Издръжка на бебе?

  • 14 694
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 609
holly_mac, не знам какво толкова ще му бъде трудно на зимното бебе. Моето е лятно, ама както и да го гледам, имаш да го храниш, да го къпеш, да го преобличаш и да го разхождаш. Каквото със зимно, такова и с лятно, пролетно, есенно. А всъщност аз заради такива коментари най-учтиво пратих майка ми да си ходи у тях - "Ама кой ще къпе бебето?" и т.н. подмятания, сякаш като ми е първо, задължително ще го уморя, ако я няма нея да ми го обгрижва. Не съм го уморила детето, много си е добре даже Simple Smile Това, че сте в един град не означава, че задължително трябва да дойдат да помагат, ако вие с таткото не искате. Но ако ти искаш и имаш нужда някой да е при теб в началото и да ти помага, показва и т.н. - няма нищо лошо в това, нека.

Щом нямаш стаж, имаш право на социално майчинство - 100 лв на месец, ако не се лъжа. Все е нещо.

Нямате ли възможност за друго жилище в града, в който сте? Ако ремонтът изисква много разходи, а преместването в друг град - пак толкова или повече, може би ще е най-добре на първо време да останете в същия град, но да отидете в друго жилище, където няма да се налага да правите много скъпи ремонти.

# 16
  • София
  • Мнения: 183
Относно помощта питам, понеже маман ми набива в главата, че зимно бебе не може сами да гледаме, ще тр помощ. В началото не я слушах, ама сега се съмнявам ще се справя ли добре...

Е какво като е зимно бебе. В общи линии е все тая какво е. Едното ми е родено в края на септември , а другото януари. Разлика няма. Ако мислиш, че къпането ще е проблем, не е. Първото никой не ми го е къпал. Само двамата с таткото. А сега малката си я къпя сама даже, никой не ми помага.

# 17
  • Мнения: 6 791
Всички бебета ядат, спят, реват, пишат и акат без значение от сезона, в който са се родили. Ако не храниш с шише, реално няма с какво да ти помогне (с изключение на пране, готвене за вас, нещо да изчисти). Моята свекърва е помагала на щерка си, като е взимала нощем бебето. Така тя е поемала храненето и евентуално дондуркане при колики. Обаче ако кърмиш, ще си дежуриш. Дори да не суче нощем, ще ти се налага да ставаш да цедиш, поне в началото.
Първите месеци мъжа ми пое готвенето, да пусне пералнята, да поизчиства отгоре, отгоре. Аз бях с бебето. После свикнахме с новия режим и постепенно влязохме в някакъв си наш ритъм. Та няма какво да те плаши със зимното бебе  Wink

# 18
  • Мнения: 2 850
Зимно бебе не можете сами да гледате? Хм, да не би да има предвид, че няма да можете да се справите със сметките?
 Или по-скоро го изкарва някаква много сложна ситуация с корита, топла вода в легени и кофи, и стоене само вкъщи, да не настине бебето? Вероятно това си представя свекърва ти - мъжът ти на работа, а ти само вкъщи, понеже е студено и бебе навън не излиза. Иска да ти прави компания жената Laughing

# 19
  • Мнения: 4 709
Зимно бебе не можете сами да гледате? Хм, да не би да има предвид, че няма да можете да се справите със сметките?
 Или по-скоро го изкарва някаква много сложна ситуация с корита, топла вода в легени и кофи, и стоене само вкъщи, да не настине бебето? Вероятно това си представя свекърва ти - мъжът ти на работа, а ти само вкъщи, понеже е студено и бебе навън не излиза. Иска да ти прави компания жената Laughing
Нали ще са на квартира в апартамент с вътрешна баня, какво ще мъкнат кофи и легени? А дори и да е много студено и да не излиза навън с бебето, какво пък му е сложното да си стоиш у вас с бебето, по-сложно е да организираш разходката newsm78 нещо не й разбирам аз мисълта на тази свекърва, освен ако не иска наистина да й виси на главата за компания, я и акъли да дава, само да не са - осоли бебето, връзвай го и тем подобни.

