Нови данъчни облекчения за деца

  • 45 717
  • 211
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 874
Не знам дали е ставало вече дума, но... на нашите HR май не им се занимава с тия неща и ни казаха "оправяйте се сами"... обаче в обясненията са написали, че трябва да си подадем декларация 22, заедно с тази за доходите (по чл.50), която теоретично се подава от тях?!  newsm78 И тъй като никога не съм подавала данъчни декларации се питам как точно става номера?! И как точно нашите мили HR-и ще знаят колко хора (и кои) ще подават новата декларация, за да не подават за тях другата декларация (тази за доходите) Май стана много объркано, надявам се да ме разберете  Peace

# 121
  • Мнения: 48 154
 Те не подават друга декларация, ами просто ти преизчисляват данъка в края на годината, и то само въз основа на дохода при тях. Има много причини да си подава човек годишна данъчна декларация( наеми, заеми, облекчения и какво ли не), така че просто попълваш тази бланка, прикрепяш я към ГДД и си я подаваш в НАП. Няма никакъв проблем да си я подадеш сама, няма да има дублиране.

# 122
  • Мнения: 874
да, но аз досега не съм подавала ГДД, затова питам как точно трябва да стане Simple Smile

# 123
  • Мнения: 48 154
http://www.nap.bg/page?id=327 Обща информация
http://www.nap.bg/page?id=388 Документи и т.н.

# 124
  • София
  • Мнения: 6 238
Не знам дали е ставало вече дума, но... на нашите HR май не им се занимава с тия неща и ни казаха "оправяйте се сами"...
Нямат право. Вчера получих мейл от НАП и можеш да го ползваш и да им го цитираш
Цитат
ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

web: www.nap.bg;    0700 18 700 Информационен център;

До края на декември работниците или служителите трябва да представят необходимите документи пред своите работодатели по основно трудово правоотношение, ако искат да ползват данъчните облекчения за деца чрез него. Двете декларации - за ползване на  данъчното облекчение за деца по чл. 22в и  данъчното облекчение за деца с увреждания по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), са публикувани на интернет страницата на НАП – www.nap.bg.

Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2015 г. могат да се ползват по два начина.

Първият начин, по който може да се ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания, е чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от трудови правоотношения на съответното лице, в срок до 31 януари 2016 г. В този случай е необходимо работникът или служителят да предостави на работодателя си декларацията по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца) и/или декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца с увреждания), както и останалите необходими документи, в срок от 30 ноември до 31 декември 2015 г.

Вторият начин е с подаване на годишната данъчна декларация за 2015 г. – до 3 май 2016 г. (30 април е в събота, а 2 май е официален почивен ден - Великден). Към нея трябва да се приложи и съответния образец на декларация:

·         Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца (образец 2005) и/или

·         Декларация по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания (образец 2006).

Данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали в зависимост от броя на децата: с 200 лв. за едно ненавършило пълнолетие дете; с 400 лв.  – за две ненавършили пълнолетие деца; или с 600 лв. за три или повече ненавършили пълнолетие деца. Условията, при които е възможно да се прилага облекчението, се декларират в специалния образец на декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (образец 2005). Към формуляра се прилага и декларация от другия родител, че за 2015 г. същият няма да ползва намалението.

Данъчното облекчение за деца с увреждания (по чл. 22г от ЗДДФЛ) дава възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 или с над 50 на сто вид и степен на увреждане. Условията, при наличието на които е възможно да се  прилага облекчението се декларират в декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (образец 2006). Към формуляра се прилага копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, както и декларация от другия родител, че за 2015 г. той няма да ползва намалението.

И двата вида облекчения (за деца и за деца с увреждания) се ползват до размера на сумата от годишните данъчни основи.

Всички условия за прилагане на облекченията може да видите тук, а отговорите на често задавани въпроси да прегледате на адрес: http://www.nra.bg/news?id=2750.

