Дискусия: Вярвате ли в реализацията на писателите в България?

  • 39 095
  • 312
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 4 569
Тъй като се засегна темата, бих искал да споделите какво предпочитате да четете: роман или сборник с разкази?
На хартия или в е-вариант?
Роман в ел. вариант.
Предочитам романа като жанр.
Ел. защото е безплатно.

# 256
  • Мнения: 118
Т.е. е-вариант, защото има платформи, откъдето се свалят книги безплатно, а не защото ти е по-удобно да четеш на устройство?

# 257
  • Мнения: 4 569
Да.
Освен това една нова книга е 10 - 15 лв. Като я прочетеш веднъж после събира прах. Избягвам да давам книги за четене защото не ми ги връщат. Не мога да давам 10 лв за едно четене. Ако е много добра книга и искам да я имам, я купувам, но това се случва рядко.

# 258
  • Мнения: 118
А не обичате ли да препрочитате след години старите си книги? Да ви се мерне пред погледа някое заглавие, което сте забравили, но си спомняте, че ви е донесло удоволствие и пак да посегнете?
Новите книги вече са доста и над двадесет лева, което ме спира или чакам промоции.

# 259
  • Мнения: 4 569
Да, обичам да препрочитам, но мога и в ел. вариант да го правя.

# 260
  • Мнения: 25 724
Обичам и разкази, и романи. Важното е да са написани добре. Литературен помияр съм - чета всичко, стига да ме грабне.
Предпочитам електронни книги. По-удобно ми е да чета на четеца, по-малко се изморявам при дълго четене (особено очите), отколкото с хартиена книга и, не на последно място, електронната библиотека не заема място, няма нужда от чистене, книгите не се цапат и т.н. Даже от чисто хигиенична гледна точка предимството е голямо. Удобството пък да носиш в чантата си цяла библиотека от няколкостотин тома е неописуемо. Както и да четеш при всеки удобен случай.
Възможността да чета безплатно електронни книги не е водещ мотив, макар че и той не е за пренебрегване. И преди четеца не купувах често книги, заемах от познати или от библиотеката. Нямам къде да ги побирам вече - и без това голяма част от домашната библиотека е прибрана по тавани, надстройки на гардероби и т.н., защото книгите са много и просто няма къде вече да ги слагам. А и новите книги са все с размерите на тухли-четворки - ами не, мерси. То е ясно, че по някакъв начин трябва да се оправдаят цените им, ама никой не мисли какво ще ги правим след това. Особено пък книгите-еднодневки, които в най-добрия случай стават само за едно четене и изобщо не си заслужават да бъдат колекционирани.
Ядосвам се, че електронните книги също са прекалено скъпи (според мен). Ако се продават на по-разумни цени, ще си ги купувам, вместо да тегля безплатни.
От друга страна, когато някоя книга ми хареса изключително много, купувам си я и на хартия. Хем всеки път се заричам повече хартиени книги да не си взимам, ама някои си заслужават пък.
От екологична гледна точка пестенето на хартия за отпечатване на книги (повечето от тях със съмнителна стойност) означава по-малко унищожени дървета. Това също не е за подценяване. Някои пестят хартия чрез електронни фактури, други - чрез електронни книги.

# 261
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тъй като се засегна темата, бих искал да споделите какво предпочитате да четете: роман или сборник с разкази?
На хартия или в е-вариант?
Разкази не обичам. Престрашавала съм се само с един автор и ми харесаха - Стивън Кинг. На един български автор също пробвах, след като прочетох негов роман, но не съм очарована. Предпочитам романи. А за хартия или електронна - над 300 страници по-добре да е електронна. Иначе няма значение за мен. Намирам си достатъчно много книги и от двата вида.

# 262
  • София
  • Мнения: 2 901
Чета романи на хартия. Купувам си ги. Но понеже цените вече са по 17-20 лв, предпочитам да си купувам "тухли-четворки", че поне четенето да е по-дълго. Обаче не купувам на корична цена от години. Имам карта за отстъпка 10% в Ориндж - това е максимума, който си позволявам. Иначе проучвам и си купувам онлайн където дават най-голяма отстъпка за дадена книга - 15%, 20%, 25% - което и да е, все е далавера. Ей на онзи ден ис купих и нова книга на половин цена - половината на 19 лв не е толкова много.

След четенето преценявам дали книгата бих я чела и в бъдеще. Ако не - давам я да я прочете и майка ми и после я продавам на половин цена. Ако искам да я имам и да я чета в бъдеще, пак я споделям с маман, но си я прибирам.

Оказа се, че на английски чета мааалко по-бавно и си купувам книги на любимите си съвременни автори от иБей и Амазон на смешни цени. 1,50 лири книгата, 7 лири за 6 книги и т.н., а? Не е като 19 лв, нали. При това, много често - с твърда корица. За да ми излезе още по-евтино, ползвам превозвач.


