Прахосмукачка робот - Прочети, преди да питаш! - 12-та тема

  • 120 133
  • 751
  •   1
Отговори
# 480
# 481
  • Мнения: 209
За да изчисти цялата къща не трябват ли виртуални стени, които да го превеждат от стая в стая?
Не знам за коя марка и модел питаш, но като цяло виртуалните стени идеята им е ДА НЕ се опитва да чисти в определени посоки.

# 482
  • София
  • Мнения: 1 476
И аз доколкото съм запозната виртуалните стени ограничават къде да не чисти, а в предни серии е имало виртуални навигатори, които да ги навигират между стаите. При Румба 886 и 9та серия съм сигурна че ги предлагат само с виртуални стени, 9та серия със сигурност няма нужда от навигатори, чисти из целия апартамент и като приключи се прибира на базата си. Ако се е изтощила преди да завърши се прибира, зарежда и пак продължава чистенето, което и е останало.
Преди да взема 980 ползвах 3-4 месеца 886 и бях също толкова доволна, но толкова и се радвах че я пусках само докато съм там и не съм я тествала как ще се справи с целия апартамент, та нямам пълни наблюдения над нея. Но нямаше никакво "пукане" докато се зарежда, не издаваше никакви звуци...

# 483
  • Мнения: 18 557
Май бъркам виртуални стени с навигатори. Peace Между другото и моят Роби (620) цъка от време на време, докато се зарежда. Само детето го чува, когато е седи в близост.

# 484
  • София
  • Мнения: 2 298
И аз доколкото съм запозната виртуалните стени ограничават къде да не чисти, а в предни серии е имало виртуални навигатори, които да ги навигират между стаите. При Румба 886 и 9та серия съм сигурна че ги предлагат само с виртуални стени .....
Преди да взема 980 ползвах 3-4 месеца 886 и бях също толкова доволна
Не си права за Румба 886, има и навигатор и виртуална стена. Устройството е едно, и то има две плъзгащи се копчета. С горното копче се превключва между режим Навигатор и режим Виртуална стена, а с долното плъзгащо се копче се определя обхвата на излъчването на устройството.
Ето и тук е казано ясно за този модел, че има един навигатор.
http://irobotbg.com/roomba886.html

# 485
  • София
  • Мнения: 1 476
  nati_nat, мерси за поправката, явно не съм догледала, като се замисля май не го и ползвах Embarassed и съм се изказала не съвсем информирана. Дано не съм заблудила някой  Hug

# 486
  • Мнения: 8
Ето клипче с проблема на кликането...
https://www.youtube.com/watch?v=1JzZmSgIbzI

Ето и как може да се разреши понякога.
https://www.ifixit.com/Guide/iRobot+Roomba+800+Clicking+noise+wh … +docked+FIX/77213
Внимание, горния метод невинаги действа, прегледайте внимателно информацията, преди да се решите да го приложете.


Относно въпросът на чистенето на целия апартамент от Румбите.
Румбите не чистят целия апартамент, а цялата стая!
Изключенията са два типа:
1) новата серия 9хх (980, 960, 966) чистят всички стаи и не са им необходими "приставки".
2) По-ниските серии, например 880, чистят всички стаи САМО ако имат необходимият брой навигатори/маяци/фарове или там още както ги наричате. Последното действа по следния начин - както виртуалната стена пуска лъч и не пропуска румбата да мине през него, докато не завърши почистването на стаята. След като я почисти, преградата се вдига за кратко, румбата минава и се озовава в новото помещение (стая/коридор), преградата се спуска и румбата не може да се върне докато не изчисти новото помещение (ако има още помещения са необходими съответния брой приставки - маяци).
Поради хаотичното движение на румбите (освен на девета серия) ЦЯЛОСТНОТО почистване на няколко отделни помещения е невъзможно, освен ако няма маяк (lighthouse).
Внимание, не всички румби поддържат връзка с маяк. От осма серия това са само 88Х серията.
Румба 870 и 86Х не поддържат връзка с маяк и съответно е невъзможно цялостно и пълно почистване на всички помещения.
Ако няма маяк и пуснете такава румба - тя ще обикаля хаотично просто където попадне - може да почисти навсякъде, може и да не почисти, може да пропусне почти цяла стая или помещение.
При повече помещения няма да й стигне батерията.
При почти всички румби (освен серия 9хх) след като при чистене се изхаби батерията, се налага да се върнат до базата да дозаредят. След като заредят не се връщат САМИ да си довършат чистенето - необходимо е да се стартират механично отново, след като вече са се заредили в базата си. Т.е. когато батерията спадне, след зареждането не се връщат САМИ да довършат започнатото, а е необходима намеса от човешки фактор. Ето защо, освен поради недостатъка на хаотичното движение, напълно самостоятелното почистване на повече помещения е невъзможно (освен за румби серия 9хх или за 880 с ползването на маяк.)
 Все пак ако става въпрос само за 2-3 по-малки помещения, хаотичното чистене без маяк може и да е сравнително ефективно, но разликата се увеличава с всяко следващо помещение.

Последна редакция: нд, 25 юни 2017, 00:16 от zmeyan

# 487
  • Мнения: 738
Аз продължавам да съм извънредно доволна от iLife V5S - от месец и нещо сме в нов апартамент, където няма прагове и той щъка свободно. Принципно движението е хаотично, но според мен не е точно така - настоящите 50-ина квадрата и 3 стаи+коридор видимо чисти в "самообучателен" режим и разликите между поведението му през първите дни и сега са забележими. Пускам го всеки ден, планово, зарядът му стига напълно за тази площ, чисти около час и половина и определено не оставя неизчистени места. А откъде вади пепеляк и боклук да си напълни кофичката идея си нямам, с голямата прахосмукачка не бих събрала толкова... Все още не съм го пускала на проба да бърше пода (в предишното жилище не бях доволна от тази му функция), но по някое време като си намеря подложката и водния резервоар...
Та: единствен недостатък според мен е бързо зацапващият се филтър - сменям ги на десетина дни. Поръчала съм си запас от китайско, стотинки са. Теоретично може да се изпере, но не виждам смисъл да се влагат такива усилия.

# 488
  • Мнения: 1 341
Много полезна информация, Змеян! Благодаря!
Аз от петък съм с Румба 965. Върнах 866, доплатих и взех 965. Чудихме се между нея и 980. Разликите са, че 980 чисти 180 квадрата и има 4 програми на чистене, а 965 е с 3 програми и чисти 100 квадрата. Втората е и със 100€ по-еврина. В крайна сметка се спряхме на 965, първо защото беше налична в м-на и второ, защото покрива всичките ни изисквания. От тогава е чистила още 4 пъти. Напълно идеално, няма хаотични движения, няма пропуски, няма удряне. Върви съвсем последователно, изчисти идеално 94 квадрата без проблеми. Връзката с телефона е чудесна екстра, дава ми карта на жилището от къде е минал, за колко време и приключил и т.н.
Препоръчвам в 2 ръце. От 866 не съм доволна и не бих препоръчала. Може би бих го задържала, ако ми е подарък. Но толкова пари за нещо хаотично не ми е ок.

# 489
  • Мнения: 1 115
Здравейте,

Съвсем нова съм в темата. От 2 дни я чета без да съм успяла да прегледам всички линкове, които пускате.
Знам само, че вече съм готова за тази покупка, и искам да я осъществя възможно най-бързо.

Имам няколко принципни въпроса към ползвателите, като се надявам да ми помогнете да се ориентирам.
1.   Как стои въпроса с дългите косми. Вкъщи и двете с дъщеря ми сме с много дълги коси, и особено моята доста пада. Колкото и да се старая да се сресвам в банята и да събирам, пак падат косми навсякъде и се виждам в чудо.
От клипчетата, които съм видяла до сега, най-дългите показани косми бяха 10-15см на куче Доколкото виждам и устройството гарантирано ще се заплитат по четката. Въпроса ми е чисто от практическа гледна точка, ако някой има подобна ситуация как се справяте. Според мен ще трябва да се изрязват оплетените косми и да се почистват на определен интервал, но дали става лесно това, и пречи ли на работата на робота?
2.   Другото ми питане е свързано с консумативите. Горе долу на еднакъв принцип ли са конструирани различните роботи, и дали има някакви основни разлики в системите за филтриране? Нашата текуща прахосмукачка е с „миещ се“ хепа филтър, който обаче изобщо не се измива добре, и за да не ми мирише лошо трябва да го сменям редовно. Един филтър ми е 20лв и не съм много доволна. И уж е хепа филтър и пр, но ако не го сменя навреме почва да мирише ужасно, което значи че пропуска. Затова ми се иска роботчето да е с лесни за смяна и достъпни филтри. Примерно да ги напоръчам още с покупката на самия робот и после също да мога да ги поръчвам лесно. Предлагат ли се също четки като консуматив – предвид горния проблем?

Относно марките – благодарение на вас придобих горе долу ориентация. Таргетирам нещо до макс 1000лв, или още по-ниско бюджетна версия с идея за подмяна с по-нова в близко бъдеще. По тази причина irobot вероятно ще отпаднат. LG и те ли са в техния ценови клас? Още не съм гледала никакви сайтове, затова се извинявам предварително – ако този въпрос звучи тъпо
Искам нещо базово, като основното ми изискване към роботчето е да чисти добре, и да мога да го пусна сутрин и да чисти докато ни няма.
Благодаря предварително за помощта, а аз продължавам да чета.

# 490
  • Мнения: 18 557
И аз, и щерката сме с дълги коси. Оплитат се около четките (основна и странична) и при предното колело. Започва да пречи само ако са прекалено затлачени - пада по-бързо батерията. Не почиствам на по-малък период от препоръчания, даже обикновено тази процедура я правя на повече време. За стар модел на Irobot става въпрос. Филтърът е обикновен, прахосмуквам го с прахосмукачка веднъж месечно, иначе само го изтупвам, когато изхвърлям контейнера. Няма миризма, а и него сменям на по-голям период.

# 491
  • Русе
  • Мнения: 7 799
1. Просто ще трябва на ден -два да почистваш четките. wild poppy е написала защо. Моята си има гребенче и с нея махам моята перушина. Доста по-дълга от 15 см Simple Smile
2. Хм?! Не съм чувала досега някой да се  е оплаквал от миришеш филтър тук  newsm78 Повечето ги тупат, прахосмучат... А смяната му зависи от мизерията у вас. Може на 6 м., може на година... в китайските сайтове има всякакви консумативи на доста прилични цени.
Влизаш с цената за ЛГ. Нийто също.
Прегледай какво предлагат двете марки, виж после из китайците цените на консумативите и късмет! Hug

# 492
  • Мнения: 1 115
Благодаря много. Ще се включа пак с питане като разгледам конкретни модели и може ми малко помощ ще ми трябва, за най-приемливите сайтове за пазаруване.
Пак идиотски въпрос да задам. Робота ако работи всеки ден и му поддържам прилично четките и филтрите ще може ли да ме избави тотално от прахосмукачката?  Конфигурацията е двама възрастни, едно дете, две дълги коси, апартамент 85 кв общо с мебелите? Мебелите под които няма да може да влиза можем да местим и да го пускаме там веднъж седмично.

# 493
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Може. Аз нямам обикновена прахосмукачка от 2 години.

# 494
  • Мнения: 5 234
http://www.irobotforyou.com/contacts
От този сайт доволни ли сте и кой от техните магазини бихте ми препоръчали да посетя?

Общи условия

Активация на акаунт