Дайте идея за диета

  • 10 652
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, дайте идея за диета, която да включва сирене?
Пробвах на ВЧ диетата, но постоянно прегрешавам, защото не мога без сирене..

Други идеи освен 90ДД?

# 1
# 2
  • Мнения: X
Това ли е темата на НВД ?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=908366;topicrefid=19

Защото чета там, че не можело мляко и сирене, а само месо и яйца? Confused

# 3
  • Мнения: 3 031
Не, това е безвъглехидратната.

Мисля, че това е темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=918068;topicrefid=19

# 4
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Сиси, защо не желаеш да пробваш/пробвала 90 дневната?
Аз съм доволна от нея, след първото раждане свалих 8 кг, но не съм я спазвала точно.
Наскоро родих за втори път и мисля да мине малко време и да я приложа отново, защото съм +9 Confused

# 5
  • Мнения: X
И аз бях свалила 8кг от 90ДД, но после не спазвах почивката и си ги върнах.

Не я искам, защото е много дълга и се отчайвам. Отделно, че деня на ВГХ ми действа много зле, макар ужасно много да обичам тесто, не ме наяжда и ям като прасе този ден.
Отделно, че не обичам плодове и повечето пъти стоях гладна до обяд, а в плодовия хапвах салати..

# 6
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
 Hug
Виж и тези двете по-горе, може да ти допаднат. Тая безвъглехидратната не е за мен. Blush
Аз освен 90 дневната, друга не съм спазвала.
Като тийн правих "зелевата супа", ако сте я чували, оттогава мразя зеле във всякаква форма. hahaha

# 7
  • Мнения: X
Не, това е безвъглехидратната.

Мисля, че това е темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=918068;topicrefid=19

Благодаря, май ще я пробвам.

# 8
  • Мнения: X
Ивекс, успех с 90ДД.

Скрит текст:
и честита втора рожба  Hug

# 9
  • Варна
  • Мнения: 126
След първото раждане имах да свалям 15 кг и тогава отслабнах със сиропа на Гарабитов- всеки ден сутринта тежах -1 кг понякога -1,2 или -0,8 , пазих ч 10 дни и и отслабнах с 10 кг а при захранването още 3. Бях мноого доволна че за 2седмици си влязох в дрехите... (не качих нито кг след това, което беше и най-големия ми страх)
Но сега след втората бременност (сега) имам да свалям 5 кг и някак си ми е по-спокойно и не ми се започва със сиропа, затова си измислих диета , която е компилация от няколко... Шведска, система -60 и др Папе, лунна
Общо ввзето ям елда с изкиснато сирене (иначе ми е много безвкусно), ако ми омръзне си варя яйце или хапвам нискомаслена извара, ако много ми се яде сладко ям плод но само един вид на ден и гледам да е преди 16:00ч, След 18:00 не ям нищо и пия едно чайче Сание. Когато дойде пълнолуние съм си запланувала да съм на сиропче 24 часа

Доволна съм, не гладувам, не съм изнервена и свалям всеки ден ( средно по около 0,5) а и си пречиствам организма...по-нататък може да включа кисело мляко или чисто месо Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 031
Не я искам, защото е много дълга и се отчайвам. Отделно, че деня на ВГХ ми действа много зле, макар ужасно много да обичам тесто, не ме наяжда и ям като прасе този ден.
Отделно, че не обичам плодове и повечето пъти стоях гладна до обяд, а в плодовия хапвах салати..
Същата работа и при мен. Въглехидратите ми отваряха зверски апетит и нямах наяждане.
Сега съм на месо, сирене, яйца, кисело мляко, зеленчуци и се засищам много бързо и за дълго. Плодове ям от време навреме като ми се прияде (не съм им фен).

# 11
  • Варна
  • Мнения: 126
Познавам се и нямам волята да пазя дълги диети като 90 дневната, предпочитам по-бързичко да се свършва и да си ям каквото си искам Simple Smile с едно наум разбира се

# 12
  • Мнения: 832
Здравейте, дайте идея за диета, която да включва сирене?
Пробвах на ВЧ диетата, но постоянно прегрешавам, защото не мога без сирене..

Други идеи освен 90ДД?
Яж основно сирене,зеленчуци и месо... и нищо друго...
Когато яденето е еднотипно, и то за дълго време се отслабва...
По същия начин можеш да свалиш и със шоколад,но едва ли ще изкараш и седмица само на сладко...

# 13
  • Мнения: 834
След първото раждане имах да свалям 15 кг и тогава отслабнах със сиропа на Гарабитов- всеки ден сутринта тежах -1 кг понякога -1,2 или -0,8 , пазих ч 10 дни и и отслабнах с 10 кг а при захранването още 3.
Какъв е този сироп?  Simple Smile


Записвам се и аз да следя темата. Искам да сваля 3-4кг, но не ми се прави някаква строга диета.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 126
След първото раждане имах да свалям 15 кг и тогава отслабнах със сиропа на Гарабитов- всеки ден сутринта тежах -1 кг понякога -1,2 или -0,8 , пазих ч 10 дни и и отслабнах с 10 кг а при захранването още 3.
Какъв е този сироп?  Simple Smile


Записвам се и аз да следя темата. Искам да сваля 3-4кг, но не ми се прави някаква строга диета.

Мадал бал на др Гарабитов се казва - кленов сироп с много витамини и минерали. Има начин по който се разрежда и си го пиеш цял ден (ходиш си с бутилката като алкохолик и като усетиш глад пиеш) Наистина засища и не усещаш глад . При мен трудното беше навика да си гризвам нещо Wink това е по-строгия вариант в който не ядеш нищо... и отслабваш бързо

Но можеш и да заместваш едно хранене (например вечер ) с чаша сироп и пак си отслабваш просто не така ударно, той засилва метаболизма и засища . Заедно със сиропа ти подаряват една книжка, където са описани различни варианти на диети и ти си избираш кой е най-подходящия за теб. Гарабитов често го дават при Гала На кафе и там си обяснява... има доста информация в интернет за него

# 15
  • Мнения: 834
Мария, благодаря за инфото.  bouquet

# 16
  • Мнения: 1 071
Системата -60. Лесна е и се яде всичко.

# 17
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Сиси, благодаря и за двете.  bouquet

Не я искам, защото е много дълга и се отчайвам. Отделно, че деня на ВГХ ми действа много зле, макар ужасно много да обичам тесто, не ме наяжда и ям като прасе този ден.
Отделно, че не обичам плодове и повечето пъти стоях гладна до обяд, а в плодовия хапвах салати..
Същата работа и при мен. Въглехидратите ми отваряха зверски апетит и нямах наяждане.
Сега съм на месо, сирене, яйца, кисело мляко, зеленчуци и се засищам много бързо и за дълго. Плодове ям от време навреме като ми се прияде (не съм им фен).
По принцип е така съгласна съм.
Но аз не забелязах да имам голям апетит в този ден, нека да вметна ,че аз мога да живея само на въглехидрати. Laughing
На мен диетата ми харесва, вярно е, че е дълга, но така се научих да не смесвам определени храни, да се храня с повече плодове и да закусвам, което не се беше случвало от години (плодове и след това и други храни).

ПС: Кленовият сироп не е ли много калоричен, мисля че спадаше към бързо въглехидратните храни.  Rolling Eyes  Иначе и аз съм чела, че доста хора го употребяват, ако им се прияде нещо сладко по-лъжичка или по-малък грамаж.

Последна редакция: сб, 28 май 2016, 22:48 от Ивекс

# 18
  • Мнения: 3 031
Ивекс, при всеки е различно. Прочети за инсулиновата резистентност.

# 19
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Да, да знам, че е така, чела съм Мoin, просто реших да напиша при мен как е.
Аз самата се изненадах като знаех колко трудно устоявам на тестени изделия.
Може би съм се респектирала и от самата диета, въпреки че не я спазвах с точности, доста изключения и прегрешения имах, ако бях я спазвала както си е щях да имам със сигурност по-добри резултати.

