Женско име с хубаво значение

  • 38 818
  • 138
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 37
Още от най-дълбока древност главите на победителите в олимпийските игри и завърналите се от битка са кичени с лаврови венци - символ на слава и победа. Римляните взаимстват тази практика от гърците, а както знаем - Древна Гърция е по-древна от Древен Рим. Peace

# 31
  • Мнения: 15 379
Нека тогава приемем, че Лора идва от лавър. Просто не ми се водят безмислени спорове.

# 32
  • Мнения: 37
Защо тук всички приемат всяко различно мнение като спор? Темата е за значенията на имената - предполага се, че ще се коментират възможните извори на дадено име и ще се търси по-правилното значение.

# 33
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ще ми кажат пак, че се заяждам, но лавър на гръцки не е "лавър", а "дафни", та ако нещо и да произлиза от киченето с лаврови венци в Древна Гърция според мен е Дафне, Дафна, Дафнис, а думата лавър и Лаура са се появили по-късно в Рим. Не споря, уточнявам, каквото знам.

# 34
  • Мнения: 37
Да, но аз споделих, че римляните са взаимствали лавровият венец като практика от гърците, не думата. Peace

# 35
  • Мнения: 2 810
Звезделина
Много ми е звучно това име. Звучи ми като "моята малка звездичка".

# 36
  • Мнения: 0
Здравейте отново! Препрочетох пак цялата тема и добавих към харесаните от мен още няколко, които на първо четене съм пропуснала, та в крайна сметка станаха фаталните 13. Grinning Реших да проверя какво означава Елеонора в един немски сайт и на значение пишеше това "Aus dem Griechischen eleos = „Mitleiden“ oder dem Arabischen ellinor = „Gott ist mein Licht“." Тоест, означава и състрадание, но също и от арабското "ellinor", което е "Бог е моята светлина", така че го изключвам, понеже както споменах не искам името да е обременено от религиозен смисъл. За жалост от имената, които означават "живот", не успях никое друго да си харесам, само Евелина ще включа. От всичките разяснения за Лора, взе че ми допадна, така че и него включвам. Звезделина също ми харесва, но е някак измислено, а и не ми се ще значението да е явно. Ще пусна анкета, ако решите гласувайте, това сигурно няма да са окончателните имена, отворена съм за още предложения.

# 37
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Гласувах за Катерина.

Ето списък на имена, означаващи Живот:
http://www.babynames.com/Names/name-index.php

Редактирам, защото линкът май не работи - ето ги копирани - Ева и Зоя ми се виждат много подходящи за България.
Betha    Chaia    Chava
Chavi    Chaya    Chizue
Eshe            Eva            Eve
Gemi    Iniabi    Jenneva
Karasi    Karleshia    Keisha
Keola    Khalida    Liv
Lively    Maisha    Mikiesha
Myesha    Sevan    Taneisha
Tao            Teisha    Thuraia
Uzima    Vian            Vida
Vita            Vitalia    Viva
Zenda    Zenobia    Zoanne
Zoe            Zoey    Zoie
Zoya

Последна редакция: сб, 28 дек 2013, 01:46 от Тарилилей

# 38
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Гласувам за Лора, него харесвам най-много, но не заради значението, а заради самото звучене на името.  От анкетата харесвам още Катерина и Мирела.

# 39
  • край морето
  • Мнения: 44
Гласувам за Димана, прекрасно име е Hug! От другите в анкетата много ми харесват Елица и Свилена.
Сетих се за Хана - милост, благодат; Адела - благородна;

# 40
  • Мнения: 794
Аз гласувах за Лора, наистина много красиво име, а и може да се приеме за интернацонално Simple Smile
На мен ми харесват:
Боряна- 1. От "боря се" 2. Бор
Траяна- не намерих значение на името в генератора, но аз лично го свързвам с Троя, може и да греша  Peace
Юлия- Блестяща
Дана- и за нея не намерих значение, но предполагам, че от идва от "дар"
Дарина- Пак от "дар"
Калина- 1) от гръцки \"kalos\" - хубав, или \"kali nikos\" - добра победа
2) от \"к а л и н а\" - горско дръвче с хубави червени плодове
Жасмина-  Цветен храст
Симона- не намерих значение в генератора
Моника- това ми е името фаворит, това име избрахме за нашето детенце ако е момиченце, означава  "единствена" (Не на нас да ни е единствена, ами на мъжа си един ден  Heart Eyes )

Ох това с избирането на имената е много забавно, аз още имам дилеми за мъжко име, защото пък моите предложения не се нравят на бащата ...

Успех желая и леко раждано на едно здраво и красиво момиченце!!!   bouquet

# 41
  • Мнения: 37
Почти всички имена ми допадат, възможно ли е да въведеш поне за две имена да гласуваме? Интересното е, че почти няма повтарящо се значение и това донякъде също затруднява гласуването.

Любими са ми и Евелина, и Катерина, и Аделина, и Елвира, и Свилена, и Искрена и ми беше много трудно да се спра на едно от тях, но накрая гласувах за Евелина, тъй като ми се струва най-подходящо за случая, а и защото тъкмо то с Ева ми изникна в съзнанието още с прочитането на заглавието.

Сигурна съм, че което и от тези 13 имена избереш, няма да направиш грешка. Желая ти леко бременеене и едно здраво овенче през пролетта!   bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 44 122
От анкетата най-много ми харесва Катерина, после Лора, накрая Ирина, другите никак.
(гласувах по име, не по значение, хубаво е човек да си знае значението на името, но не бих избирала само по това името, така или иначе няма да се представя - Здравейте, аз съм Димана Плодородната)

# 43
  • Мнения: 2 810
Гласувах за Искрена, хей така за цвят.

Към авторката на темата: Ако си мислите, че кръщавайки детето си Лора ще е победителка или пък Елица ще е стройна жестоко се лъжете. Успех с избора на име   bouquet .

# 44
  • Млечния път
  • Мнения: 150
Не Нора, а за Елеонора тръгна приказката, защото авторката на темата попита в крайна сметка какво означава името Елеонора.
Сега дали стана ясно?

Флора е доста по-стара дума като етимология от Лаура, лавър и пр. Склонна съм да вярвам, че Лора е именно произлязла от Флора.
Да гадаем и да спорим е меко казано безмислено. Няма специалист между нас, който да отсече кое е вярното и правилното.


Sourcherry,
много се изненадвам с каква увереност твърдиш, че сред нас няма хора, които знаят мъртвите езици и ни говориш за странни професори, като ЕЖК. Точно понеже ги знам тези езици, последно, Лора идва от латински, където laurea означава лаврово дърво или лаврова корона. Справка в този черник http://linguaeterna.com/vocabula/list.php?letter=L
laurea, ae f [laureus]
1) (sc. arbor) лавровое дерево L etc.;
2) (sc. corona) лавровый венок Su etc.

Общи условия

Активация на акаунт