презиме и фамилия. Други не харесват стари имена, които свързват с църкви и села...и така нататък, и така нататък. Та пак да си кажа, внимавайте само и единствено детето да расте спокойно с името си и да не е обект на подигравки, оттам нататък си е въпрос на личен избор и вкус. Аз съм на мнение, че майката трябва да има привилегията да избира имената на децата си, но едва ли съм права, защото от друга страна съм много щастлива, че не са позволили на майка ми да наложи името, което тя е харесвала.

# 41
  • Мнения: 15 379
Кое е доказано българското на Борис?

# 42
  • Мнения: 2 757
 merry_shelley  202uu 

# 43
  • Мнения: 63
Годината, в която е документирано като българско е доста преди тази, в която е документирано в Русия. Това не се ли счита за доказателство?

# 44
  • Sf
  • Мнения: 978
Кое е доказано българското на Борис?

Точно и аз щях да питам същото.
Първия известен Борис на местна почва е цар Борис, който се среща и като Богор и Богорис. Същият източник посочва, че името е персийско и означава барс.

# 45
  • Мнения: 63
Кое е доказано българското на Борис?

Точно и аз щях да питам същото.
Първия известен Борис на местна почва е цар Борис, който се среща и като Богор и Богорис. Същият източник посочва, че името е персийско и означава барс.

Не е цар Борис, ако се поразровиш повече сама ще се убедиш.

# 46
  • Мнения: 15 379
Може да се приеме, че идва и от Барт - от старогермански - Вълк.
Тълкуванията са много, не се знае със сигурност.
И ако Уики-то твърди, че е българско или старославянско, нека не приемаме това с убеденост.

# 47
  • Sf
  • Мнения: 978

 ако се поразровиш повече сама ще се убедиш.

Да, това изказване е като на съседите ни македонци, които твърдят, че Исус е бил македонец и всеки който се разрови повече, сам ще се убеди.

# 48
  • Мнения: 63
Уики-то едва ли някой го приема много сериозно. Всяко едно име може да идва от поне три думи, които са част от езици, за които не подозираме. Всяка една нация е съчетание от бог знае колко древни племена. Има документи, които датират от определено време, този, който е от най-ранното време се счита за най-достоверен, нищо, че е имало и по-ранни времена. Факт е, че точно това име фигурира точно в документи свързани точно с нашата държава. Бях попитана какво му е доказаното, това му е доказаното. То може и от атлантите да идва, но ние това няма как да го знаем.

Добре Mrs. Lovett, не съм в настроение за заяждане на дребно, затова, с риск да обезмисля деня ти, няма да споря и ще потърся македонското в себе си.

# 49
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
А къде е споменато преди цар Борис, колкото и да се ровя, ми излиза само инфо за царете ни.

# 50
  • Мнения: 63
Както казах, не е цар, да взема да се уточня, че ровенето явно не помага - княз е. Името се ползва най-вече в България и Русия, дори руснаците признават, че произходът е български, а на мен ми се налага да убеждавам българи в това нещо. Май има какво да вземем и от македонците, в нормални количества естествено.
Rois, не го приемай като нападка, не го адресирам лично към теб. Чудя се просто защо всичко се подлага на съмнение и се започват празни спорове.

# 51
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016

Rois, не го приемай като нападка, не го адресирам лично към теб. Чудя се просто защо всичко се подлага на съмнение и се започват празни спорове.

 newsm78 Аз пък защо да го приемам като нападка или пък лично към мен? Каза, че го има споменато преди княз Борис, стана ми интересно, ровя се, но не намирам нищо, дори в уикипедия, не знам доколко е достоверна или не, пише, че името се споменава за първи път в исторически извор именно заради княз Борис(предполагам всички знаят че е княз). И затова си питам от любопитство къде се споменава. Иначе по казуса с произхода, останала съм с впечатлението, че прабългарските имена в голямата си част са изначално с персийски произход.

# 52
  • Мнения: 11 747
За Климент съм! Имах съученик Климент и то в първи клас, затова името ми стои детско и не ми стои старческо  Simple Smile Другите момчета му викаха Климбо/а, докато се гонеха в междучасието.

# 53
  • Sofiq
  • Мнения: 149
Гласувах за Борис, но повече харесвам Георги

# 54
  • Sf
  • Мнения: 978
А къде е споменато преди цар Борис, колкото и да се ровя, ми излиза само инфо за царете ни.

Очевидно се имат предвид Борис и Глеб, които са руски князе уж родени от майка българка. Но това е било доста след Борис, а не преди него.

# 55
  • Мнения: 857
Друго - Кирил.

Борис не е лошо, но ме дразни "Боби".
Климент е интересно, но архаично и веднага правя асоциация с "Охридски". Не го възприемам като свременно име.

# 56
  • Мнения: 15 379
Кирил не е лошо, но Киро може да ме съсипе. Поради тази причина не бих го избрала.

# 57
  • Мнения: 11 747
За Борис знам Борко, може и Бори да е, ако се налага. Явно Боби е станало много модерно обаче. Не, че подкрепям името, с него се попрекали последното десетилетие.

# 58
  • UK
  • Мнения: 4 308
И аз никак не харесвам това Боби. Нашият Борис винаги сме наричали Бори, и когато питат, питат как се казва, Борис или Борислав, автоматично изключват Боян, Богдан, Божидар и пр. Той сам себе си, обаче, откакто започна да гука и да боботи срички се нарича Бобо. Така си и остана, "Как се казваш?" - "Бобо."  Simple Smile Не сме го поправяли, свикнах му, от неговата уста звучи сладко.

# 59
  • Мнения: 2 757
За Кирил - аз имам племенник, който се казва Кирил и всички го наричат Кико, дори учителките му. А Киро и мен може да ме съсипе.  Crazy

# 60
  • Мнения: 11 747
Може би Киро наистина не звучи добре, не знам  Thinking Обаче Кирчо ми е много сладко, а сигурно и то не се харесва масово  Simple Smile  А Кико е много модерно в момента. Гледам и Калиновците и тях ги Кико- сват.
При мен има тенденция да наричам детето с цялото име. Много ми харесва как се лее и не ми се съкращава. Разбира се е доста рано, за да е утвърдена някаква традиция, кой знае какво ще излезе след време.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 710
На моя Борис си му викаме ''Борето'' още от как беше в корема ми Simple Smile. Обаче като чета тук и направо се изненадвам, че е масово и модерно /явно не ходя много по площадки/. Виж Калояновци познавам доста.
Кирил е хубаво име; на кратко около мен ползват "Кире" и винаги ми носи настроение като го чуя Grinning.
Климент не си го представям някак; наистина навява попски мотиви.

# 62
  • Мнения: 199
Климент и на мен ми идва попско малко.  Whistling Но пък не е лошо име. искам да попитам авторката на темата, ако кръстите детенцето Климент как мислите да се обръщате към него? Защото името е сравнително дълго и предполагам, че ще ползвате някакво умалително.  Peace

# 63
  • София
  • Мнения: 3 710
А и на комбинацията с фамилията е хубаво да се обърне внимание, когато се избира име. Да не цитирам сега, ама в системата за детските градини що "материал" за обсъждане има...

# 64
  • София
  • Мнения: 44 122
Нито Климент, нито Борис си представям да имат конфликт, с коя да е стандартна бг фамилия.

# 65
  • Мнения: 16
Фамилията е стандартна, така че и аз мисля, че ще си отиват имената. Още повече, че предпочитам български имена пред 'модерните' Кевин, Райън и прочие. А Климент ми харесва, но някак за мое дете не го виждам, а за галено и на мен нищо не ми идва на ум, затова питах тук за предложения. Борис е много хубаво, мъжкарско и на кратко Боре ми харесва, но да видим кой от нас ще отстъпи или накрая ще изберем съвсем друго име Simple Smile)

# 66
  • Мнения: 301
Да не е модерно, да не е архаично, няма угодия, нали?  Simple Smile
Aз съм определено за Климент.

Като споменахте Кевин тук (Германия) звучи направо като диагноза. Има даже термин кевинизъм. Също и шантализъм (внимание: от Шантал, не от Шанта   Sunglasses)
Скоро разбрах, и много се учудих, че и Паскал било от тази категория  Thinking

# 67
  • Мнения: 199
Спрях те ли се на някое или поне на няколко?  Party

# 68
  • Мнения: 11 747
Шанта, нещо като александризма и викториоизма у нас ли? А вие до къде я докарахте, измислихте ли име вече?

