Снимки на децата във Фейсбук

  • 8 474
  • 94
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 19 307
Мен ми стана интересно какво му е лошото да се пусне снимка на новородено в приятелския кръг?

# 46
  • Мнения: 5 259
Проблемът е в това, че в момента се разработват все по-мощни методи за разпознаване на лица. Синът ми расте и става все по-разпознаваем. Аз съм премахнала максимално снимките му, обаче не знам доколко Фейсбук пази стари данни, качени от друг. Като нищо някой ден може да реши да се логва, да пусне една снимка и чрез познати и връзки системата да си създаде негов визуален профил.
Всеки човек може да махне всички тагове на снимки, които не е качил лично той.
Освен това не мисля, че за системата ще е много важно как е изглеждал като малък. Това не би донесно финансова изгода за никого.
И не на последно място, той не е тагнат на детските си снимки, нали? Най-вероятно все още няма ФБ профил, а когато заима, никой няма да обикаля и да го тагва по снимки от детската градина, качени преди 10 години.

Не казваш от какво РЕАЛНО се притесняваш. Все пак синът ти ще е разпознаваем за всички хора, които вижда всеки ден в квартала и в училището си. Това не те ли притеснява? Какво смяташ, че ще може да му направи СИСТЕМАТА?

Основното, за което се ползват данните от профилите на ФБ потребителите е да им се праща насочена реклама. Общо-взето искат да знаят от какво се интересуваш, за да знаят какво да ти рекламират, дето има шанс да си го купиш.
За сега тази опция работи много зле. Аз съм бременна вече 7 месеца, но рекламите във фийда ми са основно за "как да се сдобием с плосък корем за 3 седмици" и други от сорта. Гледат ме, че кликам на дрехи за бременни, но не са ми рекламирали нищо подобно до сега, нито нещо на бебешка тематика.
Няма да е зле да си подобрят таргетирането.

# 47
  • Мнения: 4 292
Защо трябва да има някакво дълбоко аргументирано заключение защо не искаш снимки на детето си в нета? Ами аз не искам, не ми е приятно, предупредила съм да не ме тагват, после пък си изтрих профила.
 Аз пък се чудя на самовлюбените майки, които по цял ден качват снимки от празници и ежедневие. От закуската до Лека нощ, ужасно досадно ми беше.

# 48
  • Мнения: 11 845
Това да те вижда някой в квартала и на улицата е различно от това да циркулира снимка в интернет пространството.

Не ми се спори на темата, само ще кажа че дори и снимки в затворени групи, или само за приятели пак изтичат...човек имаш достъп ги смъква и после си ги качва където иска и така. Не веднъж съм гледала такива снимки, до които аз принципно нямам достъп.


Защо трябва да има някакво дълбоко аргументирано заключение защо не искаш снимки на детето си в нета? ....

Именно  Peace , аз лично не искам и не само на детето а и мои и на близките ми и т.н.  За това и профила ми е кух така да се каже, колкото да мога да ползвам някакви неща във ФБ, но наистина има хора които целият им живот е там, но щом им харесва тяхна воля  Simple Smile

# 49
  • Мнения: 30 802
"никой няма да обикаля и да го тагва по снимки от детската градина, качени преди 10 години."

За това не съм сигурна. Преди месеци ФБ насърчи хората да си пускат детските снимки. Не се знае сегашното поколение дали няма да се окаже в ситуация, когато мрежите ще се сетят кой е бил преди 10 години. И признайте си- ако приятелите ви масово имаха детски снимки, щеше да настане голям майтап.

Освен това вече около три пъти писах, че способностите на софтуера да познава лица ще се увеличават, а и сега са доста добри. Едно е да те познават хора, които и ти виждаш всеки ден; друго е да могат да те идентифицират хора, които ти не виждаш, и не само да ти познаят лицето, а да се сдобият и с информация къде си учил, кои хора са свързани с теб, какви са ти идеите. И не се знае в чии ръце може да попадне тази информация, нито дали ще я използват само за реклама. Има и други начини да се използва. Кражба на идентичност, отговор на поверителни въпроси, такива работи...

Така че дори да не си тагнат, това не значи, че някой няма да знае кой си, или да предположи с голяма вероятност. Да не говорим, че ти като потребител не виждаш тага, но не се знае като си го махнал, каква информация стои запазена.

# 50
  • Мнения: 46 526
Добре де, разбрахме, че не искате децата ви да са във Фейсбук публично. И съм напълно съгласна, че всеки си има своите съображения и има право да вземе решение да не се качва детето му.
Всички сме съгласни и че никой няма право да снима човек без съгласието му.
Ама като се случи нещо и са нарушени тези или други права, нали разбирате, че няма как да очакваме да следят бгмамма и да поправят нещата. Първо предупреждавате, ако пак не ги свалят и продължат с други, тогава няма начин, освен с адвокат. Ясно е, че е разправия и т.н., но и 100 пъти да си напишете позицията тук снимките ще си седят там.

# 51
  • Мнения: 30 802
Аз съм ги предупредила. Вече казах, че заради това смениха поверителността на албума.

Тук само си сверявам часовника какви са практиките. Общо взето виждам, че повечето градини са склонни да начешат Фейсбук ентусиазма на по-активните мами, да ги забавляват и ухажват, но не и да се замислят за последствията.

