Умеете ли да използвате ескалатор??

  • 27 669
  • 1 193
  •   1
Отговори
# 1 005
  • HH
  • Мнения: 3 261

НА ЕСКАЛАТОРИТЕ/ПОДВИЖНИТЕ ПЪТЕКИ
- да се стои от дясната страна, с лице по направление на движението, като се придържа за парапета;
- да се преминава от лявата страна, като се придържа за парапета;

- да се придържат личните багажи прикачване и слизане;
- да не се задържа при изхода;
- да се държат малките деца за ръка или на ръце;
- да се следят децата, да не допират с ръце неподвижните части;


Четенето предполага разбиране, или иначе казано да разбираш значението на прочетеното.

При първата от инструкциите, е написано "стои" , което означава не непременно неподвижно и без да дишате, но без да се движите.

Във втория случей пише "преминаване", което е глагол за движиние. Смятам, че при ескалатор движещ се нагоре това "преминаване" се осъществява в посоката на движение. Другото не съм го виждала , но в тубата сигурно има и такива смелчаци.

И при двете указания, пише "придържане", не е уточнено как точно да се придържаме обаче. Предполагам всеки сам решава дали се чувства по-стабилен, ако се придържа с една или с две ръце.

Алудра, никой няма да ти се разсърди , ако пееш хубаво.

hatred напълно съм съгласна с последната част от поста ти.

# 1 006
  • София
  • Мнения: 5 884
Авторке, ти пишеш, че никой не бил казал, че е опасно да се вози бебешка количка, аз ти показвам съответен коментар, мой в случая. И не бях само аз, пък ти можеш да въртиш и сучеш тука още една седмица, щом те влече.
На теб специално ще ти се извиня,че не съм ти видяла това мнение и те обвиних безпричинно  Wink
А иначе щом ти пречи да въртя и суча ,не виждам причина да въртиш и сучеш с мен. Всеки пише,в която тема желае  Wink Ако не ти харесва дългата тема или въобще коментиращите, просто недей да пишеш и да се палиш  Wink
Въобще не се паля, ти избухваш в емотикони, удивителни, главни букви и прочее.  Даже ти предложих още дълго да си пишеш, само моля не си измисляй и си следи коментарите.


hatred, можеш да видиш колко са широки ескалаторите в лондонското метро и колко в нашето.

# 1 007
  • Мнения: 5 234
Понякога стълби няма или са отдалечени. Не съм видяла забрана да се върви, не мисля, че е опасно.

# 1 008
  • Мнения: 5 234
Да, бързам да си взема детето, да, времето ми е разчетено. Не минавам, за да ви разваля рахата или да ви изложа на опасности.

# 1 009
  • София
  • Мнения: 755

hatred, можеш да видиш колко са широки ескалаторите в лондонското метро и колко в нашето.


Елица
, смисълът на целия ми пост беше, че не виждам причина да вземам мерки на ескалаторите в случай, че хората, отговарящи за експлоатацията им, вече са го  направили вместо мен. А  когато за даден ескалатор са написани конкретни указания, се осланям на компетентността на автора им.

Оттам стигаме до чисто езиков спор относно разбирането на изречения, написани на ясен български език. А този спор не ми се води, при наличието на тълкувания като това:
Цитат на: Aludra*
Цитат
- да се преминава от лявата страна, като се придържа за парапета;


Значението на това е: ако премина вляво, да се хвана отляво.

# 1 010
  • Мнения: 14 478
Такааа
Понеже уважаемите законодатели в европейския парламент вече коват закони на ескалаторна тема нека да обобщя някои аспекти на тази пространствена тема, до които стигнахме след толкова дни дискусия.
1. В Метро, гари и летища има много бързащи хора.  Когато ескалаторите не са дублирани със стълби, находящи се точно до тях, то стоенето в дясно и преминаването в ляво по ескалаторите трябва да стане задължително, но при условие ескалатора да е достатъчно широк (поне 110см) така че да се разминат двама души като единият да се обърне странично.
2. Когато ескалаторите по гари и летища и метро са дублирани със стълби находящи се точно до ескалатора, то това правило не може да е задължително, поради причина, че стълбите ще поемат потока на бързащите. А и самото наличие на стълбища до ескалаторите не предполага голяма дължина на ескалатора. Практиката показва че такива стълбища има там, където метрото е плитко под земята.
3. По ескалаторите в молове, търговски центрове и увеселителни паркове всеки да стои там където му душа иска. Доказано е, че бързащите на такива места бързат по навик....и тяхното бързане ще наруши ритъма на шляенето и пазаруването.

# 1 011
  • Мнения: 559
Хахах искаш да кажеш че хората с куфари и чанти трябва да катерят стълби? Нали все пак говорим за летища и гари където хората не ходят само с дамски чанти? Много логично няма що! След като са сложили знак да се седи в дясно няма значение колко е дълъг ескалатора и дали има стълби!

# 1 012
  • София
  • Мнения: 12 012
В крайна сметка е добре поне няколко човека да са разбрали, че е редно да стоят вдясно. Ако това се е случило, то темата е имала смисъл. А простаци/простачки и тъпанари/тъпанарки винаги ще има.
В темата има 2-3 перфектни примера за такива хора.

# 1 013
  • Мнения: 1 807
Явно че тези които искат да седят на едно място, никога не им се е налагало да бързат...

На всички им се е налагало да бързат понякога! Ако някой бърза винаги -това вече говори за не добра организираност!


