Фикс идея при дете на 4 години

  • 3 324
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте мами Simple Smile Не намерих подходяща тема за моето питане и направих нова.
Имам проблемче, което не ме оставя намира и много ме тормози. Имам дъщеря на 4г и половина. От месеци на ред тя има фикс идея да се преоблича. ПОСТОЯННО. В деня сменя дрехите си минимум по 5 пъти. Вманиачена е на тема дрехи и преобличане. Не се влияе от чуждо мнение (моето и на бабите). Ккавото си науми трябва да се случи на момента и така както го иска. Зимата слага рокли, лятото ботуши или иска да ходи само по долни гащи и никой не е способен да я разубеди. Много съм притеснена, защото мисля, че не е просто лигавщина, а е мания и не ми се вярва да е напълно нормално за човече на нейните години. ПОМОГНЕТЕ ми, моля. Сблъсквал ли се е някой с подобен проблем и според вас трябва ли да потърся специализирана помощ? Благодаря.   bouquet

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
На тази възраст и моята имаше подобен период. Вярно, не е искала да излиза с неподходящи за сезона или приличието дрехи, но нон-стоп беше до скрина с дрехи и се преобличаше. И аз много се дразнех, но мина и замина и това.
Да не би детето да има нужда повече да отстоява себе си и само чрез дрехите да намира начин да се наложи?...
Как се разбирате иначе - сговорчива ли е?

# 2
  • Мнения: 4 414
Дъщеря ми е на 4 години и 3 месеца. От 2 годишна има собствено мнение относно дрехите, които ще носи. Не купувам дреха, ако не я е харесала преди това, защото после няма сила на света, която да я накара да я носи.
Сутрин преди градина е голямо кипрене. Вадим рокли, облича, оглежда се на огледалото. Има си няколко чанти /повече от моите/. Избира си с кои дрехи коя чанта ще носи. Има претенции и за бижута. Не взема пример от мен, защото аз не се нося така.

За зимата не виждам нищо лошо в роклите. Дори и да са по-тънки под тях може да се сложат блуза и клинче. За лятото - детето е достатъчно голямо, за да разбере, че сега не се носят зимни ботуши. Ако толкова държи да е с рокля и ботуши, купи й летни.

За долните гащи - също е достатъчно голяма да разбере, че на вън не се ходи така. В къщи - не виждам проблем да си ходят както си искат.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
О, и моите деца сами си избират дрехите, които купуваме, както и кога с какво ще бъдат облечени. Но като цяло се водят. Случвало се е да ги оставя да тръгнат неподходящо облечени (по-голи, отколкото е добре), но носим яке и те в един момент усещат, че им е студено.
Ако ми правят сцени, бих ги оставила да тръгнат един път по сандали зимата, за да си научат урока. Иначе през лятото ние също носим ботуши понякога - гумени за дъжд.  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 16
Не се радва на играчки така, както на дрехи. Аз си спомням като деца, че подарят ли ти дреха, не се водеше за подарък и си искахме играчките, а сегаааа, хаха. Не знам. Оставям я, избира си сама дрехите (да не говорим, че понякога така ги подбира, че прилича на айше  Crazy  Laughing ). Но се е превърнало във фикс идея. Тя със ставането сутрин е на гардероба. И избора й не подлежи на обсъждане. И в деня това е поне по няколко пъти. С каране и кавги не става, с обяснение и говорене-пак, просто съм се хванала за главата!

# 5
  • Мнения: 4 414
Детето ти има характер и собствено мнение. Ако започнеш да й се караш, че си играе с играчките, ще започне да се държи така, както сега с дрехите  Peace

# 6
  • Мнения: 1 572
Баща ми наскоро се върна от САЩ и там му направило впечатление, че зимата в най-големия студ и сняг половината хора били по сандали и джапанки. Включително деца. Дори болни деца ги смъквали от колите по тениска и сандали (пак казвам в снега) и от паркинга до болницата си джапали така.

По въпроса с преобличането, може би трябва да я оставите, дори поощрите известно време. Вероятно е период. Може да има жена в обкръжението, която да се кипри повече и да имитира в преекспониран вариант.
И моята дъщеря имаше някакви месеци, в които дърпаше от шкафа къси летни панталонки посред зима. И се инатеше. Но като цяло можех да я убедя.
Всичко несезонно го скрих и тя избираше от каквото има. Но мисля беше по-малка и манипулации от този вид минаваха.

# 7
  • България
  • Мнения: 3 621
Баща ми наскоро се върна от САЩ и там му направило впечатление, че зимата в най-големия студ и сняг половината хора били по сандали и джапанки. Включително деца. Дори болни деца ги смъквали от колите по тениска и сандали (пак казвам в снега) и от паркинга до болницата си джапали така.


И в Англия е така  Peace
Иначе по въпроса, моята дъщеря на тази възраст не обличаше нищо друго освен РОКЛИ Simple Smile))) Целогодишно - летни и зимни рокли ( при условие , че може да се каже , че аз рокли почти не нося и нямам Simple Smile ) Цяла зима я пращах на детска градина , а и навън сме ходили с рокля, съответно отдолу с клин и с блузка . Комшийките казваха , че не са я виждали с друго освен с рокля Simple Smile Сега ми е мило като се сетя за този период. Не че сега не носи рокли - предпочита ги пак! Но вече е ученичка и сама разбира, че е по-практично с клин. Всъщност сега това е - цяла зима пък е с клинове- не носи панталони или дънки. А иначе за чанти, парфюми, гримове и т.н. определено има повече от мен  Peace
 Та явно ще си е коконка и твоята дъщеря , но няма нищо лошо според мен. Нека се кипри.

# 8
  • Мнения: 16
Кипра е голяма, да, парфюми, чанти, гердани, гривни, огледалца, обеци, РОКЛИ...ако й дам клин и блуза казва - "аз не съм момче да ходя с панталон"  Laughing Но това ОК, нека се кипри, но мен ме притеснява повече фиксирането в идеята и големи инат и това, че се налага жестоко и изпада понякога в истерии, ако не е нейното.

# 9
  • Мнения: 2 038
Според мен това е период, който ще отмине. Много от децата на приятелките ми имаха подобно "вманиачване" по преобличането, но го израснаха.
Ако лятото прибираш зимните дрехи и обувки, а зимата - летните, така че да няма достъп до тях, присеща ли се? Защото сега ако накарам моята 8-годишна да ми изреди колко и какви ботуши е имала през зимата, абсурд да се сети.
По мое мнение момичето е достатъчно голямо, за да разбере, че има някакви норми на обличане. Едно е да я оставяш да си избира дрехите сама, пък ако ще да си отиват, съвсем друго е да излиза навън по бельо.

# 10
  • Мнения: 16
Да, аз също съм на мнение, че е период и ще мине, както всичко останало до сега, но жестоко ме притесни, че майка ми, която е медицински работник ми каза да й обърна внимание, че според нея не било лигавене, а може би проблем. За това и поисках съвет от Вас. Не знам какво да правя. А мъжа ми е твърдо против психолози и тем подобни...

# 11
  • Мнения: 8 894
Ако детето ходи на градина и там има психолог, не виждам защо да не го попиташ. Той е за децата там. Няма да водиш детето, просто ще го попиташ. Против съм подобни неща да стават без съгласието на единия родител, но реално няма да водиш детето и евентуално да го стресираш, защото предполагам, че това е довода на бащата да е против.

# 12
  • Мнения: 16
Да, права си, ще говоря с психолога в градината, но ще е чак на есен...сега са ваканция чак до 15 септември, но е идея, благодаря! А за бащата - да, против е всякакви чужди намеси, включително разбере ли, че майка ми се е намесила, много ще се ядоса, но не съм си и мислила да мъкна детето някъде без неговото съгласие.

# 13
  • Мнения: 8 952
Не търсете под вола теле!  Naughty
Всичко си му е наред на детето- Не може всички да сме еднакви!

Моята дъщеря е принципно същата - вече е на 6г. и половина и сега още повече си избира сама дрехите. Ако някоя дреха не й харесва, нищо не може да я накара да я облече. Преоблича се и тя по 1000 пъти и се радва на дрехи вместо на играчки.  Crazy С две думи - голяма е кипра! А аз изобщо нямам афинитет нито към поли и рокли, нито към бижута, не знам на кого се е метнала.

Най-много имаме разправии, когато точно преди вечеря тя реши да си облече най-новата рокля и да седне така на масата. Разбира се, изпращам я за преобличане и поне последните 1-2 години ме слуша и разбира, че не е подходящо така да се храни, за да не се изцапа.

Детето на сестра ми е същото - живеят в къща и много ми е било смешно като видя малката да си играе на двора облечена с нещо като бална рокля.  Rolling Eyes Shocked

Голямата ми дъщеря не е така.
Според мен е въпрос на характер.

Последна редакция: пт, 10 юли 2015, 13:52 от utro77

# 14
  • Мнения: 6 563
мисля, че детето си е напълно наред.
моята също е голяма кипра, преоблича се между 4-7 пъти на ден, застоява се пред огледалото. другият ѝ проблем е косата - такава прическа, онакава прическа, пък аз не съм много сръчна и все ми се кара, че не съм я направила красива  Laughing
за да огранича недоразуменията, оставям в гардероба ѝ само подходящи за сезона дрехи, и съответно вадя само подходящи обувки.
караме го на принципа "проба-грешка". ако настоява да си обуе гумените ботуши на 40 градуса, не се налагам, мушвам в чантата за разходка и едни сандали, а като походи известно време ѝ казвам "май е много горещо? как са ти крачетата, ако искаш да ти е по-хладно, съм взела едни сандали..." същото правя и като не иска да сложи връхна дреха. излиза по потник и като видя, че ѝ е некомфортно, я подканям да се облече. досега не се е запъвала, някак сама се убеждава, че е по-добре така, пък в същото време я оставям да мисли, че тя си е взела решението.
на странните комбинации не обръщам внимание, щом ѝ е удобно да играе и се харесва, я оставям.

Общи условия

Активация на акаунт