Кръщане на бебе

  • 6 048
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 365
Голяма каша е в главата на авторката.

Да правиш кръщене с някаква собствена дефиниция за "духовност", без да ти пука за църква, канони и някаква елементарна култура как се държи православен- това е все едно да искаш да учиш математика, но без да ползваш арабските цифри, а да си измислиш някаква своя система.

# 46
  • Мнения: 10
Ма какъв ритуал за кръстницата - нали беше християнка последно?!  Laughing

Lexie,
щом толкова те тормози този въпрос, ще ти разясня.
Майката на момичето е еврейка, а бащата е христянин. Ти ми кажи каква е тя???
Защото дори аз незнам каква е според религиозните закони. В еврейската регилия, където се гледа каква е майката - тя е еврейка, а в христянската се гледа бащата-тя е христянка. Израстнала е и с тези и с онези традиции, обичаи и т.н...

Знам това, че не е покръствана, че не влиза в църква често (поне не колкото аз). Това е.
Аз самата съм от такова семейство, с тази разлика, че съм кръстена (в ритуална зала), заради смесените религии на родителите ми и че влизам в църква често. Важно е какъв се чувстваш.  
И моля да сменим тона, щом държиш да продължаваме да дискутираме.



# 47
  • Мнения: 6 365
Sisistyle,

Не знам дали осъзнаваш, но ти НЯМАШ свето кръщение, тоест не си християнка по никаква дефиниция. Соц ритуалът "именуване" не замества тайнството кръщение. Нито пък произходът те прави християнка или не. 

Ако твоята приятелка приеме свето кръщение, то тя ще е християнка, независимо от произхода си. Няма и как да е иначе, дори светите апостоли са били евреи, но са се покръстили. Какво ти, нали знаеш кой е бил от много стар еврейски род също, от коляно Давидово? Да давам ли жокери или поне си запозната с тази част от християнството, надявам се...

Съответно твоята приятелка трябва много добре да помисли дали иска на практика да смени вярата си. Дали еврейската общност ще я приеме. Тя в синагога ходи ли? Учила ли е в тяхното училище, спазва ли техните привички?

# 48
  • Мнения: X
Не държа да дискутираме, ама никак, за теб обаче няма да зле да си изясниш фактите. Приятелката ти е еврейка. Щом не е кръстена, не е християнка, без значение какъв е баща и.

# 49
  • при късмета
  • Мнения: 24 060

 Майката на момичето е еврейка, а бащата е христянин. Ти ми кажи каква е тя???
Защото дори аз незнам каква е според религиозните закони. В еврейската регилия, където се гледа каква е майката - тя е еврейка, а в христянската се гледа бащата-тя е христянка. Израстнала е и с тези и с онези традиции, обичаи и т.н...

И аз не съм религиозна, но ти с всеки пост блестиш с абсолютно невежество.
Няма абсолютно никакво значение националноста на човек, за определяне на религията. И това ти го пиша за втори път. При родители от различна религия вярата на детето се определя САМО И ЕДИНСТВЕНО от извършен ритуал, без значение кой от тези на родителите.

Невежо и крайно тъпо е да кажеш "тя е еврейка, защото майка й е еврейка" или "тя е християнка, защото баща й е християнин". Разбираш ли колко е тъпо или не?
Ако тя е кръстена в каквато й да е религия би трябвало да знае. Това няма да разбереш като задаваш въпроси във форум от сорта на "ти ми кажи каква е". Няма как

# 50
  • Мнения: 6 365
А, първото е вярно, ако майката е еврейка, се брои за еврейка. Там няма ритуал.

# 51
  • при късмета
  • Мнения: 24 060
Автораката назад каза, че все пак кръстницата е българка, просто отдавна не живее тук.

# 52
  • Мнения: 6 365
Няма значение къде е родена, щом е с майка еврейка, значи е еврейка. Там още важи матрилинеалното проследяване. Докато не се покръсти, си е еврейка.

Да си българин не те прави православен.

# 53
  • при късмета
  • Мнения: 24 060
Изобщо не се знае какъв й е случая на кръстницата.
С баща християнин, родена тук може и да е кръстена като православна.
Там може да важи всичко, но си е за там. А тук има свекърви все пак  Laughing

# 54
  • София
  • Мнения: 28 786
Sisistyle,

Не знам дали осъзнаваш, но ти НЯМАШ свето кръщение, тоест не си християнка по никаква дефиниция. Соц ритуалът "именуване" не замества тайнството кръщение. Нито пък произходът те прави християнка или не. 

Ако твоята приятелка приеме свето кръщение, то тя ще е християнка, независимо от произхода си. Няма и как да е иначе, дори светите апостоли са били евреи, но са се покръстили. Какво ти, нали знаеш кой е бил от много стар еврейски род също, от коляно Давидово? Да давам ли жокери или поне си запозната с тази част от християнството, надявам се...

Съответно твоята приятелка трябва много добре да помисли дали иска на практика да смени вярата си. Дали еврейската общност ще я приеме. Тя в синагога ходи ли? Учила ли е в тяхното училище, спазва ли техните привички?

В целия пост има полезна информация, но в подчертаното има ключови моменти. Ако искаш църковно кръщене, кръстницата задължително трябва да е кръстена в църква.

ПП Мисля, че много бъркаш соц. кръщенето в ритуална зала и кръщенето в църква - едното е граждански ритуал, а другото е църковен. Уточни кое от двете искаш?

Последна редакция: пт, 21 ное 2014, 18:17 от milenaka

# 55
  • Мнения: 6 365
http://detstvoto.net/index.php?newsid=1740

Ето това е "именуване". На практика- нищо. Ни Свето кръщение, ни Бар Мицва, ни нищо, ни риба, ни рак...

# 56
  • София
  • Мнения: 1 139
Няма значение къде е родена, щом е с майка еврейка, значи е еврейка. Там още важи матрилинеалното проследяване. Докато не се покръсти, си е еврейка.

Да си българин не те прави православен.

Точно така. А по принцип за евреите винаги ще си остане еврейка, ако ще и исляма да приеме. Веднъж приел юдаизма, човек си остава евреин за еврейската общност, освен в някои случаи. А щом е еврейка по рождение- съвсем.

Общи условия

Активация на акаунт