Наказанията в училище - индивидуални или общи?

  • 15 103
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 526
Темата не е за или против наказанията като цяло, а за наказването на целия клас, заради провинения на едно или няколко деца?

Логиката е, че следващия път ще се замислят, защото знаят, че ще пострадат всички, но пък виновните обикновено са деца, на които това не им прави впечатление и са от онези, на които никое дете не смее и дума да каже. Така децата, които спазват правилата остават с усещането, че независимо дали го правиш или не, винаги ще си наказан.
От друга страна вината на конкретното дете някак се размива и то си знае, че каквото и да направи, ще има с кого да сподели наказанието.

С една дума, виждам само минуси, затова ми се иска да чуя и мнението на другите родители, може би пропускам нещо.

# 1
  • Мнения: 4 500
Ухх....Миналата година сина ми що наказания отнесе заради класааа  ooooh! Говорила съм с госпожата тогава и знаех, че не е виновен. Писал е по 100 или 200 реда неща от сорта на "Няма да бягаме/викаме/скачаме" и т.н.
Против съм общите наказания, против съм защото самото дете според мен грам не разбира, че вината е изцяло негова. Говоря за малките класове, разбира се. Дано в 56-то СОУ няма такава практика с общи наказания

# 2
  • Мнения: 913
Не пропускаш нищо, точно така е. Обикновено заплахата за общите наказания е защото се очаква по този начин да накарат детето или децата да се почувстват виновни и да си признаят, че те са извършили даденото нещо, а не да си го отнесе целия клас, но както сама каза това рядко се получава. Най-често на тях въобще не им пука, а другите деца ги е страх да ги издадат. За мен по този начин чисто и просто се показва на децата, че могат да се измъкнат. Много по-добре ще е да се наказват само отговорните деца, не целия клас.

# 3
  • Мнения: 5 160
Класът е колектив. При общи наказания, виновникът (виновниците) обикновено е (са) известни.
Все някога ще им светне, че дрругите не са ок целият клас да е наказан, ще бъдат изолирани.
Останалите деца осъждат поведението им, дори се опитват да говорят с виновните да не постъпват така. Класът има и цялостен имидж. След показано добро поведение, бива похвален.
Някои си ползват телефоните в час. Прибират се на целия клас до края на деня.
След време е отменена тази мярка.
Писането на текст от целия клас ни се е случвало веднъж.

Доп. Общите не изключват индивидуалните  Peace
А и общите не са всекидневни, те са при натрупани издънки.

Последна редакция: нд, 19 окт 2014, 16:21 от lorenca

# 4
  • Мнения: 46 526
В работата също доста хора са колектив, но наказанията под формата на мъмрене, уволнения и т.н. са индивидуални.
За изолирането - може и да така да е. Но когато изолираните деца са 7-8, те оформят друга група и тогава става страшно.

Наистина това е логиката на учителите, но на практика не виждам никакъв резултат, дори става по-лошо. Защото като ги наказват дружно за това, че говорят в час, следващия път и другите започват да говорят - така или иначе ще бъдат наказани, защо и те да не се позабавляват...

...дори се опитват да говорят с виновните да не постъпват така...

Това е работа на учителите и родителите. Моето дете не е там, за да възпитава чуждите.

Nefertarri, не е до училище, а до конкретния учител, той решава.

# 5
  • Мнения: 4 500
Зная, просто се надявам да сме направили по-добър избор  Hug

# 6
  • Мнения: 1 727
Точно размиване на отговорност са колективните наказания и са пълна глупост. Още повече, че детето ми не е длъжно да търпи наказние за чужда издънка, защото приказките от рода "не прави така" казани от децата към виновника /ците не вършат никаква работа. И стига вече с тези колективи и екипни работи, всеки си има глава на раменете и е хубаво да се научи да си носи последствията.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 539
Общите наказания са някакъв тъп комунистически похват, който освен всичко друго, доказано не действа на виновниците.

# 8
  • Мнения: 2 190
Твърдо против, ако се знае кой е виновен. Наказания, възпитание - да, това е работа на възрастните. Налагат се от училището след обсъждане, в което родителите също имат право на мнение.

Когато има съпричастност с виновните, честно не знам кое е правилно. Например всички знаят, че Гошо е набил/тормози Пешо, но за да не бъдат "клюкари", никой не посочва вината на Пешо. В този случай децата не са виновни, че не правят разлика между истина и интрига, но и Пешо не понася отговорност за постъпката си.
 

# 9
  • София
  • Мнения: 38 539
Даже и да е виновно детето, това е много порочна практика, защото така пък целия клас може да го намрази за нещо дребно. Примерно - говори в час и учителката наказва целия клас да не ползва междучасието.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 055
В класа на Калоян общи наказания не е имало никога - вече три години. Виновните си носят индивидуално отговорност и така трябва според мен.

# 11
  • Мнения: 873
Наказвайки всички заради един не върши никаква работа и е по-скоро израз на безсилието на учителя. Така не се формира индивидуална отговорност, а несправедливо потърпевшите се сърдят не само на виновните, но и на учителя-това, на по-малка възраст. Като станат по-големички, спира да има пука  Twisted Evil

Също така е абсолютно в противоречие със ЗЗДет едно дете да се наказва чрез унижение или нараняване на достойнството му, т.е. има се предвид, че не е правилно и морално едно дете-виновното да се изтъпани пред всички и да се порицава публично.

Редно е виновните да се наказват в "уединение", за да не се чувстват нарочени и в последствие длъжни да доказват лошия си имидж. А с класа се говори принципно-какво е мнението на всеки за случилото се, как са се почувствали и имат ли идея за разрешаване на проблема  Peace

# 12
  • Мнения: 24 467
Темата не е за или против наказанията като цяло, а за наказването на целия клас, заради провинения на едно или няколко деца?

Мисля, че това е недомаслена политика на некомпетентни хора, които ги мързи да решават реални проблеми ефективно или просто не им достига нещо по горните етажи.
Винаги съм мислила по този начин за този проблем, защото си е проблем, изкуствено създаден от хора, които имат като ангажимент да решават, а не да създават допълнително такива.
Много си мечтая подобни дилетанти в професията да имат късмета да сърбат попари за чужди нарушения някой ден и те. Белким пък нещо им влезе в главите поне тогава.

# 13
  • Мнения: 14 133
Наказанията трябва да са индивидуални, защото обикновено се знае кой е виновникът.
Не може цял клас да го отнася за едно-две деца.

# 14
  • Мнения: 11 926
Почти като изключение са ми известни случаи на наказание на целия клас, като най-често наказанието е да не се играе физическо.В определени дни виждах екипчето на детето сгънато по начин, по който съм го сгънала аз, питам защо нямахте ФВС и отговорът е бил- защото бяхме наказани.
Аз не приемам игнорирането на час по ФВС като наказание и си мисля,че това е бил някакъв предтекст.

Но ако например, децата са били много шумни и учителят не може да "разследва" първопричините, мисля че в такива случаи може и да се приложи мярката "общо наказание".

По несправедливо ми се вижда да се наказва само един от виновните, по преценка на учителя.За съжаление- доста често наблюдавана практика.


Като бях ученичка само веднъж имахме общо наказание, но всички бяхме виновни- избягахме колективно от час.

# 15
  • София
  • Мнения: 38 539
Сега ме подсетихте, че имаше една госпожа от занималнята, която така ги наказваше всички да не излизат навън, защото шумят. А всъщност просто я мързеше да ги изведе.

# 16
  • Мнения: 24 467
То най- често до последното си опира или просто до живо неумение за справяне с работата.
Никъде в нормалния свят отговорността не е колективна. И когато не може да се установи конкретна вина на конкретен субект, наказания не се раздават на калпак. 
Спомените ми се върнаха в пионерската организация направо.

# 17
  • Мнения: 6 587
Това с общите наказания и общата отговорност не го приемам. Порочна практика е и лошото е, че се прилага ,както от учители с опит ,така и от млади учители. По този начин ,не наказваш реалния/ те виновници, а може и да провокираш липса на доверие в децата, които са наказани безпричинно.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 592
Зависи от ситуацията.
Пример:
Ситуация 1. Целият 10ти К клас решава да избяга от час по X. Без значение каква е причината. Отличничките А и Б искат да влязат в час и да се покажат колко са примерни. Не бих ги похвалила, не бих ги изключила от общото наказание - ако изобщо бих проявила различно отношение към тях, то би било да им включа двойно наказание. Първо, понеже не са съумели да убедят съучениците си да вземат правилното (според тях) решение и после, понеже са предали съучениците си. Не бих толерирала отцепниците от стачка, дори и според мен да е неправилна. Изобщо, предателството не ми се струва че е нещо, което следва да бъде поощрявано, по какъвто и да било начин/
Ситуация 2. Целият 4ти К клас играе кротко по разни начини в междучасието, вандалите А и Б решават да се направят на велики, ритат топка вътре и чупят прозореца. Вандалите А и Б следва 1) да се погрижат да поправят прозореца и 2) да бъдат наказани по някакъв начин, нямащ отношение към дейност от страна на родителите. И да, останалата част от класа не би следвало да поема по какъвто и да било начин част от наказанието. Ако вандалите А и Б не си признаят простъпката, логично е целият клас да бъде наказан, като логичното е въпросният клас да се погрижи още в следващото междучасие да, ами, убеди вандалите А и Б да си признаят своевременно. И ако се окаже, че целият 4ти клас е съставен от овце... ами, тогава няма как, ще бъде вкарван целокупно за стригане. Изобщо казано, това са изпитани методи за възпитание на колектив. Не на възпитание на голям брой хора на куп, а на възпитание в колективно мислене / действие като колектив.