П.П. Преди време хванах да прочета разкази на Джон Гришам. Е, не можа да ме грабне. Изчетох го, но... В повечето от тях дори не мога да кажа, че имаше завършек - !?!??!?! Който си е добър в романите, да си пише тях.

П.П. 2. Явно децата ми се впечатляват от мен. На почти всичките им рисунки моят образ чете книга - на плажа, на пикник, на дивана. Ще речеш, че майка им друга работа няма. Шееегичка. Онзи ден голямата седнала на люлката в градината на майка ми и казала, че ще чете - "така прави мама".

# 263
  • Мнения: 12 318
Чета и разкази, и романи. Ако имам избор между хартиен и електронен носител, предпочитам електронния,  струва ми се по-функционален /освен пестенето на място, точно защото обичам да препрочитам. Случвало ми се е да купувам една книга по три пъти, защото съм забравила на кого съм я дала/. Хартиените книги наистина са скъпи, но в книжарница не съм влизала от години, купувам само от борсата, а там винаги правят отстъпка.

# 264
  • Мнения: 118
А каква сума сте склонни да отделите, ако решите да си купите е-книга ?

# 265
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А каква сума сте склонни да отделите, ако решите да си купите е-книга ?
Не повече от пет лева, като пет бих дала само за любим жанр или автор.
Иначе погледни промоциите на Амазон - те постоянно имат намаления до 1 или до 2 долара, а често пускат и безплатни книги. У нас колко пъти си срещнал намаления на електронни книги?
Ама намалени не от 10 на 9 лева, а както си трябва.

Аз имам чувството, че не намалят цените им, защото всички ще си купят четци и ще им умре бизнеса на печатниците. А така - като цената е близка до хартиената някак все още се намират клиенти на хартията.

Аз хартия купувам не повече от 2-3 пъти годишно, но смятам и с това да приключа окончателно.

# 266
  • Мнения: 12 318
А каква сума сте склонни да отделите, ако решите да си купите е-книга ?

Не повече от 60% от цената на хартиената.

# 267
  • Мнения: 2 867
Предпочитам книгата да е в хартиен вариант.  Grinning

Единственото (за мен) удобство на ел.четците е това, че можеш да събереш много голям брой книги без да заемат място и разбира се факта, че има много безплатни ел.библиотеки.

# 268
  • София
  • Мнения: 2 901
2-3 лв за ел. книга бих давала. Ако ще давам повече, предпочитам си хартиената.

То и ако ще са повече, кой ли и ще ги купува толкова, така че пак ще се намери някой да я качи в нета, и въобще не виждам стимулът на издателствата какъв ще е. А така, всеки ще си каже - дал съм 2 лв, какво ще се занимавам да качвам в нета, всеки да си отдели...

# 269
  • Мнения: 71
2-3 лв за ел. книга бих давала. Ако ще давам повече, предпочитам си хартиената.

То и ако ще са повече, кой ли и ще ги купува толкова, така че пак ще се намери някой да я качи в нета, и въобще не виждам стимулът на издателствата какъв ще е. А така, всеки ще си каже - дал съм 2 лв, какво ще се занимавам да качвам в нета, всеки да си отдели...

Т.нар. цена книга е въпрос на тираж ( мащаб пазар ). Ако, една книга е минала през 10-на допълнителни издавания и е надминала очакванията, то логично разходите са покрити на всички по веригата и тогава не е проблем да се пусне на 20 стотинки на пазара като имиджово присъствие.

При нов автор това е невъзможно, понеже обикновено първия му опит е и последен. При хартиен вариант преценете сами:
- 15% ( поставен таван за автора );
- 20% ДДС ( държавата );
- 35% търговците ( книжарниците );
- останалите 30% се поделят между издателя и печата

Или де факто автор печели най-малко от всички по веригата, а в същото време, когато е нов му се изнася целия риск към него. Тоест той да си плаща всички разходи от типа Анотация, която струва 250 лв.

Колко книги мислите трябва да се продадат и на каква цена ( да кажем цена книга 10 лв, от които той ще получи 1.50 лв бруто - преди данъци/осигуровки ), за да се покрие разход Анотация, според вас?
------------------------------------------

Чета ви внимателно и наистина няма шанс за БГ писателите, освен ако не бият по "вратичките" през финансиране от Културата, както беше доскоро и се пръкнаха някакви феноменални тиражи от по 100 хил. броя на книга, където разни Капки и Божидаровци разправят надлъж и шир, че са продали 100 хил. тираж в България, а те са гарантирано изкупени от Читалищата и висят на склад.

План Б - през конкурси и както е тръгнало Любен Дилов ( син ) ще направи цялата си рода до 9-то коляно топ-писателите на БГ, защото той е жури, а неговите 'орица печелят.

План Цъ - Сиромахов, който не е профи писател, но важното е да прави навалица. Между другото, ако е изкарал с копи/паста десетина книги, това е спасението за БГ писател, понеже първоначалните разходи по първата книга падат рязко и вече може спокойно да поделя риск/цена спрямо останалите 9 книги да кажем.

Това е накратко. Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт