Дискусия: Вярвате ли в реализацията на писателите в България?

  • 39 068
  • 312
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Наскоро гледах някакво промо на някакво кампания ли беше какво ли.Единственото което разбрах от ръзхвърляните кадри,бе че става дума за прохождащи в писането автори,които да изпращат свои непубликувани творби на някакъв си имейл адрес,с надеждата някой да ги издаде.Някак си ми стана смешно,при условие,че в нашата татковина всичко става по втория,даже по н-та начин,та какво остава и за бедното ни писателско съсловие!Лично аз смятам,че това е само една поредна пиар акция и призьорът или призьорите в това състезание са отдавна предизвестени,само дето да се заблуждават околните и да се придава важност пред евентуалната зрителска аудитория на поредния културтрегер сеир!
Какво Вие лично смятате по темата?

Последна редакция: чт, 28 май 2015, 09:49 от Редактор*

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нямам никаква идея как може да се реализира писател в България. От това, което са издали нашите издателства, не съм много очарована. Толкова ли са малко нашите таланти?

# 2
  • Мнения: 21
Че талантливи писатели има и в България,това е факт.Само че те не могат да достигнат до масовия читател именно заради нуменклатурното отношение,което имат издателите в България,вероятно останало им от комуняшко време,когато само добрите партийци и техни приятели са издавани.Проблемът е,че дори и тогава е могло да се намери нещо стойностно и сносничко,но за съжаление това сега е напълно невъзможно и само самопровъзгласили се велможи издават свои приятели или познати,за което държавата дори ги субсидира прилично!
Щом вече и крими контингента прописа,какво повече може да се каже по темата?!

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може да се направи много по темата.
Може този, който е много добър, да пусне нещо онлайн - в блог, в Читанка или някъде, където да го прочетат. Ако наистина е добър, ще добие популярност и тогава издателите сами ще го намерят.

# 4
  • Мнения: 12 302
Наскоро гледах някакво промо на някакво кампания ли беше какво ли... Някак си ми стана смешно,при условие,че в нашата татковина всичко става по втория,даже по н-та начин,та какво остава и за бедното ни писателско съсловие!

Ако става дума за конкурса "Развитие" или някакъв сходен на него, не знам за втория начин, но издателствата са търговски дружества и целта им е да печелят, а не да уреждат роднините си. Доколкото знам, "Естествен роман" на Георги Господинов е тръгнал именно от "Развитие" и фактът, че е продаван и превеждан /тоест носи печалба/ не ме навежда на мисълта за номенклатурно отношение при подбора. Иначе съм съгласна с Лиляна, че ако има платформа, в която да се качват непубликувани произведения, издателствата сами ще намерят авторите на тези, които се харчат. Пример е руският самлиб, където доста големи издателства си намират автори. Така добре продаваните "50 нюанса" повече или по-малко също са тръгнали от сайт за любители.
Разбира се, ние сме малка страна с малък пазар и вложенията в българска литература са по-рискови от издаването на вече доказан бестселър и съответно използването на вече платена от друг рекламна кампания. Но въпреки това, всяко усилие за откриване на продаваеми български автори, според мен, е смислено и не вярвам целта му да е "уреждането" на познат графоман.

# 5
  • София
  • Мнения: 985
Може да се направи много по темата.
Може този, който е много добър, да пусне нещо онлайн - в блог, в Читанка или някъде, където да го прочетат. Ако наистина е добър, ще добие популярност и тогава издателите сами ще го намерят.

Абсолютно съм съгласна. Не става само с мрънкане и оплакване, как никой не ги забелязва. Сами трябва да търсят начин да стигнат до потенциалните си читатели.
Пример в това отношение е Емил Конрад. Не съм го чела , не мога да изкажа мнение за книгата му, но е факт, че той успя по много нетрадиционен начин да привлече фенове.

# 6
  • Мнения: 21
Не става въпрос за мрънкане и хленчене по темата,а за това как някакви "избрани" пишещи с тяхно си соц мислене  натрапват на обикновения читател определен автор и книгата му в медийното пространство,само заради едната печалба,а често тези творби почти нямат каквато и да било художествена стойност.

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако някой е некадърен да пробие, със сигурност не ми прави добро впечатление в опит да оплюе, наклевети и очерни другите.

# 8
  • Мнения: 2 856
Не мисля, че някой може да ми натрапи даден автор. Дали ще го чета или не, зависи от мен. При положение, че има толкова он-лайн библиотеки, от където можеш да четеш даден автор и произведение не виждам как едно издателство може да диктува кои ще се четат от масовата аудитория.

