За или против традициите в имената на децата.

  • 28 728
  • 437
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 11 747
Наши роднини кръстиха и двете си деца на двамата дядовци и то при починали и двамата при раждането на децата. Живи и здрави са, палави и щастливи  Simple Smile
Иначе майката на бившата ми свекърва на времето е сънувала, че ще роди на голям православен празник и трябвало да кръсти детето на светеца, иначе ще умре. Тя родила на Св. Константин и Елена - близнаци  Laughing  Разбира се до раждането не е знаела, че ще са близнаци през далечните 40-те години. На двамата светци са кръстени.

gospodinovaaa, как се казва този дядо? Кофти ли му е името или ти е на сърце? Има ли кръстено внуче на него или няма? Ако има не виждам смисъл да се кръщава още един човек на него и то правнуче. Любим ли ти беше или не? Освен това до няколко дни- седмица ще забравиш за съня, не е кой знае какво. Вероятно си се главоблъскала за избор на име и накрая мислите ти са се пренесли в съня и е излязло това нещо. Не го приемай като предзнаменование, не е такова нещо, някакъв сън като всички други е.

# 421
  • Мнения: 1 898
Вие се смеете, обаче като бях в родилното и като се роди детето, реших Нели- колебаех се Анелия, но някак си детето си дойде с името.Не изпитах грам колебание като ме попитаха "Как ?" и колкото и да бях мислила - казах Нели. Качиха ме вече горе и се качва ММ и ме пита най- сериозно "Акушерката записва имената и пита "Нели с две "лл"та, нали?"

И аз имах подобна нелепа случка при ражданто. Питаха ме как ще се казва детето и аз отговарям - Мария, при което акушерката ме пита "С А или с Я накрая?" Явно съм изцъклила ей такива големи очи  Shocked, защото жената сама започна да се оправдава, че напоследък всякакви имена се срещали и ако сбъркали макар и една буква в уж класическо име, майките се сърдели.

# 422
  • Мнения: 7
Наши роднини кръстиха и двете си деца на двамата дядовци и то при починали и двамата при раждането на децата. Живи и здрави са, палави и щастливи  Simple Smile
Иначе майката на бившата ми свекърва на времето е сънувала, че ще роди на голям православен празник и трябвало да кръсти детето на светеца, иначе ще умре. Тя родила на Св. Константин и Елена - близнаци  Laughing  Разбира се до раждането не е знаела, че ще са близнаци през далечните 40-те години. На двамата светци са кръстени.

gospodinovaaa, как се казва този дядо? Кофти ли му е името или ти е на сърце? Има ли кръстено внуче на него или няма? Ако има не виждам смисъл да се кръщава още един човек на него и то правнуче. Любим ли ти беше или не? Освен това до няколко дни- седмица ще забравиш за съня, не е кой знае какво. Вероятно си се главоблъскала за избор на име и накрая мислите ти са се пренесли в съня и е излязло това нещо. Не го приемай като предзнаменование, не е такова нещо, някакъв сън като всички други е.
Дядото се казваше Радой и вече има кръстено внуче на него.А аз лично искам детето ми да се казва Ема.И мисля за сега да си остане Ема.Повече съм суеверна за това да не кръстиш детето си на починал и прото да раздам за съня

# 423
  • Мнения: 11 747
Да, мисля, че правилно си се ориентирала да подадеш, така се прави като ти се яви починал на сън. Щом има внуче кръстено на него, значи е 'подновен', това внуче един ден ще има свои внуци и евентуално ще кръстят на него, т.е. името се предава и ти нямаш задължения към него.

# 424
  • Мнения: 22
Аз също съм кръстена на починал. Казвам се Цветина на прадядо ми Цветан. Бил е много благ старец, много обичал децата и е бил любимец на майка ми. Гордея се с името си и човека, на когото съм кръстена. Чувствам се окрилена от него, макар и да не го познавам.

Иначе с името на сестра ми майка ми е видяла зор. Laughing И тя млада булка, ражда, умора, изтощение и баба ми (нейната свекърва) отваря огромна уста как първо дете се кръщава на свекър и свекърва, скандали, разправии, ужас! Другата ми баба (майката на мама) и свекърва й имат имена, започващи с буквата Б - Богиня и Благородна (... богатството на българския именник Laughing) и майка ми кръщава сестра ми Биляна - за мама сестра ми си е кръстена на нейната майка, но без това да се казва гласно, но и свекърва й е била доволна. Но драмата е пълна, защото сестра ми се ражда на Димитровден, а дядо (бащата на мама) е Димитър. Представям си как се е чувствала.

След това, когато аз съм се родила, вече е била твърдо решена сама да избере името ми, съветва се с пренебрегнатия дядо Димитър и той казва, че времето му вече е минало - когато е трябвало да се уважи името му, не е направено, така че сега много би се радвал ако бъде уважен неговия баща. И така майка ми избира Цветина.  Laughing

# 425
  • Мнения: 1 446
Аз съм против това да се кръщават децата на баби и дядовци. Аз съм кръстена на двете ми баби, едната е била починала.
Сега очакваме първо дете, избрала съм отдавна и мъжко и женско име, едното е на бащата на детето (на мъжа ми буквата И), другото просто много ми харесва, но по стечение на обстоятелствата е с буквата на баща ми.

Искам децата ми да носят семейната фамилия.

# 426
  • Мнения: 1 365
Аз съм против. Не е нещо лошо да кръстиш детето си на човек, който уважаваш, но само ако това е личен избор на партньорите.
Ставала съм свидетел на това как бият бременна жена заради това, че не желае първородното дете да е кръстено на свекървата буква по буква, а името беше безобразно архаично и завършващо на -нинка. Намесих се тогава, изядох си боя, но да влачиш и риташ бременна жена заради име е невероятно противно. С бившия ми приятел това беше една от причината да се разделим - непрестанни скандали, че нашето дете ще се казва или на баща му или на майка му и моето нежелание предизвикваше нечувани скандали. Аз бях млада и зелена на 17, но вече ми кръстиха децата Crazy Тогава ми се крещеше аргумента, че той си уважавал родителите, аз не съм ли ги уважавала. И това млад човек на 19 години ми го причиняваше, не някой старец на 70. Добре, че го зарязах.

Чух подмятания, че ако кръстя бебето на майката на приятеля ми, тя щяла 100% да ме уважава повече. На такива приказки избухвам в смях... грозно е да използвам детето си, за да се четкам на някого.

# 427
  • Мнения: 263
Здравейте и от мен, направих тази тема за да разбера дали сте за или против децата ни да носят същите имена като бабите и дядовците. Объркана съм покрай един случай за налагане на имената от тяхна страна. Говоря образно казано как бихте реагирали ако ви кажат, че трябва да ги кръстиш "еди как си".
Нямам нищо против кръщаването на бабите или дядовците, но само ако е доброволно. Не мога да приема това да става само защото някой е решил, че така трябва.

# 428
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 056
Моето дете е кръстено на двaмaтa си дядовци, понеже и двaмaтa сa Слaви -свекърa е Слaвчо, вуйчо ми е Светослав  a мaлкия е Станислав. Почти не съм имaлa колебaния, знaех че името му ще завършва на слaв и, че на гaлено ще е Слaви и товa е. Племенничкaтa ми е Сaрa -пaк на вуйчо и на свекърa нa сестрa ми - Събчо. Сегa сестрa ми пaк е бременнa и всеки момент ще роди момиченце, което ще се кaзвa Пaолa, на покойнaтa ни майка ще е кръстено и нито за миг не се е колебaлa. Един ден да имaм още едно детенце пaк ще е нa някой близък, aко е момче ще е или Румен на свекървaтa, или Преслав, aко е момиче засега ми хaресвa Еленa на бaбa ми, но незнaм ММ кaк ще реaгирa, т.к. с баба не се обичaт много-много.

# 429
  • Кърджали
  • Мнения: 10 329
Принципно не съм против тези традиции, стига да не са наложени под натиск.
С дъщеря ми,когато избирахме името, първото което казах на мъжа ми, бе че не искам да е кръстена на никого. Не исках да има драми. Той се съгласи. Но нито у моите, нито у неговите родители е имало проявено желание детето да е кръстено на някого /с раждането на мъжа ми е имало жестоки драми за името му/, свекърите казваха, че им е важно само детето да се роди живо и здраво. Майка ми попита защо няма да я кръстим на свекървата, нали такава е традицията, отговорих и че така сме решили. А и не можех да измисля подходящо име с буквата Ш.  Критериите на избор бяха - изключване на буквите на близките роднини и името да е красиво и приятно. Смятам, че избрахме подходящото име, въпреки че в началото се келешех за друго име. След това бъзикаха мъжа ми, че е егоист и е кръстил дъщеря си на себе си.
Сега си мисля, че не е лоша идея да бебето да го кръстим на някой от родителите ни . Пък и с такива големи роди, с която и буква да изберем име, все някой ще си го припознае като кръстено на себе си. Името, което ми хареса първоначално, е с буквата на майка ми и свекър ми /лека му пръст/ и моето име. Другия вариант е име, започващо с буквата на баща ми /смятам че го заслужава/. Ще видим кое ще изберем, като има вероятност и в крайна сметка да е съвсем различно име. Естествено, искам и двамата да сме доволни от избраното име...

# 430
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Аз харесвам традицията децата да се кръщават на родители, баби, дядовци и т.н.

Не харесвам обаче изменените имена, т.е. да кръстиш детето "с първата буква". Ако не харесваш името на даден човек, просто не си кръщаваш детето на него и толкова. На мен това ми прилича все едно да заявиш на някого "името ти е кофти" Mr. Green

Скоро бях свидетел на следното изявление: "Кръстихме дъщерята на баща ми, Ения" а дядото се казва Емил  newsm78 Или я кръщаваш Емилия, или не твърдиш, че е кръстена на някого. Така поне го разбирам аз.

Но всеки си има мнение по въпроса. И между другото все по-често ми прави впечатление, че начина по който се кръщават децата, говори доста за умствения багаж на родителите.

# 431
  • Мнения: 6 833
И на мен не ми харесва това с първа буква, сричка и т.н. Приемам го само, ако името, на което ще се кръщава е архаично/умалително или неподходящо в мъжки/женски вариант.

# 432
  • Мнения: 5 259
Ако не харесваш името на даден човек, просто не си кръщаваш детето на него и толкова. На мен това ми прилича все едно да заявиш на някого "името ти е кофти" Mr. Green
Изобщо не е задължително това да е посланието. Понякога просто искаш да има и оригинален елемент.

# 433
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Точно пълното копиране, пък не ми харесва на мен.
Уникалното име е важно за всеки човек. Особено при близки отношения е хубаво всеки да си знае името.
Харесвам Константин на баба си Елена.  Simple Smile

# 434
  • Мнения: 5 259
И аз много харесвам такива оригинални идеи. Сещам се за реален пример - Михаела на дядо си Борис   Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт