Наказанията в училище - индивидуални или общи?

  • 15 108
  • 95
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 17 592
Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

Обсъждали и гласували - да. Въпросните момичета гласуваха против. И въпреки това не се върнаха - съобразиха се с гласуваното решение. По мое време така се правеше. Сега как е - ами, не знам. Дърта съм. И именно понеже решението беше общо и уважено от всички - дори и от онези, които ги беше страх - два или може би три пъти поред, не помня, единствения наказан, в някакъв смисъл, беше невписващия се в обстановката учител. С други думи, смениха го - и проблемът отпадна. Споменатият учител просто знаеше английски по-малко от нас, но затова пък се правеше на много важен. И отказваше да признае когато греши.

# 31
  • Мнения: 41 029

Обсъждали и гласували - да. Въпросните момичета гласуваха против. И въпреки това не се върнаха - съобразиха се с гласуваното решение. По мое време така се правеше. Сега как е - ами, не знам. Дърта съм. И именно понеже решението беше общо и уважено от всички - дори и от онези, които ги беше страх - два или може би три пъти поред, не помня, единствения наказан, в някакъв смисъл, беше невписващия се в обстановката учител. С други думи, смениха го - и проблемът отпадна. Споменатият учител просто знаеше английски по-малко от нас, но затова пък се правеше на много важен. И отказваше да признае когато греши.

Съвсем се обърках Shocked Значи те са гласували против, но после са избягали въпреки това (не са се върнали в час)? Така ли?

Ми тогава първия ти пост по темата става безсмислен newsm78

Цитат
Не бих ги похвалила, не бих ги изключила от общото наказание - ако изобщо бих проявила различно отношение към тях, то би било да им включа двойно наказание. Първо, понеже не са съумели да убедят съучениците си да вземат правилното (според тях) решение и после, понеже са предали съучениците си. Не бих толерирала отцепниците от стачка, дори и според мен да е неправилна. Изобщо, предателството не ми се струва че е нещо, което следва да бъде поощрявано, по какъвто и да било начин/

# 32
  • Мнения: 46 529
Наказанието, заради което пуснах темата беше със следната причина - учителката довежда ученик от друг клас, който да изнесе доклад пред този на дъщеря ми. Тя излиза за малко да донесе някакви материали и голяма част от децата започват да говорят, да подвикват на детето с доклада и като цяло да му пречат на задачата. Малцината, които са били против не са успели дори да надвикат другите. Когато учителката се връща и вижда положението наказва целия клас да направи проект (като онези от съседната тема Laughing), който е свързан и с финансово участие - за разпечатването.

Най-големите виновници, както и очаквах, се явили без постанената задача, другите, които нямат вина - чинно са го изпълнили. Затова и смятам, че ефектът от подобно наказание е 0. В крайна сметка ще си останат с една забележка без никакви последствия в бележника, а децата, които са възпитани как да се държат в час и да изпълняват задачи остават с впечатлението, че няма значение какво правят - те винаги ще са наказани.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз пък бих поощрила всяко дете, което не се подвежда по акъла на другите (като случая с бягането) и не се притеснява да вземе решение, което смята за правилно, въпреки че е различно от това на останалите.
Не можеш да бъдеш екип, ако другите не желаят. Нито одобрявам сляпо включване в такъв, в случаите, когато когато става дума за нещо грешно (в очите на дадения човек).

Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

+1


Никол, безсмислено е да се опитваме да намерим средното по въпросите за морала, имало е теми, по които сме били на едно мнение, но този тип въпроси никога не е бил сред тях. В училище аз бях сред бунтовниците, сред радетелите за справедливостта - независимо каква справедливост, за кого и на каква (за мен) цена и няма как когато и да било да приема позицията на онези, които защитават хората, които се крият / скатават / страхуват. Заемането на позиция за мен винаги трябва да е принципно - и преди, не след вземането на общо решение. Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.

# 34
  • София
  • Мнения: 17 592
Наказанието, заради което пуснах темата беше със следната причина - учителката довежда ученик от друг клас, който да изнесе доклад пред този на дъщеря ми. Тя излиза за малко да донесе някакви материали и голяма част от децата започват да говорят, да подвикват на детето с доклада и като цяло да му пречат на задачата. Малцината, които са били против не са успели дори да надвикат другите. Когато учителката се връща и вижда положението наказва целия клас да направи проект (като онези от съседната тема Laughing), който е свързан и с финансово участие - за разпечатването.

Най-големите виновници, както и очаквах, се явили без постанената задача, другите, които нямат вина - чинно са го изпълнили. Затова и смятам, че ефектът от подобно наказание е 0. В крайна сметка ще си останат с една забележка без никакви последствия в бележника, а децата, които са възпитани как да се държат в час и да изпълняват задачи остават с впечатлението, че няма значение какво правят - те винаги ще са наказани.

Е, тук наказание май заслужава учителката...
1. Не е била подготвена за час. Не е имала нужните материали. Ако ученик беше се появил без материали, нямаше да го прати до вкъщи да си ги вземе, а всички чинно да го почакат мълчейки. Част от работата й е да знае предварително какво би й потрябвало и да го има на бюрото си. Значи, би следвало себе си да накаже с проект.
2. Оставила е учениците сами и е очаквала от тях да седят и чинно да я чакат. Тя какво си е мислила, че има в класа си, целулоидни кукли ли? Да бъдат деца е нормалното за децата. Ако не бяха започнали да приказват, да се смеят и да подвикват, би следвало да извика спешно психолог.
3. В такава ситуация аз лично също бих я пратила на м****** си. Не бих си мръднала пръста за проекта й - било в ролята си на ученик или родител. Ако има нещо, което винаги съм мразела повече и от вандалите - а аз мразя вандалите, повярвайте ми - това са зубрите и натегачите. Човек може да е интелигентен, начетен, знаещ, интересуващ се - и едновременно да има достойнство.

# 35
  • Мнения: 887
Не се сърди, човече, ясно е че учителката не е постъпила правилно. Не само че в последствие е реагирала неадекватно , но и  е оставила дете от друг клас да изнася  доклад само. Още с излизането и от стаята е бил ясен резултатът.


 Да накажеш някого за нещо което не е извършил може да има само отрицателен ефект. И двойно по- отрицателен да го накажеш че не е извършил нещо което не е редно. Така се създава стадния принцип в който овцете само си блеят, а виновните се измъкват безнаказано. И в крайна сметка се стига до логичния извод- аз ли да съм най- простия да спазвам правилата?!

 Недопустимо е да се съпоставя стачка със бягство от час. Провеждането на стачки е регламентирано.
Бягането/недопускането в час е съвсем различна бира. Който иска а протестира срещу учител прави стачка, не бяга! Ние например целия клас напуснахме часа и отидохме при  директора. С ''обещанието'' че ще караме часовете при нея.  Wink Повече не видяхме ''добрата учителка''. Учих по ''онова'' време.
По късно мой колега в университета поради болест не можа да се яви на изпит. После заради някакви такива дето гласуваха за стачки и недопускане в университета не можа да се яви на изпити и отиде в казармата.  Sick

# 36
  • Мнения: 41 029
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.[/b][/color]

Казах ти, истинска болшевичка си ти.

Ма па на колко години си все пак, че така здраво да са ти го набили в главата този болшевизъм, това подчиняване на индивида пред колектива и прочее дивотии? На мен лично ми призлява от идеята колективът да решава съдбата ми и да ми казва какво да правя.

# 37
  • Мнения: 11 926
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа.

Това няма как да се случи когато става въпрос за колектив- клас.
Не децата решават къде ще учи друго дете от класа.
Всяко дете е прието по установен ред и само предварително предвидени нарушения водят до изключване.

Причините да се бяга от час в редки случаи са благородни и градивни.
В по-честите случаи е  от глупост или криворазбрано усещане за значимост.

# 38
  • Мнения: 24 467
Когато аз не исках да посещавам училище в определени дни никога не съм заставяла някой да ходи подире ми и да бягаме колективно от час, че да делим отговорност. Отивах при който и да било лекар и просто си вземах една бележка. Чисто и без последици. Особено за останалите, които нямат общо с личните ми решения.
Ако не ми допадаше учител, то си го заявявах от мое име, не съм организирала стачки или други колективни прояви. на недоволство.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.[/b][/color]

Казах ти, истинска болшевичка си ти.

Ма па на колко години си все пак, че така здраво да са ти го набили в главата този болшевизъм, това подчиняване на индивида пред колектива и прочее дивотии? На мен лично ми призлява от идеята колективът да решава съдбата ми и да ми казва какво да правя.

Ами погледни. Не всички си крият възрастта. Аз лично не се срамувам от моята. Ти защо се криеш?