А в случай, че начинаещ автор иска да пробие на пазара трябва да използва всички възможни начини и вратички. Някой по-горе беше дал за пример Читанката - там може да си качи произведението и читателите да го оценят.

# 9
  • Мнения: 21
Дискусията не беше създадена за да се разглежда само една гледна точка,а за да се споделят повече мнения,а и да се види нивото на издателствата в страната!Аз лично не съм от пишещото братство,а просто искам да събера максимално повече мнения по въпроса,тъй като стана известно,че и господин Брендо ще издава книга и заради това се чудя това само заради медииния ли интерес ли е или не?Пък и той се квалифицира като писател,а не смятам той да е съпоставим например с Вапцаров!За този феномен с издаването ви говоря!

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако някой смята себе си ли друг за много талантлив, издаването от издател не е единственият вариант този талант да бъде прочетен и оценен подобаващо.
На мен не ми пречат всички други дарни и бездарни, които издават книги. Щом има кой да ги чете, значи има и смисъл да си издават книгите.
Живеем в период, в който можем да си популяризираме писмото без да се налага да плащаме, стига то да си заслужава.
Защо трябва да обсъждаме в тази светлина - да оплюем, да злословим и да завиждаме на някого, че си издава книга. Ами да издава.

# 11
  • Мнения: 21
Тогава как виждате българските издателства и българските писатели?Дали според вас има културен вакум в тази сфера?Защото досега в темата се пишеше за всичко друго,но не за самите издателства и техните автори,за това каква е политиката им на разпространение,каква е връзката им с обиковения читател,какво се случва изобщо в сферата на книгоиздаването в последно време,дали те се стремят да надраснат ограниченията на пазара,дали има наченки на излизане от руслото на соц.издаването и още какви ли не въпроси,които можеше всички коментиращи да включат в коментарите си,а не аз да задавам точно въпрос и да очаквам от вас само отговор,иска ми се да порасъждавате по темата,все пак сме в литературен клуб!
(а аз лично обичам да откривам хубави неща за четене навсякъде из нета и да се кефя на стойностни публикации)

# 12
  • Мнения: 12 302
Не става въпрос за мрънкане и хленчене по темата,а за това как някакви "избрани" пишещи с тяхно си соц мислене  натрапват на обикновения читател определен автор и книгата му в медийното пространство,само заради едната печалба,а често тези творби почти нямат каквато и да било художествена стойност.

Това изречение ми се струва малко абсурдно. Руслото на соц.издаването /каквото и да значи това, но приемам, че значи "държавно субсидирано"/ е напуснато в момента, в който започнеш да издаваш, за да печелиш. Защо Евелин Банев е решил да пише книга си е негова работа, а ако издателството е решило, че тя ще се продава заради медийния интерес, то си е негова преценка, която никому не натрапва. Дали ще я купиш, изборът е твой. Не виждам защо трябва да го съпоставяме с Вапцаров.
Пак ще се позова на "50-те нюанса", но те са особено крещящ пример. Очевидно е, че Е.Л. Джеймс не е Джейн Остин, но се продава.  Повече от Орхан Памук.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Че то по соц времената са издавали прекрасни книги. Наслаждавам им се в момента от Читанка.
Сега издателствата продават много скъпо и съм си намерила алтернатива - чета е-книги или си разменяме в разни места, ако ми се дочете нещо ново и още не качено из библиотеките.

# 14
  • Мнения: 21
Това за качествените заглавия от соц.време отдавна е засегнато още в един от първите ми коментари в дискусията!Въпросът не опира до продажби,рейтинг или алтернативи за популяризиране на писателите ни,а до това,че един ден именно те ще трябва да влязат в учебните програми и да бъдат изучавани от българските ученици!Като се стигне до раздел съвременна българска литература,там какво ще се мъдри-празни страници или само един-двама творци за цвят!Тогава никой няма да го интересува какви са били преди издателствата,условията им за издаване,дали издаването им е повлияно идеологически,политически,икономически и от редца други фактори!Как тогава у децата ще възпитаме желание да четат?И какво е нашето четящо общество в момента?Дали то е в състояние да изисква достатъчно от писателите в тази насока,за да може да има някакъв стандарт?А и все пак сегашните писатели искат или не са основа за бъдещите такива,т.е техен ориентир в литературата!Ние не можем да си позволим повече компромиси с културата ни,най.вече заради вакума в тази област от преди и сега и поколението писатели,които така и не сме прочели!Нито дядо Вазов,нито Дубарова са разполагали с нет,за да публиуват творбите си,но талантът им е повече от безспорен!Сега ние разполагаме ли с подобни имена в литературата ни?Помислете върху това,вий четящите! newsm78

Общи условия

Активация на акаунт