Женско име с хубаво значение

  • 38 813
  • 138
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 214
Алена - от алено - да е здрава, красива.
И аз Алена го свързвам с оная с хороскопите.  Crazy

Аз харесвам Албена.

# 16
  • Мнения: 242
На една позната дъщеричките се казват Сияна и Дивлена.
Не знам значението на второто и дали има такова, но и двете са много благозвучни и красиви имена.

# 17
  • Мнения: 88
Милена - мила, любима

# 18
  • Мнения: 0
Благодаря много за помощта! От новите предложения си харесах Кремена, Свилена, Димана и Мирела. Мая е прекрасно, винаги ми е харесвало как звучи, а сега виждам, че има и още по-хубав смисъл, но е близко до моето име, затова не мога да го използвам. Ще помоля имена, близки до Ана или Мария да не предлагате, тъй като не искам да изглежда, че съм я кръстила на себе си. Също не харесвам и имена, които завършват на -ца - груби са ми, само Елица и малко Ралица ми допадат. Вивиан носи едно от значенията, които търся, но не ми харесва като звучене - някак лигаво е, а и няма женско окончание. Същото е и със Сияна - прекрасно значение, но не мога да си обясня защо ми е неприятно името като цяло. Между Искра и Искрена съм раздвоена, и двете много ми харесаха, не знам кое да избера.

# 19
  • Мнения: 0
А Елеонора последно какво означава? На мен ми хареса заради първото значение - състрадателна и милосърдна.

# 20
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Вивиан го видях и във вариант Вивиана, акто търсех какво точно е значението, но не го написах, защото на мен лично Вивиан ми харесва повече. Потърсих и други имена, чиито значения са от рода на "жива, да живее, жизнена, живот" и мога да предложа следните, малко по-необичайни:
Алвита - жизнена
Зоя - живот
Вива - жива, да живее дълго
Атанасия - вечен живот
Ава - едно от възможните значения е живот
Бета - живот
Вика/Вида/Вита - живот

Елеонора, в сайта, на който имам най-много вяра по принцип, го намирам като вариант на Хелена и Елинор и със значение - "слънчев лъч, искряща светлина".

# 21
  • Млечния път
  • Мнения: 150
Лора обаче идва от флора, не от лавър.

Стела, Естела - звезда.
Нора - блестяща светлина и благодат
Елеонора е всъщност чест и идва от Хонора.

Евгения - благородна
Емилия - пестелива
Зорница
Кремена - пожелателно да е силна и здрава като кремък
Красена - да е красива
Румяна, Румена
Ясна
Бистра

За Искра се сетих още снощи. Познавам една 6-годишна красота, която носи това име.


Лора идва точно от лавър!

# 22
  • Мнения: 4 569
Радвам се, че са ти допаднали любими мои имена. Hug Имам една приятелка Искрена, по-искрена е дори и от името си, та по нея съдя, че значението не се е преобърнало, както някои смятат, че става с пожелателните имена. Чудесно е името, надявам се това, че няма скрит смисъл, да не се окаже пречка.
Аз съм от тези някои.  Simple Smile

Всички предложения са много хубави. Много ми е интересно какъв ще е крайния избор.
Кога трябва да се появи бебето?

# 23
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Валентина-здрава, силна

# 24
  • Мнения: 2 757
Всички предложения са много хубави. Много ми е интересно какъв ще е крайния избор.
И на мен. И за да не е гол запис, ще се включа с едно предложение- Валерия-силна, здрава, смела.
От имената, които авторката е харесала до момента най-много ми допадат Кремена и Искра. Peace

# 25
  • Мнения: 15 379
А Елеонора последно какво означава? На мен ми хареса заради първото значение - състрадателна и милосърдна.

Зависи, тълкуванията са съвсем различни.
Ако приемем, че eleos от старогръцки означава състрадание, а пък Нора идва от Хонора латински "чест", то тогава е честна и състрадателна. Ако обаче се приеме, че Нора идва от древноперсийското "светлината без която не мога, блестяща светлина", то може би е състрадателна светлина.

Колкото до Лора - приема се, че идва от латинското Флора, като с времето Ф-то отпада. Лаура е по-късен вариант на име, поне доколкото ми е известно.

# 26
  • Мнения: 37
Колкото до Лора - приема се, че идва от латинското Флора, като с времето Ф-то отпада. Лаура е по-късен вариант на име, поне доколкото ми е известно.

По тази логика значи Лара произлиза от Клара? Не ми звучи никак достоверно.

# 27
  • Мнения: 15 379
Виж, няма логика, или поне не зная някой, който да е навътре в древните езици, да пише тук и да може да разисква с нас произход и точно значение на някакво име.

Аз познавам един шантав професор по древни езици, с който сме коментирали част от имената, за които спорим сега.
Всичко е въпрос на догадки.

Моето име е Нора. Различните източници посочват, че името ми произлиза от латинското Хонора - чест. Това обаче категорично не е вярно. Нур е коренът на името ми, думата е древноперсийска и вече обясних какво означава.
В ходът на годините, думата се взаимства от арабите, които и до ден днешен я използват като "светлина", а самото име видоизменено като Нора настъпва през Европа, за да достигне Скандинавието, където е доста разпространено и да отиде чак отвъд Океана.
Нямам възможност и желание да споря, на когото му е интересно точно какво е значението на дадено име, произход и пр., може да се възползва от интернет, а за по-сигурно да се зарови в старите книги в някоя богата библиотека и да чете.

# 28
  • Мнения: 37
Никой не е тръгнал да спори, още по-малко за значението на Нора. Доколкото помня, аз цитирах частта с Лора. Споделих, че за мен Лора да идва от Флора е същото като Лара да произлиза от Клара - тук се прави аналогия единствено по звуков състав, но фонетиката не съвпада с етимологията. Преди да напиша какво означава Лора, а също и другите имена, съм си направила труда да проверя дали не греша - навсякъде Лора го дават като вариант на Laura, което никак не е късно име. Лаура има над 60 варианта, няма да ги изброявам, но това показва, че разпространението му из различните части на света предполага различно произношение - същото е и с добре познатите ни Иван, Георги и т.н. Джордж може и да звучи по-близко джоджен например, отколкото до Георги, но са едно и също име, нали?

# 29
  • Мнения: 15 379
Не Нора, а за Елеонора тръгна приказката, защото авторката на темата попита в крайна сметка какво означава името Елеонора.
Сега дали стана ясно?

Флора е доста по-стара дума като етимология от Лаура, лавър и пр. Склонна съм да вярвам, че Лора е именно произлязла от Флора.
Да гадаем и да спорим е меко казано безмислено. Няма специалист между нас, който да отсече кое е вярното и правилното.

Общи условия

Активация на акаунт