Как да доставим повечко витамини на злоядо дете

  • 14 250
  • 140
  •   1
Отговори
  • Мнения: 308
Привет, мамита Не знама дали сте имали проблема със злояди деца, но моето се роди такова и си остана същото . Няма майка, която да не си обича детето и за него съм готова на всичко, но се чудя как така точно моето дете не обича никакъв плод . Реве, пищи гоня го из вкъши поне една праскова да изяде и няма братче! Другите деца апетитно хапват ябълки, круши моето се мръщи на всичко. Вече започвам  да се питам дали успявам да му дам достатъчно витамини още повече, че идва периода на пролетаната уморал Давайте съвети как се справяте с тази ситуация?Страх ме е да не развие някой недостиг на витамини.

# 1
  • Мнения: 431
Може би под формата на фреш? Много вкусни комбинации могат да се завъртят Simple Smile

# 2
  • Мнения: 1 572
И моите не ядат много плодове, затова правя всеки ден фрешове. Каката и тях не искаше в началото, все едно отрова давам. Но като гледаше брат си пропи за едната конкуренция. Може вие да пиете пред нея, да и забранявате да ги пипа и така да я предизвикате да си иска.
Друг вариант да смесвате смлян плод с нещо любимо. Примерно пасиран банан с парченца шоколад като постепенно намалявате количеството на "вредната" храна за сметка на плода.

Аз правя кашичка в шейкъра от 1 банан, 1/2 авокадо, 2 лъжици сусамов тахан и захар. Ако не го ядат така използвам крема за бисквитена торта и тогава го омитат.

# 3
  • Мнения: 308
не се бях сещала да пасирам плодовете,ще пробвам така.даже си мисля да добавя прясно мляко,защото като напитка поне това обича.

# 4
  • Мнения: 35
Аз давам суперхрани и съм спокойна, че всичко ще е наред

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и аз имам злоядо дете, но никога не го гоня с храна.
предлагам, ако иска, да си вземе.

най-добрия начин да научиш детето да се храни с определени храни е примерът.
сервирай за всички на масата плодова салата, плодове на кубчета да си ги забучва на шишче и да ги топи в някакъв дип и т.н.

фрешове не давам, защото това е храна, а се изпива набързо като напитка и се натоварва много стомаха.
скриването на нелюбими храни за мен е ок, само ако не е постоянна практика.
щом постоянно нелюбимите храни се скриват, детето никога няма да се научи да яде плодове.

в 21 век няма дете умряло от глад пред пълна чиния. дайте избор на децата!
казвам го от позиция на тъпчено дете, постоянно ме тормозеха да ям неща, които не искам... децата също имат право на избор какво да ядат и какво не. предлагайте здравословни алтернативи - няколко вида плод и зеленчук и да си изберат сами. пакетираните, фабрични храни е добре да са ограничени до минимум.

Аз давам суперхрани и съм спокойна, че всичко ще е наред

суперхраните не могат да заместят разнообразното хранене. иначе всички щяхме да сме минали на пресована таблетка от супер храни  Wink

# 6
  • Мнения: 35

Аз давам суперхрани и съм спокойна, че всичко ще е наред

суперхраните не могат да заместят разнообразното хранене. иначе всички щяхме да сме минали на пресована таблетка от супер храни  Wink
[/quote]
Грешите! Суперхраните се намират в основата на хранителната пирамида, някои от тях са и първите храни, с които се храни човек. Моля, прочете, в нета има много информация на лекари-холистици, които имат какво да кажат по въпроса. И тук не става въпрос да заместваме разнообразното хранене / стига да ми гарантирате че храната която ядем може да задоволи скритите дефицити от хранителни вещества/ а за добавяне на лесно-усвоими за клетките ни витамини, минерали, ензими и пр.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
kodilka, чела съм.

въпреки всичко съм на мнение, че храненето се предава, храненето е и традиция.
и основното е да се "предаде" на детето посланието, че плодовете и зеленчуците са вкусни и полезни и да са първия избор (преди фабричнопреработената храна).
от там нататък дали ще се приемат супер храни или не, е въпрос на личен избор.
супер храните не са панацея, в момента са даже по-скоро мода и маркетинг.

но за мен е грешно да се мисли: абе моето дете яде чия, годжи, пие спирулина, а нека не яде плодове...

златната среда трябва да е цел.

# 8
  • Мнения: 718
Аз вадя тежката артилерия. Като не ще  пресни плодове и въобще, за да подсиля организма минавам на вариант витамини.Бях взела едни покрай грипната епидемия, за да се подсилим, но тъй като таблетките са големи реших за детото да взема по-умален вариант, а и считам по-приятен. Една дружка ми препоръча тези витамини Марсианци,няма начин да не си ги чувала.Давам му ги от един месец насам .

# 9
  • Мнения: 308
НЕ УСПЯХ! опитах се да го прилъжа под формата на шейк и не стана.вкуси, облиза се и след това ми каза това е гадно и няма да го пие. Sad. освен да пробвам и варианта с тортата.Иначе за Марсианци съм чувала,но не съм се замисляла.. В каква форма са те. Имам предвид  таблетки за пиене ли са?
Между другото какво ще рече и супер храни?

# 10
  • Мнения: 2 660
Веднага давам изпробван ноу хау.
Лимонов сок с мед и малко сода. Запенва се, става като лимодада... Моето злоядче, което обикновено пищи като види сок го изпи за секунди.
Течен шоколад с банан - банан, авокадо, 3 лъжици мед, 3 лъжици натурално какао, масло. Бръмваш в шейкъра и воала - кеф ти шоколадов пудинг, кеф ти течен шоколад на филийка. И този номер минава при нас.

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Течен шоколад с банан - банан, авокадо, 3 лъжици мед, 3 лъжици натурално какао, масло. Бръмваш в шейкъра и воала - кеф ти шоколадов пудинг, кеф ти течен шоколад на филийка. И този номер минава при нас.

моето дете го опита това и не повтори. Confused
сега бравиш здравословно брауни, 2 хапки и отказа.

# 12
  • Мнения: 2 660
А ти опита ли го? Може да е имало нужда от корекция в рецептата...

# 13
  • Мнения: 308
може и аз да пробвам тази рецепта пък да видим.Simple Smile

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А ти опита ли го? Може да е имало нужда от корекция в рецептата...

разбира се, че го опитах. да кажем, че не беше моят вкус, но не беше толкова зле...
въпреки всичко, авокадото го предпочитам с лимон и сол....

сега браунито е със спанак и моркови - на мен ми е много вкусно, но детето не го хареса.

една приятелка ми даде книга с рецепти как да скрият недолюбваните плодове и зеленчуци. до сега с нито една рецепта не съм имала успех. опитва и не повтаря.
явно в момента тялото му няма нужда от тази храна или изпитва дискомфорт...

# 15
  • Мнения: 24
Мойта фръцла е на 2год и се държи като сукалче! Само млякото си търси и като огладнее сама си носи бутилката и чака да й направя млякото. Храна каквато и да види бяга от нея. Какво ли не й предлагам всеки ден...готвиме всеки ден...салатки на масата...пресни сокове и фрешове давам и не и не. Вдига раменце и ми казва"неееее" а изядем ли го почва да крещи "папа папа" дам пак манджа пак се засмее и каже - не. На луди ни прави!!!  #Crazy
Само в млякото й слагам всеки ден пробиотици и едно сиропче от 5мл за имунитета с бъз и ехинацея.

# 16
  • Мнения: 718
Да. Марсианци са таблетки под формата на смучене. Много са приятни дори аз си позволих да я опитам на вкус.Simple Smile С вкус на горски плодове са. По приницип тези витамини са за подсилване на имунитета, но и определон засилват апетитата. Щом ти се тръшка и неще да яде плодове ,витамините според мен ще съдействат точно за това .а и ти ще се успокоиш:)

# 17
  • София
  • Мнения: 335
Отскоро правя плодова салата от каквито плодове обича и я поръсвам с натрошени пълнозърнести бисквити.Стана му любимата следобедна закуска!

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

прави ви, защото позволявате. Peace
аз сервирам ядене, ако не иска да яде му казвам, че вдигам яденето и до следващото хранене няма да получи нищо.
има определени часове за хранене и се спазват, между тях давам ябълка.
мляко макс. 200мл. на ден. после само вода.

# 19
  • Мнения: 308
не става и не става.явно под каквато и форма да е плода не иска. по отношение на другата храна,нямам чак такива ядове,но плод никъкав не ще. какво точно има в тези марсианци- какво доставят?

# 20
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Записвам се да следя, че каката ни е голям "дзвер". Номера няма друго само това не минава, просто отказва да яде, разбира се докато почне да я боли корема (има си проблеми с коремчето от бебе). Не че е почне да яде, но и почва да и се гади от неядене #Cussing out. Уважавам и правото да не обича някои неща, тоезт винаги има алтернатива, но за плодовете и зеленчуците е битка.  Плодове иска ама само ягоди, малини, праскови и диня (мда пълно е с такива през март, ама не сме учцелили държавата), може да се прежали и с манго. Зеленчуци зелен боб с уговорки и краставици, пресни чушки също. Фрешове, пюрета и т.н не приема под никаква форма. Търся и витамини, без аспартам или мн химии. На всичкото отгоре и на това капризничи, тези били гадни, тези имали странен вкус..... А не е като да няма постоянно сезонни плодове, давам и на парченца на масата, дребното си боцка, голямата вобще не ги забелязва.

