Мнение за името Деймън за момче и Ребека за момиче

  • 11 657
  • 129
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 35 971
в класа му да няма след време още 4 с такива имена

оценявам сериозността на довода, надявам се и детето да го оцени веднага щом излезе от детско-градинската възраст
но поради дълбоките ми съмнения, че това ще се случи, бих /и съм/ избрала доста по-обикновени имена за децата си

на мен Радика много ми харесва, а Ралица - още повече, беше спрягано за щерка №3, до която така и не се стигна
Дамян също ми харесва много повече от Деймън

Последна редакция: пт, 07 окт 2016, 09:52 от bubanka

# 46
  • София
  • Мнения: 38 530
Като стана дума за "Дневниците" то аз винаги си мисля за главните герои като Дамян и Стефан. Дамян ми е много любимо име, но за съжаление не мога да го използвам.
Ребека не е лошо за БГ, познавам едно детенце.
И пак от Дневниците - Елена, Катерина, Ана, Надя...

# 47
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 398
Ребека ми харесва (лелеее, какво ми става, бях много консервативна, а напоследък харесвам вече няколко чужди имена!), но Деймън не. Обаче Ребека Кирилояа не ми харесва като съчетание.  Peace

# 48
  • Мнения: 5 259
Е,хората сме различни много и се смеем на различни неща..
Аз се търкалям от смях,когато някой демонстрира невежеството си шумно и звучно..
Точно за това говорим в случая.

Ами има хора които искат да знаят значение и етимология на имената..
Аз съм именно такъв човек.

За частицата Ра,преди да се напънеш да коментираш колко е безумно,ето,вземи се ограмоти малко

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0
Сега може ли да кажеш и за частицата Ра в Танг Ра?

# 49
  • Мнения: 7 006
Скрит текст:
Вече казах..Означава "Слънце"

За повече информация човек винаги може да направи справка с гуглето например,но ще трябва да чете избирателно,т.е.ако иска да види връзката,тогава..

Щото например в уикито/ - който и да е автора на статията за бога Тангра,е за убиване/- отново ни се набива тюркско-монголския ни произход,което е откровена лъжа,и дори за миг не се намеква обратното.Че е възможно тези племена водят началото от Болгхи-те
Но.. Варненския некропол,както и другите разкопки,рано или късно ще обърнат каручката.
Защото все още се изследват персийските езици.Вече се знае за много общи думи в българския и иранския/персийски език.
Тепърва ще се открива и доказва връзката между Балканите и Египет. Даже казват,че Бастет е погребана тук в Странджа..Сфинкса в Румъния,голямата Слънчева Пирамида в Босна..
Много може да се разкаже за частицата "РА" и има много информация по въпроса..Много неофицални хипотези за връзката конкретно между Египет и България,изследвани са думи,обичаи от бита,религията и пр..
Цитат от статия  за Варненския Некропол където откритото съкровище го определиха на поне 7000 г.
"Има няколко хипотези за тези гробове. “В гръцката култура е имало обичай да се прави празен гроб на човек, който е загинал надалеч и не е било възможно да донесат тялото му, казва уредничката. Но защо във Варненския некропол всички символични гробове са толкова богати и има толкова много злато, не е ясно.” Другата хипотеза е свързана с обичаи в древен Египет. Там са правили гробове за богове. Всяка есен погребвали Озирис и Изида, а те възкръсвали напролет. Предполага се, че и у нас може да е било нещо подобно, макар и далеч преди египтяните."

http://e-vestnik.bg/4196/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B2%D1%8A%D0%B2-% … 0%BE%D1%82%D0%BE/


Но дори  да приемем,че българистите и археолозите грешат,то народната памет и фолклор едва ли..
Някога в старите времена сме наричали Слънцето - РАйко
Защо точно Ра-йко?
Случайност,съвпадение?
Бога на живота в Египет се казва - Енки.Бога на мъдростта,на живота,на началото..
А при нас имаме Еньо,Енчо.
Имаме и Еньовден..от уикито
 Първоначално празникът съвпадал с лятното слънцестоене, което е на 21/22 юни, затова и много от поверията и обичаите са свързани с пътя на небесното светило и култа към него..
Т.е.отбелязвал се е края на един цикъл и новото начало на друг.
Пак случайност и съвпадение..