Светкавица, редки са и случаите, в които цял клас решава да избяга. Поне според моя личен опит това се случва именно в ситуациите, в които бягството е съзнателно заемане на колективна позиция, а не на случайно хрумване.

Judy, в първия ми пример ставаше дума именно за ситуация, в която класът взема съзнателно групово решение за извършване на дадена простъпка - целенасочено. Не на някой от класа нещо му хрумнало. Нали усещаш разликата. Твоето "бягане" с фалшиви (по същество) извинителни бележки би следвало да се отнесе по-скоро към ситуацията с вандалите с топката. Самостоятелно извършена простъпка - в твоя случай останала ненаказана поради неразкриване, но същественото в случая е друго. А именно, че става дума за индивидуално взето решение, индивидуален риск, потенциално индивидуално понасяне на последствия.

А в конкретния пример, който, оказа се, бил причина за поста, вина - и респ. повод за понасяне на наказание - има единствено раздаващия наказанията. Е, какво правим в такава ситуация? Опитваме се някак да се снижим и да се промъкнем незабелязани, или демонстративно му показваме, че някъде сериозно е сгрешил?

# 40
  • Мнения: 8 567

По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".
[/color]

После, вече пораснали, пак така, дали ще е някой, който минава на червено, дали ще е колегата, който крадне бензин или съседът, дето пълни кофата за боклук със строителни отпадъци, случаи безброй, важно е вече порасналите деца да мълчат като партизани и да не се срамуват, че са изказали някого.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 592

По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".
[/color]

После, вече пораснали, пак така, дали ще е някой, който минава на червено, дали ще е колегата, който крадне бензин или съседът, дето пълни кофата за боклук със строителни отпадъци, случаи безброй, важно е вече порасналите деца да мълчат като партизани и да не се срамуват, че са изказали някого.


Ами... Общо взето, да. Ако кооперацията не може да вразуми съседа със строителния боклук... де да знам - дали е по-добре да отърчи при кварталния да се оплаче на чичкото, или да напише донос, или просто да вземе да се разформирова, всеки да отиде нейде другаде, където живеят хора в колектив и могат да ги научат как става тая работа...

# 42
  • Мнения: 2 190
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.[/b][/color]

Казах ти, истинска болшевичка си ти.

Ма па на колко години си все пак, че така здраво да са ти го набили в главата този болшевизъм, това подчиняване на индивида пред колектива и прочее дивотии? На мен лично ми призлява от идеята колективът да решава съдбата ми и да ми казва какво да правя.
+1
Освен това съзирам мислене ограничено до едно(на)мерен масив и то на диктатор. Смяташ, че едно намерено решение, което е проработило в конкретна ситуация, трябва единствено и само то да стане общо валидно - да се прилага for ever. Невярно и диктаторско. Има различни верни решение, дори за дадения от тебе пример.  Вече ти казаха и друго - всички бягат при директора. Лично аз го намирам за по-правилно. Има още, но няма да си хабя клавиатурата, безсмислено е.

И само за сведение - личните права и свободи са над колективните. Ако съм гласувала против - мое право е да реша как да постъпя.

Принципно - ако колективът е против правилата, да се бори за промяната им "в рамките на закона". Но щом има правила - те се спазват.

ПП да не бъркаме колектив със стадо овце и магаре за водач.

# 43
  • Мнения: 8 567

По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".
[/color]

После, вече пораснали, пак така, дали ще е някой, който минава на червено, дали ще е колегата, който крадне бензин или съседът, дето пълни кофата за боклук със строителни отпадъци, случаи безброй, важно е вече порасналите деца да мълчат като партизани и да не се срамуват, че са изказали някого.


Ами... Общо взето, да. Ако кооперацията не може да вразуми съседа със строителния боклук... де да знам - дали е по-добре да отърчи при кварталния да се оплаче на чичкото, или да напише донос, или просто да вземе да се разформирова, всеки да отиде нейде другаде, където живеят хора в колектив и могат да ги научат как става тая работа...

Ами то по принцип е измислено, нарича се държава, има закони и институции, както и коректив - общество, което не е колективен мозък, а е съставено от отделни индивиди, някои от които при нужда и според съвестта си "доносничат".
Май покрай досиетата и ДС нещо се съвсем се объркаха хората.
Кога според теб един човек е доносник и кога има така наречената будна гражданска съвест?

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 26 408
против общите наказния съм,който се е провинил той да си носи отговорността,а не всички да страдат,за мен това не е възпитателно Naughty

Общи условия

Активация на акаунт