Последна редакция: ср, 26 мар 2014, 16:36 от madame

# 21
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Извинете за невежеството, но какви са тези супер храни?

# 22
  • Мнения: 21
Предложете храната по по-интересен начин
Скрит текст:








и т.н.

# 23
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
И аз имам злоядо дете що се отнася до плодовете и зеленчуците Confused - единствено ябълка и банан яде, и то не по собствено желание. Пробвала съм какви ли не варианти - и като личен пример, и като сок/шейк, и нарязани плодове като плодова салата.....не и не - не й харесва и това е, за някои дори не иска да опита- и така, вече 4 години Confused Надявам се с времето да прояде, други начини не виждам.

# 24
  • Мнения: 7 325
И при нас е така. Освен банан и ябълка ( рядко ) друго не пипа. Одеве се залъгвахме с парченца круша - Не стана. Миналата седмица една майка на площадката и даде мандарина. Опита няколко парчета, като предложих в къщи - отказа. По едно време ядеше черри домати. И тази мода отмина. Една вечер и дадох Данон с парчета манго. Изяде го и след две минути го повърна. Сокове не пие, предлагала съм няколко пъти - не и харесаха. Готвя с много зеленчуци, но те не могат да заменят плодовете. Давам Марсиянци, но предпочитам да се научи да яде плодове. Разбирам че няма как едно дете да харесва всичко, но чак пък нищо да не и е по вкуса - не е нормално.

# 25
  • Мнения: 1 522
Хайде и ние тук,при нас силно избирателно се храни...нямам нерви просто. Харесва определени храни и това е. Сирене,кашкавал,макарони,кус-кус, спагети,пица и сладки неща. Кисело и прясно мляко. Не харесва никакви плодове,сега вечерта му дадох парченце манго,не пожела повече.
В градината казват,че всичко си изява и той казва че искал допълнително  но става въпрос ако са филийки или макарони.

# 26
  • Мнения: 8 163
Правете сурови сладоледи. Трябват ви само блендър и замразени плодове, примерно банани и горски плодове. Слагате всичко в блендъра и обработвате до гладка смес.

Правете замразени близалки от плодов нектар и кисело мляко, примерно.

Ето някои линкове с идеи:

http://www.blendtec.com/recipes/berry_lemonade_ice_pops

http://www.rawmazing.com/?s=Ice+Cream

http://www.thisrawsomeveganlife.com/search?q=Popsicles

# 27
  • Мнения: 72
Нямам дете, но по собствени спомени гоненето из къщи с праскова/банан или какъвто и да е плод, както пише авторката, никога не ме е стимулирало да го ям. Дори бих казала, че ми действаше точно обратното. Едни от най-омразните ми детски спомени са насилването да ям плодове и зеленчуци.

Не одобрявам витамини под формата на хапче, звучи ми твърде изкуствено. Подкрепям обаче с две ръце идеята на Фея Кръстница за суровите сладоледи, ужасно вкусни ми бяха като дете.

Успех!  Peace

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Правете сурови сладоледи. Трябват ви само блендър и замразени плодове, примерно банани и горски плодове. Слагате всичко в блендъра и обработвате до гладка смес.



о да, супер идея и аз ги правя, слагам и малко течна сметана...
резултатът - Дзвер с лъжица в ръка ни храни!!! опита и не повтори.

аз също не давам витамини на хапчета.
всъщност избирателното ядене само на определени храни е нещо напълно нормално и биологично закодирано в нас. децата ядат храни с неутрален или слаб вкус. това е обусловено от праисторически времена, когато рискът от натравяне е бил голям. затова горчиви, кисели храни не са любимите на малчовците, както и тези с ярък цвят.
та, няма нищо ненормално. разбиране трябва.

# 29
  • Мнения: 718
Марсианци са направени така че да осигурят не само приятна на вкус но и витаминозна комбинация от всичките необподими за деетото витамини. Извинявам се за азбукарското изказване ,но как да ти го обясна. Покрай мене все повече мамита дори и децата им да не злояди си дават от тези витамини.Кой на сироп ,кой на таблетки.просто комбинацията е наиситна добра и действа .ние обичайно по това време се разболяваме , но явно откакто му давам витамините са го закрепили. Да не се прехвалвам много , ама си е факт.

# 30
  • Мнения: 308
Офф, не знам вече, ще погледна и тези близалки,а тези витамини и на сироп ли ги има , има  ли разлика?

# 31
  • Мнения: 8 163
Манастасия, изследванията показват, че въпреки увеличения прием на синтетични витамини, американците не са станали по-здрави. Сиреч разковничето е в храненето и в крайния баланс на полезни хранителни вещества.

Когато храната е по-близо до естественото си състояние (сурови зеленчуци, плодове, кълнове), тя е по-полезна, по-лесно смилаема и по-лесно усвояема. Защото поради сходната й химична и физична структура организмът разпознава тази храна. Затова според мен е по-добре да бъдат намерени начини да се приемат витамини и микроелементи в ествствената им форма.

Друг изключително важен фактор в това да научим децата да ядат пресни зеленчуци и плодове е да даваме личен пример.

И още нещо: след сериозно физическо натоварване всяка храна е по-вкусна. За хлапетата такова натоварване биха били активната игра, дългата разходка, карането на колело, та дори и комплекс от физически упражнения за деца.

# 32
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Аз ще пробвам със сладоледите - още повече, че дъщеря ми обожава този десерт Wink
Но тя не се влияе от личен пример, или физическо натоварване - плодове винаги има у дома, сложени в купа на масата, аз хапвам ежедневно, тя като ме види, че ям и се мръщи - цитруси не иска да опита по никакъв начин и повод- пробвала съм и с добро, и с лошо - тц. Ходи на плуване, айкидо ,наистина е гладна след това, но ако й предложа само и единствено плод - готова е да стои / и е стояла/ гладна само и само да не го яде Confused

# 33
  • Мнения: 718
Кръстница, принципно и аз съм съгласна с теб, че трябва да се стремим да даваме храна близка до естественото и състояние.да изградим навика в децата ни да се хранят здравословно.  Мисля също, че можем да ги накараме да обичат плодовете и зеленчуците, но все пак това е и процес който зависи от детето. Ще дам един пример със себи си,като в малка в детската градина ни даваха за десерт печена тиква. Вярвайте ми като го видех това нещо се криех под масата и си затварях устатата и не исках да ям . учителките насила ме тъпчеха . Това беше най-отвратителното нещо за мен.но на сила хубост не става. А всички знаем колко е полезна тиквата и днес ако някой ми  я предложи за десерт, няма откажа. дори вкъщи я приготвям с мед и орехи. Тоест според мен с израстването на децата организма се променя ,ако довчера не са обичали определени  храни ,то след 5 или 10 години може и да ги обичат. Тоест, ако децата ни се усещат, че им пробутваме нещо което не обичат защо да го насилваме да го яде .те не са никак глупави-кога правят нещо на инат, кога не, трябва да ги разбираме. Не всички витамини са синтетика, педиатъра ни е препоръчвал различни детски витамини,от известно време насам наистина използваме витамини за цялото семейство, но за децата предпочетох форма на Марсианци.Вдъхват ми доверие, заради богатия състав. Слава богу моите деца не ги гоня за да хапнат  нещо но ги подсилвам и допълнително с тези витамини. Децата са различни, ситуациите с яденето също, дано съм полезна с това което мисля.Simple Smile

# 34
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Manastasia, чудесен постинг  bouquet

# 35
  • Мнения: 308
Между другото пропуснах и една малка подробност.понеже сега идва и сезона на алергиите,коя форма е по-подходяща като добавка за детето. Таблетките или сиропа?

# 36
  • Мнения: 8 163
Не всички витамини са синтетика...

... за децата предпочетох форма на Марсианци.Вдъхват ми доверие, заради богатия състав.

... моите деца ... ги подсилвам и допълнително с тези витамини.

"Марисанците" са синтетични витамини. Погледни съставките: почти всичките окончават на -ат или -ид.

Ето списък на най-широко използваните синтетични заместители на витамини:

Vitamin A: Acetate and Palmitate
Vitamin B1 (Thiamine): Thiamine Mononitrate, Thiamine Hydrochloride
Vitamin B2 (Riboflavin): Riboflavin
Pantothenic Acid: Calcium D-Pantothenate
Vitamin B6 (Pyridoxine): Pyridoxine Hydrochloride
Vitamin B12: Cobalamin
PABA (Para-aminobenzoic Acid): Aminobenzoic Acid
Folic Acid: Pteroylglutamic Acid
Choline: Choline Chloride, Choline Bitartrate
Biotin: d-Biotin
Vitamin C (Ascorbic Acid): Ascorbic Acid
Vitamin D: Irradiated Ergosteral, Calciferol
Vitamin E: dl-alpha tocopherol, dl-alpha tocopherol acetate or succinate

Та "Марсианците" още ли ти вдъхват доверие?

# 37
  • Мнения: 19 303
Марсианците са с АСПАРТАМ. Преди да давате такива неща на децата си погледнете поне съдържанието. Вместо да помогнете вкарвате отрова в тялото на детето си. Потърсете витамини, които са със захар и с безвредни добавки.