p.p.Интересен материал по въпроса за частицата РА

In fact Dingir comes from the Central Asiatic Ting-ri or Tengri, still existing as Tanrı in Turkish. Words similar to Tengri (meaning God) can be found in many remote parts of the world. Examples are: Tengeri for the Central Asiatic Buryat Turks, Tıngır for the Tartars of Crimea, Tanka for the North-American Indians, Tangaroa for the Pacific islanders, Tian for the Chinese and Tin for the Etruscans. The ancient Egyptians adopted the solar disc standing for the suffix –ri as the name of the sun-god and called it Ra, as shown below.
  Actually, not only Ra but also Horus is known to be related to the sun. Hor-us (Hor is) was adopted as the sun-god by the Romans during the Ptolemaic era. In time Hor became part of the Latin language and found its place in words such as “horizon”, “horizontal”, “horoscope” and even “hour” in English and “heure” in French.


и превод с гугъла


В действителност Dingir идва от средноазиатски Ting-ри или Тенгри, която все още съществува като Tanrı на турски език. Думи, подобни на Тенгри (което означава Бог) могат да бъдат открити в много отдалечени части на света. Примери за това са: Tengeri за средноазиатски Бурятия турците, Tıngır за татарите от Крим, Танка за North-американските индианци, Tangaroa за островитяните тихоокеански, Tian за китайците и калай за етруските. Древните египтяни, приети на слънчева диск състояние за наставката -ri като името на богът на слънцето и го наричат Ра, както е показано по-долу.

   Всъщност, не само Ra но също Horus е известно, че са свързани към слънцето. Ор-ни (Hor е) беше приета като богът на слънцето от римляните по време на Птолемеите ера. С течение на времето Ор стана част от латинския език и намери своето място в думи като "Хоризонт", "хоризонтално", "Хороскоп" и дори "час" на английски и "Heure" на френски.

http://www.astroset.com/bireysel_gelisim/ancient/a22.htm

Има тези,че хора и хорА,идват от египетския Хорус


Последна редакция: пт, 07 окт 2016, 17:57 от Какво?

# 50
  • Мнения: 5 259
Скрит текст:
Вече казах..Означава "Слънце"

За повече информация човек винаги може да направи справка с гуглето например,но ще трябва да чете избирателно,т.е.ако иска да види връзката,тогава..

Щотона пример в уикито/ - който и да е автора на статията е за убиване/- отново ни се набива тюркско-монголския ни произход,което е откровена лъжа,и дори за миг не се намеква обратното.Че е възможно тези племена водят началото от Болгхи-те
Но.. Варненския некропол,както и другите разкопки,рано или късно ще обърнат каручката.
Защото все още се изследват персийските езици.Вече се знае за много общи думи в българския и иранския.
Тепърва ще се открива и доказва връзката между Балканите и Египет. Даже казват,че Бастет е погребана тук в Странджа..
И изобщо,мнго може да се разкаже за частицата "РА" и има мнго информация по въпроса..Много неофицални хипотези за връзката между Египет и България,изследвани са думи,обичаи от бита,религията и пр..
Цитат от статия  за Варненския Некропол
"Има няколко хипотези за тези гробове. “В гръцката култура е имало обичай да се прави празен гроб на човек, който е загинал надалеч и не е било възможно да донесат тялото му, казва уредничката. Но защо във Варненския некропол всички символични гробове са толкова богати и има толкова много злато, не е ясно.” Другата хипотеза е свързана с обичаи в древен Египет. Там са правили гробове за богове. Всяка есен погребвали Озирис и Изида, а те възкръсвали напролет. Предполага се, че и у нас може да е било нещо подобно, макар и далеч преди египтяните."

http://e-vestnik.bg/4196/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B2%D1%8A%D0%B2-% … 0%BE%D1%82%D0%BE/


Но дори  да приемем,че българистите и археолозите грешат,то народната памет и фолклор едва ли..
Някога в старите времена сме наричали Слънцето - РАйко
Защо точно Ра-йко?
Случайност,съвпадение?
Бога на живота в Египет се казва - Енки.Бога на мъдростта,на живота,на началото..
А при нас имаме Еньо,Енчо.
Имаме и Еньовден..от уикито
 Първоначално празникът съвпадал с лятното слънцестоене, което е на 21/22 юни, затова и много от поверията и обичаите са свързани с пътя на небесното светило и култа към него..
Т.е.отбелязвал се е края на един цикъл и новото начало на друг.
Пак случайност и съвпадение..



Скрит текст:
Момиче, запиши една филология да учиш, няма значение каква. Нужно е да се запознаеш с дисциплините историческа граматика, езикознание и фонетика. Наистина. Без тези базови познания този разговор е напълно безсмислен.

Има няколко верни факта в думите ти, но те не са основание за изводите, които си правиш на тяхната база. Тук пък липсват познания по логика. Ако две неща се случат едно след друго, не е задължително първото да е предизвикало второто. Ако в два езика има думи с еднакви звуци, това не значи, че значат едно и също. На основата на първоначално верни факти, могат да се направят купища погрешни изводи.

Едно е Ра в Амон Ра, съвсем друго е в Тангра, което идва от тюркския корен teŋri / taŋrɨ и се свързва с шумерския бог Денгер, а в планината Тяншан има връх Хан Тенгри, който се смята за свещен и кръстен на бога. Къде тук има РА и в кой момент името се видоизменя до Тангра, под влияние на кои езици?

Родство на имена през езици и векове не се доказва толкова елементарно, колкото си мислиш. Все едно аз да кажа, че от името на египетския бог Хор идва думата за "хора" на български.

Разсъжденията за Еньовден също са доста абсурдни. Енчо е вариант на Янчо. Ян на Иван, Йоан. На Еньовден се чества Йоан Кръстител, затова така се нарича - Еньовден. А на не бог Енки от Египет.

Ох, не ми се говори повече, че започвам да се ядосвам.

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 03:44 от AnMary

# 51
  • Мнения: 7 006
Скрит текст:
Laughing..Ами пази си нервите и ползвай крит текст,че така натоварваме темата излишно

Ето,този е писал и книги по въпроса..Ходи му обяснявай на него,че совите не са това което са.

http://spiralata.net/kratce/index.php/istoriya/1488-tang-ra-boya … gat-i-petar-danov

"С името Танг РА (Тангра) в Българската устна колобърска традиция се илюстрира Универсалният ЖивотворенПринцип на нашата Вселена,Централното Слънце в нея, което е Алфа звездата от съзвездие „Квачката с пиленцата” или „Плеяди”, както е известно днес в астрономията. То има следните фрактални значения:

ТАН– Небе. Но не нашето небе над планетата, а  космосът - вселената.

Г- буквата Г илюстрира понятието Глаголя = говоря, изричам слово.Вибрация на мисълта.

РА– Енергия. Творческата Сила на вселената.

II. Символиката на Животворният Принцип на Вселената (ТАНГРА) се реализира на по-низшите си нива като:

1.ТАНГ РА – Вселена. Универсум.

2. АМОН РА – звезда. Така се наричат всички звезди във вселената. Така се нарича и нашето Слънце. Амон Ра е Син на Танг РА.

3. МАДА РА – реализация на творческата потенция на Амон Ра в материалните структури в  своето семейство – планетите. Колобърството го чете и обратно (АР АДАМ), което изразява тази идея така:

Ар- така българите са наричали планетата Земя. РА-слънце, АР-земя."


# 52
  • Мнения: 4 009
АМОН РА – звезда. Така се наричат всички звезди във вселената. Така се нарича и нашето Слънце. Амон Ра е Син на Танг РА.
 МАДА РА – реализация на творческата потенция на Амон Ра в материалните структури в  своето семейство

 Joy Joy

Скрит текст:
МакаРА - Реализация на навиването на материалност във вселената
ЗвяРа - Как се чувства отвътре Амон Ра, син на Тангра
ПопаРА - вселенската храна за мозъка
ДалавеРА - Творческо-Онтогенетичният принцип на материалните структури, и тяхното усвояване от Тангра, бащата на всичко!

 Joy Joy

# 53
  • Мнения: 5 259
 Joy
Ситуацията напълно изтрещя  Joy

Последно по темата. Всеки може да напише всичко. И ще го има написано. Кой обаче ще го приеме за истна, само защото е написано, е друг въпрос. Въпрос на интелект до голяма степен.
Направо е отчайващо това лековерие. Трагедия.

# 54
  • София
  • Мнения: 5 657
За да върна разговора по темата - звучат ми смешно и нелепо в конкретната ситуация. Имаме в квартала "Майкълеее, не яж пясък!", "Джейсънееее, с колелото само тук около мен!" и "Кярче, Кярче, удари ли се, деде?" (последното е Киара  Mr. Green ).

# 55
  • Мнения: 18 562
Радика  Sick ooooh! ужасно е, наистина.И като звучене и като всичко. Ралица-не ми харесва.
Деймън,Майкъл, Патрик и подобни не бих си кръстила детето, и на мен ми звучи като демон. Среща се отскоро името Деймън вече.
Ребека не е зле. Твръдо съм за за чуждите имена, в пъти повече ми харесват, но точно тези типично американските споменати по-нагоре са ми и на мен малко неприемвливи.
Подкрепям автораката за това, че не иска обикновено и често срещано име-на мен това ми е абсолютно сериозен довод, също така за мен самата това е много важно. Еми не искам да е поредния Кристиян, Иван, Георги, Адриян или Алекс. И защо не? Не виждам нищо лошо в това.

# 56
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
За да върна разговора по темата - звучат ми смешно и нелепо в конкретната ситуация. Имаме в квартала "Майкълеее, не яж пясък!", "Джейсънееее, с колелото само тук около мен!" и "Кярче, Кярче, удари ли се, деде?" (последното е Киара  Mr. Green ).

Да,точно българските обръщения звучат нелепо при тези имена.
И при нас се чува
Джулио ела тука .Брайъне не пипай това...
Ами смешно е. Hug

# 57
  • Мнения: 12 667
Твръдо съм за за чуждите имена, в пъти повече ми харесват, но точно тези типично американските споменати по-нагоре са ми и на мен малко неприемвливи.

Де, бре, толкова ли няма хубави български имена.

# 58
  • Мнения: 18 562
Цитат
Де, бре, толкова ли няма хубави български имена.

 Има, хубави, разбира се, но не достатъчно за мен и за моето бъдещо дете. Blush
 Просто много малко са тези, които ми харесват и които да не се носят от 1/3 от децата.
И не го казвам, ей така,да си говоря и да се заяждам.
 Много хора са ме нападали/доста неоснователно и с досадни, тривиални и тъпи доводи, заради това ми мнение/, но просто това е, наистина не ми харесват.
Специално пък от мъжките, да не кажа силна дума, две-три ми допадат, и то съвсем малко.
Бих кръстила детето си с българско име, ако много, много ми харесва. Засега такова няма.  Simple Smile
Ребека, е Ревека-библейското. д
Иначе ми допадат Анна, Луиза, Елеонора, Елизабет, Екатерина-доколкото могат да се нарекат български тези имена,по-скоро са с чужд произход-(някои станали популярни у нас от имената на княгини с чужд произход, европейски кралици, руски императрици и т.н.)

# 59
  • София
  • Мнения: 38 530
Моите деца са с "чуждестранни имена". Но са хем чужди, хем са приети в България. Хем си отиват с фамилията, която не е българска.

Общи условия

Активация на акаунт