В детска градина или в училище да бъдем предучилищна на 6 години

  • 22 253
  • 180
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 62 595
Честито първолаче! Късмет и успех!

# 151
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Благодаря Андариел.

# 152
  • София
  • Мнения: 3 071
Моят син е на 5 години и в момента е първа предучилищна група в ДГ. Мислили сме за вариант предучилищна в училище, както и тръгване в 1 клас от 6 годишен, но и от двете възможности се отказваме. Госпожите му в градината са много добри, базата също, има своя среда и приятели. А най-много везните за ДГ натежават с вземането на обяд. Не вярвам и да има кой знае каква разлика в подготовката за първи клас, но не го мисля, защото като гледам какви са изискванията за знания, моят син и сега си е достатъчно подготвен. Адаптация така или иначе има - дали ще е сега или 1 клас за мен няма разлика. А и струва ми се, че подценяваме децата. На 7 години са достатъчно зрели за училищна обстановка. Моята адаптация едно време едва ли толкова са я мислили, пък проблеми не съм имала  Grinning
Той също не обича вече да спи на обяд, но съм забелязала, че ако няколко дни подред (вкъщи по време на ваканции и празници) не спи, става кисел и нервен. Тази година ще решим проблема като го запишем на плуване - уроците са два пъти седмично по време на следобедния сън. Остават три дни за сън следобед, което на мен ми допада като вариант.
В градината ми харесват и различните възможности за странични занимания. Той ходи и на футбол и народни танци.
За 6 годишни разбирам идеята, но за 5 годишни мисля, че мястото не им е в училищна среда като цяло.

# 153
  • Мнения: 10 431
А кой го води на плуване? От градината или вие?

# 154
  • София
  • Мнения: 3 071
А кой го води на плуване? От градината или вие?
От градината е организирано всичко.

# 155
  • Мнения: 2 285
На всичко отгоре, ако детето е карало ПГ в училище, то после е с предимство в същото училище за първи клас. Ако сега имах малко дете, щях да жертвам една година спокойствие в ДГ, за да спечеля години спокойствие за училище като го запише в ПГ в желаното училище. Знаете как е с желаните училища.

Нещата не са толкова прости.  Wink По правило ПУК има само към училищата, разполагащи с някакви свободни стаи, т.е. това далеч не са най-желаните училища ...

# 156
  • София
  • Мнения: 62 595
Нямам претенции да е навсякъде, но това в момента е актуалната схема.

# 157
  • Мнения: 11 569
Да ви кажа, като го записвах в училище ми беше доста свито и притеснено. След две седмици ходене това дете се промени, или аз си въобразявам. Стана по- изпълнителен, ходи с желание, дори си написа домашното за понеделник. Grinning Дано да е все така.

# 158
  • Мнения: 68 666
Мисля, че схемата подготвителна група в училище-предимство при кандидатстване в първи клас в същото училище, е валидна само за столицата. В другите градове поне този мотив отпада от родителите.

Разбираемо е за София, елитни училища, малко бройки, конкуренция....разбирам го и това съображение, за да се запише детето ПГ в училище. Но при нас това го няма...

# 159
  • Мнения: 2 285
Както обясних по-горе, точно за столицата такава схема не съществува. Желаните у-ща се пукат по шевовете и са на двусменен режим. Тези, които имат ПГ, са си най-обикновени квартални у-ща със затихващи функции. Това е положението.

# 160
  • Мнения: 68 666
Не знам, не споря. Така го разбрах обяснено...изтъкваше се неведнъж като довод, че точно по-този начин по-лесно ще влязат в това училище. Разбира се, има и други доводи, но и този се извеждаше на преден план.

# 161
  • Мнения: 21 455
Не знам, не споря. Така го разбрах обяснено...изтъкваше се неведнъж като довод, че точно по-този начин по-лесно ще влязат в това училище.
Може да си чела темата за частните училища.

# 162
  • Мнения: 68 666
Да, и там надничах Laughing...признавам си.

# 163
  • Мнения: 6 563
Всъщност "схемата" е често срещана сред столичните частни училища. И, наред с другите причини, заради това записах детето пук в училище.

# 164
  • Мнения: 10 431
Синът ми беше в ПУК в у-ще и това МНОГО му помогна да се чувства сигурен в 1 клас, а не тепърва да се ориентира.
Дори и това - къде е тоалетната, стола, как са организирани часовете, че има звънец, който бие и т.н.
За дъщеря ми обмислям същата схема. Макар че тя се чувства по-добре в градината от него като цяло, предполагам, че и тя догодина ще е предучилищна в училище.

Общи условия

Активация на акаунт