Там, където живеят деца, трябва да има детски книги

  • 22 673
  • 84
  •   1
Отговори
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Здравейте, аз съм писателката Юлия Спиридонова (Юлка) и освен, че пиша за деца и юноши, се опитвам и да ги "разчета".  Laughing
Преди пет години пуснах тук темата "За теб, приятелю". И срещнах разбиране и подкрепа. Идеята ми беше да се съберат нови книги за един дом за деца без родителска грижа. Тази идея се разви и се превърна в успешна кампания - "Там, където живеят деца, трябва да има детски книги".
Всяка година произволно  избирам един дом и събирам нови издания за него. С огромна радост споделям, че децата от четири "ДДЛРГ" вече четат!
Тази година дойде ред на дом "Милосърдие" в град Лом.
Това, за което ви моля е, да изпратите нова детска книга. Още по-хубаво би било, ако го направите заедно с децата си. Нека изберат любима книга. Би било прекрасно да напишат свое лично посвещение...


Последна редакция: пт, 27 юни 2014, 15:55 от Mamma

# 1
  • Мнения: 7 171
Здравейте, аз съм писателката Юлия Спиридонова (Юлка) и освен, че пиша за деца и юноши, се опитвам и да ги "разчета".  Laughing
Преди пет години пуснах тук темата "За теб, приятелю". И срещнах разбиране и подкрепа. Идеята ми беше да се съберат нови книги за един дом за деца без родителска грижа. Тази идея се разви и се превърна в успешна кампания - "Там, където живеят деца, трябва да има детски книги".
Всяка година произволно  избирам един дом и събирам нови издания за него. С огромна радост споделям, че децата от четири "ДДЛРГ" вече четат!
Тази година дойде ред на дом "Милосърдие" в град Лом.
Това, за което ви моля е, да изпратите нова детска книга. Още по-хубаво би било, ако го направите заедно с децата си. Нека изберат любима книга. Би било прекрасно да напишат свое лично посвещение...




Прекрасна идея! За каква възрастова група и може ли на друг език (особено ако е за по-малки деца).

# 2
  • Мнения: 4 892
Чудесна инициатива, Василиса! Ще се включим с удоволствие!  Heart Eyes

# 3
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Защо нови книги?
Преди време една библиотекарка ми обърна внимание, че децата дори не докосват старите, преподвързани книги. Търсели нови издания.
Хм. Винаги съм имала друга стратегия - колкото по-опърпана беше книгата в библиотеката, толкова по-добре. Това означаваше, че много хора са я чели. Значи, хубава е! Grinning
Обаче аз съм книжен плъх. А тук става дума за деца, които не четат и нямат никакъв стимул да го правят.
Оказа се, че такъв стимул се явява новата книжка.
Затова събирам само нови и много запазени книги. След четири години мога да ви кажа, че тази стратегия има страхотен успех!

# 4
  • Мнения: 2 478
Този адрес ми излиза за този дом :гр. Лом 3600; ул. Димитър Ангелов № 5, обл. Монтана
Направо там ли да ги изпращаме ?
Поздрави за инициативата

# 5
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А сега, най-важното.
Книгите трябва да са подходящи за деца от пет до осемнадесет години.
Тоест, може книги и за по-големи читатели. По ваш избор.

Книгите може да изпращате направо в:
град Лом 3600
област Монтана
ул."Димитър Ангелов" 5
ДДЛРГ "Милосърдие"
за директор Румяна Жокфионова

# 6
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Вече втора година ми помагат и книжарници "Приятели". Ако ви е удобно, можете да оставите вашите книги и там:

Асеновград, пл. „Акад. Николай Хайтов”

Благоевград, пл. „Георги Измирлиев” 15

Велико Търново, ул. „Оборище” 18А

Видин, ул. „Градинска” 7

Враца, ул. „Никола Войводов” 9

Козлодуй, ул. „Търговска”

Лом, ул. „Дунавска” 17

Монтана, ул. „Любен Каравелов” 4

Плевен, пл. „Възраждане” 7

Свищов, бул. „Цар Освободител” 2

Сливен, бул. „Цар Освободител” 14

Смолян (1), бул. „България” 61

Смолян (2), бул. „България” 37

Стара Загора, бул. „Цар Симеон Велики” 133

Стара Загора – 2, бул. „Симеон Велики” 118

Хасково, пл. „Атлантически” – бившето кино „Аида”

В София може да оставите книги в Детски отдел на Столична библиотека (площад "Славейков", вход от страната на "Раковска"). Моля да използвате паролата: "За кампанията на Юлка". Simple Smile

 

Последна редакция: чт, 27 мар 2014, 08:47 от Василиса Умница

# 7
  • Мнения: 15 379
Аз ще пратя, инициативата е прекрасна!

# 8
  • Мнения: 6 879
Аз не чета само нови, но въпреки това обожавам уханието на току-що отворена книга. Вкъщи имам такива, които само аз съм чела и покрай мен други желаещи няма, запазени са, така че мисля да се включа в инициативата.

# 9
  • Мнения: 5 598
Чудесна идея   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 550
Ще се включа с най-голямо удоволствие Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 4 025
Ще се включа и аз с децата, имаме повтарящи се книги, но ще изберем и други.


Има ли за инициативата във ФБ, за да я споделя там?

# 12
  • in Wonderland
  • Мнения: 6 052
Страхотно начинание ! И аз ще се включа! А има ли някакъв срок , до който може да се носят ( или пращат ) книги ??

# 13
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Поздравления!   bouquet
Ще се включа!  Peace

# 14
  • Мнения: 382
Чудесно! Включваме се отново! Simple Smile

# 15
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Чудесно ще бъде, ако споделяте темата и във Фейсбук.  Hug

Кампанията започва официално в Деня на детската книга, та до края на април (в този срок се събират книгите в книжарници "Приятели").
Но ако решите да изпратите книга направо до дома, можете да го направите, когато ви е удобно.

Събраните книги ще занеса в Лом към края на май (с тайната мисъл децата да има с какво да се занимават през лятната ваканция  Grinning).

# 16
  • Троян
  • Мнения: 141
Инициатвата е чудесна и ще се включа,искам да попитам има ли някакъв срок за изпълнение?

# 17
  • Мнения: 198
Здравейте,
Малката книжарница в Благоевград с удоволствие би се включила в инициативата Ви Simple Smile

# 18
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Веднъж прочетени и съвсем запазени нали става?

# 19
  • София
  • Мнения: 7 040
Чудесна идея, ще занеса книжки в Столичната библиотека.

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Инициатвата е чудесна и ще се включа,искам да попитам има ли някакъв срок за изпълнение?
Кампанията започва официално в Деня на детската книга, та до края на април (в този срок се събират книгите в книжарници "Приятели").
Но ако решите да изпратите книга направо до дома, можете да го направите, когато ви е удобно.

Събраните книги ще занеса в Лом към края на май (с тайната мисъл децата да има с какво да се занимават през лятната ваканция.
 Hug

# 21
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Здравейте,
Малката книжарница в Благоевград с удоволствие би се включила в инициативата Ви Simple Smile
Чудесно! Моля, изпратете ми адреса, за да го включа в списъка на книжарниците на предната страница.  Hug

# 22
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Веднъж прочетени и съвсем запазени нали става?
Разбира се!  Heart Eyes

# 23
  • Мнения: 5 598
Моля,пуснете линк и за фейсбук-събитието ,за да споделяме !

# 24
  • Варна
  • Мнения: 567
Страхотна инициатива, Юлка!
Искам да попитам дали във Варна има такова място за събиране на книги?
Ако няма ще изпратя директно до Лом.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Чудесно! Ще се включи и моето семейство Simple Smile .
Страхотна инициатива, Юлка!
Искам да попитам дали във Варна има такова място за събиране на книги?
Ако няма ще изпратя директно до Лом.
И аз това се питам. Имаше книжарница "Приятели", но вече не, или са на друго място  newsm78 .

# 26
  • Мнения: 2 082
Здравейте,
и аз се включвам в инициативата.Дори събрах вече книжки..Ще се опитам да приобщя и деца от класа на дъщеря ми.

Малко се колебая за някои книжки.Например книгата е нова,но има залепен стикер с Барби на нея...Или отвън в ъгъла има леко протъркване на корицата.Стават ли?Съвсем,като чисто нови ли трябва да са?Като съм далеч от мисълта,че изглеждат като баница....

# 27
  • Мнения: 2 343
Ще изпратя и аз книжка! А имате ли обратна връзка децата четат ли ги?

# 28
  • Поморие
  • Мнения: 100
И аз съм книжен плъх, от 4 годишна чета и най-много обичам детските романи, сега си имам бебе и вече съм му купила книжки, които да четем заедно, като порасне Simple Smile Но ще избера някоя от новите и ще я пратя, благодаря за тази инициатива

# 29
  • София
  • Мнения: 18 679
Браво за инициативата Hug

# 30
  • София
  • Мнения: 6 363
Въпрос - книжките за каква възраст да бъдат?

# 31
  • София
  • Мнения: 35
Здравейте,

Инициативата е прекрасна, но не намирам такава група във фейсбук, ако няма създадена съгласни ли сте да направим една и да популяризираме идеята?  Мисля, че това ще е един от най- лесните начини да се разпространи между повече хора. Ако има вече, може ли да ми изпрати някой линк, за да помогна да достигне до възможно най-много хора.

Редактирам се, ето я групата:
https://www.facebook.com/knigizadeca

Последна редакция: пт, 28 мар 2014, 14:49 от Black_Dahlia

# 32
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Страхотна инициатива, Юлка!
Искам да попитам дали във Варна има такова място за събиране на книги?
Ако няма ще изпратя директно до Лом.
За съжаление, във Варна няма книжарница...

# 33
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Здравейте,
и аз се включвам в инициативата.Дори събрах вече книжки..Ще се опитам да приобщя и деца от класа на дъщеря ми.

Малко се колебая за някои книжки.Например книгата е нова,но има залепен стикер с Барби на нея...Или отвън в ъгъла има леко протъркване на корицата.Стават ли?Съвсем,като чисто нови ли трябва да са?Като съм далеч от мисълта,че изглеждат като баница....
Стават.  Hug Идеята е книгите да са нови, защото старите, овехтели книги някак не привличат бъдещи читатели. Rolling Eyes

# 34
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ще изпратя и аз книжка! А имате ли обратна връзка децата четат ли ги?
Доброволци от инициативата "Подари книга" много често посещават дом "Милосърдие". (Тази инициатива също започва със събирането на книги за домовете, но се разраства и сега доброволците се занимават с много повече дейности.) Чудесно е това, че можем да си помагаме...

В тази връзка, искам да ви разкажа за втората година.  Grinning Първата кампания мина успешно, книгите бяха искани и приети от децата. Втората година се обадих на произволен дом и предложих да събирам книги за децата в него. Директорът ми каза:
- Добре, но се боя, че само ще си загубите времето и средствата. Нашите деца не четат.
Много се притесних. Не само защото и аз съм дарител (а не мога да кажа, че парите не са проблем). Ами защото ангажирам и други хора (по правило не най-имотните българи участват в подобни кампании, уви). И накрая какво? Децата да подритват насам-натам книгите...
Ами, меко казано, бях със свито сърце.
След края на кампанията се обадих. И знаете ли какво чух?
- Не мога да повярвам! Децата ни ЧЕТАТ! - извика директорът. - Имахме една голяма библиотека - с томове на Макаренко и пр. социалистическа литература, махнахме ги и подредихме вашите книги. Децата непрекъснато влизат, взимат книги, разменят ги, четат!

Е, не мога да ви опиша колко щастлива бях! Grinning


# 35
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Въпрос - книжките за каква възраст да бъдат?
Децата са на  възраст от 7 до 18 години, но е удачно да има книги и за по-малки (предучилищна възраст), защото не са малко онези, които никак не четат и трябва да започнат с нещо по-елементарно като текст.
За големите вече може книги и като за големи.  Grinning

# 36
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И още една книжарница (в Благоевград), в която, ако ви е удобно, може да оставите книга:

"Малката книжарница" в Благоевград, ул. " Арсений Костенцев " 11.

# 37
  • Мнения: 2 343
Приготвих книгата за децата. Изпратих покани на приятелите си в Фейсбук да се включат. Публикувах съобщение и в моя блог в моя блог. Дано много хора се влючат!

# 38
  • София
  • Мнения: 12 374
С удоволствие ще се включа, респект за каузата   bouquet

Споделих с приятели във фейсбук, дано повечко хора се отзоват  Simple Smile

# 39
  • Мнения: X
Страхотна инициатива, Юлка!
Искам да попитам дали във Варна има такова място за събиране на книги?
Ако няма ще изпратя директно до Лом.
За съжаление, във Варна няма книжарница...

Малко са книжарниците във Варна или няма организация?

# 40
  • Мнения: 334
  bouquet Прекрасно! С радост ще се включим и с книжки и с местенце за Варна.  Още утре ще приготвя голям, адресиран кашон Wink  Мястото е книЖАРница "Жар-птица" на ул."Шипка" 24

# 41
  • Мнения: 5 598
А в Пловдив място за събиране има ли?

# 42
  • Мнения: 2 124
Във Варна книги могат да се оставят в книжарница "Жар-птица" Simple Smile

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 432

2 април се отбелязва като Международен ден на детската книга!!

# 44
  • София
  • Мнения: 2 623
Обезателно ще се включа   bouquet
Директно ще ги изпратя в Лом Simple Smile

# 45
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
За съжаление, в Пловдив няма книжарница "Приятели"...  "Приятели" ми помагат вече втора година - носят ми събраните книги у дома, за да мога лично да ги прегледам и сортирам. (Неподходящите и стари издания нося в читалищни библиотеки, така че нищо не се изхвърля.  Grinning).
Е, освен книги като упътване за Москвич, примерно. Тях все пак изхвърлям.  Joy
(Това е причината тази година да помоля за нови и много запазени издания.)
След това с представители на "Приятели" отиваме в дома. 
(Предишните години книгите носехме аз и мъжа ми, но третата година колата се развали и изпаднахме в много неловко положение. А колата не беше Москвич, да рече човек, че онази книжка можеше също да свърши работа.
Домът беше на другия край на България и много трудно намерих кой да занесе кашоните...).
Затова съм много доволна, че вече имам помощници.  Grinning

# 46
  • София
  • Мнения: 9 861
 Ние за ваканцията бяхме на гости на баба и дядо във Враца. Взехме си книжките от вкъщи, във Враца направихме стройна организация с децата в родата и занесохме добро количество книжки в книжарница Приятели. Продавачката там страшно много се зарадва на децата, даже пожела да ги снима за сайта на книжарницата и те се разтопиха от гордост. И на тръгване им подари по едно списание Бърборино. Simple Smile
 Надяваме се книжките ни да зарадват много децата!

# 47
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
На 2-ри купихме и оставихме 4  книжки с децата в  книжарницата Simple Smile. Направиха ни  отстъпка от цената, не знам дали , защото ги оставих за дарението или заради деня на детската книга.

Успех

# 48
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Предните четири години винаги съм купувала и изпращала книги. И сега ще го направя. Още тази седмица.  Simple Smile

# 49
  • София
  • Мнения: 30 142
Чудесна инициатива  Peace Ще се опитам до края на месеца да занеса книги в Сф  Peace Усещането да държиш книга в ръка е неописуемо.

# 50
  • Мнения: 16
Много ми хареса идеята. Мисля че това е едно от най-важните неща за децата - да се изгражда навика им да четат.
Ще се включа с удоволствие.

# 51
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Благодаря ви от сърце! Heart Eyes

П.П. По мои наблюдения, децата в домовете, които четат, никак не са малко... Честно казано, смятах, че там масово не четат.
Учудена бях заради това, че много от нас полагат титанични усилия, за да накарат децата си да обикнат книгите... А в домовете, ясно е, няма кой и как да се занимава ежедневно.
(Подозирам, че липсата на собствени компютри, конзоли и пр. има значение...  Laughing)
Наскоро едно момче (от дома в Лом) ми разказа, че чак до девети клас било неграмотно. Сричало криво-ляво, а когато трябвало да пише, предавало бял лист. За късмет, дошла нова учителка по български език и литература.  Сега, година и половина по-късно, съчиненията му винаги са за отличен! "Преди мислех, че е тъпо и скучно да се чете. Сега вече не знам как съм живял без книги..." - каза ми то. Grinning

# 52
  • Мнения: 4 300
С малко закъсняло включване, но и с молба за помощ: искам да поръчам книгите онлайн ( не съм в България, но има кой да ги препрати) , но ми се ще да не повтарям нещо вече купено от други съфорумки. Освен това не съм много сигурна кои заглавия са актуални за децата. Ако споделите идеи или поне насоки какво сте избрали, ще ми е от голяма полза!
И второ, ще надписваме ли книгите както в предишни инициативи или не?