Хахах много оригинално! Ползвам 3 вида транспорт за да се придвижа до работа! Първо бус който идва в 6.30 и пътувам 10 минути за да хвана влака в 7, което означава че съм там 20 мин по рано! След влака хващам метро и трябва да се изнеса на бегом защото после трябва да чакам още 10 мин за следващото метро! Та какво ми предлагаш да хвана още по ранния влак който е 30 мин за да не бързам ли Wink и на края да пристигна на работа 1 час по рано? Направо ма разби хахах

Ами да - пътувала съм 15 години по почти 2 часа с 3(понякога 4)  превозни средства(3 години и с влак) за да ходя на училище, след това в университета, след това на работа. Редовно ставах в 5 и 30 -не обичам да цепя последната секунда.

Чака, сега видях другия ти пост:
Сутрин рано метрото е на около 7-10 минути, но зависи и коя е линията.
Пристигам така или иначе с 40 минути по рано и ако хвана по ранния влак ще бъда там по рано с повече от час!  Предпочитам да побързам 2 минути докато се придвижвам от влака към метрото, отколкото да ставам по рано и да хващам по ранния влак . Предполагам че не съм единствената на която сутрин и се спи Wink

Значи ти все пак пристигаш 40 минути по-рано и няма смисъл да бързаш!? newsm78



Последна редакция: вт, 19 авг 2014, 22:02 от ssiillvvyy

# 1 014
  • Мнения: 559
Май се опитваш да кажеш нещо, но и ти не знаеш какво Simple Smile
За да съм на спирката в 6.30 в колко мислиш, че ставам? И какво ми предлагаш да ставам още по рано и да пристигам на работа час и половина преди започването на работното ми време ??  Mr. Green Все още не съм откачила чак толкова, така че предпочитам да побързам 2 минути и да съм на работа 40 мин по рано а не час и половина  Mr. Green

Цитат
Значи ти все пак пристигаш 40 минути по-рано и няма смисъл да бързаш!? newsm78
Оххх ще ме умориш ... такова тъпоумие в скоро време не бях срещала!
Пристигам рано, защото ако пътувам малко по късно и ще ме хване задръстването! Обикновено закусвам в кафето на работа, а след това се преобличам и трябва да съм на работното си място поне 5 минути по рано. Караш ме да обяснявам като малоумна... Все едно аз да ти казвам ти за какво на времето си избрала работа или университет толкова далеч от мястото на което живееш.
Просто разбери, че хората бързат по една или друга причина, а дали тази причина е основателна или не за теб- мен не ме интересува  Peace

Последна редакция: вт, 19 авг 2014, 22:12 от tier

# 1 015
  • Мнения: 1 807
Абе много добре знам какво искам да кажа - въпроса е, че не разбирам какво всъщност казваш ти - тези 2 минути - защо са ти решаващи!? Нали така или иначе си по-рано!? Ако закъснееш с 2 минути и изпуснеш метро, а следващото е след 10 минути - какво ще се промени!? Ще си там не 40 мин. по-рано, а само 30!? Явно нещо аз не схващам!? newsm78

# 1 016
  • София
  • Мнения: 5 884
 hahaha smile3544


А катапултът е подходящ за нагоре, за надолу може такива пилони като на пожарникарите, не зная как им казват, сещате се. Sunglasses

# 1 017
  • Мнения: 559
Абе много добре знам какво искам да кажа - въпроса е, че не разбирам какво всъщност казваш ти - тези 2 минути - защо са ти решаващи!? Нали така или иначе си по-рано!? Ако закъснееш с 2 минути и изпуснеш метро, а следващото е след 10 минути - какво ще се промени!? Ще си там не 40 мин. по-рано, а само 30!? Явно нещо аз не схващам!? newsm78
Още тъпоумия ?
Важни са ми защото трябва да седна и да закуся, защото по късно не се знае кога изобщо ще имам почивка! Работата ми е напрегната и ако не си ял може и да ти стане лошо ! Сутрин почти всички пристигаме по рано за да можем да закусим на спокойствие! Ако ти можеш да закусваш в къщи в 5.30, аз не мога! Ако ти можеш да си позволиш да закъсняваш за работа или да пристигаш точно на минутата, то аз не мога. Трябва ми време да отида до съблекалнята, да се преоблека, да се оправя, след това да отида да проверя къде съм разпределена на работа и едва тогава мога да си отида на работното си място!

# 1 018
  • Мнения: 14 478
Хахах искаш да кажеш че хората с куфари и чанти трябва да катерят стълби? Нали все пак говорим за летища и гари където хората не ходят само с дамски чанти? Много логично няма що! След като са сложили знак да се седи в дясно няма значение колко е дълъг ескалатора и дали има стълби!
А с куфарите и чантите да се надбягваш по ескалатора каква е разликата-освен че стъпалата на ескалатора са по-високи и едновременно с това прескачаш чантите на тези, дето не тичат, а стоят?
Хахаха

Тиер-няма как да задължиш хората да се съобразяват с теб и твоето разписание. На места, както любезно обясних е разумно да се тича по ескалатора и е оправдано,но  на други  места е просто каприз, а хората не са длъжни да задоволяват капризи...

# 1 019
  • Мнения: 1 807

Цитат
Значи ти все пак пристигаш 40 минути по-рано и няма смисъл да бързаш!? newsm78
Оххх ще ме умориш ... такова тъпоумие в скоро време не бях срещала!
 

Тук ще си замълча - нека четящите си направят изводи - кой, какво е срещнал! Mr. Green


Цитат
Просто разбери, че хората бързат по една или друга причина, а дали тази причина е основателна или не за теб- мен не ме интересува  Peace

А за тези думи - ти сама ме попита риторично " Да не бързам ли?" и разказа маршрута си  - не съм те питала аз по каква причина бързаш  - т.е. ти сама искаше да ми докажеш, че твоите причини са много основателни, но не успя.

Общи условия

Активация на акаунт