# 38
  • Мнения: 6
Кръстница, принципно и аз съм съгласна с теб, че трябва да се стремим да даваме храна близка до естественото и състояние.да изградим навика в децата ни да се хранят здравословно.  Мисля също, че можем да ги накараме да обичат плодовете и зеленчуците, но все пак това е и процес който зависи от детето. Ще дам един пример със себи си,като в малка в детската градина ни даваха за десерт печена тиква. Вярвайте ми като го видех това нещо се криех под масата и си затварях устатата и не исках да ям . учителките насила ме тъпчеха . Това беше най-отвратителното нещо за мен.но на сила хубост не става. А всички знаем колко е полезна тиквата и днес ако някой ми  я предложи за десерт, няма откажа. дори вкъщи я приготвям с мед и орехи. Тоест според мен с израстването на децата организма се променя ,ако довчера не са обичали определени  храни ,то след 5 или 10 години може и да ги обичат. Тоест, ако децата ни се усещат, че им пробутваме нещо което не обичат защо да го насилваме да го яде .те не са никак глупави-кога правят нещо на инат, кога не, трябва да ги разбираме. Не всички витамини са синтетика, педиатъра ни е препоръчвал различни детски витамини,от известно време насам наистина използваме витамини за цялото семейство, но за децата предпочетох форма на Марсианци.Вдъхват ми доверие, заради богатия състав. Слава богу моите деца не ги гоня за да хапнат  нещо но ги подсилвам и допълнително с тези витамини. Децата са различни, ситуациите с яденето също, дано съм полезна с това което мисля.Simple Smile
И аз ще подкрепя Manastasia с моя пример  Grinning
Моя синковец е върл злоядец  Mr. Green Направих зелник, за който не го знае, баница със спанак /лапад или друга зеления/ яйчица и сиренце изобщо манна здравословна изпълнена с витамини, калций и желязо и много вкусна  Heart Eyes Да ама ситнежа като я видя и се врътна:
Това е баница с ако  Naughty няма да го ям  smile3516
Ние седнахме на масата и без да го отразяваме започнахме да унищожаваме  баницата  Crossing Arms а той си кара колички по масата и уж не гледа, в един момент когато в тавата остана едно самотно малко парче той започна да души из въздуха , погледна , погледна , грабна парчето и избяга  Joy rotfImao Върна се и пита - Къде е другата баница?  newsm78 Дайте ми още  Praynig
 ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
И като ревна.....
От тогава яде зелник като луд  Naughty

# 39
  • Мнения: 8 163
И аз съм против това децата да бъдат насилствено тъпкани или преследвани с храна. Против съм даже играта на "самолетчета", "една за мама, една за баба" и пр.

Въпросът в случая е да се поднесат витамините в максимално естествената им форма така, че децата да я харесат.

# 40
  • Мнения: 2 660
Още една идея - в къщи имаме една джаджа за разтопяване на шоколад. Като се разтопи се топят парчета плодове в шоколада и се яде. За мен това е добър вариант, хем плодове, хем детето е доволно.

# 41
  • Мнения: 718
Марсианци не съдържат Аспартам.на опаковката ясно е написано. Може би ги асоциирате със старата им формула. Марсианци не съсъдржат оцветители и консерванти. Не бих дала нещо на децата си, което да има вредни съставки.а и не мисля че и педиатрите ще ги препоръчват при условие че и те непрекъснато се ровят и  четат за състава на детските витамини.аз също се рових и без да претендирам за професионализъм, но тези витамини се съдържа важното вещество лизин, което успява да повиши апетита на детето и да го предпази от вирусни инфекции. Това на практика е аминокиселина. Не мога да отрека витамините защото също така съдържат и естествени вещества- говоря за бета глюканите и за още един вид,но в момента ми изскочи от главата, но ще се сетя.именно тези вещества закрепват имунната система.аз взех тази голямата опаковка от 80 таблетки и вътре тя е с подарък.но пак казвам аспартам няма,няма да дам на детето си нещо което съдържа това вещество.

# 42
  • Мнения: 19 303
Явно са ги променили,защото миналата година разглеждах състава на 3-4 различни вида и само един беше без аспартам. В нета също имаше много писано.А на педиатрите изобщо не бих разчитала да са информирани. Тях така ги облъчват фармаконцерните,че вредностите в продуктите остават на заден план. Марсианци бяха най-препоръчваните витамини и преди, а тогава бяха с аспартам. Да не говорим за прословутите звездички с рибено масло на Валмарк.

# 43
  • Мнения: 8 163
Сънчо, извади ми думите от устата по повод доколко лекарите четат и доколко мислят за доброто на пациента.

Затова е важно ние самите да търсим колкото се може по-обективно поднесена информация и да взимаме решения на свежа глава и спокойна душа.

# 44
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
колко е голямо?

# 45
  • Мнения: 308
Добре де, аз не разбрах в крайна сметка коя форма от Марсианци е подходяща за деца склонни към алергия.при нас шоколада не върши работа,избиват ни пъпки.

# 46
  • Мнения: 718
Въпросът за лекарите не ми се подхваща. Вярно е, че не всички изпълняват качествено длъжността си, но има и много свестни и отговорни лекари.слава богу нашият педиатър е съвестен човека и винаги е давал нужното внимание на детето.никога не е бързал ей така да се предпише нещо и хайде следващия.възможно е допреди време да е имало аспартам в Марсианци и аз се разрових и видях, че мамитата са изразили подобни мнения. Но сега мога да гарантирам,че вече в тези витамини няма такова вещество. А другата естествена съставка, за която ви говорих са биофлавониди, които на практика съдействат за по-доброто усвояване на витамин c.

# 47
  • Мнения: 8 163
Манастасия, предполагам, че целта на добавените биофлавоноиди е по-скоро да предпазват вит. С от окисляване, а не толкова да подпомагат усвояването му. И без друго 30-180 мг дневно се усвояват на 70-90%.

Тук можеш да прочетеш повече за биофлавоноидите.

# 48
  • Мнения: 718
Да, всъщност като казвам че съдействат за по-доброто му усвояване, имам предвид точно това. Всички знаем, че витамит C e полезен, но всъщност толкова бързо го изхвърляме от организма си че целта е да осигурим усвояването му. С други думи изпишкваме го. Ако трябва да удължим действието му при децата тази работа я вършат биофлавонидите. Четох някъде, че ефектът на вит.C e много по-силен, ако се приема заедно с биофлавоноиди, а не поотделно.

# 49
  • Мнения: 308

На моя въпрос някой ще отговори ли? Марсианци сироп подходящ ли е за деца с алергии. А за бебета става ли?

# 50
  • Мнения: 2 660
Зависи какви са алергиите. Най-добре е да се консултираш с лекар, на когото имаш доверие. За възрастта, от която се приемат, пише на опаковката.

# 51
  • Мнения: 8 163
Ако трябва да удължим действието му при децата тази работа я вършат биофлавонидите. Четох някъде, че ефектът на вит.C e много по-силен, ако се приема заедно с биофлавоноиди, а не поотделно.

Всъщност не става дума само за децата. Биофлавоноидите работят по същия начин и при възрастните.

Когато се приема в естествената му форма (в зеленчуци и плодове), вит. С хем идва в комплект с естествени биофлавоноиди, хем поради нуждата храната да бъде смелена, вит. С има повече време да бъде абсорбиран.

# 52
  • Мнения: 212
Прибавям към зърнената закуска сушени боровинки, стафиди, кайсии. Голямата яде бадеми и фъстъци, също плодова салата със сметана и парченце шоколад отгоре. Авокадо със сметана, мед и настърган шоколад ''за миризма".
 Но хитът напоследък са тези кексчета с червено цвекло:
http://www.taste.com.au/recipes/28428/beetroot+chocolate+cupcakes
Дори не ги мажа с шоколад- излапват ги "натюр". Изобщо не разбраха, че има цвекло вътре. Промяната в рецептата, която съм направила е, че първо сварявам цвеклото, а слагам и сушени боровинки вътре.
Смятам да пробвам и тази торта със спанак:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=600004.0

# 53
  • Мнения: 718
Да така е –биофлавоноидите са важни и за възрастните. Ние можем да си ги доставим и с естествена храна,защото сме сизградили хранителни навици,но дребосъците дето това неиската да ядат това не искат да пият трябва да им се доставя допълнително.
Сега да обясна и за сиропа Марсианци- сиропът не е подходящ за бебета а за деца над една годинка.Иначе при алергични състояния няма противопоказания, но все пак, ако ства въпрос за сериозна алергия, си е нужна консултация с педиатър.

# 54
  • Мнения: 50
Нас също ни няма на тема плодове само банан една,две хапки и край,сковете също
Яде само краставица,малко домат и това е.От няколко месеца има някакъв обрив,леко зачервен на бузките и не минава. Не знам от какво точно е , а личната и дерматолога също немогат да кажат на какво тона се дължи.

# 55
  • Мнения: 19 303
Ще ги пробвам тези мъфини, въпреки че моята обича салати със сурово цвекло. Колко бакпулвер се слага?

Спаначената торта не вярвам да има успех у нас. Всякакви смесици с авокадо не ги харесва, но и мен са ми гадни. Авокадо ми допада най-много на гуакамоле, което пък детето не ще да помирише дори.
Днес правих сладолед с банан, сладко от малини и кокосова сметана. Не беше зле, но не го яде. Каза,че се усеща бананът и се чудя с какво да го заменя. Драмата ми не е толкова да скрия няккакъв плод, колкото да намеря наистина добър заместител на купешките сладоледи.

# 56
  • Мнения: 7 325
Преведете рецептата на мъфините моля, изглеждат страхотно.

# 57
  • Мнения: 29
Можете да давате на детето ви пробиотик, разтоврен във вода, когато то ви поиска чаша вода. Пробиотиците не са по-малко полезни от витамините. Иначе от опита, който имам, съм се научила, че "На сила хубост не става" Опитайте се да му разкажете колко са полезни плодовете и зеленчуците, това може да помогне  Peace

# 58
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мъфините ги направих, но не станаха толкова шоколадови. на вкус са добре.
нямах толкова червено цвекло, да половината заместих с моркови.

Последна редакция: пн, 07 апр 2014, 13:36 от asyalein

# 59
  • Мнения: 308
мерси за отговора за сиропа.питам защото нашата педиатърка ни беше предписала да пием един вид, но се чудя какво им е толкова различното на тези сиропи за деца, които доставят витамини. newsm78

# 60
  • Мнения: 718
ми по принцип витаминозните сиропи са различин като концентрация на витамини и разнообразие в съдържимото. какъв сироп сте пили?

# 61
  • Мнения: 308
предписвал ни е Саностол. не виждам за какво разлика ми говориш при условие,че и това е сироп за деца, който съдържа витамини.

# 62
  • Мнения: 718
напротив-има разлика и то значима. не отричам действието на това което ти е предписал вашия педиатър,но съм много добре запозната с грамажа на съдържимото в отделните сиропи с витамини за деца. Да и ние сме пили Саностол,но съдържанието  в сиропа на Марсианци е по-значимо като елементи. Например в Саностол дори липсва витамин c,цинк,йод,както и другите вещества за които ти говорих. а това са важни вещества при израстване организма на децата.

# 63
  • Мнения: 8 163
но съм много добре запозната с грамажа на съдържимото в отделните сиропи с витамини за деца. Да и ние сме пили Саностол,но съдържанието  в сиропа на Марсианци е по-значимо като елементи. Например в Саностол дори липсва витамин c,цинк,йод,както и другите вещества за които ти говорих. а това са важни вещества при израстване организма на децата.

Е как ще липсва витамин С?! http://epharm.bg/shop-by-category/hranitelni-dobavki/grizha-za-d … -sirop-230ml.html

Ти на тия "Марсианци" все едно им взимаш процент от печалбата, толкова ги хвалиш и нищо друго не признаваш.

# 64
  • Мнения: 19 303
Има едни витамини в ДМ на Das gesunde plus. Гумени мечета са  и струват около 6лв. Съдържат захар, глюкозен сироп, желатин, лимонена киселина. Те също са долу-горе добре от към съставки. Липсва витамин Д (холекациферол) в тях, но така или иначе лятото той се набавя по естествен път. Биотин също няма.

# 65
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
синтетичните витамини не набавят нужното количество витамини на тялото.
важно е не само какво има в продукта, а и доколко тялото го усвоява.

не се хващайте за съдържанието.

синтетични витамини не давам, за мен това е по-скоро успокоение за родителя, отколкото полза за детето.

# 66
  • Мнения: 19 303
Аз също избягвам да давам синтетични витамини, но пуснах марката заради разликата в цената с Марсианците.  Същото обаче може да се каже и за супер храните на прах. Болшинството от тях са с преекспонирани ползи. Да не говорим, че някои от тях имат съдържание на тежки метали над допустимите норми. Усвояемостта зависи не само от количеството витамини, но най-вече от червата. Хората с разни заболявания на червата, ако ще да се спукат да ядат супер храни, пак няма да усвояват правилно. Така че ако тръгнем да си говорим за това, трябва да задълбаем твърде надълбоко.

# 67
  • Мнения: 8 163
синтетичните витамини не набавят нужното количество витамини на тялото.
важно е не само какво има в продукта, а и доколко тялото го усвоява.

не се хващайте за съдържанието.

синтетични витамини не давам, за мен това е по-скоро успокоение за родителя, отколкото полза за детето.

И аз призовавам към това от началото на темата, ама...

# 68
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Същото обаче може да се каже и за супер храните на прах.

разбира се.
затова е супер важно децата да получават пресни зеленчуци и плодове. сами да си изберат какво искат.
а не да се мисли: детето така или иначе не яде, я да му дам прахче/хапче, защото така детето няма да се научи да ги консумира.

# 69
  • Мнения: 718
ами то покрай цялото обяснение за витамините накрая наистина ще взема да получа процент.
в интерес на истината просто съм запалена на тази тема за витамините. държах да отбележа, че Марсианци вече са с ново съдържание и е хубаво това мамита да го знаят. тръгнах да обяснявам какво има в тях покрай мнението, че имало аспартам. но това вече не е така.новите опаковки са с по-богато съдържание и без оцветитетели и други вредни съставки.

# 70
  • Мнения: 8 163
в интерес на истината просто съм запалена на тази тема за витамините.
Да си запалена е едно, но да си информирана е друго  Peace

Така или иначе препоръчваш синтетични витамини, стига с тия "Марсианци". Има и други подобни на българския пазар: детски мултивитамини на "Биовеа", "Лайфпак Джуниър", "Фортекс"...

# 71
  • Мнения: 718
права си . не отричам наличието на други детски витамини,но както вече споменах в тях няма някои важни елементи-витамини и темподобни.

# 72
  • Мнения: 308
полезни неща чух от цялата дискусия .но една дете злоядо ли е остава си такова. как ли не пробвах да му поднеса плодовете - направих му закачлива мелба с интересни формичики, нали знаете, така както ги правят по сладкарниците, изяжда крема и  после плюе плодовете. явно някои деца успяват да сеприлъжат и да хапнат и плода, но има и такива дето усещат, че ги прилъгваш и не искат и и не искат. варианта с тези сиропи -витамини за деца е добър начин да му дадеш витаминики,но все си мислех,че нещо друго ще изнамеря. не че ги отричам напротив хубаво е че има и такива варианти но все си оставам с надеждата един ден да прояде плодове.Simple Smile

# 73
  • Мнения: 19 303
А зеленчуци яде ли? Ако яде тях, нямай грижа, че не яде плодове.
Иначе това с прилъгването и от моя опит рядко се получава. Я замразените сладоледи са пълно фиаско при нас.

# 74
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
витамини за деца е добър начин да му дадеш витаминики,но все си мислех,че нещо друго ще изнамеря.

според мен няма как да се изнамери нещо, което природата да не е предвидила.
в този ред на мисли, аз вярвам в природната интелигентност на детето - то знае най-добре какво му е нужно и не се дерзая, че не яде това или онова.

аз давам избор - плодове, зеленчуци, зърнени, млечни, то си избира.
фабрична храна и junk не предлагам, т.е. не е част от този избор.
детето си взима това, което му е нужно.

като дете ядях много малко неща - определено това се промени през пубертета.
затова - давайте пример и се хранете здравословно, а не купувайте фармацевтични продукти.

рекламите ви набиват в главите какви ли не мисли, производителите ли знаят по-добре какво е нужно на детето или вие, които сте нон стоп около него?

# 75
  • Мнения: 8 163
давайте пример и се хранете здравословно, а не купувайте фармацевтични продукти.

рекламите ви набиват в главите какви ли не мисли, производителите ли знаят по-добре какво е нужно на детето или вие, които сте нон стоп около него?

Много правилно.

Добре де, тия злояди деца не са ли яли детски пюрета? Ако са, и пасирани пресни плодове ли отказват? Дори когато са в комбинация с банан, манго, ягода, ананас или някой друг ароматен плод? Щото ако още веднъж прочета колко са велики мултивитамините "Марсиянци", ще започне да ми се повдига.

# 76
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Добре де, тия злояди деца не са ли яли детски пюрета?

моето не ги ядеше. пасирано нищо не яде.
преди месец изяждаше по 1-3 ябълки на ден, сега не иска да ги погледне.

# 77
  • гр.София
  • Мнения: 243
Ще следя с интерес! В началото харесвахме пасирани или настъргани плодове, но напоследък нищо Sad Замислила съм се за сокоизтисквачка.

# 78
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Може под формата на сокчета да пробваш, моята дъщеря само така приема портокали - плода не го яде, но сока го пие.

# 79
  • гр.София
  • Мнения: 243
Може под формата на сокчета да пробваш, моята дъщеря само така приема портокали - плода не го яде, но сока го пие.
Да, ще пробвам. Определево ще съм доволна и поне 2-3 глътки да изпие. По принцип не съм привърженик на мултивитамините, дано успея така да го излъжа  Simple Smile

# 80
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Мен ме притеснява недостига на калций. Голямата ми дъщеря ниюо млечно не приема (няма алергии към млечните), може би половин чаша мляко на седмица. Пробвам да и давам ядки, но и от тях изяжда две-три и стига толкова. Има проблеми със зъбите.  Гастроентероложката ме съветва да крия млякото в сосчета или кремчета, но тя такива неща не приема.
Единственото "млечно" което харесва е сладолед, ама от купешкия с двеста процента захар и масленост  като "Бос", домашни никакъв шанс, плодови не.

# 81
  • Мнения: 8 163
А сирена, madame? А кисело мляко, било то само по себе си, с плодове, на таратор или айрян?

# 82
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
И аз щях да попитам за сирена, млечни десерти, мляко с какао.....Моята дъщеря предимно пък на млечни се изхранва, по 1 кисело мляко на ден заминава...Проблем ще е и занапред недостига на калций, дано намерите решение!

# 83
  • София
  • Мнения: 1 809
Моето дете е в групата също  ooooh! Зеленчуци не яде никакви и под никаква форма, с изключение на краставици и репички, но те пък са едни витамини...
С плодовете постигнах успех, истината е, че трябва много постоянство и да не се насилва, а с много говорене под формата на игри, да опитва. Моето злоядо дете яде банани, портокали, мандарини, ябълки, ягоди, диня и киви, както и много лимон със захар.
Другото, което обича, колкото и да е странно за всички, тъй като е много злояда, това е риба, скариди, октопод и домашно овче кисело мляко.
В това се изчерпва менюто й  Wink Хубавото е, че не обича разни там чипсове, снаксове, зрънчовци.
След последния ми разговор с лекар дали да й давам витамини с ОМега 3, ми каза, че от сьомгата по-хубаво няма в този случай и щом тя я яде, да й давам веднъж седмично и да не се занимавам с химия.  Peace
Ще следя темата с интерес, може да ми дадете идея как да я накарам да яде и зеленчуци и сирене.

# 84
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
А сирена, madame? А кисело мляко, било то само по себе си, с плодове, на таратор или айрян?

За съжаление нищо Sad кис мляко никак, дори и не опитва, и съответно нищо съдържащо кисело мляко. Сирене, единствено кашкавалоподобните в минималкни количества върху пица Mr. Green

Жалко че личния ни не взима на сериозно проблема, само казва "ами трябва да яде", а сигурно има алтернатива, ами за децата алергични към белтъка на кравето мляко? newsm78 Само дето освен ядки друго незнам Sad

Последна редакция: сб, 19 апр 2014, 18:32 от madame

# 85
  • Мнения: 72
meggle, твоето детенце хапва много от важните неща, защо се терзаеш за зеленчуците конкретно? Според мен следвайки собствения си опит - с постоянство и заигравки, и там ще постигнеш успех.  Peace

madame, а опитвала ли си с по-засукани сирена? Някои вървят чудесно и с плод. Личен опит - не харесвам бяло саламурено сирене, но меки сирена обожавам, особено с бяло грозде, което не докосвам иначе.  За жалост не си позволявам често тези екстрички, но за дете е различно.

# 86
  • Мнения: 8 163
Madame, много зеленчуци съдържат калций: бамята, целината, спанакът, броколито... Соята и сусамът - също. Както и портокалите и някои водорасли.

Пробвай да направиш хумус от нахут и соя. Добави лимон, за да се стимулира апетитът. Дай на хлапето да топи зеленчуци (краставица, чери доматчета, чушка) или пръстчета в хумуса. М-м-м!

# 87
  • Мнения: 19 303
След млечните мисля,че суровият сусам има най-много калций. Ако яде бонбони или сурови торти,може там да слагаш тахан. Има едно таханово брауни. Ще пусна рецепта по-късно. Също ядкови млека пробвала ли си дали харесва? Моята харесва корнфлейкс(от гадния на нестле за съжаление) с ядково мляко.
Правя и един френски сладкиш с лешници. В него слагам пулпата от ядковото мляко от лешници. В палачинки също може да се слага по малко тахан.
Кажи какъв тип неща обича детето,защото едно яде сладкиши,друго не.

# 88
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Благодаря ви момичета  bouquet Сладкиши харесва единствено тип бисквити или кексове, но без плодове вътре.
Да знаете как се казва тахан на английски (във Франция сме и нямам идея как се казва)?
ще пробвам все нещо ще и хареса (на първо четене броколи и портокали). Не съм се сещала да и давам ядково мляко с някой гаден корнфлекс (натурални не и харесаха).
Предните и зъбки са развалени (много повръщаше като бебе и малка, а не съм и мила съвестно зъбите след всяко повръщане Embarassed). Сега има два нови, но те пък с дефект ooooh! ще видим какво ще каже зъболекарката. Даве и със синтетични витамини не мога да я тъпча че на нито едни не им хареса вкуса. Пробвах едни прахчета калций с вкус на кола, ужасни са.

# 89
  • Мнения: 19 303
Този сладкиш правя аз http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%BA%D0%B8%D1%88. Ползвам пулпата от ядково мляко с лешници. Докато приготвям другите съставки, я оставям в тава на 180 градуса вентилатор да се изсуши 10-15минути.
Захарта е адски много в рецептата. Слагам 90грама. Отгоре го мажа с черен шоколад, разбъркан с малко зехтин и слагам замразени боровинки. Масло слагам също по-малко.

В пулпата от млякото ми има и 4-5 фурми, които също подслаждат малко.

Таханово брауни http://www.moodfoodblog.com/2010/04/tahini-browine-mood-sesame-sensation.html
Правя го с вода или соево мляко. Слагам 100г тахан, особено ако е от черния. Пече се на тънко, около 2 пръста след като се вдигне. Содата я гася в малко оцет или лимонов сок.

Също правя ябълков щрудел с орехи или лешници.
Всички сладкиши се пекат на 180градуса.

# 90
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Много благодаря  bouquet Сладкиша изглежда много вкусен.

Всъшност Алекс си има едно мляко което харесваше, кърмех я почти до 5г Mr. Green ама дърто магаре, няма да и търся и дойка сега  Mr. Green

# 91
  • Мнения: 308
по принцип на зеленчуците не се цупи. и все пак и  от тях избира какво да яде- тиквички не обича,не обича чушките,на граха му се цупи,но все пак боцка по малко.за плодовете ми е притеснено, че не обича, защото знаем, че фруктозата при тях е полезна и бързо се разгражда.

# 92
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Summersunsun , според мен нямаш повод за притеснения.
моето дете от 1 месец яде само хляб с масло. друго не кусва.

П.П. грахът не е зеленчук, а е бобово.

# 93
  • Мнения: 8 163
по принцип на зеленчуците не се цупи. и все пак и  от тях избира какво да яде- тиквички не обича,не обича чушките,на граха му се цупи,но все пак боцка по малко.за плодовете ми е притеснено, че не обича, защото знаем, че фруктозата при тях е полезна и бързо се разгражда.

А пробвала ли си да предложиш тиквичките сурови, с малко сол или дип от кисело мляко, сол, копър и мъничко чесън?

Чушките предлагала ли си пълнени с крема сирене ("Филаделфия" или друго)?

Плодовете са полезни заради витамините и целулозата. Освен това тяхната захар се разгражда бавно именно защото е в комбинация с целулоза. Ако махнеш целулозата, т.е. когато направиш плодовете на сок/фреш, захарта им става бързо разградима => от нея се пълнее като от рафинираната захар.

# 94
  • Мнения: 102
Моята дъщеря е на 8 год. и не е вкусвала плод и зеленчук. Яде само месо, тестени изделия, риба, супи и яйца, ядки и някои сушени плодове. Странно е, че като малка ядеше пюрета, каши, но от един момент нататък отказва, дори се гнуси да докосне ябълка , домат или нещо друго.
Вкъщи винаги имаме сезонни плодове и зеленчуци и двамата с мъжа ми ги хапваме редовно. На детето съм предлагала по всевъзможни начини плодове, говорили сме, обяснявала съм спокойно и детайлно за ползата от витамините, но...до сега никакъв ефект. Дори преди години я бях завела на психолог. Мнението й беше, че трябва да сме по- твърди в определянето на правила и като кажем, че това трябва да се яде, значи трябва, да не й даваме възможност за избор. Постижението беше да изпие няколко лъжички сок от мандарина, но с уговорки и нежелание. Стигнахме дори и до лишаване от вечеря. Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.
Тук видях различни рецепти с цвекло, моркови и др. и смятам да пробвам нещо такова, но не тая големи надежди....

# 95
  • Мнения: 8 163
Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.

А какво яде за закуска?

# 96
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.


и моето дете стои гладно, но не яде това, което иска. с ръка не пипа много неща, ползва прибори, защото не иска да се цапа.
повечето психолози съветват да не се упражнява натиск над детето, незнам защо този така ви е посъветвал. Thinking

забелязвам, че едно разболяване е като крайпътен камък - ако добре е ядял и се е разболял, после спира да яде. сега беше злояд пак няколко месеца, разболя се и на 3я ден поиска супа Shocked
сготвих леща с много зеленчуци и грабна лъжицата и взе да яде бульона  Mr. Green

# 97
  • Мнения: 102
На закуска яде предимно топъл сандвич с шунка и кашкавал, баница, палачинки, рогчета, милинки- тестени неща.

# 98
  • Мнения: 8 163
Vlady1, имах предвид какво закуси детето след като беше легнало гладно, а не какво яде за закуска по принцип.

# 99
  • Мнения: 102
Vlady1, имах предвид какво закуси детето след като беше легнало гладно, а не какво яде за закуска по принцип.

Не си спомням какво точно е закусила тогава, но със сигурност не е било нещо по-различно от обичайното за нея. Нямаше никакъв ефект стоенето без вечеря.... Cry

# 100
  • Мнения: 8 163
Не е имало ефект, защото си предложила за закуска това, което винаги даваш. Детето е било гладно. Щеше да яде не само банан, ами и ябълка, и салата от суров спанак с ягоди, орехи и синьо сирене.

