Дядо Добри

  • 9 499
  • 219
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4 892
Ами аз скоро дадох линк към есето на Людмила Улицка - Сбогом, Европа!

Ако човек го прочете непредубедено, ще види, че в културно, духовно отношение ни е сполетяла съдбата на Русия.

То е актуално и за тази тема, в контекста на това:

Пред народното ни събрание стои чужд цар. Най-голямата ни църква е с името на чужд светец.
Какви наши герои бре Пурко. Няма ги бре. Няма.

Айде и аз у мелето с една хипотеза.
Няма ги, защото Левски, Ботев, Вазов, Стамболов, Захари Стоянов - всички до един са писали с горчиви укори срещу Русия и злата роля, която е изиграла в най-новата ни история.
40-50 години бяха оставени срамежливо да надничат само от учебниците, притова внимателно обеззъбени с подбрани текстове. Паметник в цял ръст и опрял раменете в небесата можеха да имат само Ленин и Онзи с Пушката.

# 181
  • Мнения: 21 477
 Явно не си ходила във Враца Laughing

 за последното изречение - сигурно си права.

пп. Към поста на Ружа е това

# 182
  • София
  • Мнения: 12 374
Айде появи се и Ружа и пак захванахме руснаците!   Grinning  И за билки, и за свекърви, и за поети, и за просяци да се отвори тема, идва един момент, в който почваме да говорим за Русия. И това ако не е комплекс!

Е комплекс.
Българите винаги сме били комплексирани от някоя ''Велика сила''.
Византия
Турската упс Османската империя
Русия
СССР
понастоящем ЕС и страната на (уж) неограничените възможности

Ако утре някъде вземат, че кацнат Марсианците, гаранция, че и те ще ни комплексират.

# 183
  • Мнения: 22 036
Аз съм циник. Трябва да призная, че както и да ме трогва Дядо Добри, така и веднага ме наскачат разните ми "страхове". Но не на него се сърдя или ядосвам. По-скоро се дразня на млади хора, подкрепящи Бареков.
Сега, обаче, ако тези хора ме попитат, а кой да подкрепим, не бих могла да отговоря.
Аз, както казах не гласувам, от както съм напуснала страната. Беше морален избор и смятах, че е правилен. Сега и аз не знам какво да правя. Нямам вече драмата да не гласувам, защото не съм "там", но и няма за кого да гласувам. Вярвам, че и мнозина, живеещи в България страдат от същото разделение на личността.

# 184
  • Мнения: 14 478
Айде появи се и Ружа и пак захванахме руснаците!   Grinning  И за билки, и за свекърви, и за поети, и за просяци да се отвори тема, идва един момент, в който почваме да говорим за Русия. И това ако не е комплекс!
Отваря се болната тема.
Тя затова е болна, защото е дала отражение върху живота ни на всяко едно ниво.
Но едно е сигурно-Ушанка на българина не може да се сложи. Не само, че не му стои добре, но и ще падне при първата появила се възможност.

Ако ме разбираш какво казвам...

Ирис-преиграваш малко според мен. Не сме негативисти. Просто не е редно да се слага каруцата пред коня. Първо в една държава се оправят важните неща, после подробностите. При нас, обаче, винаги се говори само за подробности и поради тази причина хората са пас, отвратени и  настроени отрицателно. Но в душите си не са такива.

# 185
  • Мнения: 21 477
  Дано да е така

# 186
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Някой май не е ходил в Калофер.

# 187
  • Мнения: 14 478
Някой май не е ходил в Калофер.
И? Паметника на Ботев в Калофер ще направи името Александър Невски българско?

# 188
  • Мнения: 14 478


Ако човек го прочете непредубедено, ще види, че в културно, духовно отношение ни е сполетяла съдбата на Русия.

Да-натресоха ни я обаче. В това е тънката разлика.
Но слава богу, не успяха напълно....
За нас надежда има. За тях не съм убедена...

# 189
  • Мнения: 576

Малко ще издребнея, но на Левски и Ботев има едни скромни барелефчета, нито един в цял ръст, с цялата тържественост, която им подобава. Само за пример, в Париж има поне 4 паметника на Жана д'Aрк. Не казвам, че трябва да го избиваме на великомакедонщина и циркаджилъци, но това, че великите ни царе и борци за свобода на България пребивават в културната среда на София толкова дискретно е показателен.


Говоря за София.
Както и да е, това не е съвсем по темата  Simple Smile

# 190
  • София
  • Мнения: 12 374
Дядо ми е от Калофер, лека му пръст, все още имам роднини там. Последно паметника на Ботев си беше цял-целеничък.

И да ви се изфукам  Simple Smile , но мой прапра(пра?)дядо е кръстник на бащата на Ботев. Дядо ми се гордееше с това родство повече отколкото с децата си.

# 191
  • Мнения: 2 843
Това наистина е повод за гордост. Още повече, че Ботьо Петков е значима просветна фигура; не е важен само като бащата на Христо Ботев.

П.П. Дали има тема за националните герои на България. Интересно ми е какво мислите по въпроса. За едни герои са средновековните царе, за други - революционерите на 19 век; за трети - просветителите, дейците на т. нар. "мирен подвиг".

Последна редакция: ср, 03 сеп 2014, 18:24 от Аглая Епанчина

# 192
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Преди да пиша по същество, искам да нарека с пълна увереност малоумник този, който е избрал снимката с Бареков за "лице" на темата. Аз знам  -  по света е пълно и с безкористни малоумници - но залагам 20 лева, че тая работа не е съвсем случайна.

Ако спечеля, ще ги даря.

Забелязвате ли, че Консервативният Бранител на Православието е с червен конец на кунката? Да го пази от зли очи, от таласъми, феликощерици и гаждерици, навярно. И томува вярват стотици хиляди... ох, нали си вездесъщ, Господи.

Дядо Добре (или Добри - не знам) заменя липсващото у българите доверие в общностните им дела - всички дела, без изключение. Той би бил невъзможен, ако вярвахме в клира  - тогава просто щяхме да пускаме стотинките си в кутиите вътре в храмовете.


# 193
  • София
  • Мнения: 12 374
Аглая, защо не пуснеш такава тема? Аз например ще я чета с интерес  Peace

# 194
  • Мнения: 1 286
Да, срамота е, но е типично за някои потребителки, на които е присъщо негативизирането на всичко, а също и езотеричният уклон (много се забавлявах на "богословските" им размишления). Слава Богу, този форум и тази тема не са репрезентативни за мнението на българите изобщо, така че спокойно продължавайте с хейтърството.

А за мен пък е срамно да вземаш от бедните и даваш на богатите.

Църквата е в пъти по-богата от онези които даряват стотинките си на бай Добри,да не говорим,че чужденците масово си мислят,че му дават пари за насъщния му хляб а не за владишкия рахат!

Лично аз не зная бай Добри да дарил макар и 10 лева за някое болно дете.
Предполагам,мисли,че бог може да проспи доброто му дело и за тва кара на сигурно..Кинтите директно в офиса на"бог" Grinning

п.п.нямам нищо против дядката.Жив и здрав да си е.
Имам против фалшивия алтруизъм

Съгласна!!

Общи условия

Активация на акаунт