Ето ти едно последствие: въпросните деца се засичат пак като тийнове и някак намират стари снимки. Почват да ги споделят, в лошия сценарий- с елемент на подигравка. Ето ти тормоз в социалните мрежи.

# 52
  • Мнения: X
Сериозно ли го мислите това ?
Не виждам нищо лошо със споделените снимки ако са със съгласието на родителя.

И да ,не бих стояла на място което не съвпада с възгледите ни .

# 53
  • Мнения: 46 526
Ако снимката е такава, че предполага подигравка, то учителката трябва да е доста... странен човек.
От друга страна, ако на едно дете са решили да му се подиграват, все ще намерят начин, даже да не нямат никаква снимка.
Мислех, че говорите за някакви безобидни снимки от тържества и т.н. Какво има за подигравка в тях?

# 54
  • Мнения: 30 802
Децата са жестоки, могат да се подиграят на съвсем нормална снимка. Или самото дете да види снимката и да не се хареса. И как ще я свали?

А какво ще кажеш за снимки по бански? В Канада щяха да припаднат от ужас.

# 55
  • Мнения: X
Децата са жестоки, могат да се подиграят на съвсем нормална снимка.

А какво ще кажеш за снимки по бански? В Канада щяха да припаднат от ужас.

Какво да кажа ,когато въобще не е така и никой не припада от снимки по бански. Виж ,за дете по без бански е друг въпроса .Никога не бих си пуснала такива снимки в нета ,ако ще и да съм нудист .

А че децата са жестоки е вярно и съвсем без снимки могат да се подиграват на сина /дъщеря ви.
Пак казвам ,че е добре да е предпазлив човек ,но прекален светец и Богу не е драг  няма нужда да се преувеличава чак толкова.  Peace

# 56
  • Мнения: 46 526
Децата са жестоки, могат да се подиграят на съвсем нормална снимка...

Същото казвам, децата могат да се подиграят на абсолютно всичко. Не им е нужда снимка.
На теб пък не ти е нужен аргумент, за да не искаш детето ти да е в нета Peace всички сме на едно мнение.

# 57
  • Мнения: 1 441
Моят син ходи в държавна детска градина. Госпожите направиха затворена група във ФБ, в която качват много снимки, съобщения и полезна информация за ежедневието на децата. Групата е дотолкова затворена, че дори аз като член на групата да шерна снимка поствана там, никой от моите приятели не я вижда.  Peace Когато коментирам или харесвам нещо, поствано в групата, това не излиза на фийда в дясно на моите приятели. Единственото, което те виждат в тази връзка, е, че съм член на група Х.  Grinning За мен това е огромно предимство, за да научавам какво правят в градината, защото моят не е от много споделящите.  Simple Smile
Отделно градината ни участва в един международен проект, заедно с градини от още няколко държави, и задължително всяка година ни представят за подпис (или не, съответно) съгласие за снимане на децата в разни обучителни тв програми или презентации. Който иска - подписва, който не иска - при такива мероприятия отделят детето му, така че да не попада в кадър. Това обаче, хич не се харесва на децата, защото те всички искат да са в центъра на събитията.  Crazy

# 58
  • Мнения: 30 802
Аз сега виждам, че масово и държавните градини са направили отворени групи. Виждам всякакви снимки, и от Малкия Принц, и откъдето си поискам.

# 59
  • Мнения: 5 259
Не ми се спори на темата...
Ама аз изобщо нямам намерение да споря! Просто питам жената да си обясни позицията, защото до тук изобщо не ми е ясна.
Щели да знаят как е изглеждало детето преди 10 години... И това е много по-лошо от факта, че ще знаят как изглежда в момента, защото то само ще си е качило както профилна, така и един куп други снимки.
Звучи ми някак крайно неоснователно, направо на ръба на параноята.
Да не говорим, че изобщо не е задължително човек да има ФБ профил. Ако никога не си направи, никой никога няма да го тагне и системата няма да разбере кое е онова конкретно момче измежду всички 500 млн снимки на деца в целия ФБ.

За това не съм сигурна. Преди месеци ФБ насърчи хората да си пускат детските снимки. Не се знае сегашното поколение дали няма да се окаже в ситуация, когато мрежите ще се сетят кой е бил преди 10 години. И признайте си- ако приятелите ви масово имаха детски снимки, щеше да настане голям майтап.
newsm78 Приятелите ми си сложиха детска снимка на първи юни и бяха много сладки.
Не знам как си представяш системата да се сети кой е бил някой преди 10 години, при положение, че снимките в нета са милиарди. И като се сети, ще си каже? "АХА!" ли?
Предположенията с подигравките също са странни. Децата не изглеждат като поводи за подигравка, обикновено са сладки. Ако някой иска да се подиграва на сина ти, няма да търси детски снимки, а ще използва нещо, което ще му е много по-лесно достъпно.

След 10 години хората ще са наясно, че всяко нещо, което правят на публично място ще може да бъде заснето с нечий телефон и пуснато в нета. Обикновено възрастните не се сещат за това, но днешните тийнове се сещат.

Поздравявам ви с това много забавно клипче и пак казвам, ходенето по улицата без качулка на главата е много по-опасно от качена снимка във ФБ.

https://www.facebook.com/RadioENERGYbg/videos/10153455282749189/

Общи условия

Активация на акаунт