# 20
  • Мнения: 2 850
Зимно бебе не можете сами да гледате? Хм, да не би да има предвид, че няма да можете да се справите със сметките?
 Или по-скоро го изкарва някаква много сложна ситуация с корита, топла вода в легени и кофи, и стоене само вкъщи, да не настине бебето? Вероятно това си представя свекърва ти - мъжът ти на работа, а ти само вкъщи, понеже е студено и бебе навън не излиза. Иска да ти прави компания жената Laughing
Нали ще са на квартира в апартамент с вътрешна баня, какво ще мъкнат кофи и легени? А дори и да е много студено и да не излиза навън с бебето, какво пък му е сложното да си стоиш у вас с бебето, по-сложно е да организираш разходката newsm78 нещо не й разбирам аз мисълта на тази свекърва, освен ако не иска наистина да й виси на главата за компания, я и акъли да дава, само да не са - осоли бебето, връзвай го и тем подобни.
Ааа, не знам наистина, моето беше есенно-зимно бебе, аз бях много доволна, че е така, понеже жега не трая и щеше да ми е много тежко с +20кг. Опитвам се да мисля като баба си Laughing

# 21
  • Мнения: 605
Пак не съм обяснила Grinning
Аз съм в СтЗ, той в Ямбол. От 2,5 години сме на разстояние, защото той завърши и се наложи да си се прибере покрай болни близки. Аз сега съм стажантка, 2 изпита остават. Вариантите ни са общо взето нашите си родни градове и Бургас. В Бургас заплатата ще е по-голямо, но неустойки (сега е с обвързващ договор), квартира... А и там ако недай Боже се наложи нещо сме сам сами, без роднини и приятели. Но пък и няма кой да ни мрънка и да се меси.
В Ямбол има ремонт на втория етаж да се прави и опит за вътрешна баня тр да направим, че сегашната е чудо и половина. Майка му по-голямата част от годината я няма, работи по курортите като има работа. Тя още не знае даже за бебето. Ама не ме понася. От типа свекита, дето хем искат внуци, хем не искат снаха, ако може от земята да никнат. Пред мене се държи дръпнато, зад гърба ми ме обижда. Много се карат за това с приятеля ми.
Моята майка е тая, дето казва, че зимно бебе най-трудно се гледа и няма да се справим сами. Тя предлага поне първите месеци да сме и нас, ама 4 поколения (и баба живее с нас) в един апартамент нз дали няма да се избием. А и предлага поне първите месеци приятелят ми просто да си гласи графика тъй че да е 3-4 дена вс на вс на работа, другото време в СтЗ, ама мен не ме блазни тоя вариант.
Мн се чудим какво ще правим и как ще се оправяме, кой е най-правилният избор.

# 22
  • Мнения: 4 709
Първото дете гледах с помощ, второто сама. Ако сега с този опит зад гърба си имам избор, бих избрала сама.  Ще се справите сами и още как, даже по-добре от това да имате постоянно роднини около себе си, които рано или късно стават повод за разправии между младите. Само си представи, че ще трябва да кърмиш бебе, ще бъдеш най-вероятно недоспала сутрин, ставаш и вместо да пиеш едно кафе на спокойствие/образно казано/ ще ти се мотат от сутринта, баба ти, майка ти/свекърва ти и т.н. трябва да се съобразяваш с всички и всички ще дават съвети за бебето, а ти ще се чудиш кого да слушаш. А реално в началото бебето иска само храна, чисти памперси и сън. Не е кой знае какво. Като се сетя с първото ми дете в колко излишни филми съм се вкарвала за да слушам този и онзи и да нямам разправии, от сорта на прибирай прането вечер /мокро/ не простирай от лицевата страна, и тем подобни. И накрая какво стана, развод. Сега "сам та как си знам". Laughing Не се притеснявай чак толкова, ние не сме на квартира, но пък сме с ипотека, което си е като наем и пак някак си се справяме. Не казвам, че сме я цъфнали та вързали, но не сме и умрели от глад. Като искат да помагат, да помагат финансово  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 2 850
Скарлет, моля те обясни ми защо бебешкото пране не бива да стои вечер на простора? Grinning Нещо свръхестествено ли е замесено или е чисто практично - пушеци, мъгла...

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Ще взимаш майчинство, като направиш 12мес. осигурителен стаж, нали знаеш? Т.е. почни сега да се осигуряваш, като родиш първите месеци няма да вземаш ( или само 100лв социално майчинство) и когато станат 12мес. осигурителен стаж, автоматично започваш да вземаш майчинство!