# 69
  • Мнения: 301
Не, по-скоро с модата да се дават американски имена, имена на актриси и т.н. Също двойни и тройни имена, от които едното е супер екзотично. Или да се променя или добавя по една буква към супер стандартно име. Кевин по всяка вероятност идва от "Сам в къщи".

А ние сме до никъде (ама много до никъде  Whistling ). Момче.

 Hug

# 70
  • Мнения: 2 757
Шанта, пусни една нова тема и ние ще ти помогнем в избора!   Mr. Green

# 71
  • Мнения: 1
Здравейте мами,аз също очаквам момченце и много се чудя за името.По едно време с таткото бяхме за Антон,после Ивайло ,а сега изведнъж на мен много ми харесва Борис. Не знам на 100% още нищо не сме решили,но най-вероятно ще е Борис. Grinning

# 72
  • Мнения: 2 757
dessita82„ на мен също много ми харесва името Борис. Другите два варианта – Антон и Ивайло също са добри, но Борис ми е фаворит!  Simple Smile

# 73
  • София
  • Мнения: 44 122
Здравейте мами,аз също очаквам момченце и много се чудя за името.По едно време с таткото бяхме за Антон,после Ивайло ,а сега изведнъж на мен много ми харесва Борис. Не знам на 100% още нищо не сме решили,но най-вероятно ще е Борис. Grinning

На мен лично Антон най-много ми харесва.

# 74
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Между Антон, Ивайло и Борис определено Ивайло ми е фаворит, много любимо име ми е. Антон не е по моя вкус, Борис е хубаво, но търде масово вече.

# 75
  • Мнения: 11 747
Антон най- много ми харесва. Ивайло го слагам преди Борис, защото Борис стана много масово.

# 76
  • Мнения: 4 569
Между Антон, Ивайло и Борис определено Ивайло ми е фаворит, много любимо име ми е. Антон не е по моя вкус, Борис е хубаво, но търде масово вече.
+1
Моите доводи са абсолютно същите.

# 77
  • Мнения: 1 786
На Климент с повечко фантазия може а се вика Кики на галено, или Кико , също и Ким, ама то малко по-женско май идва .
Борис ми харесва като варианта му Борислав , Борис го свързвам пък аз със стар човек, да не кажа ,че тук имаме един лаф с колегите за циганина Бат Борис ( с ударение на о), та вероятно за това не го харесвам .
Антон ми харесва сякаш .

# 78
  • Мнения: 8 894
Здравейте мами,аз също очаквам момченце и много се чудя за името.По едно време с таткото бяхме за Антон,после Ивайло ,а сега изведнъж на мен много ми харесва Борис. Не знам на 100% още нищо не сме решили,но най-вероятно ще е Борис. Grinning
Антон. Хубаво и все рядко срещано вече.

# 79
  • Мнения: 1
Да определено Антон и на мен много повече ми харесва и живот и здраве,вече е решено как ще се казва бебо Simple Smile
Благодаря за помоща  Grinning

# 80
  • Мнения: 722
 Peace Много мъжествено име е Антон. И Борис ми носи такова усещане, но наистина напоследък е доста срещано. Добър избор!

# 81
  • Мнения: 1
 Laughing
Благодаря ви момичета Simple Smile

# 82
  • Мнения: 1
Наистина мисля,че вече имаме именце за бебо Simple Smile
Само да се роди жив и здрав милия,още малко да изчака и да си дойде в Новата година живот и здраве.

# 83
# 84
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Борис.

# 85
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 111
Борис. Климент не ми харесва.

# 86
  • Мнения: 794
Според мен Антон е доста по- масово име от Борис, а пък Климент ми звучи много църковно.
Най- важното е какво ще избере авторката Simple Smile
Пожелавам лека бременност и леко раждане на малкия мъж  Heart Eyes

# 87
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Според мен Антон е доста по- масово име от Борис

Около мен е обратно, дори не се сещам за нито едно малко детенце Антон, само за възрастни хора, над 30-годишни, сещам се само за един малък Антоан, докато Борис е наистина масово при малките момченца около мен.

# 88
  • Мнения: 13
Аз съм твърдо за Климент, много хубаво име!

Общи условия

Активация на акаунт