# 20
  • Мнения: 3 031
Да, аз също пробвах 90 дневната, вярно за около 10 дни, не повече, защото резултатите бяха нагоре Tired
Започнах я първо, защото въглехидратите са моето изкушение и един ден от четири ми се виждаше супер. Много проблемен ми беше и плодовият ден -  глад и ядене на нещо, което нито ми се яде, нито ме наяжда.

# 21
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Плодовете и на мен ми бяха мъка отначало, но аз хапвах и ядки, защото не се издържаше.
Просто не е твоята диета.  Hug
И приятелка така, мъчи я две седмици и се отказа.
На мен грешката ми е, че каквато и диета да започна, дали тази, дали ще огранича само въглехидратите или нещо друго не отделям време за спорт, по-скоро ме мързи, а преди години тренирах и се чувствах отлично, но просто само като се сетя за фитнеса или парка и ми се реве, не знам защо така. Rolling Eyes Но съм решила да се амбицирам и да се вкарам в релси този път. bowuu

# 22
  • Мнения: 3 031
Успех! На мнение съм, че всеки трябва да се насочи към режим, който му пасва, и като резултати, и като удоволствие. Защото можем и да нагъваме една седмица зелени ябълки, но после става страшно. Всичко трябва да е умерено. А и яденето е едно от удоволствията в живота, не трябва да е мъчение. Само трябва да е контролирано Hug

# 23
  • Мнения: X
И аз нямам време за спорт, а и ме мързи.
Плодовете за мен са десерт, т.е след храната. Хаха

Този сироп откъде се взима и колко струва? Може само 1 хранене да замести, нали? Ти само на сироп ли кара?

Moin, свалила ли си кг и за колко време?

А тази минус 60, калории ли се броеше?

# 24
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Благодаря Moin споделям мнението ти.

Потребителката каза, че си го носи и си пийва от него през деня, доколкото аз разбрах не става въпрос за заместване на хранене, а ако й се прияде нещо извън основните хранения. Peace Коригирам се и за заместване.

Доволна съм, не гладувам, не съм изнервена и свалям всеки ден ( средно по около 0,5) а и си пречиствам организма...по-нататък може да включа кисело мляко или чисто месо Simple Smile
Аз доверие на сиропи, хапчета и т.н нямам във връзка с отслабването, но това си е лично мое мнение, не го приемайте за заяждане.
Заинтригува ме това, че се сваля по половин кг дневно, ако правилно съм разбрала. Моите уважения, но звучи нереално и така да е не е здравословно. Peace

Последна редакция: нд, 29 май 2016, 00:15 от Ивекс

# 25
  • Мнения: 3 031
Сиси, аз никога не съм имала много излишни кг. Но след двете раждания така си върнах формата, свалих по 4-5 кг, които ми бяха останали (51-2 кг ми е идеалното тегло) с този режим и общо взето живея с него. Ако ям безразборно мога да отида и на 60 (случи ми се веднъж след престой в Щатите). Разбира се ако отидем на хубава пицария, ям пица, ако направя мусака я изяждам с кеф. Но на следващия ден пак се връщам към режима. Стана ми начин на живот, не го приемам както диета.

# 26
  • Мнения: 1 071


А тази минус 60, калории ли се броеше?


Всъщност, не. И аз мислех, че има броене, но не. Закуска  - каквото ти душа иска, обяд - същото, но с малки ограничения, вечеря - избор от няколко комбинации. Вечерята е преди 6, а между храненията не се яде. Има тема тук - аз оттам я намерих Simple Smile За 2 месеца почти 10 кг отслабнах.

# 27
  • Мнения: X
Познавам се и нямам волята да пазя дълги диети като 90 дневната, предпочитам по-бързичко да се свършва и да си ям каквото си искам Simple Smile с едно наум разбира се
Това е "идеалния" начин да си на диети, докато си жива.    Laughing
Гладуваш, отслабваш, почваш да ядеш, дебелееш....и пак, порочния кръг отново.

На ВМ НВХ съм.
Скрит текст:
Хареса ми, лесно е за спазване, доставя удоволствие, не гладувам (днес например закусвах бъркани яйца, резен свинско филе, малък домат, 1/2 краставица, половин авокадо).Не се лишавам и от плод, ако ми се прияде, нещо сладко при повод, по 2 сг на месец си заминават твърдо.
Хареса ми, защото е начин на хранене, даващ възможност да се следва дълги години, дори до живот.
Общо взето, е начинът, по който са се хранили бабите ни, които нямаха наднормено тегло, диабет, високо кръвно или сърдечни болести.

# 28
  • Мнения: 2 275
Скрит текст:
Познавам се и нямам волята да пазя дълги диети като 90 дневната, предпочитам по-бързичко да се свършва и да си ям каквото си искам Simple Smile с едно наум разбира се
Това е "идеалния" начин да си на диети, докато си жива.    Laughing
Гладуваш, отслабваш, почваш да ядеш, дебелееш....и пак, порочния кръг отново.

На ВМ НВХ съм.
Скрит текст:
Хареса ми, лесно е за спазване, доставя удоволствие, не гладувам (днес например закусвах бъркани яйца, резен свинско филе, малък домат, 1/2 краставица, половин авокадо).Не се лишавам и от плод, ако ми се прияде, нещо сладко при повод, по 2 сг на месец си заминават твърдо.
Хареса ми, защото е начин на хранене, даващ възможност да се следва дълги години, дори до живот.
Общо взето, е начинът, по който са се хранили бабите ни, които нямаха наднормено тегло, диабет, високо кръвно или сърдечни болести.
Краси bouquetотлично казано Peace
за съжаление вървят само диетите "минус 5 кила за 3 дни" Joy и пак отначало с бонус плюс 5-10 кила

МОЙ СЪВЕТ е да си избирате режим по вкус ,а тук има за всякакви вкусове
и незабравяйте:краткотрайните диети са и с краткотраен резултат,ако не си промените храненето

# 29
  • Мнения: 1
Защо трябва да се спазват диети? Щом ти се хапва, след 1 седмица, след 10 дни след 2 месеца диети и глад, пак ще хапваш повече и ще качиш. Основното правило е да не се смесват въглехидрати, протеини и белтъчини, т.е, разделно хранене. Не смесвай тестени изделия, месо, картофи и ориз. Ако ги ядеш поотделно всеки ден, разликата няма да закъснее. Хапвай повече плодове, вместо сладки, бъкани е Е-та и захар, задължително зеленчуци на вечеря (може с риба на скара или месо), сирене, яйца със салати, спагети и пасти, без месо ...и пий много вода. Ако успееш да изтърпиш една седмица, ще се почувстваш значително по-добре. А за спорта.. поне веднъж в седмицата, не бъдете мързеливи, никой не иска да бъдем модели, все пак това сме си ние, това са си нашите тела, защо да не изглеждаме добре и да се чувстваме добре. Не може без мъничко усилия.

Simple Smile

# 30
  • Варна
  • Мнения: 126
Със сиропа свалих 15 кг и
Скрит текст:
Познавам се и нямам волята да пазя дълги диети като 90 дневната, предпочитам по-бързичко да се свършва и да си ям каквото си искам Simple Smile с едно наум разбира се
Това е "идеалния" начин да си на диети, докато си жива.    Laughing
Гладуваш, отслабваш, почваш да ядеш, дебелееш....и пак, порочния кръг отново.

На ВМ НВХ съм.
Скрит текст:
Хареса ми, лесно е за спазване, доставя удоволствие, не гладувам (днес например закусвах бъркани яйца, резен свинско филе, малък домат, 1/2 краставица, половин авокадо).Не се лишавам и от плод, ако ми се прияде, нещо сладко при повод, по 2 сг на месец си заминават твърдо.
Хареса ми, защото е начин на хранене, даващ възможност да се следва дълги години, дори до живот.
Общо взето, е начинът, по който са се хранили бабите ни, които нямаха наднормено тегло, диабет, високо кръвно или сърдечни болести.
Краси bouquetотлично казано Peace
за съжаление вървят само диетите "минус 5 кила за 3 дни" Joy и пак отначало с бонус плюс 5-10 кила

МОЙ СЪВЕТ е да си избирате режим по вкус ,а тук има за всякакви вкусове
и незабравяйте:краткотрайните диети са и с краткотраен резултат,ако не си промените храненето


Не съм съгласна, със сиропа отслабнах 15 кг и не качих нито 1 за три години. След това забременях и естествено че качих ... но това не йойо ефект на сиропа
Майка ми, която е на години също пиеше сиропа и ефекта е същия, въпреки по-забавения метаболизъм от възрастта. Не си е върнала никакви килограми а минаха 5 години....

# 31
  • Мнения: X
Започнах нещо подобно на НВ ВМХ. Това е моето хранене и не ми тежи, както другите диети досега.

Само, че аз не обичам мазно и сланина и т.н, абе не съм много по месото.
Ще хапвам салати с млечни, яйца и понякога месо. Без ВГХ.

Макар да си мечтая за едно тлъсто парче пица.
 Mr. Green

# 32
  • Мнения: 61
Започнах нещо подобно на НВ ВМХ. Това е моето хранене и не ми тежи, както другите диети досега.

Само, че аз не обичам мазно и сланина и т.н, абе не съм много по месото.
Ще хапвам салати с млечни, яйца и понякога месо. Без ВГХ.

Макар да си мечтая за едно тлъсто парче пица.
 Mr. Green
Препоръчвам ти ядки, по възможност да не минават топлинна обработка Grinning Също така натурално фъстъчено, бадемово масло, бадемово мляко, авокадо към салатите, сирене и.т.н.

# 33
  • Мнения: X
Благодаря, сирене хапвам всеки ден, не мога без сирене. Авокадо обаче не обичам.
Ядките разрешени ли са, не знаех, а ги обожавам?

# 34
  • Мнения: 493
Като човек с доста богат опит в диетуването  Simple Smile идвам да изкажа своето мнение  Laughing Минала съм през 90 дневната ( свалих с нея 18 кг за 2 врътки), Зоната ( много добър режим, но ми дотежа постоянното мерене), ВМ-НВХ ( също много добър режим, но доста ограничаващ, а аз съм лакомник  Embarassed) , Система -60 и д-р Папе.
За мен най-правилния вариант е да се създаде собствен хранителен режим съобразен с начина на живот, любими продукти и възможностите на дадения човек. Всяко краткотрайно диетуване + сваляне на Х килограма и връщане към старите навици не води до нищо добро.
Лично за себе си вече сама си изградих режим на хранене като комбинация от различни диети. Основното е , че избрах да се храня разделно. Сутрин закусвам с любимите ми въглехидрати( като само тук си позволявам някоя неразделна комбинация, но много рядко). Обяда ми е строго Разделен . Следобедна закуска от някой плод. А вечерята ми е задължително до 18 часа( от Системата)  и задължително само Протеинова ( от Папе). За сега този режим действа при мен. Вече свалих за 10-ина дена 2 кг от излишни 5-6  Blush

# 35
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Браво Дани, страхотен резултат.  bouquet
Реших, че няма да правя 90-дневната, започвам здравословно хранене, като наблегна повече на протеини, зеленчуци и плодове и огранича въглехидратите. Няма да смесвам храните, това ще го взаимствам от 90-дневната. Известно време карах така и имаш ефект, не ме отегчаваше, защото си ядях от всичко. Смятам веднъж седмично да си позволявам въглехидрати.   Rolling Eyes Ще видим дали този път ще има ефект.

# 36
# 37
  • Мнения: 2 687
а като протеинова вечеря как разнообразявате? това предимно ми звучи месо, сирене и салата, нали?

# 38
  • Мнения: X
а като протеинова вечеря как разнообразявате? това предимно ми звучи месо, сирене и салата, нали?
риба със салата
агнешко с аспержи
свинско с грах
пиле с броколи
дроб на фурна, салата
патешки сърца на тиган, с тиквички и салата
телешко печено, с печен патладжан
сирене по шопски и салата
сирене/кашкавал на тиган и яйца на очи, салата
салатка миди и бяло вино    Laughing
пълнени калмари със зеленчуци, салата
омлет с котидж, салата
бъркани яйца с гъби, салата
шотландски яйца, салата
Това са моите варианти, на първо четене....сигурно ще се сетя и още.

# 39
  • Мнения: 493
Аз черпя идеи от тук - от разделите за месо, риба, яйца . Има доста богато меню  chef

# 40
  • Мнения: X
Бяло вино може ли? Аз прегреших с 2 чаши бира.  Embarassed

А грах може ли? Не е ли към бобовите?

Аз днес ще правя свинско със зелен боб, лук, доматки. Май зелен боб не е препоръчително много, но ще сложа малко.

Сваляте ли кг, похвалете се? Аз съм 1кг надолу за 3 дни. Ама и в лице малко съм отслабнала и в корем.

# 41
  • Мнения: 2 856
Аз съм изключително доволна от 90ДД. Благодарение на нея свалих всичките излишни килограми от себе си, научих се да ям разделно и здравословно. Именно с тази диета се преборих и с обсебването от тестените и сладки храни. Отделно от това се образовах по въпросите за храненето, изчетох много статии и блогове за здравословното хранене, гледах филми в тази връзка  Peace

Промяната трябва на първо място да започне от мозъка. Да се научим да слушаме стомаха, когато сме гладни, а не мозъка, който ни казва например - Искам да изядеш тази баничка! Сега!  Mr. Green

От 90 ДД запазих принципа на разделност в храненето. В момента ям основно плодове, зеленчуци, бобови и зърнени храни. Тестено си позволявам много рядко - на едно хранене седмично например.

Като такъв тип диета, Sisi може да прегледаш темата за диетата на д-р Гайдурков  Peace

И както са казали по-горе: диетата не трябва да ни натоварва и затормозява. Не трябва да мислим за нея като ограничение и да чакаме крайния срок на мъчението, за да можем след това да се нахвърлим отново над вредните храни, които са ни докарали до етапа Диета. Това ще бъде един порочен кръг.  Peace

# 42
  • Мнения: 237
И аз ще повторя момичетата, казали го преди мен, но всеки човек трябва да си намери диетата, която му "понася" най-добре, защото ще я приеме за начин на живот.
Лично за мен най-подходящи се оказаха диети от типа на Зоната, НВ и Южен бряг (или Маями)... като ги редувам според това какво искам. Ако имам застой и искам по-бързичко да сваля, правя за няколко дни Маями (протеини+зеленчуци без млечни и повечето плодове). В периоди на силен глад минавам на НВ с повечко мазнини. За по-ежедневно хранене и поддържане - зоната. Общото в тези диети е смесването на протеини и въглехидрати от една страна (зеленчуците са въглехидрати) и почти пълното изключване на бързи въглехидрати - хляб, зърнени, бобови  и прочие...
Много хора обаче не обичат да смесват храни, за тях тези диети са тежки и мазни и нарправо изпитват погнуса от тях. Те предпочитат разделно или 90Д.

За тях яденето на картофи цял ден е полезно, за мен е върха на простотията, защото такова хранене качва инсулина, който води със себе си лоши последици за здравето - не само ИР,  Сега на високите стойности на инсулин се приписват всички съвременни болежки - диабет, сърце. рак, алцхаймер... Защо зорлем да си ги докарваме с ядене на тестяно цял ден!?
Та попрочети здравословна литература и избери сама. В никакъв случай не ти препоръчвам Дюкан и всякакви фазови диети - ефекта йо-йо е по-лош и от най-лошата диета.

# 43
  • Мнения: X
Благодаря!

# 44
  • Мнения: 8 163
На ВМ НВХ съм.
Хареса ми, защото ... е начинът, по който са се хранили бабите ни, които нямаха наднормено тегло, диабет, високо кръвно или сърдечни болести.
Може би твоите баби са били аристократки, щом са можели всекидневно да си позволят подобно меню:

риба със салата
агнешко с аспержи
свинско с грах
пиле с броколи
дроб на фурна, салата
патешки сърца на тиган, с тиквички и салата
телешко печено, с печен патладжан
сирене по шопски и салата
сирене/кашкавал на тиган и яйца на очи, салата
салатка миди и бяло вино    Laughing
пълнени калмари със зеленчуци, салата
омлет с котидж, салата
бъркани яйца с гъби, салата
шотландски яйца, салата
Но ако се погледне начинът, по който са се хранели масово българите през XVIII, XIX и XX-ти век, картината е съвсем различна (за справка четете историците доц. Стефан Дечев и доц. Иван Лазаров).

Като начало, в по-голямата си част населението е живеело по селата (тя и София в основни линии си е била далеч от това да е град), имало е изключително ниски или никакви доходи и се е изхранвало предимно с това, което е давала земята. Да, болшинството семейства са имали я прасе, я няколко кокошки, я козичка или овчица. По-заможните са можели да си купят даже крава. Какво е означавало това? Че прасе се е колело по Коледа, кокошка - веднъж-дваж на година, агне и яре - веднъж годишно, а крава - на няколко години.

Следователно животинските подукти на традиционната българска трапеза от онова време са били предимно домашните мляко/млечни и по някое друго домашно яйце на ден-два. Останалото и основно количество храна е идвало от бобови, зърнени, зеленчуци и плодове.

Помня много добре с какво ме хранеха моите баби в края на 70-те и през 80-те. Едната (шивачка) живееше в къща с двор на ръба между София и тогавашното село Горубляне, сега софийски квартал. С другата (докторска съпруга), дядо ми и родители ми живеехме на пъпа на София.

Въпреки сериозната разлика в доходите, и на двете трапези преобладаваха растителните продукти: зърнени, бобови, зеленчуци, плодове. Месо се сервираше рядко и в малки количества. Шунка и луканка се купуваха веднъж на месец, по 100-200 грама.

Баба ми на "село" нямаше сърце да заколи някоя от кокошките си, та молеше съсед веднъж на година да стори това. След това от тази една кокошка се готвеха (през сълзи) 3-4 гозби. Никому не се падаше цяло бутче или порция пилешки гърди. Веднъж годишно баща ми, взимащ високата по онова време шефска заплата от около 200 лв, ни водеше в ресторант "Златното пиле" на "Граф Игнатиев" и получавахме по 1/4 пиле.

Така че, моля, достатъчно с този мит как българите и през турско, и през царско, и през комунистическо са яли основно животински продукти. Бабите и дядовците ни дължат дълголетието и здравето си на преобладаващо растителното си хранене, по-голямата си близост с природата, всекидневната си физическа активност, по-малкото стрес и по-ниското еко замърсяване по онова време.

# 45
  • Мнения: X
Не ми се спори, но:как се е хранела баба ми, родена 1910 г. и живяла цял живот на село.
Всяка година гледаха с дядо ми прасе, имаха по около 40-50 кокошки и естествено, градина.
Всичко готвеше с мас, олио само месец-два през лятото, като свърши маста.
Пиле са яли доста по-често от ведънж годишно.
Закуска-обикновено препечена филийка хляб, обилно намазана с масло,с някакво домашно месо, това през зимата.Лятото-зеленчукова закуска, пак с филийка.
Ястия, без значение постни или с месо, готвени с мас.
Плодовете се свеждаха до наличните дървета в двора-круша, две череши, ягоди, ябълка.Сезонни.
Зимата-компоти, ошаф, 1-2 пъти седмично.
Леща баба ми не съм я виждала да готви, боб-да, защото си го отглеждаха на бостана.Лятото рядко ядяха боб, да не кажа хич, той беше зимна храна.
Супа-колкото и пъти да е правила, винаги пилешка, не помня баба ми да е готвила зеленчукова супа.
Правеше и баници, тиганички, питки....
Никакви сокове, никакви безалкохолни (чак към 1985 година почнаха да купуват лимонада, да си разреждат виното зимата    Laughing   ), никакви захарни простотии, никакво похапване час по час, ядяха си три пъти на ден, ако случайно поогладнеят през друго време, някоя хапка хляб/плод през лятото.Като цяло обаче не бяха много-много по плодовете, помня баба ми хапваше две тънки резенчета диня или половин круша, или шепа череши, за деня.
Гледала ме е до 6 годишна възраст, после до към 13-14 ми година всяко лято бях при нея, и почти всяка неделя.
Да, не са яли телешко и аспержи, но "постите" им бяха основно лятото, когато така или иначе прАсето е свършило и като цяло тялото няма нужда от "силна" храна.
А, да, и пиле с ориз, и агнешко с ориз е готвила, ама рядко, щото и ориза, и агнешкото се купуваха.
А те залагаха основно на домашната си продукция.