Пиши в темата майчинството счетоводно за повече инфо. Най- вече и за документите..

На всички, които искат да кърмят, препоръчвам да изчетат всичко тук - http://www.bg-mamma.com/?topic=1844 (поне първата половина) bouquet

# 25
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 697
Относно помощта питам, понеже маман ми набива в главата, че зимно бебе не може сами да гледаме, ще тр помощ. В началото не я слушах, ама сега се съмнявам ще се справя ли добре...

Аз от както забременях бях убедена, че през първите две седмици след изписването, докато таткото си е в къщи - по закон може да си вземе тези дни - ще сме сами. Никога не съм се съмнявала, че ще се справя... Брат ми се роди като бях на 13 години - та зная и пране и гладене и друсане на ревящо бебе... Само не съм го кърмила... Laughing При мен проблемът беше, че малкото се роди със сърдечен проблем и не искаше да яде, но и с това се справихме. Ужасно ми беше трудно, но съм искала помощ само когато ми е била необходима!
 
Майка ми едва не умря, че не съм я помолила да остане на изписването, като се бяха изсипали вкъщи всички баби и родата... От месеци преди раждането ми обясняваше как си е запазила 2 седмици отпуск, да ми помага  ooooh! И аз ѝ обясних неколкократно, че ще я ползвам само, ако се наложи...но не се разминах с драмата.... Както и да е, като свършиха двете седмици на таткото я повиках - после ми наду главата, че на работа са ѝ объркали нещата и как щяла да си ги оправи сега, то 1 тон работа... ooooh! Никога повече няма да я помоля да дойде...

Относно свекърва ти - бягай с 300 от това чудо на природата. Ще ти отрови живота. Достатъчно ще ти е да мислиш едно бебе, тя ще ти е излишна при всички положения... Това, което ми идва е да излезете на квартира в СтЗ - хем няма неустойка, хем - ако приритате за помощ, ще е възможна и бърза, хем ще сте сами, ако поискате. Може и прилична квартира да си намерите с вътрешна и топла баня. Мисля, че още някой го беше предложил  Simple Smile

Както са казали и други мами - все тая е кога ще се роди - едни и същи са му нуждите. Особено пък, ако температурата може да е постоянна - нямаш проблем. Моята октомврииска беба цяла зима изкара с по една тениска и едно тънко боди, ританки и чорапи... Тя и сега е така облечена. У нас зимата, без отопление да пускаме, беше 24-25 градуса....Майка ми през цялото време ме пита, още ли голо държа детето  Laughing Те му бяха наплели едни вълнени гащи, елеци, тарлъци  ooooh! Чудо направо...

Относно разхода - стига да не си от най-претенциозните мами - минаваш с почти никакви.... Сега ползвам бебешките чаршафи, които майка ми е шила за мен  Simple Smile Просто са съхранени и са ОК... Дори и дрешки има, които ползвам сега, а са на 25 години Simple Smile Имам снимки като бебе, с дрешки, които обличам сега на дъщеря си  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Толкова много неща получихме от всички познати и непознати, че не мога да се вредя да ѝ купя нещо, каквото и да е...

Малко се отнесох в писане - ПаК Embarassed
Леко раждане и дано нещата ви се развият по най-удобният ви начин!!! Hug bouquet bouquet bouquet

# 26
  • Мнения: 605
Дай Боже вс да е наред!
Те ме осигуряват сега на половин работен ден,ама мисля, че ще ме махнат. Нз къде мога да се хвана да ме водят на работа и да се осигурявам Sad Но ако не стане, здраве да е.
Нямам близки, дето да могат да ми услужат - само две познати имам, дето родиха в последните години, ама не сме близки изобщо. Ще търся втора ръка. Почнах вече да чета какво тр да се гледа на дна количка 😂