# 101
  • Мнения: 102
Мрънка, мрънка и си легна гладна, без да опита едно парченце банан.


и моето дете стои гладно, но не яде това, което иска. с ръка не пипа много неща, ползва прибори, защото не иска да се цапа.
повечето психолози съветват да не се упражнява натиск над детето, незнам защо този така ви е посъветвал. Thinking

Дъщеря ми също се ужасява, когато например ям ябълка и посегна да пипна някоя нейна вещ или пък нея самата, направо изпада в истерия да не би сокът от ябълката да попадне върху нея. Сякаш се  гнуси.
А относно психоложката, за която писах, нейният съвет не беше да се упражни "натиск" над детето, а по - скоро да сме неотстъпчиви и категорични в действията си по отношение на плодовете и зеленчуците. Да не й даваме различни варианти, да разбере, че вече не е малка, че е голяма и разумна и, че както всички ние, и тя трябва да се храни с тях. Когато на масата има например само салата и спаначени кюфтета, да не се предлага нищо друго, нито пък да се дава десерт. Трябва да се поставят ясни правила и граници.
А относно закуската на сутринта след като не вечеря, разбира се че й предложих отново плод и сок от портокал, какъвто често пием с баща й, но реакцията беше същата - пълен отказ, сълзи и драми. Нямаше как да я пусна гладна на училище и затова й дадох от нещата, които яде.

# 102
  • Мнения: 19 303
Тя някакви зеленчуци под формата на манджи, грил, в тестени яде ли? Плодове в сладкиши?

За мен е прекалено да се предлагат неща от сорта на спаначени кюфтета и да не се даде друг избор. Все едно да ви кажа, че покълналия нахут е много полезен и трябва да ядете само такъв  Sick Трябва да е нещо по-близко до това, което яде детето. Примерно баница със сирене и малко праз.
Навремето един баща беше пуснал тема и се оплакваше, че детето му не ядяло овесената каша. Детето беше вече ученичка. Ами, ако не е свикнало от бебе, трябва някакво плавно преминаване към малко по-здравословни варианти и пак не е сигурно, че ще се стигне до суров нахут и овесена каша. Последните ги казвам като събирателни, надявам се се разбира.

# 103
  • Мнения: 102
Тя някакви зеленчуци под формата на манджи, грил, в тестени яде ли? Плодове в сладкиши?

Яде минимално количество ситно нарязани моркови и картофи в пилешката супа, както и пържени картофи, които не мога да причисля към полезните зеленчукови ястия. Хапва също и картофена крем супа, но ако усети, че има по-едро картофче или морковче вътре, ги плюе. Маха дори домата и гъбите от пицата.
За сладкиши с плодове въобще и дума не може да става, били й "лигави". Опитвали сме да й дадем различни плодове в комбинация с течен шоколад, който й е любим, със сметана- не и не.
Пробвали сме да й даваме различни видове баница с праз, зеле, спанак - отказва, приема само стандартната баница със сирене и яйца.

# 104
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз от десерт не лишавам, независимо дали си е изял яденето преди това, дали го е дори опитал или не. десерт давам!
НО: десертът е дребен и здравословен - няколко стафиди, намачкан банан и овесени ядки, направено на бар или нещо подобно. кремчета, плодове кисели млека и подобни не яде. не предлагам за десерт нищо със захар, шоколад не яде. понякога му взимам сладолед, когато и ние ядем. по-скоро изключение и не предлагам като част от менюто.

по въпроса за вкуса - децата ядат неща, които са с неутрален вкус, затова и пържените картофи са любими, те нямат вкус на нищо.
аз готвя за нас ядене и го сервирам така, че ако детето реши да яде, да може САМ да си сипе (слагам яденето по средата на масата и всеки си взима колкото иска). тъй като аз съм веге, мъжът ми не е, а детето е злоядо, то готвя месото отделно от зеленчуците, правя засищаща гарнитура пак отделно (паста, ориз, картофи и пр.) така всеки яде каквото иска/обича и няма драми.
в случай, че не му хареса на детето нищо, винаги има хляб и масло на масата и може да яде от това.
моето дете и баница не яде - отказва бяло сирене.
обаче яде кюфтенца от настъргани зеленчуци, яйце,малко пълн. брашно и фини овесени ядки. стават бързо и са удобни за импровизации.

ако откаже вкъщи закуска - пращам гладен на яслата. там има строги часове за хранене и номера не минават. често и там стои гладен, ако не му харесва какво има за ядене.
като дете и аз стоях гладна, щом не ми харесваше яденето.

# 105
  • Мнения: 1 780
Моят син е доста злояд, но пък хареса ли му нещо да видите как яде вчера например правих една разядка с яйца, сирене и чесън и като я докопа с вилицата и на сухар толкова изяде че едво му се побра в стомахчето.
Важното е да се разнообразява храната на децата също им омръзва.

# 106
  • София
  • Мнения: 1 809
asyalein може ли да споделиш малко повече за тези зеленчукови кюфтенца?
Моята дъщеря не яде нищо зелено  Sad Като беше по-малка много обичаше тиквички с ориз, крем супа от броколи и копър като цяло (трябваше да слагам копър във всичко). Сега изпада в истерия, ако й дам нещо от изброените, ако сложа чушка в супата или я направя с пресен лук вади с пръст всичко зелено от вътре, а ако имам неблагоразумието да сложа магданоз в пилешката супа директно отказва да я яде  Confused
Това с налагането на правила съм го пробвала, до нищо не доведе освен двудневен глад и супер изнервено дете. В градината не хапва нищо по цял ден и дори и картофена крем супа да има (което й е любимата супа вкъщи) не я пробва даже. ЕДната госпожа ми каза, че за първи път има такъв случаи за 20-годишната й практика да не успее да прилъже дете да яде по някакъв начин.
Те са на здравословен начин на хранене и на обяд имат само черен хляб, а тя не вкусва такъв, та и с хляб не си наваксва. Единствено плодовете та гледат да й дават допълнително, тъй като има деца, които не ядат пък плодове. Даже една майка на дете от групата й ми каза скоро, че знае дъщеря ми, като момичето, което яде само плодове (по думи на сина й).
А бабите ме побъркват как детето ТРЯБВА да яде  ooooh! И как аз не правя нищо по въпроса.
Ако сложа хляб и масло на масата това ще го яде, но не ми се иска да кара само на хляб. Спагети също много обича, но и тях почти без нищо освен зехтин и сол и понякога кашкавал.

# 107
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
настъргвам или наситнявам зеленчуци, слагам 1 яйце, малко брашно, малко фини овесени ядки и щипка бакпулвер.
консистенция като за кекс или малко по-гъсто.
взимам с малка лъжица и слагам в тиган с малко мазнина.

може и сирене, кашкавал, месо да се сложи - импровизации са позволени.

# 108
  • Мнения: 74
първо благодаря за темата майка съм на две деца злояди,моите деца са само на плодове и фрешове отказват да се хранят никакви манджи и готвено давах им тахан и мед смес за апетит ,но никакъв ефект Sad

# 109
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Здравей, плодове и зеленчуци ядят ли? какво разбираш точно под манджи? Печено пиленце, риба зайче ядат ли?

# 110
  • Мнения: 8 163
първо благодаря за темата майка съм на две деца злояди,моите деца са само на плодове и фрешове отказват да се хранят никакви манджи и готвено давах им тахан и мед смес за апетит ,но никакъв ефект Sad

Много хубаво, че не ядат готвено. Зеленчуците и плодовете, преминали през високо термична обработка, са почти празни откъм полезни хранителни вещества.

Таханът с мед засища бързо и за дълго време. Не знам какво точно си очаквала да постигнеш с тази комбинация...

# 111
  • Мнения: 790
Здравейте,
и аз си имам доста злояда госпожица вече на 4 години. Тежи едва 12 кг и е толкова слаба, че не знам как не се е счупила. С времето малко ми притъпя безпокойството около храненето- какво ли не съм опитвала, за да яде това дете и то все не иска.Сега всички майки сме малко пощурели на тема здравословно хранене, но аз като дете не помня да съм яла супа от броколи например.
Моето дете обича таратор, макарони и още две- три неща. Обича е силно казано, но ги яде да речем и аз покрай тях набутвам каквото мога. В днешно време не съм сигурна дали начина на отглеждане на плодовете и зеленчуците ги нарежда непременно в категорията полезни храни Sad
Според мен най-важното е да не им показваме колко сме загрижени от това, че не се хранят, защото лесно могат да ни манипулират с това.
На дъщеря ми сега съм й измислила една малка масичка и столче- гледа си филмчето и наблюдавам, че похапва уж.
Против съм това детето да гледа телевизия докато се храни или да не сяда на масата с родителите си, но май това ми е варианта, за да не остава гладна.

# 112
  • Мнения: 74
да,но не ядат никакво месо супички,готвено риба....Притеснявам се много ,за тахана и медта ми каза ми личния лекар,че възбужда апетита,но никакъв ефект

# 113
  • Мнения: 8 163
да,но не ядат никакво месо супички,готвено риба....Притеснявам се много ,за тахана и медта ми каза ми личния лекар,че възбужда апетита,но никакъв ефект

Това, че не ядат месо не е страшно. Има чудесни растителни източници на белтъчни (бобови, киноа, конопено семе). А яйца обичат ли твоите деца?

Нито пък е болка за умиране, че не ядат супи. Голяма работа. Хидратация се постига много по-ефективно с пиене на вода.

Какви видове риба си поднасяла и под каква форма?

Не съм наясно откъде личният ви лекар е взел идеята за тахана и меда. Няма грам логика в нея. Опитай сама. Изяж две лъжици тахан с мед, па да видим дали ще огладнееш преди да са минали 3-4 часа. Даже може да ти стане тежко.

# 114
  • Мнения: 74
да,но не ядат никакво месо купички,готвено риба....Притеснявам се много ,за тахана и медта ми каза ми личния лекар,че възбужда апетита,но никакъв ефект

Това, че не ядат месо не е страшно. Има чудесни растителни източници на белтъчни (бобови, киноа, конопено семе). А яйца обичат ли твоите деца?