# 19
  • София
  • Мнения: 17 592
То най- често до последното си опира или просто до живо неумение за справяне с работата.
Никъде в нормалния свят отговорността не е колективна. И когато не може да се установи конкретна вина на конкретен субект, наказания не се раздават на калпак. 
Спомените ми се върнаха в пионерската организация направо.

Не си съвсем права. Точно така е в казармата. Всяка, не само нашата. Ам... всъщност, навсякъде, където е важно колективът да е единица, а не сбор от единици. В армията това е важно - и затова се прилага. Добре е един клас да е ... ами, цял / цялостен също.

# 20
  • Мнения: 24 467
Много съм щастлива, че казармата отпадна и че армията си остава армия с отношения, ограничени в нейния обсег. Ако на някой му е мъчно за този тип отношения, то може да си запише децата в армията, когато пораснат и ако последните му се навият. У нас все още има такава възможност. Май.  Laughing

# 21
  • Мнения: 41 019

 Целият 10ти К клас решава да избяга от час по X. Без значение каква е причината. Отличничките А и Б искат да влязат в час и да се покажат колко са примерни. Не бих ги похвалила, не бих ги изключила от общото наказание - ако изобщо бих проявила различно отношение към тях, то би било да им включа двойно наказание. Първо, понеже не са съумели да убедят съучениците си да вземат правилното (според тях) решение и после, понеже са предали съучениците си. Не бих толерирала отцепниците от стачка, дори и според мен да е неправилна. Изобщо, предателството не ми се струва че е нещо, което следва да бъде поощрявано, по какъвто и да било начин/

За мен това е абсолютно неприемлива позиция Naughty
- Не можеш да накажеш някого за това, че е спазил правилата/закона.
- Тези отличници не са длъжни да убеждават никого да не бяга. Това са младежи в 10 клас и те могат да носят отговорност за решенията си. В същото време никой не носи отговорност за чуждите решения.
- За отличниците е било важно да влязат в час (по една или друга причина), класът е имал друга идея - всяка коза за свой крак. Как може да се вменява вина на спазилите правилата?
- Предателство е гръмка и неуместна дума в случая. Предателство щеше да бъде ако бяха изпортили кой е инициаторът например. Или ако бяха хукнали да предупредят учителите, че класът планира бягство.  Но това, че са отстояли своето виждане за правилно поведение и просто са влезли в час не е никакво предателство. Това е проява на позиция. Ми ако утре компанията реши "хайде да се напием и после да ходим да чупим витрини" и ако някое от децата каже "Без мен в тази идиотщина" то предател ли е? Ами ако откаже да се качи в кола с пияни тийнове, в т.ч. и шофьора, това предателство ли е??? Аз лично съм казала на моето дете - ако шофьорът е пил или се прави на гъзар като кара като джигит молиш да спрат и слизаш.  И смятам това за здрав разум, а не за предателство.

# 22
  • София
  • Мнения: 17 592
Може би просто никога не сте имали щастието да сте част от сплотен клас - който е едно цяло, а не просто случаен сбор от индивиди. Изглежда, повечето хора не са срещали такова явление. Но аз, понеже съм била и при едното, и при другото, мога със сигурност да твърдя, че има огромно значение - и то за цял живот. Позицията си са можели - и е трябвало - да отстояват преди да бъде взето решението. Отмятането след това е аналогично на самоправство в по-късния живот. И да, това понякога също е необходимо - Съпротивата по време на Хитлеровата Германия... Но дали бягането от даден час може да се съпостави наистина с нея? Лично на мен ми се струва, че е по-скоро сходно с прокарването на закон, който не се харесва на дадените хора, или изборът на управление, което не е добро според тях. Имат пълното право - и задължение! - да направят всичко възможно да го предотвратят (едното или другото) преди да бъде взето решението. Но след това са длъжни да се подчинят. И ако сега някой тръгне да ми обяснява, че то бягането от час всъщност е простъпката, ще му напомня примера със стачката. Отстъплението от стачка не е простъпка. Но искаме ли да възпитаме децата си в този дух? Аз лично не. Все още си спомням времето, в което имаше някакви ценности - фалшиви, може би, не правилните, подменени, може би, но все пак различни от "бял мерцедес". И в което в читанките имаше примери за героизъм - може би граничещ с глупост, но все пак героизъм - не за Вълчо и неговата Миска Лиска.

Що се отнася до взаимоотношенията в казармата, щастлива съм, че си остават там - в по-голямата си част. И все пак има и неща, които бих приветствала. Здравата общност, чувството за отговорност - обща и лична - това да застанеш в някои случаи зад - а понякога и пред - другия - и да очакваш да бъдеш подкрепен, когато имаш нужда - това определено бих се радвала да срещам по-често и извън нея.

# 23
  • Мнения: 41 019
Когато бях в училище най-вероятно щях да избягам против волята си в този случай. И съм го правила де, все за да не се цепя от колектива, защото без колектив щях да се чувствам слаба и изолирана.

Но на сегашния си акъл и със сегашните си опит и сила в отстояване на позиция не мога да приема такова болшевишко поведение. Ние не сме в казарма, и не сме социалистически колектив, а личности. А всяка личност трябва да може сама да избира как да постъпва без да се поддава на диктата на масата. Още повече, според моя тъжен опит, масата най-често се увлича по доволно тъпи и неразумни идеи. Даваш пример със стачки, е аз досега почти не съм виждала стачка с разумни искания и тактика. Почти винаги водачите с популистки лозунги увличат немислещите към безплодни рискове. И в училище беше така - това, че неколцина двойкаджии не си знаят урока и ги е страх да не ги изпитат, повежда като стадо целия клас да избяга без да имат интерес от това. Само дето осигуряват някаква индулгенция на инициаторите. Мерси, без мен в такива общи начинания без рационализъм в тях. Ако на мен ми е било изгодно да бягам ще си избягам сама, а няма да се опитвам да натопя и класа. Всъщност подло е поведението на инициаторите на такова бягство.

Та да питам - ако компанията на детето ти, както са на градус след купон,  се качи в кола за да ходи някъде си, ще мислиш ли, че е предателство ако твоето дете откаже да се вози с идиотите? От опит знам, че да разубедиш тези идиоти не става, освен ако не си със супер силна позиция в групата. Изборът е да се оттеглиш или да се присъединиш малодушно.

# 24
  • Мнения: 24 467
Цитат
Отстъплението от стачка не е простъпка. Но искаме ли да възпитаме децата си в този дух?
Да, разбира се. Особено като имам предвид стачките, на които съм била пряк свидетел, исканията и организацията им. Да, точно така възпитавам децата си- да не блеят със стадото, преди да са помислили и решили сами дали приемат или не предложената им идея.

Цитат
И в което в читанките имаше примери за героизъм - може би граничещ с глупост, но все пак героизъм .
Аз се сещам за Павлик Морозов. По- скоро бе еталон за идейна заслепеност. За мен не бе положителен пример дори за героизъм. Сега- още по- малко.

Здравата общност не се крепи върху личната безотговорност. Взаимната подкрепа няма общо с колективната отговорност и колективните санкции.

# 25
  • Мнения: 11 926
Представям си, ако отличничките на класа са две крехки 45кг създания,а организаторите на стачката- двама яки 100кг мъжаги, трениращи бойни изкуства, известни с груб език и т.н, дали и през акъла на отличничките ще мине да подемат убеждаване.

Аз не бих наказала някого заради изразена позиция.
На когото му се бяга- да бяга.
Не може да има наказания за правомерно поведение.

Случвало ми се е да избягам с класа веднъж, по-голяма глупост не бяхме правили и не повторихме до края на училището.И то причината беше, че някой подметна да се разхождаме в Морската градина.Наказания нямаше, но приказките, които изслушахме всеки част от всеки преподавател, вярвам и др. ми съученици помнят до днес.

# 26
  • София
  • Мнения: 17 592
Когато бях в училище най-вероятно щях да избягам против волята си в този случай. И съм го правила де, все за да не се цепя от колектива, защото без колектив щях да се чувствам слаба и изолирана.

Но на сегашния си акъл и със сегашните си опит и сила в отстояване на позиция не мога да приема такова болшевишко поведение. Ние не сме в казарма, и не сме социалистически колектив, а личности. А всяка личност трябва да може сама да избира как да постъпва без да се поддава на диктата на масата. Още повече, според моя тъжен опит, масата най-често се увлича по доволно тъпи и неразумни идеи. Даваш пример със стачки, е аз досега почти не съм виждала стачка с разумни искания и тактика. Почти винаги водачите с популистки лозунги увличат немислещите към безплодни рискове. И в училище беше така - това, че неколцина двойкаджии не си знаят урока и ги е страх да не ги изпитат, повежда като стадо целия клас да избяга без да имат интерес от това. Само дето осигуряват някаква индулгенция на инициаторите. Мерси, без мен в такива общи начинания без рационализъм в тях. Ако на мен ми е било изгодно да бягам ще си избягам сама, а няма да се опитвам да натопя и класа. Всъщност подло е поведението на инициаторите на такова бягство.

Та да питам - ако компанията на детето ти, както са на градус след купон,  се качи в кола за да ходи някъде си, ще мислиш ли, че е предателство ако твоето дете откаже да се вози с идиотите? От опит знам, че да разубедиш тези идиоти не става, освен ако не си със супер силна позиция в групата. Изборът е да се оттеглиш или да се присъединиш малодушно.


Съжалявам. Подозирам, че някак говорим за различни светове. Не знам дали става дума за разлика в годините, или... в какво. Групово класът ни е бягал няколко пъти, когато намирахме учителят за напълно неприемлив. В последствие въпросният учител беше подменен. И да, не ставаше за тази работа. И да, имаше такива, които ги беше страх - но въпреки това удържаха. По въпроса за стачките - дали исканията са разумни или не (като се замисля, последните стачки, за които аз бях чувала, май бяха на работници, които с месеци не получават заплати...) - аргументите са преди решението, не - вземаме общо решение, ама то служи само за запълване на страницата, после всеки си прави каквото си иска. По въпроса за шофирането в нетрезво състояние - аз съм била тази, която принуждава останалите да се откажат. И да, успявала съм. Не знам дали по мое време хората са били средно взето по-разумни или или аз по природа съм била по-гръмогласна. Може би по малко от двете. Но при всяко положение, качването в кола в нетрезво състояние не би могло да бъде давано като пример за каквото и да било общо решение на група. Трудно ми е да си представя група от пияни младежи, която води аргументиран спор и гласува.

# 27
  • София
  • Мнения: 17 592

Цитат
И в което в читанките имаше примери за героизъм - може би граничещ с глупост, но все пак героизъм .
Аз се сещам за Павлик Морозов. По- скоро бе еталон за идейна заслепеност. За мен не бе положителен пример дори за героизъм. Сега- още по- малко.

Здравата общност не се крепи върху личната безотговорност. Взаимната подкрепа няма общо с колективната отговорност и колективните санкции.


Аз пък се сещам за Ирена Сендлерова.

И... вероятно за това

БАЛЛАДА О БОРЬБЕ    

   Сpедь оплывших свечей и вечеpних молитв,
   Сpедь военных тpофеев и миpных костpов
   Жили книжные дети, не знавшие битв,
   Изнывая от мелких своих катастpоф.

      Детям вечно досаден
         Их возpаст и быт,-
      И дpались мы до ссадин,
         До смеpтных обид.
      Hо одежды латали
         Hам матеpи в сpок,
      Мы же книги глотали,
         Пьянея от стpок.

   Липли волосы нам на вспотевшие лбы,
   И сосало под ложечкой сладко от фpаз,
   И кpужил наши головы запах боpьбы,
   Со стpаниц пожелтевших слетая на нас.

      И пытались постичь
         Мы, не знавшие войн,
      За воинственный клич
         Пpинимавшие вой,
      Тайну слова "пpиказ",
         Hазначенье гpаниц,
      Смысл атаки и лязг
         Боевых колесниц.

   А в кипящих котлах пpежних боен и смут
   Столько пищи для маленьких наших мозгов!
   Мы на pоли пpедателей, тpусов, иуд
   В детских игpах своих назначали вpагов.

      И злодея следам
         Hе давали остыть,
      И пpекpаснейших дам
         Обещали любить,
      И, дpузей успокоив
         И ближних любя,
      Мы на pоли геpоев
         Вводили себя.

   Только в гpезы нельзя насовсем убежать:
   Кpаткий век у забав - столько боли вокpуг!
   Постаpайся ладони у меpтвых pазжать
   И оpужье пpинять из натpуженных pук.

      Испытай, завладев
         Еще теплым мечом
      И доспехи надев,
         Что почем, что почем!
      Разбеpись, кто ты - тpус
         Иль избpанник судьбы,
      И попpобуй на вкус
         Hастоящей боpьбы.

   И когда pядом pухнет изpаненный дpуг,
   И над пеpвой потеpей ты взвоешь, скоpбя,
   И когда ты без кожи останешься вдpуг
   Оттого, что убили его - не тебя,-

      Ты поймешь, что узнал,
         Отличил, отыскал
      По оскалу забpал:
         Это - смеpти оскал!
      Ложь и зло - погляди,
         Как их лица гpубы!
      И всегда позади -
         Воpонье и гpобы.

   Если, путь пpоpубая отцовским мечом,
   Ты соленые слезы на ус намотал,
   Если в жаpком бою испытал, что почем,-
   Значит, нужные книги ты в детстве читал!

      Если мяса с ножа
         Ты не ел ни куска,
      Если pуки сложа
         Наблюдал свысока,
      И в боpьбу не вступил
         С подлецом, с палачом,-
      Значит, в жизни ты был
         Ни пpи чем, ни пpи чем!


По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".

# 28
  • Мнения: 41 019
Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

# 29
  • Мнения: 46 526
Аз пък бих поощрила всяко дете, което не се подвежда по акъла на другите (като случая с бягането) и не се притеснява да вземе решение, което смята за правилно, въпреки че е различно от това на останалите.
Не можеш да бъдеш екип, ако другите не желаят. Нито одобрявам сляпо включване в такъв, в случаите, когато когато става дума за нещо грешно (в очите на дадения човек).

Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

+1

# 30
  • София
  • Мнения: 17 592
Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

Обсъждали и гласували - да. Въпросните момичета гласуваха против. И въпреки това не се върнаха - съобразиха се с гласуваното решение. По мое време така се правеше. Сега как е - ами, не знам. Дърта съм. И именно понеже решението беше общо и уважено от всички - дори и от онези, които ги беше страх - два или може би три пъти поред, не помня, единствения наказан, в някакъв смисъл, беше невписващия се в обстановката учител. С други думи, смениха го - и проблемът отпадна. Споменатият учител просто знаеше английски по-малко от нас, но затова пък се правеше на много важен. И отказваше да признае когато греши.

# 31
  • Мнения: 41 019

Обсъждали и гласували - да. Въпросните момичета гласуваха против. И въпреки това не се върнаха - съобразиха се с гласуваното решение. По мое време така се правеше. Сега как е - ами, не знам. Дърта съм. И именно понеже решението беше общо и уважено от всички - дори и от онези, които ги беше страх - два или може би три пъти поред, не помня, единствения наказан, в някакъв смисъл, беше невписващия се в обстановката учител. С други думи, смениха го - и проблемът отпадна. Споменатият учител просто знаеше английски по-малко от нас, но затова пък се правеше на много важен. И отказваше да признае когато греши.

Съвсем се обърках Shocked Значи те са гласували против, но после са избягали въпреки това (не са се върнали в час)? Така ли?

Ми тогава първия ти пост по темата става безсмислен newsm78

Цитат
Не бих ги похвалила, не бих ги изключила от общото наказание - ако изобщо бих проявила различно отношение към тях, то би било да им включа двойно наказание. Първо, понеже не са съумели да убедят съучениците си да вземат правилното (според тях) решение и после, понеже са предали съучениците си. Не бих толерирала отцепниците от стачка, дори и според мен да е неправилна. Изобщо, предателството не ми се струва че е нещо, което следва да бъде поощрявано, по какъвто и да било начин/

# 32
  • Мнения: 46 526
Наказанието, заради което пуснах темата беше със следната причина - учителката довежда ученик от друг клас, който да изнесе доклад пред този на дъщеря ми. Тя излиза за малко да донесе някакви материали и голяма част от децата започват да говорят, да подвикват на детето с доклада и като цяло да му пречат на задачата. Малцината, които са били против не са успели дори да надвикат другите. Когато учителката се връща и вижда положението наказва целия клас да направи проект (като онези от съседната тема Laughing), който е свързан и с финансово участие - за разпечатването.

Най-големите виновници, както и очаквах, се явили без постанената задача, другите, които нямат вина - чинно са го изпълнили. Затова и смятам, че ефектът от подобно наказание е 0. В крайна сметка ще си останат с една забележка без никакви последствия в бележника, а децата, които са възпитани как да се държат в час и да изпълняват задачи остават с впечатлението, че няма значение какво правят - те винаги ще са наказани.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз пък бих поощрила всяко дете, което не се подвежда по акъла на другите (като случая с бягането) и не се притеснява да вземе решение, което смята за правилно, въпреки че е различно от това на останалите.
Не можеш да бъдеш екип, ако другите не желаят. Нито одобрявам сляпо включване в такъв, в случаите, когато когато става дума за нещо грешно (в очите на дадения човек).

Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

+1


Никол, безсмислено е да се опитваме да намерим средното по въпросите за морала, имало е теми, по които сме били на едно мнение, но този тип въпроси никога не е бил сред тях. В училище аз бях сред бунтовниците, сред радетелите за справедливостта - независимо каква справедливост, за кого и на каква (за мен) цена и няма как когато и да било да приема позицията на онези, които защитават хората, които се крият / скатават / страхуват. Заемането на позиция за мен винаги трябва да е принципно - и преди, не след вземането на общо решение. Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.

# 34
  • София
  • Мнения: 17 592
Наказанието, заради което пуснах темата беше със следната причина - учителката довежда ученик от друг клас, който да изнесе доклад пред този на дъщеря ми. Тя излиза за малко да донесе някакви материали и голяма част от децата започват да говорят, да подвикват на детето с доклада и като цяло да му пречат на задачата. Малцината, които са били против не са успели дори да надвикат другите. Когато учителката се връща и вижда положението наказва целия клас да направи проект (като онези от съседната тема Laughing), който е свързан и с финансово участие - за разпечатването.

Най-големите виновници, както и очаквах, се явили без постанената задача, другите, които нямат вина - чинно са го изпълнили. Затова и смятам, че ефектът от подобно наказание е 0. В крайна сметка ще си останат с една забележка без никакви последствия в бележника, а децата, които са възпитани как да се държат в час и да изпълняват задачи остават с впечатлението, че няма значение какво правят - те винаги ще са наказани.

Е, тук наказание май заслужава учителката...
1. Не е била подготвена за час. Не е имала нужните материали. Ако ученик беше се появил без материали, нямаше да го прати до вкъщи да си ги вземе, а всички чинно да го почакат мълчейки. Част от работата й е да знае предварително какво би й потрябвало и да го има на бюрото си. Значи, би следвало себе си да накаже с проект.
2. Оставила е учениците сами и е очаквала от тях да седят и чинно да я чакат. Тя какво си е мислила, че има в класа си, целулоидни кукли ли? Да бъдат деца е нормалното за децата. Ако не бяха започнали да приказват, да се смеят и да подвикват, би следвало да извика спешно психолог.
3. В такава ситуация аз лично също бих я пратила на м****** си. Не бих си мръднала пръста за проекта й - било в ролята си на ученик или родител. Ако има нещо, което винаги съм мразела повече и от вандалите - а аз мразя вандалите, повярвайте ми - това са зубрите и натегачите. Човек може да е интелигентен, начетен, знаещ, интересуващ се - и едновременно да има достойнство.

# 35
  • Мнения: 887
Не се сърди, човече, ясно е че учителката не е постъпила правилно. Не само че в последствие е реагирала неадекватно , но и  е оставила дете от друг клас да изнася  доклад само. Още с излизането и от стаята е бил ясен резултатът.


 Да накажеш някого за нещо което не е извършил може да има само отрицателен ефект. И двойно по- отрицателен да го накажеш че не е извършил нещо което не е редно. Така се създава стадния принцип в който овцете само си блеят, а виновните се измъкват безнаказано. И в крайна сметка се стига до логичния извод- аз ли да съм най- простия да спазвам правилата?!

 Недопустимо е да се съпоставя стачка със бягство от час. Провеждането на стачки е регламентирано.
Бягането/недопускането в час е съвсем различна бира. Който иска а протестира срещу учител прави стачка, не бяга! Ние например целия клас напуснахме часа и отидохме при  директора. С ''обещанието'' че ще караме часовете при нея.  Wink Повече не видяхме ''добрата учителка''. Учих по ''онова'' време.
По късно мой колега в университета поради болест не можа да се яви на изпит. После заради някакви такива дето гласуваха за стачки и недопускане в университета не можа да се яви на изпити и отиде в казармата.  Sick

# 36
  • Мнения: 41 019
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.[/b][/color]

Казах ти, истинска болшевичка си ти.

Ма па на колко години си все пак, че така здраво да са ти го набили в главата този болшевизъм, това подчиняване на индивида пред колектива и прочее дивотии? На мен лично ми призлява от идеята колективът да решава съдбата ми и да ми казва какво да правя.

# 37
  • Мнения: 11 926
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа.

Това няма как да се случи когато става въпрос за колектив- клас.
Не децата решават къде ще учи друго дете от класа.
Всяко дете е прието по установен ред и само предварително предвидени нарушения водят до изключване.

Причините да се бяга от час в редки случаи са благородни и градивни.
В по-честите случаи е  от глупост или криворазбрано усещане за значимост.

# 38
  • Мнения: 24 467
Когато аз не исках да посещавам училище в определени дни никога не съм заставяла някой да ходи подире ми и да бягаме колективно от час, че да делим отговорност. Отивах при който и да било лекар и просто си вземах една бележка. Чисто и без последици. Особено за останалите, които нямат общо с личните ми решения.
Ако не ми допадаше учител, то си го заявявах от мое име, не съм организирала стачки или други колективни прояви. на недоволство.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.[/b][/color]

Казах ти, истинска болшевичка си ти.

Ма па на колко години си все пак, че така здраво да са ти го набили в главата този болшевизъм, това подчиняване на индивида пред колектива и прочее дивотии? На мен лично ми призлява от идеята колективът да решава съдбата ми и да ми казва какво да правя.

Ами погледни. Не всички си крият възрастта. Аз лично не се срамувам от моята. Ти защо се криеш?

Светкавица, редки са и случаите, в които цял клас решава да избяга. Поне според моя личен опит това се случва именно в ситуациите, в които бягството е съзнателно заемане на колективна позиция, а не на случайно хрумване.

Judy, в първия ми пример ставаше дума именно за ситуация, в която класът взема съзнателно групово решение за извършване на дадена простъпка - целенасочено. Не на някой от класа нещо му хрумнало. Нали усещаш разликата. Твоето "бягане" с фалшиви (по същество) извинителни бележки би следвало да се отнесе по-скоро към ситуацията с вандалите с топката. Самостоятелно извършена простъпка - в твоя случай останала ненаказана поради неразкриване, но същественото в случая е друго. А именно, че става дума за индивидуално взето решение, индивидуален риск, потенциално индивидуално понасяне на последствия.

А в конкретния пример, който, оказа се, бил причина за поста, вина - и респ. повод за понасяне на наказание - има единствено раздаващия наказанията. Е, какво правим в такава ситуация? Опитваме се някак да се снижим и да се промъкнем незабелязани, или демонстративно му показваме, че някъде сериозно е сгрешил?

# 40
  • Мнения: 8 567

По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".
[/color]

После, вече пораснали, пак така, дали ще е някой, който минава на червено, дали ще е колегата, който крадне бензин или съседът, дето пълни кофата за боклук със строителни отпадъци, случаи безброй, важно е вече порасналите деца да мълчат като партизани и да не се срамуват, че са изказали някого.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 592

По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".
[/color]

После, вече пораснали, пак така, дали ще е някой, който минава на червено, дали ще е колегата, който крадне бензин или съседът, дето пълни кофата за боклук със строителни отпадъци, случаи безброй, важно е вече порасналите деца да мълчат като партизани и да не се срамуват, че са изказали някого.


Ами... Общо взето, да. Ако кооперацията не може да вразуми съседа със строителния боклук... де да знам - дали е по-добре да отърчи при кварталния да се оплаче на чичкото, или да напише донос, или просто да вземе да се разформирова, всеки да отиде нейде другаде, където живеят хора в колектив и могат да ги научат как става тая работа...

# 42
  • Мнения: 2 190
Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.[/b][/color]

Казах ти, истинска болшевичка си ти.

Ма па на колко години си все пак, че така здраво да са ти го набили в главата този болшевизъм, това подчиняване на индивида пред колектива и прочее дивотии? На мен лично ми призлява от идеята колективът да решава съдбата ми и да ми казва какво да правя.
+1
Освен това съзирам мислене ограничено до едно(на)мерен масив и то на диктатор. Смяташ, че едно намерено решение, което е проработило в конкретна ситуация, трябва единствено и само то да стане общо валидно - да се прилага for ever. Невярно и диктаторско. Има различни верни решение, дори за дадения от тебе пример.  Вече ти казаха и друго - всички бягат при директора. Лично аз го намирам за по-правилно. Има още, но няма да си хабя клавиатурата, безсмислено е.

И само за сведение - личните права и свободи са над колективните. Ако съм гласувала против - мое право е да реша как да постъпя.

Принципно - ако колективът е против правилата, да се бори за промяната им "в рамките на закона". Но щом има правила - те се спазват.

ПП да не бъркаме колектив със стадо овце и магаре за водач.

# 43
  • Мнения: 8 567

По мое време "да изкажеш някого" - много любим израз в ДГ и 1 кл.  Sick се считаше за срамно. Във висша степен. Ако не си съгласен с него, в последствие го отупваш. Или предварително. Не търчиш при "моля-другарката".
[/color]

После, вече пораснали, пак така, дали ще е някой, който минава на червено, дали ще е колегата, който крадне бензин или съседът, дето пълни кофата за боклук със строителни отпадъци, случаи безброй, важно е вече порасналите деца да мълчат като партизани и да не се срамуват, че са изказали някого.


Ами... Общо взето, да. Ако кооперацията не може да вразуми съседа със строителния боклук... де да знам - дали е по-добре да отърчи при кварталния да се оплаче на чичкото, или да напише донос, или просто да вземе да се разформирова, всеки да отиде нейде другаде, където живеят хора в колектив и могат да ги научат как става тая работа...

Ами то по принцип е измислено, нарича се държава, има закони и институции, както и коректив - общество, което не е колективен мозък, а е съставено от отделни индивиди, някои от които при нужда и според съвестта си "доносничат".
Май покрай досиетата и ДС нещо се съвсем се объркаха хората.
Кога според теб един човек е доносник и кога има така наречената будна гражданска съвест?

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 26 400
против общите наказния съм,който се е провинил той да си носи отговорността,а не всички да страдат,за мен това не е възпитателно Naughty

# 45
  • Мнения: 46 526
Е, тук наказание май заслужава учителката...
1. Не е била подготвена за час...
2. Оставила е учениците сами и е очаквала от тях да седят и чинно да я чакат...

1. Е, хайде сега. Винаги може да се наложи излизане, човек е, може да й стане лошо, може да се сети за нещо. Големи деца са, нищо няма да им стане.
2. Не са я чакали, трябвало е да гледат представяне на доклад. Дете в 4 клас е достатъчно голямо, за да може да задържи вниманието си без да има пъдар на главата. Не намирам извинение за подобно поведение, но съдейки по съседната тема, чак сега разбирам, че явно родителите толерират това, най-сетне ми се изясни картинката...

ПП да не бъркаме колектив със стадо овце и магаре за водач.

Да, много точно казано.

# 46
  • Мнения: 1 129
НСЧ, интересна тема. Съгласна съм с казаното от теб, но не и в частта, че дете в 4 клас може и знае как да постъпи, за да задържи вниманието. Смятам, че това не е така, не заради фактор "възраст", а заради липса на авторитет. Това дете, само по себе си не е част от колектива/класа, не могат да го припознаят като свой и най-вече като човек, който трябва да се слуша. МИсля, че независимо от възрастта винаги има индивиди, които искат да "прецакат системата", да избягват от задължения, да ги осмеят публично - и тях, и спазващите ги "мишки".

Устатите хора (лично мнение) обикновено не се боят. Сега ще разкажа как се проявих като такава, без изобщо да го целя и искам:
Скрит текст:
В 1-ви курс, преди много, много години асистентът ни задаваше задача да подготвим материал у дома, който да изнесем като лекция пред курса. В първите 5 минути асистентът излизаше и идваше накрая. Това, което ставаше в аудиторията, вярвам, че всички си представяте - шум, смях, даже бележки хвърчаха. Авторитетът излезе ли, няма сила, която да въведе ред и дисциплина при пропуснати 7 години, да речем.
 Колегата, застанал отпред, нищо не можеше да направи. Беше страшно обидно за него и за другите, които искаха да го чуят. Понеже бях една от тях, и досега не смятам, че трябваше да дискутирам с пречещите и да им давам наставления за поведение. Това си го носиш отвътре - или си възпитан, или не си, или приемаш задълженията си, или клинчиш.
Когато в друга лекция беше мой ред да излезя отпред, казах пред асистента и пред колегите, че държа да се уважава труда ми и ако на някого не му е интересно, да напусне сега, като няма да получи копие от писмения ми материал.  Излязоха двама души, другите не гъкнаха. Значи можело.
Как реагира колектива на поведението ми след тази случка ли - ами някои недобре. И аз да бях на тяхно място, и аз не бих искала да ми се чете публично как да се държа, особено ако не искам. Страх ги беше, че няма да си мълча и това ще има последствия. До края ме имаха за сериозна и надменна, но никой не излезе да ми опонира нито веднъж. Сдобих се и с приятели именно поради "сериозното си име". Обаче ми беше много неприятно, че така се получи - та ето ви пример какво се случва с несъгласните като мен - с отцепилите се. Не намирам, че постъпих добре, но постъпих правилно. Как се формира общо решение на колектива обаче още не ми е ясно.

Дете/възрастен ще те слуша само ако си му интересен или респектиращ. В този ред на мисли, тези, бягащите от час, не са нещо повече от двойкари в общия случай. Но за да поведат цял клас след себе си са и личности, които или класът харесва, или ги е страх от тях. И именно поради това, че подбудители са те, наказанието следва да е индивидуално, каквото според мен то трябва да е винаги, защото няма обща вина.

# 47
  • Мнения: 1 463
А не може ли учителката да отрази с оценка изпълнението на наказанието?!
На учениците, които са го изпълнили, да пише висока оценка, а на тези, които ги е домързяло да го изпълнят - да пише ниска оценка (2) или да ги накара още веднъж точно тях да изпълнят възложената задача.

# 48
  • Мнения: 422
Ами те учениците се наказват и поощряват с оценка в училище - това е индивидуалното преценяване на постиженията на учениците. Относно дисциплината има различни възпитателни методи.

# 49
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Класът е колектив. ....
Именно. Такъв вид наказание е на чисто казармен принцип и като такъв няма никакво място в съвременното обучение. Децата не могат да избират в кой клас /паралелка/ да са. Нелепо е да наказваш всички за сметка на тарикатите.

ПС.
Абонатите на топлофикация са на същия принцип. Laughing Laughing Сметките на тези, които не плащат се разпределят на изрядните. Питай ги хубаво ли им е  Mr. Green

Зависи от ситуацията.
...Изобщо казано, това са изпитани методи за възпитание на колектив. Не на възпитание на голям брой хора на куп, а на възпитание в колективно мислене / действие като колектив.


Детето ми е човек, а не пчела. Така че, това колективно възпитание да го прилагат на някой друг.
  Сплотен клас се получава от хора, които имат сходно мислене, интереси, ценностна система... В описаните от теб случаи, това не е така.

Последна редакция: пн, 01 дек 2014, 13:55 от Tisho_P

# 50
  • Мнения: 46 526
...а заради липса на авторитет...

Пропуски във възпитанието по повод отношението м/у хората бих казала. Защото децата, които се държат така, се държат по същия начин и в междучасията с другите деца.
Подвиквания, обиди и подобни неща, независимо в училище, на улицата или вкъщи, са липса на възпитание и за мен нямат оправдание.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 363
Общите наказания са някакъв тъп комунистически похват, който освен всичко друго, доказано не действа на виновниците.

аз съм била ученичка през соц. време и никога не са ме наказвали групово заради чужда вина - никога!

а сега с изненада разбрах, че се практикуват групови наказания заради индивидуални простъпки - и то с архаични методи от рода на "100 пъти преписване на поучителна фраза", лишаване от час по физическо възпитание и още по-брутални, да не споменавам.

най-меко казано, това са напълно неработещи похвати. те пренасят проблема от болната глава върху здравата и показват абдикиране на педагога от проблема - той се опитва да накара децата сами да превъзпитат виновниците, за да не бъдат наказвани повече без причина. това е абсурдно, неизпълнимо и непедагогично. мислех, че е някаква локална изцепка, а от тая тема с изненада разбирам, че е бая разпространена практика.

това е просто поредното доказателство за жалкото състояние на педагогиката в българските училища.

# 52
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Прочетох само първия пост. И диагонално няколко думи.

Това не е комунистически, а военен метод. Логиката е много проста, училието минимално, а и ефект има. Вместо да накажеш виновния, оствяш останалите да го накажат/стъжнят му живота.

Обаче тази тактика не би следвало да я има в школо.

Учителят ако има претенции да не е звероукротител трябва да обясни и накаже адекватно и индивидуално. Осатаналото е масово озлобяване и подготовка за наказание на хрисимо дете с прекрачен праг на търпимост. Показва голямо безсилие и доста некадърност.

# 53
  • Мнения: 21 486
   Категорично съм против. И толкова съм против категорично, че една   ... учителка, която се пробва да остави целия клас "наказан" десет минути след края на учебното време прав до чиновете, заради това, че двама правили не знам какво в часа - те тия двамата във всички часове така си правят, моментално отнесе грандиозен скандал на четири очи. Яростта ми беше подплатена с това, че детето си тръгва след училище и трябва да хване автобус до десет минути, следващият е след 50.
 
    Ако се е провинило - моля, да го наказва, да го задържа, да прави каквото смята за необходимо и какъвто и е педагогическия похват.
    Но да ми упражняват групови наказания, да изграждат по този начин колектив - ще имат много здраве.  Само да съм чула, че и някоя друга практикува тези похвати.

  ПП. Срещнах и друг интересен казус тука, за "изказването". Grinning Може би е  за отделна тема, защото ми се струва, че едновремешните детски представи да мълчиш като партизанин, но да не изклюкаш безобразничещото другарче вече са отстъпили място на едно по-здравословно отношение към нарушенията на реда сред децата.

Последна редакция: чт, 11 дек 2014, 10:47 от Iris04

# 54
  • Мнения: 14
Синът ми е във втори клас. Класът е 2/3 момчета. Поведението е под всякаква критика. Миналата година се напасваха. Тази година се " отличиха" "бандитите". Заради две три деца в началото се наказваше целия клас. Против съм, защото ефекта бе отрицателен - виновните деца не се "поправяха", а останалите ставаха по-плахи в действията си. Явно и госпожата го е разбрала. Сега вече им пише индивидуални забележки в бележника. Ако се наложи, вика родител за разговор.

# 55
  • Мнения: 1 840
Категорично против и от мен! Не виждам къде е справедливостта тук и какъв урок ще получат тези, които са наказвани за постъпките на виновните! Защо невинните трябва да носят отговорност за постъпките на виновните! Защо! И какво трябва да направи едно дете, за да не бъде наказвано? Очевидно да не прави нищо лошо не е достатъчно - пак ще бъде наказано, защото бабаитът до него, не си прави труд да се държи дисциплинирано. В едно училище в града ни масово прибягват до груповите наказания (за което много се ядосвах, докато детето ми учеше там) - говорят си двама-трима, които е очевидно кои са - наказателно контролно за целия клас! Защо? Какво е трябвало да направят останалите (освен, че са мълчали и са слушали в класа), че да не бъдат наказани?

# 56
  • София
  • Мнения: 17 592
Категорично против и от мен! Не виждам къде е справедливостта тук и какъв урок ще получат тези, които са наказвани за постъпките на виновните! Защо невинните трябва да носят отговорност за постъпките на виновните! Защо! И какво трябва да направи едно дете, за да не бъде наказвано? Очевидно да не прави нищо лошо не е достатъчно - пак ще бъде наказано, защото бабаитът до него, не си прави труд да се държи дисциплинирано. В едно училище в града ни масово прибягват до груповите наказания (за което много се ядосвах, докато детето ми учеше там) - говорят си двама-трима, които е очевидно кои са - наказателно контролно за целия клас! Защо? Какво е трябвало да направят останалите (освен, че са мълчали и са слушали в класа), че да не бъдат наказани?


1. Контролното едва ли е наказание за онези, които съвестно и систематично учат. Нали? Wink
2. Ако не са чак такива ангелчета и няколко деца вкарват в беля целия колектива, целият колектив има достатъчно и разнообразни лостове за... хм, противодействие, така щото ситуацията никога да не се повтори.

# 57
  • Мнения: 24 467
Щом се полза като наказателен метод си е наказание. Защото през това време може да се вземе нов урок или просто да се упражнява стария, ако въобще има време за упражняване според настоящите ни учебни програми в училище.

# 58
  • Мнения: 1 840
На наказателните контролни оценките обикновено са занижени с 1 единица - нали са наказателни - значи, ако имаш 6, в бележника ти пишат 5 без да си направил нищо лошо. Но има и други наказания - двама счупили столовете - целият клас събира пари, за да се възстанови щетата. Е не съм съгласна да плащам за чужди вандалщини!!! Откъде накъде!!! Пак за подобен случай - повредено имущество - ги бяха наказали да чистят следобед в двора на училището. Тези, които не бяха счупили нищо, чинно си дойдоха да чистят училището, а виновните изобщо не се появиха - пука им, голям праз. На другия ден никой не ги попита защо ги нямаше вчера! Е това какво е? И какъв е смисълът? Какво е посланието към тези, които плащат за чуждите грешки? Прехвърляме проблема на тях - те да се оправят, така ли? Е, КатиABV, мислиш ли, че така е справедливо и възпитателно? Става въпрос за деца под опеката на възрастни (родителите и учителите), които възрастни трябва да въздадат справедливост и да съблюдават за спазването на реда в училището, а не нагледно да демонстрират на децата колко е"справедлив" светът и как трябва сами да се оправят. Наказваме изрядните, а виновните минават между капките!

# 59
  • Мнения: 21 486
  Защо търпите такива идиотски педагогически похвати? Нито бих дала пари, нито бих изпратила детето да чисти.

# 60
  • София
  • Мнения: 6 363
 Защо търпите такива идиотски педагогически похвати? Нито бих дала пари, нито бих изпратила детето да чисти.


отиваш да си вземеш детето от училище и то ти разказва, че днес пак не са имали физическо, примерно, защото са били наказани заради Гошко, който се бил в коридора. и вместо това, писали 50 пъти "няма да се бия".

за какво търпене става дума? как се преодолява това? скандал с учителката? с директорката? постфактум?

# 61
  • Мнения: 21 486
  При всички случай бих говорила с  класната и с учителката, която практикува тези неща, ако трябва и с директорката. Най-малкото на родителска среща може да се дискутира редно ли е това изобщо. А пари точно по никой начин няма да дам за нещо, счупено от друго дете, нито пък ще пратя детето си да чисти заради Гошко, това е гаранция.

  Впрочем, при нас имаше опит за нещо подобно. Една от учителките не може да овладее дисциплината в класа, за което обвинява три-четири момченца. Положението става все по-лошо, и заради увеличаващия се брой неслушащи урока момченца, на нея и идва гениалната идея да размести класа и да съчетае слушащо момиченце с калпазанин. Така моята девойка се озовава до пакостника Г. След като десетина минути от започването на часа той я ръчка, бута, шушка тя почва да му отвръща и учителката ги изправя прави до чина. В това време вече прави стоят Марийка и сложения до нея Гошко, Пенка и Тошко, и още пет-шест двойки. Госпожицата им събира бележниците и им фрасва по една забележка. Така доскоро послушните и "безпроблемни", според самата тая овца деца, се озовават с наказание.
  На следващия час тя се явява конвоирана от зам директорката, която в продължение на десет минути им чете конско - на целия клас, без да прави никакво разграничение между децата, повечето от които не са направили абсолютно нищо лошо,  колко са ужасни и какви наказания ги очакват ако не слушат госпожицата.
Като отидох да питам тая госпожица, има ли тя специално към моето дете някакви забележки, желания и препоръки, та то се озовава с наказание и лоша дисциплина - ама не, тя не, обаче ТЕ били неуправляеми.
  В края на седмицата имаме родителска среща по тези проблеми, инициирана от нас и познайте дали ще стане положението да продължава, както са я подкарали тия педагози.

Последна редакция: вт, 17 мар 2015, 11:09 от Iris04

# 62
  • София
  • Мнения: 6 363
аз съм борбен човек, но понякога диалогът е невъзможен.... Sad

# 63
  • Мнения: 21 486

 Това е така - ние сме все още втори клас, а аз все повече виждам, че диалог не е желан и от него често не следва нищо.

Аз как да възпитам у детето си уважение и респект към тези педагози, ако те правят постоянно такива несправедливи простотии? Децата да не са слепи или глупави, нещо, та да не схващат, че това се дължи на пълна неспособност за справяне...

# 64
  • Мнения: 1 840
Ооо, и ние често правехме родителски срещи заради дисциплината - резултатът беше нулев. Най-често родителите на проблемните деца изобщо не идваха. Госпожите една през друга се оплакваха от дисциплината, споменаваха имената на тези 4-5, които правеха невъзможен живота на всички останали и накрая едно голямо нищо и половина. Някои родители попитаха защо не ги изключат от класа тпроблемните. Отговориха, че в никакъв случай не биха направили такова нещо, защото щели да им прецакат бъдещето. Жертваме 34 за 3-ма - това е положението. Как преди години, когато ние бяхме ученици, имаше начин да се справят с проблемните деца и по никакъв начин не беше допустимо шепа диванета да тормозят всички!!! Имаше начини, нали! Можеше да се преодолее такъв проблем. Защо сега не може, питам аз!!! Какво се промени?

# 65
  • Мнения: 21 486
 Промени се това, че са демотивирани, уморени, скапани, нископлатени и не знам още какво, ако ги слушаш - цялото мироздание се е събрало да им пречи да си вършат работата.

  Всъщност дразнителят който разбива дисциплината - поне при нас - е деветгодишен еднометров очилат вожд на червенокожите.  Ако тях ги слушаш е за затвора и една орда възрастни обучени педагози не могат да се справят с него - това трябва да направят другите деца и техните родители.

  Сега подозирам, че пак ще си измият ръцете като го преместят в пореден клас, ползвайки за претекст исканията на другите родители -нас, тоест - които не са окей децата им да са разглеждани в един кюп.

# 66
  • Мнения: 5 160
Код:
Какво се промени?

Е как какво, сЛобода и демокрация, промяна в поколенията, безграничното чувство - никой нищо не може да ми каже и нарежда и накаже (което тръгва от родителите).

# 67
  • Мнения: 1 840
Код:
Какво се промени?

Е как какво, сЛобода и демокрация, промяна в поколенията, безграничното чувство - никой нищо не може да ми каже и нарежда и накаже (което тръгва от родителите).

Съгласна напълно! Само добавям:

+ безсилието на училището като институция.

# 68
  • Мнения: 46 526
 Защо търпите такива идиотски педагогически похвати? Нито бих дала пари, нито бих изпратила детето да чисти.

Парите при нас си ги дават тези, които са счупили, не бих дала и лев, ако вината не е на моето дете.
За наказанията на класната нямам намерение да се разправям, защото сме последна година. Ако се беше случило предишните - да.
По физическо скоро ги бяха наказали да правят не знам си колко коремни преси ли не помня какво беше, защото не знам си кой направил не знам си какво. Без загряване, без нищо и то безумна цифра, която и учителят съм сигурна, че не може да направи. Децата едва ходеха на следващия ден. Ако се повтори ще се намесим, засега й казахме следващия път като се случи да стане и да каже - "Господине, уважавам ви и уважавам предмета ви, с поведението си го показвам, но отказвам да изпълня това наказание, за което е виновен друг." Казах й, че с баща й ще застанем зад нея, каквито и да са последствията.
1-2 клас учителката от занималнята си беше позволила да накаже едно момиче с 200 пълни клякания, естествено без загряване. Под пълни имам предвид коляното да минава пръстите, нещо опасно, знае го всеки, който има минимална физическа култура. След като на другия ден детето не можеше да ходи родителите вдигнаха един хубав скандал и се приключи с тези глупости.

И не съм съгласна, че причината е в демокрацията. Конкретно за агресията и дисциплината отговорът на родителите, чиито деца са проблемни в нашия клас е - Ами какво да го правя, аз едно време бях същия.
Това са и моите спомени, имаше тормоз непрекъснат, но никое дете не смееше да сподели, защото "такива неща не се случваха", така насилниците израснаха с чувството на безнаказаност и го предадоха на децата си.

# 69
  • София
  • Мнения: 17 592
На наказателните контролни оценките обикновено са занижени с 1 единица - нали са наказателни - значи, ако имаш 6, в бележника ти пишат 5 без да си направил нищо лошо. Но има и други наказания - двама счупили столовете - целият клас събира пари, за да се възстанови щетата. Е не съм съгласна да плащам за чужди вандалщини!!! Откъде накъде!!! Пак за подобен случай - повредено имущество - ги бяха наказали да чистят следобед в двора на училището. Тези, които не бяха счупили нищо, чинно си дойдоха да чистят училището, а виновните изобщо не се появиха - пука им, голям праз. На другия ден никой не ги попита защо ги нямаше вчера! Е това какво е? И какъв е смисълът? Какво е посланието към тези, които плащат за чуждите грешки? Прехвърляме проблема на тях - те да се оправят, така ли? Е, КатиABV, мислиш ли, че така е справедливо и възпитателно? Става въпрос за деца под опеката на възрастни (родителите и учителите), които възрастни трябва да въздадат справедливост и да съблюдават за спазването на реда в училището, а не нагледно да демонстрират на децата колко е"справедлив" светът и как трябва сами да се оправят. Наказваме изрядните, а виновните минават между капките!


1. АБСУРДНО е да се занижава оценка от изпит. Какъвто и да било, по каквито и да било причини.
2. Финансовата отговорност, по очевидни причини, е лична и конкретна.
3. Защо не са ги попитали "защо не дойдохте"? Децата, които са чистили - не учителите. Общо взето, работата им отдавна не е да са пъдари...