# 46
  • Мнения: X
Фея  Hug

От 2-3 седмици съм на протеини + зеленчуци, изключвам 2 дни, в които ядох ориз и леща, понякога прегрешавах с малко черешки, чаша бира, 1 филийка.
-4,5кг съм надолу.

Много ми липсва това, че няма тема, в която да си обсъждаме режим и кой какво хапнал и колко свалил..
Включих се във ВМ НВХ, но се отписах, че там не ми харесва обстановката, а и много се набляга на здравните въпроси, не толкова на отслабването..

Love! Откога се храниш ВМ НВХ, прегрешаваш ли, сваляш ли кг?

# 47
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Аз пък и от двете си баби знам, че без месо на маса се сяда само на Бъдни вечер.  Joy Joy Joy И не са аристократки, в никой случай.
Това постна супа, постен боб? Дядовците ми отде да вземат сили за работа в полето???
Кокошки и пилета си се колеха редовно, прасе- верно по- рядко, но пак не беше екзотика. Яйца- хапваха се стабилно също, ползваха ги и за други ястия, не е било като да няма. Ама това сигурно, защото действието не се е развивало в София, затва.  Laughing

*Sisi**, а тази тема "Дневникът" нещо- си прегледа ли я? Там май не се спазва никаква конкретна диета, само се споделят резултати и менюта.  Peace Иииии браво за резултата.

# 48
  • Мнения: X
Umma, мерси, ще я погледна. bouquet

# 49
  • Мнения: 2 687
Фея  Hug

От 2-3 седмици съм на протеини + зеленчуци, изключвам 2 дни, в които ядох ориз и леща, понякога прегрешавах с малко черешки, чаша бира, 1 филийка.
-4,5кг съм надолу.

хубав и с ползи режим Simple Smile протеини какви практикуваш? аз благодаря за онзи списък, чета го, чета, и когато помисля за протеинова вечеря: пак опирам до филе/колбас, сирене, кашкавал. пфууу не мога да разнообразя и това е. за съжаление, колбас не купувам почти, защото имат нитрити и т.н. та съвсем не знам. тези неща ми се виждат с много готвене, но явно ще трябва да се понапъна да видя някои по-лесни варианти

# 50
  • Мнения: X
Love! Откога се храниш ВМ НВХ, прегрешаваш ли, сваляш ли кг?
От началото на март някъде, 7 или 8-ми.До днес, надолу с около 10 кг.Пиша около, защото в началото нямах кантар, та не знам точно колко съм била.
Аз прегрешения нямам.    Laughing   Просто не съм си поставила стриктни ограничения.Не помня в коя тема точно писах за "прегрешенията" от началото:
два пъти по няколко хапки торта, за РД
козунак за великден
италиански сладкиш, на 24.05
плод почти всеки ден
Вчера например доста солидно "подпрях" една стена с колелото (да предпазя един щур тийн-колоездач    Mr. Green  ), в резултат цял ден по доктори-хирург, очен, нищо не ядох.Прибрах се към 17, мъжа ми купил някакви бисквити, че му се прияли (сега почти не правя у дома), изядох две.Не го смятам за нещо кой знае какво, случва се веднъж месечно или по-рядко да си позволя изкушение.Но като цяло не ме влекат вече ....не и както преди.

# 51
  • Мнения: X
Добре ли си?

# 52
  • Мнения: X
Да.Само дето в лицето изглеждам като боксьор първа категория.    Laughing   Мъжът ми ме бъзика, че направо мога да го осъдя за побой, като ме гледа една такава синьо-лилава....    Mr. Green

# 53
  • Мнения: X
Милата
 Hug

 Wink

Общи условия

Активация на акаунт