Негативизъм към благотворителност, която не разбираш. Защо?

  • 12 976
  • 303
  •   1
Отговори
# 270
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да попитам: за да смея да твърдя, че съм човек с голямо сърце и широка душа, трябва ли да дарявам или благотворя?
Само, ако е за хора! Naughty

# 271
  • Мнения: 341
Например аз не видях някой в темата да е казал, че не дава за животни, но Е ДАЛ за хора  newsm78

Няма как да знаеш какво правят хората в реалния живот. Някои може просто да си пишат колко са благородни и как помагат на животинките, а всъщност само да си пишат. Други не се отчитат по темите.
Псевдоблагородство е и в двата случая. Празни приказки без покритие и в двата случая. Къде е разликата? Предпочитам да слушам една дребна душица да ми казва какво ДОБРО да направя, вместо друга дребна душица да ми обяснява, че доброто в някои случаи е тъпо.

# 272
  • Мнения: 2 658
Например аз не видях някой в темата да е казал, че не дава за животни, но Е ДАЛ за хора  newsm78

Няма как да знаеш какво правят хората в реалния живот. Някои може просто да си пишат колко са благородни и как помагат на животинките, а всъщност само да си пишат. Други не се отчитат по темите.
Псевдоблагородство е и в двата случая. Празни приказки без покритие и в двата случая. Къде е разликата? Предпочитам да слушам една дребна душица да ми казва какво ДОБРО да направя, вместо друга дребна душица да ми обяснява, че доброто в някои случаи е тъпо.

Къде е третият случай, в който хората правят нещо, но не го оповестяват?

# 273
  • Мнения: 10 547
Творенето на благо, широтата на душата, големината на сърцето, отвореността към хора и животни не се случват в грандиозните постановки със снимани вносни бележки и оповестени във ФБ натворени каузи. Тези неща се случват в ежедневието и не са нарочни, не са търсени, не са позьорски, те се вършат от хора, на които прости им идва отвътре да издухат носа на някой непознат или да гушнат краставо куче.

# 274
  • Мнения: 341
Например аз не видях някой в темата да е казал, че не дава за животни, но Е ДАЛ за хора  newsm78

Няма как да знаеш какво правят хората в реалния живот. Някои може просто да си пишат колко са благородни и как помагат на животинките, а всъщност само да си пишат. Други не се отчитат по темите.
Псевдоблагородство е и в двата случая. Празни приказки без покритие и в двата случая. Къде е разликата? Предпочитам да слушам една дребна душица да ми казва какво ДОБРО да направя, вместо друга дребна душица да ми обяснява, че доброто в някои случаи е тъпо.

Къде е третият случай, в който хората правят нещо, но не го оповестяват?
Аз съм третият случай. Не изтъквам постоянно, че гледам животинки, само когато някой започне да ми развива теории кое си струва и кое - не.
Иначе въпросът ти звучи точно като "къде мога да се замоизтъкна".

# 275
  • Мнения: 363
Има много хора които имат желание да помагат с труд.Което си е също благотворителност.Помагат без пари.Защото едно малко животичне без майка се храни по 5-6 пъти на денонощие.Да се изчисти и др .подобни.
Наскоро попаднах на призив за транспорт до Турция за болно дете.Търсеха фирма/физ.лице която е съгласна да вози детето и майката безплатно за лечение ,защото едвам са събрали сумата за лечение.
Това за мен също си е благотворителност.И ако трябва да има благодарности те също ги заслужават.
Да, между другото и аз понеже нямам кой знае какви финансови възможности, пък и реално за жалост има много хора (не визирам точно някоя организация) , които използват състраданието на хората, за своя собствена облага съм тези, които предпочитат в повечето случаи да помогнат с действие, с постъпка, с нещо налично, което мога да дам, с нещо което пак е от значение, но рядко съм давала пари.

# 276
  • София
  • Мнения: 228
Хората в България са толкова оскотели, че плюят и мразят почти нонстоп. Без значение дали ги касае по някакъв начин дадена тема или не. За тях тази жлъч се е превърнала в нещо като средство за оцеляване, направо се хранят с нея. Наскоро четох, как две деца пребили с камъни до смърт щъркел. Извинете ме, но някак си симпатизирах повече на горкия щъркел в този момент, отколкото на въпросните деца. После си помислих, че всъщност родителите са виновни за такива случки. Възпитавайки децата в омраза и хранейки ги със същата тази жлъч, с която се храним и ние не води до нищо хубаво. Не се чудете, че по телевизията новините са все лоши. Ние сме станали лоши, обществото ни страда от лошотия. Едва ли бездомните животни са виновни за състоянието на здравната ни система или ниските заплати. Нито животното, нито човека избира къде да се роди. За разлика от човека обаче, едно животно не може да учи и работи, за да си осигури нормално съществуване. Не бива да се анатемосват хората, които по някакъв начин помагат на животните. Въпрос на избор и никой не може да ги съди за това. Не трябва.

А тази дума помияр е толкова гадна, че....
Не забравяйте, че и ние българите сме помияри в очите на голяма част от населението по света.
Не е приятно, нали?

Последна редакция: чт, 17 юли 2014, 14:01 от lidiya_ilieva

# 277
  • Мнения: X
Според мен проблем има, когато някой помага по своя си начин и решава, че всички трябва така да го направят. И ако не го правят, значи минават към лошите. А истината е, че ние не знаем кой какви предизвикателства има в живота, за какво му стигат силите и за какво - не. И както написа Касита, начините човек да прояви добротата на сърцето си понякога са много делнични и да далеч от даренията.

Искам да споделя едно стихотворение, или поема, не знам, по този повод. За мен то е много красиво!
Скрит текст:
Има такива, които дават малко от многото си-
но те дават, за да се прославят като милостиви и щедри-
и от тази скрита подбуда подаянието им става омерзително.
А има и такива, които имат малко, но всичкото го дават -
те са вярващите в живота и в неговата щедрост
и тяхното ковчеже никога не е празно.
Има такива, които дават с радост -
и тази радост е тяхната награда.
Има такива, които дават с болка -
и тази болка е тяхното кръщение.
А има и такива, които дават
и нито чувстват болка от даването,
нито радост от него,
нито пък дават с мисъл, че това е добродетелно;
те дават така, както отвъд в долината
миртата изпълва въздуха с ухание.
Чрез ръцете на такива говори Бог
и през техните очи Той се усмихва на земята.
~Джубран Халил Джубран

# 278
  • Мнения: 5 513
Да попитам: за да смея да твърдя, че съм човек с голямо сърце и широка душа, трябва ли да дарявам или благотворя?
Дари ми 20лв и ще ти кажа. Mr. Green

# 279
  • Мнения: 2 658
Скрит текст:
Например аз не видях някой в темата да е казал, че не дава за животни, но Е ДАЛ за хора  newsm78

Няма как да знаеш какво правят хората в реалния живот. Някои може просто да си пишат колко са благородни и как помагат на животинките, а всъщност само да си пишат. Други не се отчитат по темите.
Псевдоблагородство е и в двата случая. Празни приказки без покритие и в двата случая. Къде е разликата? Предпочитам да слушам една дребна душица да ми казва какво ДОБРО да направя, вместо друга дребна душица да ми обяснява, че доброто в някои случаи е тъпо.

Къде е третият случай, в който хората правят нещо, но не го оповестяват?
Аз съм третият случай. Не изтъквам постоянно, че гледам животинки, само когато някой започне да ми развива теории кое си струва и кое - не.
Иначе въпросът ти звучи точно като "къде мога да се замоизтъкна".


 Laughing В случая го правиш ти. Аз не съм казала, в кой случай попадам. Може да е в пети, в шести ... Казва ли ти някой...

# 280
  • Мнения: 2 658
А тази дума помияр е толкова гадна, че....

Ооо, тя една състрадателна колежка в темата нарече някои от списващите точно така.

# 281
  • София
  • Мнения: 5 884
О, милозливите любителки на животните ги видяхме какви широки души са.

# 282
  • София
  • Мнения: 10 378
Eй такива милозливи, но кресливи, съм ги виждала как изнасят с чували дарената храна за кучета в приют. То и те врякат по ФБ-то. И за съжаление излагат още много, много хора, които помагат със сърце и душа. И не го обявяват ежечасно на стената си.

# 283
  • Мнения: 7 171
Ето малко food for thought, за разбиращите английски (нямам възможност да превеждам):
https://ca.news.yahoo.com/blogs/dailybrew/public-petitions-begs- … ed-152332647.html

# 284
  • Мнения: 10 547
Интересното е, че милозливите кучелюбки обикновено само хрантутят песове около блоковете. Ни една не е прибрала животно у дома. Ама, навън са страшно големите сърца и души.  Sick

Общи условия

Активация на акаунт