Отговори
# 90
  • Мнения: 46
Бърз влак, написах вече защо се иска поръчител. Както и написах, че в няколко банки сме попитали и навсякъде ни го поискаха. Не премълчавам нищо. Самите служители на банките казват дааааа по принцип е така, но вашият случай не е така. Една от банките дори ни отказа. На въпроса защо, при положение, че тази фирма няма нищо общо с нас като семейство, отговора беше, че независимо от това банката го води (съпруга ми) лош платец и няма да ни отпуснат. И аз си мислех, че банките се борят за клиенти и че просто така ще се прехвърлим в друга банка, но се оказа че не е съвсем така.

# 91
  • Мнения: 46 522
...Както и написах, че в няколко банки сме попитали и навсякъде ни го поискаха...
Кои са банките?
Явно има сериозна промяна в условията Rolling Eyes

# 92
  • София
  • Мнения: 24 839
 Това хич не ми звучи толкова абсурдно и нелогично. Peace Човек трябва да мисли първо за себе си в този живот, и да, хубаво е да рационализира решенията си в настоящето с оглед на това, какво отражение ще дадат за в бъдеще. Според теб, приемливо ли е да изплащаш чужд кредит, пък бил той и на сестра ти, като същевременно лишаваш собствените си деца от тези пари? Дори и към момента да нямаш такива, предполага се, че на някакъв етап ще поискаш да имаш – ами, ако се налага да изплащаш въпросните чужди задължения в рамките на 10 г., пак ли е без значение?
Човещината винаги е приемлива, стига егоизмът да остане на втори план!
От този свят ще си тръгнеш с дрехите на гърба, а децата ти няма да умрат, лишени от парите за кредита.
Говоря за случаите, в които можеш да си позволиш да отделиш тези пари.
Виж, ако не можеш, а подлъжеш човека и му станеш поръчител, е по- лошо, отколкото да му откажеш.

# 93
  • София
  • Мнения: 24 839
Една от банките дори ни отказа. На въпроса защо, при положение, че тази фирма няма нищо общо с нас като семейство, отговора беше, че независимо от това банката го води (съпруга ми) лош платец и няма да ни отпуснат. И аз си мислех, че банките се борят за клиенти и че просто така ще се прехвърлим в друга банка, но се оказа че не е съвсем така.
Мисля си, че в такъв случай, е по- добре да стиснете зъби и за останете в тази банка, защото нищо не ви гарантира, че и другата няма да ви играе същите номера, водейки ви " лош платец".

# 94
  • Мнения: 46
Не се сърди човече, питахме във всички банки. Една ни отказа. Няма никакво значение какви са, както и условията, тъй като пак казвам, самите служители ни казват, че да условията са такива, но нашият случай е частен. Кажи ми какво кара една банка, с която работим години наред. Плащали сме без абсолютно никакви закъснения, да вдига рамене и да не иска да ни даде условията, които дава на другите си клиенти. Отговора е пак този случай.

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 15 554
Човещината винаги е приемлива, стига егоизмът да остане на втори план!
От този свят ще си тръгнеш с дрехите на гърба, а децата ти няма да умрат, лишени от парите за кредита.
Говоря за случаите, в които можеш да си позволиш да отделиш тези пари.
Виж, ако не можеш, а подлъжеш човека и му станеш поръчител, е по- лошо, отколкото да му откажеш.

   Всеки си преценява за себе си. За мен най-важни са децата и любимия мъж и не бих ги ощетила дори с минималното, за сметка на когото и да било друг. Точка. Peace

# 96
  • Мнения: X
Бърз влак, написах вече защо се иска поръчител. Както и написах, че в няколко банки сме попитали и навсякъде ни го поискаха. Не премълчавам нищо. Самите служители на банките казват дааааа по принцип е така, но вашият случай не е така. Една от банките дори ни отказа. На въпроса защо, при положение, че тази фирма няма нищо общо с нас като семейство, отговора беше, че независимо от това банката го води (съпруга ми) лош платец и няма да ни отпуснат. И аз си мислех, че банките се борят за клиенти и че просто така ще се прехвърлим в друга банка, но се оказа че не е съвсем така.

Ами ако случая напълно се покрива с описаното и съпруга наистина вече е изчистил задълженията, заради които е станал лош платец и може да го докаже, и стойността на новия кредит е доста под пазарната оценка на имота, аз лично не бих отказала да стана поръчител.
Заради същата онази логика, която споменах.
Има нещо, което спира всички онези хора, въпреки че пак казвам- ако всичко е така, няма нищо за притеснение.
Пак ми се губи логиката.... ама както и да е.
Спирам да пиша в темата, дано намерите решение на проблема.

# 97
  • София
  • Мнения: 28 601
Добре. Това са най-близките ми хора. Както вече казах не съм казала не ми ги връщайте, а да ги върнат, когато имат възможност. Не съм искала да ги притискам със срокове. Така ли иначе в момента те са също са с доста високи доходи, но на нас никой нищо не ни е върнал. Казах, че когато сме давали на чужди хора, разбира се, че сме си ги искали.