# 27
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Банално, но зависи.  Mr. Green
На мен никой нищо не ми е дал, изключвам няколко комплекта хавлия с боди или чаршафи с гащеризон, малко пари -подарък след раждането.
Всичко сме си купили, ново от -до. Аз лично втора употреба не купувам и не бих купила, но ако близки и приятели ми бяха дали дрешки/кошара и т.н., от техните деца нямаше да откажа.
Детето ми е само на кърма, но така и не засуква все още, въпреки непрестанните ми усилия, та и това не ми е безплатно първоначално.
Също така бременността си следях и родих в частна болница.
Купих си хубава количка, столчето за кола също, дрешки не купувам от най-скъпите, но и не са евтини, разлика има и то съществена.
Спално бельо, хавлии, одеалца, пелени и изобщо всяко нещо, което се ползва повече от 2-3м взимам най-доброто отнесено спрямо възможностите ни.
Също така да знаеш, че няма да минеш с по няколко неща. Като повърне, олигави се и те надриска докато го преобуваш или носиш към банята, трябва дда имаш веднага за подмяна. Понякога и памперса пропуска, та брой 3-4 преобличания дневно ( днес от 8 сутринта до този момент съмя преоблякла два пъти, през нощта също веднъж), няколко хавлии, а аз сменям спалното бельо на ден-два. Прането и гладенето нямат край.
Аз виждам покрай мен голяма част как се оправят хората и няма да го коментирам, но ако разчитате само на собствените си възможности и усилия нито е лесно, нито евтино. Доста неща и пропускам, но разход по бебето има абсолютно всеки ден.
Ние нямаме ипотека или наем за покриване, не сме и правили детска стая, леглото е в нашата спалня, та от тези пера бюджета ни е освободен..
На мен помощ за детето не ми трябва. Ако имаше кой да ми помогне за домакинството (пране, гладене, чистене, готвене), не бих отказала в никакъв случай, но няма.




# 28
  • UK
  • Мнения: 4 311
Бебе се гледа и без пари, зависи с каква нагласа си. Ако се умиляваш пред бебешките джунджурии в магазините, няма да минеш без да плащаш. Мисли трезво на нещата и ще разбереш, че огромна част от нещата, които се продават и без които не може, всъщност не ти трябват.
За първото дете накупих всичко втора употреба на много ниски цени от продавалник. Бях много шщастлива колко тънко съм минала, а всъщност се затрупах с боклуци. То беше шезлонг, то беше активна гимнастика, то беше сгъваема кошара, за като обикаляме на гости в провинцията  ooooh! , повивалник, уред за топлене на шишета и буркани, стерилизатори... с второто като ми писна от бебешки истории и бях по-заета не се и сетих да извадя шезлонг или гимнастики, бебето се търкаляше по земята и играеше с каквото докопа, чехли, шишета и т.н. Кърмих, не съм ползвала стерилизатори, бутилки, биберони, сухо мляко, да не кажа, че и кошарата не се ползваше, по цели нощи висеше на гърдите ми в нашата спалня. С първото лятно бебе цяла зима пълних вани и кофи в спалнята за къпане, второто зимно го къпех за 2 мин под чешмата в банята на ръка, а като започна да сяда го сложих да седи в легена с патетата. Ни вани, ни стойки, ни нищо не е е нужно. Количката втора употреба.
Важното е да не се поддаваш на бебешките истерии на другите майчета около теб и да не се заглеждаш по шаренийки. Дрешките, български и памучни са евтини, пелени и мокри кърпи за първата година давах точно по 70 лв на месец. 
Гледай да му осигуриш любов, спокойна среда, далеч от всезнаещи баби, ежедневни разходки, чист въздух и добра храна. Друго нищо не му трябва.

# 29
  • Мнения: 9 007
Количка от продавалника с два коша, единият става на стол за кола за 70 лева общо, кошара от голямото ми дете, но и в продавалника можеш да намериш прилични за по 70-100 лева.
Оттам нататък дрешки, ако имаш приятелка да ти даде, моите са изгледани главно с дрехи от приятелки, бебетата не могат да износят дрехите и са като нови, препредаваме си ги на 3то,4то, 5то бебе.
Аз ползвам по два пакета памперси на месец по около 20 лева, общо 40 лева.
Кърмя, до 6тия месец само на кърма, влез и чети кърмаческия подфорум преди да си родила.
След това захранването с храна приготвена от теб.
Аз записах на кухня, купончето е 1.30 лв. на ден.
Общо взето дете се гледа и с 2 и с 200.
Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт