Чужди езици

  • 12 394
  • 182
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 600
Да ви върна малко назад - ама испанският е важен език, с голяма култура и големи пазари - колкото руския и английския. Това, че у нас не е добре реализиран е едно на ръка, но ако човек има някаки планове за световен език, испанският не е за изпускане. Ако отивате в САЩ, трябва да знаете испански (вижте им сериалите например  Mr. Green   ), това ми го каза майката на един дето замина, после казал майка му и брат му да изкарат курс по испански, преди да ги прибере при себе си.
Преди две години май имаше прогноза от службите на ЕС, че след петнайсетина години, поради упоритостта, с която провеждат реформи, испанците ще а по-добре финансово от германците. Всички, на които казвам това, ми се смеят, но тази година Испания за първи път от кризата насам е на плюс като финансови показатели, а Германия е на минус (става дума, за цифри след нула-запетая, но все пак цифри). Германия вече дава на заден ход и техните икономисти умуват и публикуват мнения, как да се обърне тенденцията, смятат че все още имат шанс, но са песимисти.
Затова - полезно е да се знае испански, ако човек иска реализация навън, рядък език, филми и книги много и разни, вкл торенти и огромен интернет на испански.

# 121
  • Мнения: 9 689
Големи "лингвистични разбирачи" са станали някои "деспереит хаусуайвс".  ooooh!

# 122
  • Sofia
  • Мнения: 15 573
   Испанският е доста полезен за Щатите, да, така е – но не смятам, че точно там можеш да постигнеш някаква реализация на базата на този език, предвид, че има толкова много хора в тази държава, които са си native-speakers. Wink

# 123
  • Мнения: 2 600
  Испанският е доста полезен за Щатите, да, така е – но не смятам, че точно там можеш да постигнеш някаква реализация на базата на този език, предвид, че има толкова много хора в тази държава, които са си native-speakers. Wink
По-скоро имах предвид за лична употреба. За мен префектно владеене на език няма. Има умение да се справиш в ситуацията, в която ти се налага - кой за сервитьор, кой за инженер, кой за да си гледа филма.  Езикът е да се ползва за нещото, за което е нужен в дадения момент. Доколкото разбирам, в България, в местенца като Кърджали и Разград, без турски държавна работа няма да си намериш, ако ще английки, немски и руски да знаеш. (Може и да греша, де   Peace  )

# 124
  • София
  • Мнения: 12 374
Големи "лингвистични разбирачи" са станали някои "деспереит хаусуайвс".  ooooh!

Надявам се, че ''деспереит'' е майтап.

http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/desperate

В Щатите изобщо не е задължително знаенето на испански.

# 125
  • Мнения: 2 200
Sophiemmaspencer, пиша го още веднъж, този път на правилен български,
надявам се да разбереш: в темата коментирам колко лесно някои хора решават, че говорят
отлично някой език/няколко езика перфектно, като в много от случаите едва покриват ниво С1.
В този момент се явявате вие, които наистина имате доста повече от основни познания, и
се разпознавате в тези с неправилната самооценка. Не ви ли дразни, точно вас,
как вече почти всеки, завършил езиков курс, претендира, че нивото му е отлично?
Това пък аз не мога да го разбера.

При последното търсене на човек за офиса ни, почти всички бяха с отличен немски, английски, полски.
Девойката с немски (завършила езикова гимназия с немски) се оказа, че не може да проведе телефонен разговор, ако не вижда човека срещу нея, та в една критична ситуация се наложи аз, дето знам по-малко от 100  думи, да съставя просто разширено изречение, на което да получа отговор "да" или "не", което в случая ни устройваше.
В много от случаите е достатъчно просто да имаш някакво работно ниво на езика и да го ползваш за нуждите, за които ти трябва. Моят английски е на ниво С1, т.е. справям се донякъде с него. Заради спецификата на работата си съм запозната и с доста термини в определена област, но това е само бонус.

# 126
  • Мнения: 429
Английският е задължителен да е пръв чужд език според мен, защото е най-важен глобално погледнато. Никак не бива да се подценява като език и да се смята за лесен. Важно е да се знае добре, за да може като втори да се учи и да се научи и следващ език.

За мен лично е важно, ако един език ще се ползва активно в живота, то той да се знае отлично! Говорейки, човек изразява себе си и показва своята същност. Дори усилието да научиш конкретния език на съответното ниво говори за характеристики като упоритост, интелект и т.н.

Всъщност смятам, че добрите езикови гимназии дават отлична основа на най-популярните чужди езици - английски, испански, френски и немски. Така ги подреждам аз по важност, но който и да е пръв, английският е задължителен.

Перфектната комбинация за мен е английски, испански, френски и може би руски. Но руския в случая аз го споменавам във връзка с любовта ми към руската култура. Руският за друго не мисля, че е важен.  

Разбирам, че и сред езиците има мода, но искрено не разбирам за какво би могъл да послужи китайският. Според мен са единици тези, които биха го научили на отлично ниво и биха се реализирали в нещо интересно. Самите китайци говорят английски, та затова си мисля, че ако има интерес към китайския то вероятно е поради някаква нова мода Simple Smile

# 127
  • София
  • Мнения: 12 374
Е как. Сега някой ще влети и ще ти заобяснява как щом всичко вече е Made in China, значи и ние трябва да учим китайски.

# 128
  • Мнения: 7 171
Е как. Сега някой ще влети и ще ти заобяснява как щом всичко вече е Made in China, значи и ние трябва да учим китайски.

Всъщност, не си далеч от истината. Много фирми изпращат представители там. Да, говорят китайците английски, но далеч не всички. Колкото испанския език е важен заради широкото си разпространение, толкова и китайския. Ние не, но децата ни ще е хубаво да поназнайват.  Laughing Аз се запалих от любопитство, а и за да си самодокажа, че може да одътрявам, но не оглупявам.  Joy Засега добре се справям. Дори мога да броя до сто и нагоре. За една седмица. Не е зле, нали, на моята възраст?  Wink

# 129
  • София
  • Мнения: 12 374
Не е зле, браво  Wink

Имам колежка от СУ-то, преди няколко години замина за Шанхай с мъжа си. Тя преподава там английски, той не помня какво работи. Доволни са. И все пак не смятам, че моето дете си струва да учи китайски. Още по-малко бих искала да отиде да живее в Китай. Не, че ще и се бъркам един ден.

# 130
  • Мнения: 2 674
В Щатите изобщо не е задължително знаенето на испански.

Даже английският не е задължителен. Laughing има хора си живеят по десетилетия и дума не могат да обелят.

# 131
  • София
  • Мнения: 12 374
Ти пък, само в Щатите  Laughing Бившият когато замина за Англия, знаеше точно десетина думи на английски. Първата година научи още десетина и толкова. Чак сега се е захванал да научи нещо..иначе си беше убеден, че в Англия английският не е a must.

# 132
  • Мнения: 4 418
за мандарин е още рано, но всички прогнози сочат че ще е доста нужен
дано дотогава бактериите да са се поразвили малко

# 133
  • Мнения: 7 171
Скрит текст:
Sophiemmaspencer, пиша го още веднъж, този път на правилен български,
надявам се да разбереш: в темата коментирам колко лесно някои хора решават, че говорят
отлично някой език/няколко езика перфектно, като в много от случаите едва покриват ниво С1.
В този момент се явявате вие, които наистина имате доста повече от основни познания, и
се разпознавате в тези с неправилната самооценка. Не ви ли дразни, точно вас,
как вече почти всеки, завършил езиков курс, претендира, че нивото му е отлично?
Това пък аз не мога да го разбера.

При последното търсене на човек за офиса ни, почти всички бяха с отличен немски, английски, полски.
Девойката с немски (завършила езикова гимназия с немски) се оказа, че не може да проведе телефонен разговор, ако не вижда човека срещу нея, та в една критична ситуация се наложи аз, дето знам по-малко от 100  думи, да съставя просто разширено изречение, на което да получа отговор "да" или "не", което в случая ни устройваше.
В много от случаите е достатъчно просто да имаш някакво работно ниво на езика и да го ползваш за нуждите, за които ти трябва. Моят английски е на ниво С1, т.е. справям се донякъде с него. Заради спецификата на работата си съм запозната и с доста термини в определена област, но това е само бонус.


Аз опонирах на тезата, че човек не може да владее чужд език отлично. Може. Дали този човек ще съм или ти е без значение. Съгласна съм, разбира се, че много често самооценката е изкривена. Това не го оспорвам.  Peace

# 134
  • Мнения: 1 298
за мандарин е още рано, но всички прогнози сочат че ще е доста нужен
дано дотогава бактериите да са се поразвили малко

Какви бактерии?  newsm12

Общи условия

Активация на акаунт