Това, че са най-близките ти хора, не означава, че не могат да ти навредят финансово. Ти го приемаш, но не всеки иска или може да си позволи да го направи. Особено ако става въпрос за голяма сума. Брат ми е с широки пръсти и ако ми поиска заем или да му стана поръчител, ще му откажа.

# 98
  • Мнения: X
Но да кажем, че е така, въпреки че ми се струва, че при авторката има и премълчани неща.
Ако в една банка ви искат поръчител за рефинансиране, в друга е твърде вероятно да минете и без. Още повече, че по голяма част от срока е минал / предвид това, че остават само три години за погасяване при сегашните условия/ и би трябвало и по-голяма част от заема да е погасен.
В тази връзка не знам коя банка ще изпусне клиент, заради липса на поръчител, при който обезпечението многократно ще надвишава стойността на заема, както ще се получи при вас, предвид вноските ви до момента.
За мен в информацията има нещо спестено, защото в написаното до тук няма никаква логика.


Точно така е. Написаното от авторката просто няма как да е вярно. Дори да има някоя банка с такъв странен метод на работа, това просто НЕ ВАЖИ за останалите банки, които оперират на пазара. За поне четири-пет от тях мога да си заложа главата, че НЯМАТ такива условия.


Явно има сериозна промяна в условията Rolling Eyes

Няма. Условията за кредитиране са достатъчно благоприятни за коректните платци и хората с добра кредитна история. По-благоприятни от това в момента дори не мога да си представя да станат.

# 99
  • Мнения: 3 819
Банката има своето право да потърси допълнително обезпечение.
Давала съм пари на приятели и семейството ми, когато съм имала и не съм изисквала да ми се връщат.
Тогава наистина тези суми не са били никакъв проблем за мен. Помогнала съм. Колелото се върти, нищо не се знае, вероятно е да дойде време аз да имам необходимост от подобна помощ.
Но, когато става въпрос за взаимоотношения с банки, нещата стоят по различен начин.

# 100
  • Мнения: 46 522
Доходите ви не отговарят на условията или сумата, която искате за този имот е много, затова отказват. Силно се съмнявам даже, че са ви давали обяснения, обикновено просто казват не, без да се оправдават.
Ако спрете да плащате те имат ипотека и си взимат имота, не търсят поръчител, имотът е гаранцията при ипотечните, както поръчителите при друг вид.
Затова се учудвам на написаното от теб, нещо не е така, както го казваш. Сигурна ли си, че говориш за банка, а не за разните там кредитни институции? Според мен сте се насочили точно към такава и затова роднините ви се дърпат. И са съвсем прави. Не се забърквайте, защото ще загубите всичко!

# 101
  • Мнения: 46
ПИБ е банката, в която имаме кредит. Същата тази банка, както вече написах не иска да ни преразгледа договора, а на предложението самата банка да рефинансира се съгласи, но на подобни до сега условия, а не на тези, които предлагат на другите клиенти. На въпроса защо, казах вече. Отговора е ами то не зависи от мен, комисия го решава това. Питали сме как можем да говорим с тази комисия, отговора е никак. Горе долу ситуацията е банката това предлага, ако искаш. За мен остава заключението, че вероятната причина е тази, поради която другите банки ни отпускат кредит само с поръчител.

# 102
  • Мнения: 2 600

Веси, след като сама успявам да погасявам кредита и да издържам себе си и детето, какви претенции би могъл да има евентуален мой партньор към мене... Аз разполагам с мои средства и не ощетявам никого.
Човек си преценява възможностите, парите не са всичко.


Толкова ли изкарваш сама, че плащаш чужд кредит и не лишаваш детето си от нищо - качествена храна, качествена ДГ/училище, курсове, екскурзии / лагери, дрешки, всички онези неща, които са важни и всъщност не са лукс сами за себе си, но са скъпи.? Ако е така, браво, но нещо ме съмнява, малко хора биха могли да го направят.  Peace

# 103
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За мен лоша финансова култура е - да имаш заем, явно с голяма вноска и да се изхвърляш с чистачка, гледачка и частно училище и за да може все пак да си задържиш положението да искаш да обвържеш и роднините си. Затова написах, че аз лично, преди да прибягна към роднините си, ще помисля как мога да се справя сама, като например някои излишни плащания ще свия, но няма да товаря близки със своите прищявки.

# 104
  • Мнения: 46 522
ПИБ е банката, в която имаме кредит. Същата тази банка, както вече написах не иска да ни преразгледа договора, а на предложението самата банка да рефинансира се съгласи, но на подобни до сега условия, а не на тези, които предлагат на другите клиенти. На въпроса защо, казах вече. Отговора е ами то не зависи от мен, комисия го решава това. Питали сме как можем да говорим с тази комисия, отговора е никак. Горе долу ситуацията е банката това предлага, ако искаш. За мен остава заключението, че вероятната причина е тази, поради която другите банки ни отпускат кредит само с поръчител.
Идете в Райфазен или ОББ.

Общи условия

Активация на акаунт