Нито пък е болка за умиране, че не ядат супи. Голяма работа. Хидратация се постига много по-ефективно с пиене на вода.

Какви видове риба си поднасяла и под каква форма?

Не съм наясно откъде личният ви лекар е взел идеята за тахана и меда. Няма грам логика в нея. Опитай сама. Изяж две лъжици тахан с мед, па да видим дали ще огладнееш преди да са минали 3-4 часа. Даже може да ти стане тежко.
  риба задушена с доматен сос топки от бяла риба в бял сос даже и пържена риба шаран ,а за тахана и медта мисля ,че си права ще спра да я давам

# 115
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моето дете не яде риба и месо, веге е от раждането си. имаше период от 1 месец ядеше някакъв салам, после спря. млечни яде от половин година, преди това не искаше, но пък ядеше зеленчуци и плодове.
сега спря плодовете и зеленчуците, яде кашкавал.


много деца не обичат сосени храни и се отвращават. пробвай да нарежеш рибата на пръстчета и да я панираш (може и във фурната да я опечеш с панировката за по-здравословно).

и медът и таханът са концентрирана храна и не бих ги давала с лъжица. аз мажа мед на тънко върху крекери или палачинки.

# 116
  • Мнения: 1 427
А аз установих поне на този етап за моето, че като цяло не обича ни плодове (освен банан и портокал), ни зеленчуци. Доскоро отказваше и супи и манджи-само пюрета признаваше, но откакто ги пасирам и слагам в лъжичката маслини или сварено яйце (тях обожава) ги яде. Съответно почнах и така за плодовете-днес примерно смлях череши, ягоди, банан и 3 бисквитки от бебешките му и облиза купата Simple Smile))
Обаче искам да му давам суров морков, краставица, домат-та затова се чудя, ако си смеля с какво сосче или разядка да ги смеся, защото иначе няма да ги яде..

# 117
  • Мнения: 8 163
риба задушена с доматен сос топки от бяла риба в бял сос даже и пържена риба шаран ,а за тахана и медта мисля ,че си права ще спра да я давам

Да не би да готвиш рибата твърде дълго и тя да се разкашква? Не давай шаран - мирише на тиня и вероятно това не се харесва на децата ти.

Избирай риби, които можеш да купуваш на филе, имат по-месеста структура и не миришат много. Такива са сьомгата, пъстървата, повечето бели океански риби. Готви ги или на скара, или в керамичен тиган, или печени. Внимавай да не ги готвиш по-дълго от необходимото, защото или се разкашкват, или стават много сухи.

Не спирай тахана с мед. Таханът е пълен с полезни вещества (белтъчини, калций, магнезий, фосфор, лецитин, желязо, витамини Е и от групата В). Просто давай това като снак, с достатъчно време до следващо основно ядене.

Медът гледай да е суров и нефилтриран. Повечето от магазинните медове са прозрачни, защото са били филтрирани, с което са били махнати поленът и остатъците от питата. Също така този мед е бил пастьоризиран, а при висока температура частично или напълно се разграждат повечето полезни вещества. Отгоре на всичко много фирми-разпространители на мед добавят глюкоза в меда, за да повишат печалбата си - глюкозата е по-евтина от меда.

Та ти препоръчвам да купуваш суров, нефилтриран мед от пазара.

# 118
  • София
  • Мнения: 1 809
nadeto_sweet това за рибите е абсолютно вярно, и моето дете никога не би яло някоя от изброените от теб, честно казано и аз не бих, много обичам риби, но задушена бяла риба или шаран няма сила на земята да ме накара да я ям Rolling Eyes Но ела да видиш как яде печена пъстърва, сьомга, скариди, октопод, направо може само това да яде.
За меда - аз купувам само захаросан, от пчелари знам, че тогава е най-истински, а този с добавената глюкоза никога не може да се захароса.  Peace Всяка сутрин ядем по една лъжица мед с тахан на гладно, но с цел оправяне на перисталтиката  Mr. Green така че не го спирай, има много полезни неща в него  Peace

# 119
  • Мнения: 74
риба задушена с доматен сос топки от бяла риба в бял сос даже и пържена риба шаран ,а за тахана и медта мисля ,че си права ще спра да я давам

Да не би да готвиш рибата твърде дълго и тя да се разкашква? Не давай шаран - мирише на тиня и вероятно това не се харесва на децата ти.

Избирай риби, които можеш да купуваш на филе, имат по-месеста структура и не миришат много. Такива са сьомгата, пъстървата, повечето бели океански риби. Готви ги или на скара, или в керамичен тиган, или печени. Внимавай да не ги готвиш по-дълго от необходимото, защото или се разкашкват, или стават много сухи.

Не спирай тахана с мед. Таханът е пълен с полезни вещества (белтъчини, калций, магнезий, фосфор, лецитин, желязо, витамини Е и от групата В). Просто давай това като снак, с достатъчно време до следващо основно ядене.

Медът гледай да е суров и нефилтриран. Повечето от магазинните медове са прозрачни, защото са били филтрирани, с което са били махнати поленът и остатъците от питата. Също така този мед е бил пастьоризиран, а при висока температура частично или напълно се разграждат повечето полезни вещества. Отгоре на всичко много фирми-разпространители на мед добавят глюкоза в меда, за да повишат печалбата си - глюкозата е по-евтина от меда.

Та ти препоръчвам да купуваш суров, нефилтриран мед от пазара.
аз медта го взимам от един познат ,който е на село и си има пчели

# 120
  • Мнения: 8 163
Чудесно, Надето! Щом е от малък частен производител, медът който даваш на децата си е най-вероятно необработван. В такъв случай не го добавяй в горещи напитки, за да не му унищожиш полезните вещества.

# 121
  • Мнения: 74
Чудесно, Надето! Щом е от малък частен производител, медът който даваш на децата си е най-вероятно необработван. В такъв случай не го добавяй в горещи напитки, за да не му унищожиш полезните вещества.
да чувала съм да не се слага в топли напитки мед ,който е домашен така да се каже

# 122
  • гр.София
  • Мнения: 243
Дa, точно тaкa Simple Smile Медът не се слaгa в горещи нaпитки и ястия зa дa се зaпaзят полезните му свойствa. Ние също сме нa домaшен мед и рaзчитaм изключително нa него при нaстинки. Сaмо нa бебчо още не дaвaм, уж зaрaди aлергии.

# 123
  • Мнения: 74
Дa, точно тaкa Simple Smile Медът не се слaгa в горещи нaпитки и ястия зa дa се зaпaзят полезните му свойствa. Ние също сме нa домaшен мед и рaзчитaм изключително нa него при нaстинки. Сaмо нa бебчо още не дaвaм, уж зaрaди aлергии.
пък е и много сладък медта за бебето не  е добре да се дава Naughty

# 124
  • Мнения: 8 163
... Сaмо нa бебчо още не дaвaм, уж зaрaди aлергии.
пък е и много сладък медта за бебето не  е добре да се дава Naughty

На деца под 1 год. не се дава мед не заради алергиите, нито заради сладостта, а заради опасността от развиване на гастро-интестинален ботулизъм.

# 125
  • Мнения: 193
Моят си хапва плодове, но не обича фрешове и аз го залъгвам като му ги давам със сламка или спринцовката от Панадол/Нурофен. Така изпива по 1-2 портокала на игра. Също много обичаше едни плодови пюренца на Хип, които са в тубичка и си ги смуча сам. Много им нямам доверие в състава, затова не съм му давала много много, но определено му харесват. Пробвах се да напълня тубичката с домашно плодово пюре и сок, но не ми се получиха нещата.  Embarassed
Ето така изглеждат:

# 126
  • гр.София
  • Мнения: 243
И ние ги предпочитаме тези сокчета-пюрета. Най-много обича кивито и съм опитвала да забъркам в шейкъра същата комбинация, но познайте какво, изобщо не я опитва дори Wink Не знам какво им слагат.
Що се отнася до медът, честно да ви кажа за пръв път чувам за този гастро-интестинален ботулизъм. Дори и педиатъра ни казва не яжте, не яжте, но никога не обяснява защо?! Позачетох се из интернет и направо звучи ужасно. Може ли да се дава след 1г.? Вие кога дадохте за пръв път?

# 127
  • Мнения: 19 303
След 1 година може да се дава мед, но по-добре е да се изчака още малко. Тогава заради алергии.
Спорите на бактерията живеят и в почвата. Затова трябва да се внимава и със саксиите с цветя вкъщи, както и консервирането на домашна сурова храна.

# 128
  • гр.София
  • Мнения: 243
И аз мисля да изчакам поне до към 1,6г. и после да започна да давам по малко.

# 129
  • Мнения: 8 163
След 1 година може да се дава мед, но по-добре е да се изчака още малко. Тогава заради алергии.

Медът може да съдържа полен и разни вещества от пчелите. Именно към това се получава алергична реакция. Полен има и във въздуха. Ако детето ти няма сезонна алергия (тип "сенна хрема"), значи няма да реагира на полена в меда.

Виж, друго нещо е алергията към пчелни остатъчни продукти и по-специално тези, които се съдържат в меда. Доказването на тази алергия може да стане или при ужилване, или чрез изотопен имунологичен анализ.

Във всеки случай такива алергии, ако наистина ги има, не биха изчезнали с навършването на 12 или 18 месечна възраст. Или пък могат да се прояват в много по-късна възраст.

Както с всяка нова храна, просто въвеждайте и меда внимателно в детското меню.