# 53
  • Мнения: 4 892
То май няма как да се избегне дублирането. От друга страна ако има от една книга два екземпляра или повече, както в библиотека, може две дечица да четата еднакви книжки. Не знам, де.  Blush

От нас Ян Бибиян на Елин Пелин и Тайната градина на Франсис Бърнет.

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
 Кресида Коуел  "Как да избегнеш драконово проклятие" и " Как да говорим драконски". "Последният леопард" - Лорън Сейнт Джон  и една малка книжка, която дъщеря ми избра не помня коя е.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Сега виждам темата! Поздравления за инициативата! Ще се включа с удоволствие.

Последна редакция: пт, 11 апр 2014, 12:57 от mar4ela5

# 56
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Случва се да се дублират книгите, но наистина това не е проблем... Особено ако са книги, които са включени в учебната програма.
Аз по принцип избирам новоизлезли книги, които още не са масово популярни.
Ето тези например още не съм купила, Рокси:
http://www.book.store.bg/p53307/kniga-za-grobishteto-nijl-gejmyn.html
http://www.book.store.bg/p106900/pryc-prahyt-na-doktor-proktor-iu-nesbio.html
 Hug

В тази връзка се сещам, че в дома има едно момче, което мечтае да стане фокусник, занимава се много усърдно и вече прави първите си изяви (и печели награди bowuu). Той е пример за по-малките деца и мисля, че всякакви книги за фокуси биха били от полза.  Grinning (Дори по-стари издания).

# 57
  • Мнения: 395
Малко по-различен въпрос...Детски книжки на английски, дали биха ги заинтересували...в смисъл, може би ще им помогне за английският в училище, знам ли?
Ако, не ще занесем бг книжки в библиотеката на Славейков и ще кажем паролата  Wink

# 58
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Мисля, че и книжките на английски ще са от полза.  Hug

# 59
  • Мнения: 212
Поздравления, Юлка! Прекрасна е тази инициатива! Задължително ще се включим след празниците!

# 60
  • Варна
  • Мнения: 65
Здравейте и от мен.Надявам се, че не съм закъсняла. Днес изпратих книжките, които бях избрала.

# 61
  • Мнения: 198
Утре ще изпратим и книжките , които събрахме в Малката книжарница в Благоевград Simple Smile Надявам се да има много доволни читатели Wink

# 62
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
 Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 4 300
Благодаря ви за съветите!
За съжаление не успях да се сдобия с книга за фокуси, но съм подготвила останалите и в петък ще ги изпратя. Надявам се в рамките на две седмици да пристигнат.

Радвам се, че вече няколко години инициативата съществува и се надявам да става все по популярна!

# 64
  • Мнения: 4 892
Аз много дълго време издирвах една книга на Дикенс, Коледна песен, но рядко издание, с чудни илюстрации на Роберто Иноченти. Оказа се изведнъж, че от голям мерак се озовах с две книги. Малко време ми отне да се свържа с притежателя на едната, която трябваше да я върна, но решихме с човека, че мога да я откупя и с най-голямо удоволствие ще я изпратя. Мога да кажа сега, че това е най-любимата книга за всички времена на детето НиноТино, и то с удоволствие ще я изпрати!  Heart Eyes

 

# 65
  • Мнения: 16
И аз ще се включа.
Страхотно предложение.
Поздравление!

# 66
  • Мнения: 179
Василиса, занесохте ли книгите?

# 67
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ще пътуваме другата седмица (началото на юни). Ще пиша веднага, щом се върна.
Благодаря на всички, които участваха! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 68
  • Мнения: 4
Ветре сме Simple Smile

# 69
  • Мнения: 48
Аз също се включих Simple Smile

# 70
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Вчера, заедно със Стефка Ангелова (ИК"Кръгозор") и Стефан Недков (ИК"Инфодар") занесохме събраните книги в дома в Лом.
Събрали сме повече от 200 нови издания (много интересни и любими съвременни книги за деца и тийнейджъри).
Мисля, че сега в дома има една страхотна библиотека!
От тук нататък разчитам и на доброволците от "Подарете книга" - те често пътуват до там.

Благодаря от сърце на всички, които се включиха в кампанията!  Heart Eyes
Никак не обичам цитати, но много ми се иска да изразя благодарността си от това, че има хора като вас, а не умея с мои думи.  Embarassed
"Исус им отговоро: "Който има очи, нека слуша! Ако има светлина в човека от светлина, тя осветява целия свят; ако той не осветява, в него е тъмнината." Из "Евангелие от Тома"

# 71
  • Мнения: 4 892
Василиса  Heart Eyes

# 72
  • София
  • Мнения: 553
Предполагам, че на адрес още могат да се изпращат книжки. Нали ?!

# 73
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Разбира се.  Hug

# 74
  • София
  • Мнения: 553
Семейно пратихме книжките по пощата Simple Smile Даже решихме да го превърнем в традиция и всеки месец да пращаме в някой дом. Василиса Умница , Вие имате ли на едно място списък на домовете, в които сте пращали или ще пращате книги в бъдеще?

# 75
  • Мнения: 48
Задължително е да има книги. Книгите възпитават не само морал в децата, но и развиват въображението им.

# 76
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Семейно пратихме книжките по пощата Simple Smile Даже решихме да го превърнем в традиция и всеки месец да пращаме в някой дом. Василиса Умница , Вие имате ли на едно място списък на домовете, в които сте пращали или ще пращате книги в бъдеще?
Това е много хубава идея. Май не пазя списък, но точните адреси могат да се проверят лесно (с търсачката). Досега съм събирала книги за домовете в Стара Загора, Добрич, село Дрен и Долна Баня.  Hug

# 77
  • Мнения: 29
Прекрасна инициатива!!! Подкрепям!!!

# 78
  • Мнения: 14
Хубаво е да има книги, но за предпочитане е да не са от руски автори, а може би англоезични.  Mr. Green все пак не сме през комунизма. No offence, но да се пробутва бездарието под формата на благотворителност е малко нахално.

# 79
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ние събираме нови книги, нови издания.
За съжаление, у нас се превежда много малко руска литература напоследък. Може би ще те зарадва това, че единствената руска книга, която изпратихме тази година бе "Чичо Фьодор, кучето и котаракът".
И все пак, освен "англоезични", имаше и книги, преведени от френски (цялата поредица на "Малкия Никола", например), от немски автори, скандинавски детски и юношески книги. Идеята е да има по-голямо разнообразие, та всеки читател да си хареса нещо.
А може с лека ръка да го обяви за бездарно.
Все пак руската литература е световноизвестна с ... бездарните си автори.

# 80
  • Мнения: 31
Книгите са задължителни.  Whistling

# 81
  • Мнения: 341
Винаги си личи един четящ човек...Нито може да се скрие този факт, нито да се имитира. Книгата е незаменима, тя ти дава едно по-богато въображение, добър изказ и стил на изразяване, перфектен правопис, широка обща култура, богат речников запас и още поне сто неща, да не изброявам до безкрай. За едно дете, книгата е като "прозорец" към света. Тя е като интелектуална "зараза", която моделира мисълта и те прави все по-любознателен, а оттам и знаещ.

# 82
  • Мнения: 822
Имам много голяма колекция от книги, съвсем запазени, но на индианска тематика... Аз бих ги определила като "индианска романтика"...  Grinning Чудя се, дали такъв тип книги привличат днешните български деца... Синът ми не проявява никакъв интерес към тях. Имам ли шанс да ги подаря някъде и някой да им се зарадва или това е causa perduta?

# 83
  • Мнения: 16
С този интернет, кабелната телевизия ...децата като гледам в 11 клас сричат. Трябва отрано да се почне с книжки, приказки, децата да си обогатяват речника и културата. Вместо това гледат идиотски разкривените физиономии на анимациите по картън нетуърка  #Crazy

# 84

Общи условия

Активация на акаунт