# 70
  • Мнения: 1 840
По първа и втора точка съм съгласна с теб.  Peace
По трета - не съм сигурна, че децата трябва да държат сметка на тези, които не са дошли да чистят - всеки си отговаря за себе си. А и на гаменчетата хич не им пука, че някой щял да ги пита "защо ви нямаше вчера" - достатъчно нагли са, ще намерят подходящи думи за затапване. И какво после? Нищо.
Учителите не са пъдари, така е, но те са наложили наказанието и те трябва да следят за изпълнението му и след това трябва да има някаква санкция за неизпълнението - лична и конкретна санкция към тези, които не са се явили, а е трябвало да го направят.

# 71
  • Мнения: 21 486
 

3. Защо не са ги попитали "защо не дойдохте"? Децата, които са чистили - не учителите. Общо взето, работата им отдавна не е да са пъдари...
[/color]

 каква странна идея... Значи на учителите не е работата да попитат неявилите се на наказание, което самите учители са определили, но децата трябва да питат друг ученик защо не е дошъл? И като го попитат, какво следва от това?

 Най вероятно ще получат отговор "Защото не сме балъци като вас" и той ще бъде съвършено правилен.

 

# 72
  • Мнения: 18 496
По физическо скоро ги бяха наказали да правят не знам си колко коремни преси ли не помня какво беше, защото не знам си кой направил не знам си какво. Без загряване, без нищо и то безумна цифра, която и учителят съм сигурна, че не може да направи. Децата едва ходеха на следващия ден. Ако се повтори ще се намесим, засега й казахме следващия път като се случи да стане и да каже - "Господине, уважавам ви и уважавам предмета ви, с поведението си го показвам, но отказвам да изпълня това наказание, за което е виновен друг." Казах й, че с баща й ще застанем зад нея, каквито и да са последствията.

Аз за такова нещо бих обявила война. Tired С медицинско, жалби и скандали, докато не получи въпросния господин мускулна треска от притеснение. Това е издевателство, в пълния смисъл на думата.

# 73
  • Мнения: 2 190
Но има и други наказания - двама счупили столовете - целият клас събира пари, за да се възстанови щетата. Е не съм съгласна да плащам за чужди вандалщини!!! Откъде накъде!!!
Ехооо, живеем в БГ, нали. Разбира се, че ще плаща целият клас (училището иска да си вземе парите. Взема от когото може. Ако са всички - шансът е по голям).

Ето ви извадка от правилника на 125-то СОУ, София - написано черно на бяло. Ако училището не установи виновен - плащат всички. Защо да се мъчи да установи виновника. И как точно ще го направи. За мене идеята е очевидна - да плащат всички.

"Дежурните ученици в стаите и коридорите отговарят за опазване на имуществото в класната стая по време на междучасията. При повреда виновният ученик възстановява щетите (ако такъв не бъде установен, щетите се възстановяват от целия клас).
[/u] от тук, стр. 15: http://sou125.com/images/files/2015/3.pdf

ПП. Детето 3 години учеше там. Може би сме били кротък клас, но не сме събирали пари за повредено имущество. Ако бяха поискали и моето дете няма вина - нямаше да дам и 1 стотинка. Точка.

# 74
  • Мнения: 24 467
Някой май се е самозабравил. Плащането от всички е солидарна отговорност, а такава може да се въвежда само със закон. Правилникът да си го ... приберат някъде, незаконно е и аз не бих плащала, ако моето дете няма установена вина. Скобите да си ги изпълняват тези, които са сътворили тъпотията. 

# 75
  • Мнения: 21 486
   Олеле майко. Значи дежурният ученик - второкласник засега - отговаря за опазването на имуществото в класната стая по време на междучасията? Това законно ли е въобще, да се вменява на ученик да носи материална отговорност и да охранява имущество?

Последна редакция: пт, 20 мар 2015, 10:26 от Iris04

# 76
  • Мнения: 24 467
Като материално отговорно лице той трябва да приеме материалните активи по опис- всяка сутрин да идва по час по- рано и да съставят приемо- предавателен протокол с предходното МОЛ.
 Laughing
В дадения правилник прочетох това:
"Чл. 50. Дежурни ученици:
А) Дежурни ученици в клас
...2. Права:
2.1. Да отправят забележки на нарушителите.
2.2. Да изискват спазване на реда и правилника от всички ученици."

Страшно ме интересува, например, какво означава и как се реализира т.2.2. То бива теслемене на чужда отговорност, ама това е смехотворно.

Това как си го представяте на практика?
"2. Права /дежурни ученици по "коридорите"/:
2.1. Да спират нарушителите и им отправят устни забалежки."
Днес дежури Жорко от ІV клас и отправя забележка на бабаита Боби от VІІ-ми и го "спира" дори.  Rolling Eyes

Все повече се убеждавам, че е плачевно необходимо задължителното въвеждане на финансово и юридическо образование у нас за учениците. Като се започне с учителите. Не се иска задълбочаване чак, но поне общите прости неща следва да се знаят от всеки. Ще им свърши в пъти повече работа от знанията за подчинено сказуемноопределително изречение и сравнението му със сказуемно определение, апосиопезата, синекдохата и компания.

Последна редакция: пт, 20 мар 2015, 10:28 от Judy

# 77
  • Мнения: 2 190
Judy,
 +1

Все повече се убеждавам, че е плачевно необходимо задължителното въвеждане на финансово и юридическо образование у нас за учениците. Като се започне с учителите. Не се иска задълбочаване чак, но поне общите прости неща следва да се знаят от всеки. Ще им свърши в пъти повече работа от знанията за подчинено сказуемноопределително изречение и сравнението му със сказуемно определение, апосиопезата, синекдохата и компания.

Само да допълня дребен детайл за юридическите познания на цитираното 125-то училище. Директорката му Ирена Анастасова беше депутатка ... за кратко http://clubz.bg/4882-deputat_za_edin_den

# 78
  • София
  • Мнения: 17 592
Прочетох само първия пост. И диагонално няколко думи.

Това не е комунистически, а военен метод. Логиката е много проста, училието минимално, а и ефект има. Вместо да накажеш виновния, оствяш останалите да го накажат/стъжнят му живота.

Обаче тази тактика не би следвало да я има в школо.

Учителят ако има претенции да не е звероукротител трябва да обясни и накаже адекватно и индивидуално. Осатаналото е масово озлобяване и подготовка за наказание на хрисимо дете с прекрачен праг на търпимост. Показва голямо безсилие и доста некадърност.


Тук е малко... сложен балансът.
Категорично това е казармен метод (не ми е ясно от де се взе идеята за комунистически...  newsm78)
Както и да е - същественото тук е, че казармените методи доказано работят.
От друга страна, цената доказано може да е много висока.

От друга страна, алтернативата алтернативата е учителите просто да не обръщат внимание на наличието или липсата на дисциплина и да си "изпеят" урока - независимо дали изобщо някой чува нещо или не. Понеже в крайна сметка за това им се плаща, не за звероукротители.След което да ги изпитат с общите критерии, като се провалят групово училището да изгуби финансиране... Или, като вариант, да ги изпитат, несъобразявайки се с каквито и да било изисквания, да поставят на всички деца оценки м/у 3 и 4 по случаен начин - после всички ще бъдат средно еднакво провалени в живота - и какво от това? Учителят, общо взето, си е свършил работата - за която му се плаща, а именно, да изнася уроци и да изпитва - без да ги натоварват преждевременно с отговорността за групата.

От друга страна, тази отговорност наистина може да се окаже много скъпо платена от всички индивиди в групата.

# 79
  • Мнения: 24 467
Кати, ти сериозно ли?
Дори според ЗНП учителите и изобщо училището далеч нямат само функцията да обучат с изпяване на урок и пускане на тестове с готови отговори на кило за отчет. Ако бе така, то от него смисъл няма. Бих предпочела да не си губим изобщо времето там. Без друго обучението напоследък се прпевърна в домашно- курсово.
Училището има и други функции, сред които и възпитателната. И това е нормално- детето прекарва в училище най- голямата част от деня си.
Въобще начинът на работа в едно такова общество не се осъществява сред някоя от така посочените две алтернативи. Защо такива излишни крайности? Нека просто се свърши работата според разписаното в закона.

# 80
  • Мнения: 21 486
 Пълни глупости. Някои тук сме учили педаогически дисциплини и сме напълно наясно, че задълженията на педагога в икакъв случай не се изчерпват с изпяването на урока и поставянето на оценка на случаен принцип. Даже не знам откъде да подхвана предпоследния пост, дотолкова е погрешно всяко изречение в него и противоречи на педагогическата практика.

  Учудвам се, че нямате и минимална представа какви са задълженията и обучението на учителите на децата ви....

# 81
  • Мнения: 2 401
Общо наказание=психическо насилие към мнозинството + толерантност към малцинството.

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз пък бих поощрила всяко дете, което не се подвежда по акъла на другите (като случая с бягането) и не се притеснява да вземе решение, което смята за правилно, въпреки че е различно от това на останалите.
Не можеш да бъдеш екип, ако другите не желаят. Нито одобрявам сляпо включване в такъв, в случаите, когато когато става дума за нещо грешно (в очите на дадения човек).

Искаш да кажеш, че за онова бягство сте обсъждали, гласували, въпросните отличнички са гласували да се бяга, декларирали са, че ще избягат, а след това са влезли в час? Това леко променя нещата, ако е така. Но наказанието за такова нещо може да е само в групата. Не може училището да ги наказва за правомерно поведение. Вече групата има право да ги изолира и отлъчи.

+1


Никол, безсмислено е да се опитваме да намерим средното по въпросите за морала, имало е теми, по които сме били на едно мнение, но този тип въпроси никога не е бил сред тях. В училище аз бях сред бунтовниците, сред радетелите за справедливостта - независимо каква справедливост, за кого и на каква (за мен) цена и няма как когато и да било да приема позицията на онези, които защитават хората, които се крият / скатават / страхуват. Заемането на позиция за мен винаги трябва да е принципно - и преди, не след вземането на общо решение. Ако някой не желае да се подчинява на общите решения на колектива, редно, коректно е да излезе от него. Да смени държавата, обществото, работата, класа. Ако иска да бъде част от колектив само когато последният е съгласен с него, единственият познат ми начин е да е част от колектив от един. С други думи би било уместно за частен ученик. Не за член на клас.

Да ти имам справедливостта! Ти си един прост комформист, че и злобен на всичко отгоре! Никакъв бунтовник не си, щом ти е толкова важно да си част от колектива. Поне на двете отличнички им е стискало да покажат позиция и да я изпълнят. Ти, като вярно куче на колектива, си се почувствала предадена и за отмъщение мечтаеш за двойно наказание за тях. Явно не си го надраснала.

# 83
  • Мнения: 1 840
Общо наказание=психическо насилие към мнозинството + толерантност към малцинството.
Peace

Перфектно формулирано! Адмирации! С две думи право в целта!   bouquet

# 84
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всъщност е бягство от отговорност.
В казармата се очаква едно хубаво да бъде набит някой ако всички са без отпуска заради негова глупост. Хем той наказан /дългосрочно дисциплиниран/, хем уж отоговрния не си е мръднал пръста - забранил е нещо устно. Доказано му променят поведението, но си плащат всички, а "отоговрния".. той няма нищо общо... били се...

В училище няма място. Ако не можеш да видиш проблем и да го предотвартиш, поне можеш да се погрижиш да не се повтори, а не да посееш нови проблеми като накажеш всички заради един.

# 85
  • София
  • Мнения: 17 592
Всъщност е бягство от отговорност.
В казармата се очаква едно хубаво да бъде набит някой ако всички са без отпуска заради негова глупост. Хем той наказан /дългосрочно дисциплиниран/, хем уж отоговрния не си е мръднал пръста - забранил е нещо устно. Доказано му променят поведението, но си плащат всички, а "отоговрния".. той няма нищо общо... били се...

В училище няма място. Ако не можеш да видиш проблем и да го предотвартиш, поне можеш да се погрижиш да не се повтори, а не да посееш нови проблеми като накажеш всички заради един.



Може. Може да му се намали поведението, примерно. И после няма да може да следва, няма да може да има престижна професия... Опааа - забравих. И това също е забравен артефакт от ед
ни други времена, в които не искаме да се връщаме (да, правилно употребих числото). Е, тогава може просто да игнорира поведението на проблемните, да пренебрегне проблема и да оценява обективно след непълноценно изнесени уроци - отново общо наказание, но с по-трайни последици и без привкус на обида - или пък обратно, за да не провали финансирането на училището, да пише неоправдано високи оценки на всички - което ефективно ще накаже само добрите ученици, но пък няма да е наранило достойнството им.

# 86
  • София
  • Мнения: 62 595
То пък, оставаше и да се върнем към намаленото поведение! Защото го намаляваха и по комсомолска и пионерска линия - за политическа подготовка.
Ти носиш ли групова отговорност с колегите си от отдела, ако един се издъни? Не, нали? Ако началникът посмее да накаже всички заради нарушения на трудовата дисциплина на един от колегите ти, веднага ще подадеш жалба до Агенцията по труда и ще го съдиш до дупка. Правова държава сме, отговорността е индивидуална, наказанията - също. за да има колективно наказание, трябва да ги признаят за нещо като организирана престъпна група.

# 87
  • София
  • Мнения: 17 592
Е, предлагам тогава на учените с лоша дисциплина да се намалява заплатата.  Mr. Green Или, в по-тежките случаи - примерно при отсъствие над 2 дена - да бъдат дисциплинарно уволнявани.  hahaha

# 88
  • София
  • Мнения: 62 595
с тази си реплика разбираш несъстоятелността на идеята за колективната отговорност за индивидуална безотговорност.
Докато родителите не бъдат накарани да поемат отговорността за поведението на децата си в училище, няма да се промени нищо. Когато детето се издъни - родителят полага обществено полезен труд. Да видиш как две-трети от трабълмейкърите ще се кротнат, когато родителите вместо да си пият ракията/кафето, ще трябва да кОпат градинките или да помагат като социален патронаж на болни и стари хора!

# 89
  • Мнения: 2 190
То пък, оставаше и да се върнем към намаленото поведение! Защото го намаляваха и по комсомолска и пионерска линия - за политическа подготовка.
Ти носиш ли групова отговорност с колегите си от отдела, ако един се издъни? Не, нали? Ако началникът посмее да накаже всички заради нарушения на трудовата дисциплина на един от колегите ти, веднага ще подадеш жалба до Агенцията по труда и ще го съдиш до дупка. Правова държава сме, отговорността е индивидуална,,  наказанията - също. за да има колективно наказание, трябва да ги признаят за нещо като организирана престъпна група.
Андариел,

само и единствено с цел полит-коректност (прецизност), ще уточня:
1. Наказанието "намалено поведение" не е отменено. Има си го в действащия ППЗНП, чл. 139, ал. 5:
"5) При тежки или системни нарушения на задълженията, определени в този правилник и в правилника за дейността на училището, освен наказание по ал. 1 на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението"
2. Формално и на времето за поведението НЕ можеше да се намали за издънки "по комсомолска и пионерска линия - за политическа подготовка". Проверявано на собствен гръб. За полит-гафове - най-много да те изключат от комсола. Не казвам, че по места не се е правило. Всъщност намаленото поведение май не оказваше отрицателен ефект, т.е. не пречеше да те приемат с изпит в хубаво училище/университет (тук не съм съвсем сигурна).
3. И сега ученикът може да бъде наказан с "извършване на дейности в полза на училището в свободното от учебни часове време" (чл. 139, ал. 1, т. 2 от ППЗНП), но вероятно не се прилага.

За всичко останало - напълно те подкрепям.  

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
не знаех,това съм го пропуснала. Честно, не съм обръщала внимание в белжниците дали пише нещо за поведение. newsm78

# 91
  • София
  • Мнения: 17 592
с тази си реплика разбираш несъстоятелността на идеята за колективната отговорност за индивидуална безотговорност.

Ако това изречение има някакъв смисъл, той е твърде законспириран за моите скромни детективски способности.

Да видиш как две-трети от трабълмейкърите ...

Абсолютно сигурна съм, че такава дума в българския език няма.



Последна редакция: сб, 04 апр 2015, 00:27 от katiABV

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
е, тогава ще използвам най-близкото до трабълмейкър на български - хулиган.

Няма нужда от детективски способности, а ниво на разбиране на възрастен, образован човек.

# 93
  • София
  • Мнения: 17 592
е, тогава ще използвам най-близкото до трабълмейкър на български - хулиган.

Няма нужда от детективски способности, а ниво на разбиране на възрастен, образован човек.



Ти сериозно ли предлагаш в Наказателния Кодекс да бъде добавена Глава "Нарушаване на дисциплината в училище от отреочетата"? Някъде м/у "Престъпления п/в Републиката" и "Военни престъпления"?  hahaha


По отношение на твоето изречение... това беше просто по-мекия начин да кажа "няма никакъв смисъл в него". Учениците ги учат да прочетат написаното...

ПП
Хулиган е чуждица - но поне установена. Не включва "говорене в час", м/у другото. По-скоро "рушене на имущество".


# 94
  • София
  • Мнения: 62 595
нищо не си разбрала. Правя сравнение с Наказателния кодекс - дори в него отговорността е индивидуална, освен ако не е организирана престъпна група, което означава, че хората, от които се търси отговорност и наказание, са участвали в обща дейност, били са група. Децата в един клас са административен сбор от индивиди, те не са група, и когато Иван се държи безобразно, останалите не са му аверчета в начинанието, че да бъдат наказани заради и заедно с него.

Ако искаш да се заяждаш - заповядай! Ако знаеш по-добър български вариант на трабълмейкър, го кажи!  Явно ти си проспала уроците за четене с разбиране.

# 95
  • София
  • Мнения: 17 592
нищо не си разбрала. Правя сравнение с Наказателния кодекс - дори в него отговорността е индивидуална, освен ако не е организирана престъпна група, което означава, че хората, от които се търси отговорност и наказание, са участвали в обща дейност, били са група. Децата в един клас са административен сбор от индивиди, те не са група, и когато Иван се държи безобразно, останалите не са му аверчета в начинанието, че да бъдат наказани заради и заедно с него.

Ако искаш да се заяждаш - заповядай! Ако знаеш по-добър български вариант на трабълмейкър, го кажи!  Явно ти си проспала уроците за четене с разбиране.

Много добре те разбрах даже - май ти самата не си разбрала какво пишеш.
Искаш обществено полезен труд за родителите на ученици, нарушаващи дисциплината в час. Само че трябва да го криминализираш това деяние тогава. Да вкараш глава "Нарушаване на дисциплината от страна на отрочетата" в Наказателния Кодекс. Някъде там, м/у "убийство" и "грабеж", примерно.

А за тази дума - това малко иде като "кажи ми по-добър вариант на инджектопляктор". Няма такава дума - помисли - ти, не аз - какво се опитваш да кажеш, какво мислиш, и се постарай да изразиш мисълта си в разговорна / писмена форма, на съответния език.

Общи условия

Активация на акаунт