# 130
  • гр.София
  • Мнения: 243
Благодаря ти Фея! Ще внимавам с въвеждането. Медът е един много уважаван в нашето семейство продукт и ми се иска и детето да свиква с него и да го предпочита пред други сладки неща. Само времето ще покаже дали ще стане така  Rolling Eyes
Как се прави този изотопен имунологичен анализ. Аз исках да направя тест за алергия от ухапвания от пчели/оси, още когато беше съвсем малко бебе, но педиатърката каза, че при малки бебета не можело  newsm78
Вие запознати ли сте? Има ли нещо, което пропускам?

Последна редакция: сб, 31 май 2014, 23:13 от Тиа Мария

# 131
  • Мнения: 8 163
Как се прави този изотопен имунологичен анализ. Аз исках да направя тест за алергия от ухапвания от пчели/оси, още когато беше съвсем малко бебе, но педиатърката каза, че при малки бебета не можело  newsm78

RIA се казва на английски. Освен изотопен имунологичен анализ, се нарича още и радиоимунен анализ.

# 132
  • Мнения: 29
Моето дете е в групата също  ooooh! Зеленчуци не яде никакви и под никаква форма, с изключение на краставици и репички, но те пък са едни витамини...
С плодовете постигнах успех, истината е, че трябва много постоянство и да не се насилва, а с много говорене под формата на игри, да опитва. Моето злоядо дете яде банани, портокали, мандарини, ябълки, ягоди, диня и киви, както и много лимон със захар.
Другото, което обича, колкото и да е странно за всички, тъй като е много злояда, това е риба, скариди, октопод и домашно овче кисело мляко.
В това се изчерпва менюто й  Wink Хубавото е, че не обича разни там чипсове, снаксове, зрънчовци.
След последния ми разговор с лекар дали да й давам витамини с ОМега 3, ми каза, че от сьомгата по-хубаво няма в този случай и щом тя я яде, да й давам веднъж седмично и да не се занимавам с химия.  Peace
Ще следя темата с интерес, може да ми дадете идея как да я накарам да яде и зеленчуци и сирене.
meggle понеже съм в темата и се позачетох. Щом детенце обича плодове, защо не опиташ да и пасираш заедно с плодовете и зеленчуци? Да и направиш така нареченото смути? Може да наблегнеш на плодовете, но и да пробуташ някой зеленчук  Peace
Примерно изцеждаш сок от ябълка и морков и го пасираш със спанак.  Може и малко лимонов сок. Чудесно вкусно и полезно  Peace

# 133
  • София
  • Мнения: 1 809
jenito1968 няма да се получи, защото тя яде само сурови плодове, които трябва да вижда как изглеждат, разглежда, помирисва и тогава яде  Wink Такова нещо, като пасиран плод, плодово пюре, смути и т.н. няма начин да я прилъжа да опита даже  ooooh!

# 134
  • Мнения: 29
meggle разбирам. Дяволчета малки са злоядите деца. В такъв случай трябва търпение и упоритост  Peace

# 135
  • Мнения: 8 163
Моето дете е в групата също  ooooh! Зеленчуци не яде никакви и под никаква форма, с изключение на краставици и репички, но те пък са едни витамини...
Моето злоядо дете яде банани, портокали, мандарини, ябълки, ягоди, диня и киви, както и много лимон със захар.
Другото, което обича, колкото и да е странно за всички, тъй като е много злояда, това е риба, скариди, октопод и домашно овче кисело мляко.
В това се изчерпва менюто й  Wink Хубавото е, че не обича разни там чипсове, снаксове, зрънчовци.

Ти на това дете "злоядо" ли му викаш?! Че то е гурман!

Успокой се, иди прегърни дъщеря си и й благодари че е такава, каквато е  Peace

# 136
  • Мнения: 212
Преведете рецептата на мъфините моля, изглеждат страхотно.
Ето и превод на рецептата за мъфините с цвекло, с извинение за дългото забавяне.
Добавила съм и коментари по моите модификации на рецептата.

ШОКОЛАДОВИ КЕКСЧЕТА С ЦВЕКЛО


Спрей с рапично масло за намазване (аз ползвам обикновено краве масло)
3 глави цвекло (около 375 грама), обелени
265гр (1 3/4 чаши) самонабухващо се брашно (вместо него ползвам обикновено брашно +2 1/2 ч.л. бакпулвер)
30гр (1/4 чаша) какао на прах
1 чаена лъжичка смесени подправки
200 грама (1 чаша), тъмно кафява захар (става и с обикновена, но с кафява е по-ароматно)
3 яйца със стайна температура
180грама, разтопено масло
150 гр черен шоколад, разтопен, охладен
2 чаени лъжички ванилия
шоколадова глазура за украса

Загрейте фурната до 180 ° C. Намаслете петнадесет формички за кексчета от 80ml (до 1/3 от формичката). Настържете на ситно цвеклото. (Моят вариант е да го сваря или изпека предварително, след което го смилам в блендера)
Пресейте брашното, смесете с какаото на прах и с подправките в купа. Разбъркайте със захарта. Прибавете цвеклото, яйцата и маслото. Добавете шоколада и ванилията. (Аз прибавям и шепа сушени червени боровинки. Понякога добавям и допълнително парченца шоколад). Разбъркайте добре, до пълно смесване на всички компоненти. С помощта на лъжица разпределете сместа във формичките. Пече се в продължение на 25 минути или докато суха клечка. Оставете да се охладят напълно.
Намажете с глазура.
П.С. Понякога, когато нямам какао, го замествам с 30 гр. шоколад. Става по-шоколадово.

Пожелавам ви доволни и похапващи малчугани!

# 137
  • Мнения: 62
Имам и аз една злояда 4г госпожица ... никакви пресни плодове или зеленчуци - само краставица и много рядко банан. Отвреме навреме правим пробив я с парче пъпеш, я с маслина. Пие само фреш от портокал и то рядко.
Проблемите започнаха още със захранването... докато не включих месото. Оказа се че яде само месо.
С времето и наблюдението открих, че харесва прости храни - макс два продукта (например пиле + ориз)

Това което ни помогна да се повиши апетита бяха 1-2 аквасорс добавки и много домашен мед - в чайчета, на филийки, с орехи ... Старая се малкото храни които приема да са чисти и пълноценни.(Вкъщи добре, но в детската градина медузите, които сервират са проблем...)

Принципно не е задължително едно дете да яде всичко - някои са месоядни, други вегани, но винаги има някоя храна от другата група, която се приема добре.
В яйцата и меда има също витамини, в дроба, в пълнозърнестия хляб, в маслото, в каймака на млякото (намазан на филийка с мед е идеална закуска) ... По скоро проблем има при децата, които ядат само плодове, защото на тази възраст има сериозна нужда от мазнини и белтъчини.

Мисълта ми е да не им се притеснявате толкова за тези витамини, че детето не гризло ябълки... и да не насилвате милите деца с някакви хиперздравословни буламачи за мацки на диета... Може да му е кисело, чревната му флора още да не е готова за толкоа целулоза, да има потенциал за алергичност към някоя храна и затова да я избягва... и т.н.
Хубаво е, разбира се да се предлага разнообразие - пък каквото му трябва на организма - то ще си го вземе или потърси.

За най-злоядите деца, кото нищо не ядат (и там бяхме по едно време) имам съвет към майките - давайте им в колкото може по-големи количества каквото им се яде само и само да им се отвори апетита ... те после ще си наместят режима.

А и децата се променят с възрастта.
Пък и ако детето е здраво и енергично - значи храната която приема му е ок.

# 138
  • Бургас
  • Мнения: 644
Просто спирам да давам всичко друго и като огладнее яде. Както искате ме наричайте, но плодовете и зеленчуците са незаменими в хранителният ни режим и докато мога ще бъда безкомпромисна за това! На градината яде манджичка с кеф /така поне ми казват и не съм я прибрала гладна досега/, в къщи яде и сладолед и шоколад и пръчки, но никога преди да се е нахранила с основно и зеленчуци /понеже плодовете не са й приоритетни/, но пък виж зеленчуци яде с кеф. Като й се ядът пръчки или сладолед и знае че съм непреклонна, ела да видиш как мУА домати  Mr. Green

# 139
  • Мнения: 3
Здравейте. Имате ли впечатления от диетоложката Магдалена Пашова? Гледах я по телевизията, но нещо тези дипломи нейните от някакви странни университети не ми вдъхнаха доверие. Имате ли впечатления?

# 140
  • Мнения: 21
Тя някакви зеленчуци под формата на манджи, грил, в тестени яде ли? Плодове в сладкиши?

Яде минимално количество ситно нарязани моркови и картофи в пилешката супа, както и пържени картофи, които не мога да причисля към полезните зеленчукови ястия. Хапва също и картофена крем супа, но ако усети, че има по-едро картофче или морковче вътре, ги плюе. Маха дори домата и гъбите от пицата.
За сладкиши с плодове въобще и дума не може да става, били й "лигави". Опитвали сме да й дадем различни плодове в комбинация с течен шоколад, който й е любим, със сметана- не и не.
Пробвали сме да й даваме различни видове баница с праз, зеле, спанак - отказва, приема само стандартната баница със сирене и яйца.

Ако вече не сте пробвали мога да предложа млечно-плодови шейкове.
Прясно мляко, някакъв плод - с банан е перфектно, малко кафява захар, може и ванилия - всичко се мята в блендера до достигане на перфектна гладка консистенция - едва ли ще откаже Simple Smile
А и няма топлинна обработка, което запазва витамините.

Общи условия

Активация на акаунт