БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 37 919
  • 736
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 385
Момичета,къде е темата за козунаци или великденска е наименованието,не я виждам?

# 691
# 692
  • Мнения: X
Имаше въпрос за маята и замесване набързо Simple Smile, съответно глетав хляб.
Прясната/живата мая след размразяване е годна, ако не се е втечнила. Това показва моят опит. Разбира се, активирането е най-добрата проверка дали е годна. А глетави печива са ми се получават от недостатъчно втасване. Вярно е, че и печенето е важно, но понякога и да го печеш повече, то няма шанс. Simple Smile От марките суха мая има такива, които не струват. Имам си запас от турска и френска суха мая, но си действам с прясна (не я замразявам, защото пека хляб всеки ден).

# 693
  • Мнения: 385
Благодаря на момчето!

# 694
  • Мнения: 123
Момичета, благодаря за отговорите!!!
bilqna_69, vela, за глетавата пита и градусите – пекох я на 180 градуса за 40 мин., както пишеше в рецептата и когато я пробвах как е изпечена ми се видя добре, но пък може да й е трябвало и още време.
bilqna_69,  виждал съм чашките за които ми говориш, само че в лилаво, а на мен цялата пластмасария ми е в зелено и затова си ги търся в цвят, инак се опасявам, че няма да ми се вържат с белачката, разделителя за белтъци и жълтъци и т.н.  Laughing Бях намерил една пластмасова чашка от 200 ml., в зелено разбира се, която много ми се връзваше цветово, ама щом е чаената чаша е 240 ml. ще продължа търсенето на подходяща мерка (макар, че едва ли ще има нещо по-подходящо от споменатите от теб чашки), в подходящия цвят.
Morena, Onna-bugeisha, alys, явно сухата мая, която съм ползвал не е била добра. Ще пробвам Yuva/Юва-та щом я препоръчвате.
Morena, до сега въобще не бях обръщал внимание на това, колко е ронлива Виво-то. Ще ми е интересно да видя разликата с Юва-та.
Onna-bugeisha, следващия път със сигурност ще попремеся тестото малко повечко, за всеки случай, макар и според останалите момичета да не е там проблема.
alys, че какво трябва да й се е случило на тази мая или колко време трябва да е престояла за да се втечни???  Shocked  Shocked  Shocked

Що се отнася до втасването като причина за глетавото тесто – оставих тестото да втасва около 50 мин. и ми се видя добре втасало, удвоило обема си, ама пък може и още време да му е трябвало.

Иначе по отношение на замразената мая, доколкото ви разбирам, трябва да пробвам да я активирам и ако шупне – действам.
Даже сега през главата ми минава идеята да запазя едно от кубчетата в камерата за още няколко месеца, дори до 1 година от изтичане на срока посочен на опаковката, за да видя дали ще шупне. По принцип нямам търпение за толкова дългосрочен експеримент, ама този няма как да се пропусне (е освен ако не забутам маята някъде по кьошетата на камерата и не я забравя чак до момента, когато ще размразя хладилника  Laughing).

# 695
  • Мнения: X

alys, че какво трябва да й се е случило на тази мая или колко време трябва да е престояла за да се втечни???  Shocked  Shocked  Shocked

Що се отнася до втасването като причина за глетавото тесто – оставих тестото да втасва около 50 мин. и ми се видя добре втасало, удвоило обема си, ама пък може и още време да му е трябвало.

След дълъг престой (не помня изобщо колко) в камерата ми се е случвало замразената мая да е втечнена (след размразяване) и тогава не ми се получи питката, но това беше много отдавна. Френската суха мая саф-инстант харесвам най-много.
Някои пекат хляб след едно втасване на тестото. Опитвала съм и така, но не ми харесва - точно глетав ми е хлябът. Не съм сигурна, че удвояването на обема е точен критерий за добро втасване. Като се изпълни тавата (с течение на времето се свиква с определени обеми тесто и съответната тава), значи е втасало и пека, като предпочитам варианта да сложа във фурната на 50 градуса и превключвам на 180. Така случайно, ако не е втасало, си довтасва и се пече след това. Ако видя, че вече аха, ще изскочи от тавата, пека директно на 180 градуса.

# 696
  • под тепетата
  • Мнения: 9 478
Marko, има и друг вариант на чашките и лъжичките мерки - метален. Лилави май съм виждала в Карфур. Металните са доста по-скъпи, но предполагам и по-качествени. Като каза зелено - в зелено ми е купата за месене. Тя се затваря херметически и като втаса тестото с гръм отваря капака ( чува се през 2 етажа  Laughing), така че не е нужно да вися и да зяпам втасало ли е , не е ли.

# 697
  • Мнения: 1 883
Що се отнася до втасването като причина за глетавото тесто – оставих тестото да втасва около 50 мин. и ми се видя добре втасало, удвоило обема си, ама пък може и още време да му е трябвало.


Щом е удвоило обема си е добре. Иначе има вероятност да превтаса. Пробвай следващия път след като прецениш ,че е изпечена, покрий с хартия за печене и допечи още 10 мин.
Имай предвид, че ако я хапваш още гореща , е нормално да ти стои глетава. Трябва да изстине поне 30 мин.

# 698
  • Мнения: 7 848
Moмичета и момче, да знам, че има теми и за едното и за другото , но нямам време да чета, а и те са за рецепти, не е обяснено компактно разликата в технологията на приготвяне на храната. От всичко, което прочетох по диагонал останах с впечатление, че едното готви под налаягане, а другото на принципа на пещ, фурна?
Та кое е по добро мултикукър или крок пот?

Последна редакция: пн, 07 апр 2014, 10:16 от Билян@

# 699
  • Sofia
  • Мнения: 26 630
как да приготвя вкусно заешки дробчета?

# 700
  • Мнения: 9 146
последните тези правих със сос Карбонара http://pep-4o.blogspot.com/2014/03/blog-post_10.html  а тези http://pep-4o.blogspot.com/2012/10/blog-post_15.html винаги сме ги харесвали - пилешки, патешки, заешки дробчета 

# 701
  • Sofia
  • Мнения: 26 630
май само с лук ще ги направя,нямам другите продукти,а не ми се излиза сега специално за това...важното е да не са сухи,че съм се давила 2-3 пъти Sick

# 702
  • Мнения: 4 785
Сложих едни свински вратни пържоли на фурна с бира (липсваше вино, а не ми се излизаше) вече половин час са във фурната, ама искам да им сложа и картофи - сега ли или по към края на печенето? Мисля сега да ги сложа и под фолио да ги оставя да се задушават заедно с месото?

# 703
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
Ако от половин час са кипнали, така да се изразя, слагай и картофите и на тях ми трябват 20-30мин.

# 704
  • Мнения: 0
Здравейте. Днес реших да правя чийзкейк, на нямам ванилова захар. Искам да ви попитам с какво мога да я заменя.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт