Сладкарничка за книги - тема 20

  • 19 137
  • 713
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 10 691
Да, съвсем на място си е запетаята  Peace
"в преработващата промишленост - с 0.1%," е вметната част в изречението. Те винаги се отделят със запетаи.

http://www.znam.bg/com/action/showArticle?article=1989051234&encID=693

# 496
  • Мнения: 476
Миж, честно да си кажа, не разбирам. Добивна промишленост, преработваща промишленост и производство и разпределение.... са дейности в промишлеността. Тук те трите са изредени със съответните проценти. Защо да са вметнати части? Спред мене просто изреждаме. Къде греша?
Нали при изреждане преди последния елемент се пише и без запетая.

# 497
  • Мнения: 10 691
Ами погледни линка, който пуснах Wink
Там е обяснено добре и са дадени примери.
"Вметнати части" се наричат и правилата са такива - отделят се или със запетаи, или със скоби, или с тирета  Hug

П.П. Да поясня, че не съм филолог или по-скоро съм филолог по душа  Blush
Имах уникални учители по БЕЛ Heart Eyes

# 498
  • Мнения: 5 405
Увеличение на цените е регистрирано в добивната промишленост - с 0.8%, в преработващата промишленост - с 0.1%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0.4%.
Според мен няма никаква вметната част във въпросното изречение и запетаята е излишна  Thinking

# 499
  • Мнения: 10 691
Евилан, попитай утре колежката си защо слага запетая  Simple Smile
Нека тя да си каже съображенията.
Според мен също, строго погледнато, там трябва да се постави запетая  Peace

# 500
  • Мнения: 476
Ще отида да я попитам, защото все още не съм убедена. newsm78

# 501
  • Мнения: 10 691
Пиши после какво ти е казала  Simple Smile
Интересно ми стана. Интуитивно чувствам, че там трябва да се постави запетая, но дали е "вметната част" точно ...  Rolling Eyes

Хайде, лека ви   bouquet
Отивам да гледам едно ужасче  #Shocked

# 502
  • Мнения: 5 405
Отивам да гледам едно ужасче  #Shocked
Къде, какво?  Laughing

# 503
# 504
  • София
  • Мнения: 3 266
Другарче сладко, книжката ти е избрана  Heart Eyes Дали си нетърпеливо, или не си?  newsm78 По- към края на месеца ще пратя  Hug
В прессъобщението аз бих понамалила броя на "и"-тата...
Вени, и според мен не е фатално счетоводното ти прегрешение Simple Smile Човека ще си го отрази в ноеммври, както ти. Няма как да го е отразил в септември, щом не си издала фактура Simple Smile

# 505
  • Мнения: 2 134
Хммм и аз мисля, че не трябва да има запетая. Но не споря, защото си признавам, че ми е слаба страна  Blush  Peace

А темата за кръщАнето ....  Shocked

Аз пък ще се лакирам докато чакам Сървайвъра  Whistling  pletka

Нарче изхвърли ги тез цигари smile3513

# 506
  • Мнения: 1 601
Не мога да дам компетентно мнение относно запетайките , тук съм  smile3505 

Маришка , спокойно ! Този път съм търпелива . Коя книжка ми избра ?  Laughing   Hug 

Точунка , недей така , един порок е хубаво човек да има , иначе нали знаеш  - "И светеца, Богу не е драг"  smile3502 smile3503

Отивам и аз да ударя един лак на ноктетата за утре  newsm56

# 507
  • София
  • Мнения: 3 266
Наричка, вземи си наргиле за табиет ...  Peace рядко и качествено удоволствие е, няма вреда от него, и махни тез цигарети  Sick

# 508
  • Мнения: 1 601
Не мога , Маришка , по точно за спирането на цигарите нямам воля , знам че още ще напълнея и ме е страх , достатъчно кила имам отгоре от тези хормонални аномалии , нека си пуша , с орлите няма да живея  Laughing

# 509

Общи условия

Активация на акаунт