# 125
  • Мнения: 874
Благодаря за инфото!

Според нашите HR те имат право да си изберат един от двата начина (интересно, че те имат право да избират, а не аз, като работник...) дали да подават декларациите или да си ги даваме лично....и, разбира се, са избрали втория начин (защото им е по-лесно). Писах 2 пъти на НАП - никъде не ми се спомена, че работодателят е длъжен да подаде декларацията (т.е. аз да я подам чрез него)...  Thinking

Честно казано не ми се занимава... писна ми от мързеливите служители в БГ  #2gunfire

# 126
  • Мнения: 48 154
Ами вариант е да попълниш и изискаш входящ номер и да им я дадеш
Но при наличие на съвсем лесен и законен втори вариант( да си подадеш сама декларацията), аз не бих се ядосвала
Явно се притесняват, защото това е ново облекчение и не се знае и НАП какви простотии ще измисли след време за тези мижави пари  Rolling Eyes Като гледам как шумно се разгласява, че връщат по 200 лева, а то не е изобщо така...
Така че не се ядосвай, а си подай данъчна декларация и толкоз.

# 127
  • Мнения: 874
да, така ще направя, мерси Simple Smile

яд ме е, че всичко става бавно, мудно и все по трудния начин... масово (най-вече хора на административни позиции) действат на принципа "защо да е лесно, като може да е трудно?!"  Rolling Eyes

# 128
  • София
  • Мнения: 6 238
Но при наличие на съвсем лесен и законен втори вариант( да си подадеш сама декларацията), аз не бих се ядосвала
Лесно е ако имаш и други доходи освен от трудово правоотношение, но ако нямаш цялата процедура, губенето на време и средства обезмисля цялото упражнение.

# 129
  • София
  • Мнения: 4 551
Днес си занесох декларацията в ЧР. Доставили им софтуера, с който се оправдаваха преди 2 седмици, че няма да приемат декларациите. Шефа на отдела беше даже  много доволен, че всичко работи както трябва. Даже ме открехна как изцяло да си попълвам декларациите на компа. Бях попълнила всичко без чекванията на квадртачетата. Оказа се, че към момента съм единствената попълвала на компютър тая декларация.
Само не ми е много ясно като си подавам напролет данъчната декларация, същата такава за облекчения за деца ли трябва да се приложи, или някъде само ще се отбелязва, че вече е подадена при работодател newsm78

# 130
  • Мнения: 48 154
И в декларацията си го пише, но ето пак:

Скрит текст:
Въпрос: Ако ползвам данъчното облекчение за деца и/или данъчното облекчение за деца с увреждания чрез работодател, но съм задължен да подам годишна данъчна декларация за облагане на доходите (по чл. 50 от ЗДДФЛ), трябва ли да приложа към нея и декларация за ползване на данъчните облекчения?
Отговор: Да, в случай, че данъчните облекчения са ползвани чрез работодател, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея задължително трябва да се приложи отново и декларация за ползване на съответното данъчно облекчение, както и задължителните документи към нея. http://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Chesto-zadavani- … a-detsa.98139.php

# 131
  • София
  • Мнения: 4 551
Това е ясно, но някъде отбелязва ли се, че вече е ползвано облекчението? То като се попълнят приложенията с доходи и удръжки, ще се види, че е взет по-малко данък, ама знам ли. Ще чакам да видя данъчната декларация явно.

# 132
  • Мнения: 50
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

# 133
  • София
  • Мнения: 39 079
Два въпроса имам.

Аз имам някакви доходи тази година, но всичко е под МРЗ. На декларацията, която попълва ММ, аз какво да пиша?

И нали пише 200 лв? Защо казвате, че са 20?

# 134
  • тук-там
  • Мнения: 4 274
Да попитам и аз Simple Smile Трудовият ми договор беше до 30.11. Мога ли да подам такава декларация при бившия ми работодател?

Не. Подай годишна декларация в НАП.

Два въпроса имам.

Аз имам някакви доходи тази година, но всичко е под МРЗ. На декларацията, която попълва ММ, аз какво да пиша?

И нали пише 200 лв? Защо казвате, че са 20?

Пишеш, че няма ти да се възползваш от облекчението.

20 са! 200 лв е доходът, който се намаля - върху него 10 % - 20 лв. Толкоз. Peace

Общи условия

Активация на акаунт