Климент или Борис

  • 6 395
  • 88
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 63
Кое е доказано българското на Борис?

Точно и аз щях да питам същото.
Първия известен Борис на местна почва е цар Борис, който се среща и като Богор и Богорис. Същият източник посочва, че името е персийско и означава барс.

Не е цар Борис, ако се поразровиш повече сама ще се убедиш.

# 46
  • Мнения: 15 379
Може да се приеме, че идва и от Барт - от старогермански - Вълк.
Тълкуванията са много, не се знае със сигурност.
И ако Уики-то твърди, че е българско или старославянско, нека не приемаме това с убеденост.

# 47
  • Sf
  • Мнения: 978

 ако се поразровиш повече сама ще се убедиш.

Да, това изказване е като на съседите ни македонци, които твърдят, че Исус е бил македонец и всеки който се разрови повече, сам ще се убеди.

# 48
  • Мнения: 63
Уики-то едва ли някой го приема много сериозно. Всяко едно име може да идва от поне три думи, които са част от езици, за които не подозираме. Всяка една нация е съчетание от бог знае колко древни племена. Има документи, които датират от определено време, този, който е от най-ранното време се счита за най-достоверен, нищо, че е имало и по-ранни времена. Факт е, че точно това име фигурира точно в документи свързани точно с нашата държава. Бях попитана какво му е доказаното, това му е доказаното. То може и от атлантите да идва, но ние това няма как да го знаем.

Добре Mrs. Lovett, не съм в настроение за заяждане на дребно, затова, с риск да обезмисля деня ти, няма да споря и ще потърся македонското в себе си.

# 49
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
А къде е споменато преди цар Борис, колкото и да се ровя, ми излиза само инфо за царете ни.

# 50
  • Мнения: 63
Както казах, не е цар, да взема да се уточня, че ровенето явно не помага - княз е. Името се ползва най-вече в България и Русия, дори руснаците признават, че произходът е български, а на мен ми се налага да убеждавам българи в това нещо. Май има какво да вземем и от македонците, в нормални количества естествено.
Rois, не го приемай като нападка, не го адресирам лично към теб. Чудя се просто защо всичко се подлага на съмнение и се започват празни спорове.

# 51
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016

Rois, не го приемай като нападка, не го адресирам лично към теб. Чудя се просто защо всичко се подлага на съмнение и се започват празни спорове.

 newsm78 Аз пък защо да го приемам като нападка или пък лично към мен? Каза, че го има споменато преди княз Борис, стана ми интересно, ровя се, но не намирам нищо, дори в уикипедия, не знам доколко е достоверна или не, пише, че името се споменава за първи път в исторически извор именно заради княз Борис(предполагам всички знаят че е княз). И затова си питам от любопитство къде се споменава. Иначе по казуса с произхода, останала съм с впечатлението, че прабългарските имена в голямата си част са изначално с персийски произход.

# 52
  • Мнения: 11 747
За Климент съм! Имах съученик Климент и то в първи клас, затова името ми стои детско и не ми стои старческо  Simple Smile Другите момчета му викаха Климбо/а, докато се гонеха в междучасието.

# 53
  • Sofiq
  • Мнения: 149
Гласувах за Борис, но повече харесвам Георги

# 54
  • Sf
  • Мнения: 978
А къде е споменато преди цар Борис, колкото и да се ровя, ми излиза само инфо за царете ни.

Очевидно се имат предвид Борис и Глеб, които са руски князе уж родени от майка българка. Но това е било доста след Борис, а не преди него.

# 55
  • Мнения: 857
Друго - Кирил.

Борис не е лошо, но ме дразни "Боби".
Климент е интересно, но архаично и веднага правя асоциация с "Охридски". Не го възприемам като свременно име.

# 56
  • Мнения: 15 379
Кирил не е лошо, но Киро може да ме съсипе. Поради тази причина не бих го избрала.

# 57
  • Мнения: 11 747
За Борис знам Борко, може и Бори да е, ако се налага. Явно Боби е станало много модерно обаче. Не, че подкрепям името, с него се попрекали последното десетилетие.

# 58
  • UK
  • Мнения: 4 308
И аз никак не харесвам това Боби. Нашият Борис винаги сме наричали Бори, и когато питат, питат как се казва, Борис или Борислав, автоматично изключват Боян, Богдан, Божидар и пр. Той сам себе си, обаче, откакто започна да гука и да боботи срички се нарича Бобо. Така си и остана, "Как се казваш?" - "Бобо."  Simple Smile Не сме го поправяли, свикнах му, от неговата уста звучи сладко.

# 59
  • Мнения: 2 757
За Кирил - аз имам племенник, който се казва Кирил и всички го наричат Кико, дори учителките му. А Киро и мен може да ме съсипе.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт