Как да доставим повечко витамини на злоядо дете

  • 14 263
  • 140
  •   1
Отговори
# 90
  • FRANCE
  • Мнения: 2 235
Много благодаря  bouquet Сладкиша изглежда много вкусен.

Всъшност Алекс си има едно мляко което харесваше, кърмех я почти до 5г Mr. Green ама дърто магаре, няма да и търся и дойка сега  Mr. Green

# 91
  • Мнения: 308
по принцип на зеленчуците не се цупи. и все пак и  от тях избира какво да яде- тиквички не обича,не обича чушките,на граха му се цупи,но все пак боцка по малко.за плодовете ми е притеснено, че не обича, защото знаем, че фруктозата при тях е полезна и бързо се разгражда.

# 92
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Summersunsun , според мен нямаш повод за притеснения.
моето дете от 1 месец яде само хляб с масло. друго не кусва.

П.П. грахът не е зеленчук, а е бобово.

# 93
  • Мнения: 8 163
по принцип на зеленчуците не се цупи. и все пак и  от тях избира какво да яде- тиквички не обича,не обича чушките,на граха му се цупи,но все пак боцка по малко.за плодовете ми е притеснено, че не обича, защото знаем, че фруктозата при тях е полезна и бързо се разгражда.

А пробвала ли си да предложиш тиквичките сурови, с малко сол или дип от кисело мляко, сол, копър и мъничко чесън?

Чушките предлагала ли си пълнени с крема сирене ("Филаделфия" или друго)?

Плодовете са полезни заради витамините и целулозата. Освен това тяхната захар се разгражда бавно именно защото е в комбинация с целулоза. Ако махнеш целулозата, т.е. когато направиш плодовете на сок/фреш, захарта им става бързо разградима => от нея се пълнее като от рафинираната захар.

# 94
  • Мнения: 102
Моята дъщеря е на 8 год. и не е вкусвала плод и зеленчук. Яде само месо, тестени изделия, риба, супи и яйца, ядки и някои сушени плодове. Странно е, че като малка ядеше пюрета, каши, но от един момент нататък отказва, дори се гнуси да докосне ябълка , домат или нещо друго.
Вкъщи винаги имаме сезонни плодове и зеленчуци и двамата с мъжа ми ги хапваме редовно. На детето съм предлагала по всевъзможни начини плодове, говорили сме, обяснявала съм спокойно и детайлно за ползата от витамините, но...до сега никакъв ефект. Дори преди години я бях завела на психолог. Мнението й беше, че трябва да сме по- твърди в определянето на правила и като кажем, че това трябва да се яде, значи трябва, да не й даваме възможност за избор. Постижението беше да изпие няколко лъжички сок от мандарина, но с уговорки и нежелание. Стигнахме дори и до лишаване от вечеря. Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.
Тук видях различни рецепти с цвекло, моркови и др. и смятам да пробвам нещо такова, но не тая големи надежди....

# 95
  • Мнения: 8 163
Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.

А какво яде за закуска?

# 96
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.


и моето дете стои гладно, но не яде това, което иска. с ръка не пипа много неща, ползва прибори, защото не иска да се цапа.
повечето психолози съветват да не се упражнява натиск над детето, незнам защо този така ви е посъветвал. Thinking

забелязвам, че едно разболяване е като крайпътен камък - ако добре е ядял и се е разболял, после спира да яде. сега беше злояд пак няколко месеца, разболя се и на 3я ден поиска супа Shocked
сготвих леща с много зеленчуци и грабна лъжицата и взе да яде бульона  Mr. Green

# 97
  • Мнения: 102
На закуска яде предимно топъл сандвич с шунка и кашкавал, баница, палачинки, рогчета, милинки- тестени неща.

# 98
  • Мнения: 8 163
Vlady1, имах предвид какво закуси детето след като беше легнало гладно, а не какво яде за закуска по принцип.

# 99
  • Мнения: 102
Vlady1, имах предвид какво закуси детето след като беше легнало гладно, а не какво яде за закуска по принцип.

Не си спомням какво точно е закусила тогава, но със сигурност не е било нещо по-различно от обичайното за нея. Нямаше никакъв ефект стоенето без вечеря.... Cry

# 100
  • Мнения: 8 163
Не е имало ефект, защото си предложила за закуска това, което винаги даваш. Детето е било гладно. Щеше да яде не само банан, ами и ябълка, и салата от суров спанак с ягоди, орехи и синьо сирене.

# 101
  • Мнения: 102
Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.


и моето дете стои гладно, но не яде това, което иска. с ръка не пипа много неща, ползва прибори, защото не иска да се цапа.
повечето психолози съветват да не се упражнява натиск над детето, незнам защо този така ви е посъветвал. Thinking

Дъщеря ми също се ужасява, когато например ям ябълка и посегна да пипна някоя нейна вещ или пък нея самата, направо изпада в истерия да не би сокът от ябълката да попадне върху нея. Сякаш се  гнуси.
А относно психоложката, за която писах, нейният съвет не беше да се упражни "натиск" над детето, а по - скоро да сме неотстъпчиви и категорични в действията си по отношение на плодовете и зеленчуците. Да не й даваме различни варианти, да разбере, че вече не е малка, че е голяма и разумна и, че както всички ние, и тя трябва да се храни с тях. Когато на масата има например само салата и спаначени кюфтета, да не се предлага нищо друго, нито пък да се дава десерт. Трябва да се поставят ясни правила и граници.
А относно закуската на сутринта след като не вечеря, разбира се че й предложих отново плод и сок от портокал, какъвто често пием с баща й, но реакцията беше същата - пълен отказ, сълзи и драми. Нямаше как да я пусна гладна на училище и затова й дадох от нещата, които яде.

# 102
  • Мнения: 19 333
Тя някакви зеленчуци под формата на манджи, грил, в тестени яде ли? Плодове в сладкиши?

За мен е прекалено да се предлагат неща от сорта на спаначени кюфтета и да не се даде друг избор. Все едно да ви кажа, че покълналия нахут е много полезен и трябва да ядете само такъв  Sick Трябва да е нещо по-близко до това, което яде детето. Примерно баница със сирене и малко праз.
Навремето един баща беше пуснал тема и се оплакваше, че детето му не ядяло овесената каша. Детето беше вече ученичка. Ами, ако не е свикнало от бебе, трябва някакво плавно преминаване към малко по-здравословни варианти и пак не е сигурно, че ще се стигне до суров нахут и овесена каша. Последните ги казвам като събирателни, надявам се се разбира.

# 103
  • Мнения: 102
Тя някакви зеленчуци под формата на манджи, грил, в тестени яде ли? Плодове в сладкиши?

Яде минимално количество ситно нарязани моркови и картофи в пилешката супа, както и пържени картофи, които не мога да причисля към полезните зеленчукови ястия. Хапва също и картофена крем супа, но ако усети, че има по-едро картофче или морковче вътре, ги плюе. Маха дори домата и гъбите от пицата.
За сладкиши с плодове въобще и дума не може да става, били й "лигави". Опитвали сме да й дадем различни плодове в комбинация с течен шоколад, който й е любим, със сметана- не и не.
Пробвали сме да й даваме различни видове баница с праз, зеле, спанак - отказва, приема само стандартната баница със сирене и яйца.

# 104
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз от десерт не лишавам, независимо дали си е изял яденето преди това, дали го е дори опитал или не. десерт давам!
НО: десертът е дребен и здравословен - няколко стафиди, намачкан банан и овесени ядки, направено на бар или нещо подобно. кремчета, плодове кисели млека и подобни не яде. не предлагам за десерт нищо със захар, шоколад не яде. понякога му взимам сладолед, когато и ние ядем. по-скоро изключение и не предлагам като част от менюто.

по въпроса за вкуса - децата ядат неща, които са с неутрален вкус, затова и пържените картофи са любими, те нямат вкус на нищо.
аз готвя за нас ядене и го сервирам така, че ако детето реши да яде, да може САМ да си сипе (слагам яденето по средата на масата и всеки си взима колкото иска). тъй като аз съм веге, мъжът ми не е, а детето е злоядо, то готвя месото отделно от зеленчуците, правя засищаща гарнитура пак отделно (паста, ориз, картофи и пр.) така всеки яде каквото иска/обича и няма драми.
в случай, че не му хареса на детето нищо, винаги има хляб и масло на масата и може да яде от това.
моето дете и баница не яде - отказва бяло сирене.
обаче яде кюфтенца от настъргани зеленчуци, яйце,малко пълн. брашно и фини овесени ядки. стават бързо и са удобни за импровизации.

ако откаже вкъщи закуска - пращам гладен на яслата. там има строги часове за хранене и номера не минават. често и там стои гладен, ако не му харесва какво има за ядене.
като дете и аз стоях гладна, щом не ми харесваше яденето.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт