Чувствате ли се спокойни да пътувате по света към днешна дата?

  • 25 402
  • 199
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
И мен ме е страх от всичко вече. Изобщо, когато имаш деца ставаш много уязвим.
По темата. От 5 години не съм пътувала в чужбина, покрай децата (изключая Гърция) и тези дни си мислих, колко много се промени Европа за това време. Ще ходим с детето на гости в Лондон есента, ще си помисля къде да го водя и изобщо да го водя ли някъде.

# 46
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
... Преди няколко дена се върнах от Италия и реших, че вече не е искам да ходя там. Страшно е! Пълно е с африканци. Само мъже между 20 и 30 години. Мислех си да излезем на нощна разходка в Рим, а то бързах да се прибера в хотела преди 18ч.

Е, хайде сега, ще кажеш, че живи италианци не са останали. Миналата година във Флоренция беше пълно основно с европейци и азиатци от Далечния Изток, съвсем спокойно си се разхождахме до полунощ. А преди това бяхме в едно малко градче на гости за няколко дни, там пък бяха само италианци.

За класовете май наистина е така. Във Виена в музей Мумок имаше различни класове с учители, които обясняваха модерното изкуство. И на мен ми направи впечатление, че единият клас беше от чернокожи и араби, а другият от богати, хубаво облечени светли австрийчета. Но това и при нас ще се случи, дори вече има разделение между училища с ромчета и престижни или частни училища.

# 47
  • София
  • Мнения: 11 575
От атентати не ме е страх, страх ме е от нападения с цел грабеж или от сексуален тип. Помня как изглеждаше Брюксел преди 10 години и как е сега. Военни обикалят с автомати и в същото време тълпи от маргинални типове се държат по начин, по който целят да те накарат да се почувстваш неспокойно, да се дръпнеш, да сведеш поглед. Разбира се, че не целият град е такъв, но тъй като темата е дали ВЕЧЕ се страхуваме, определено мога да кажа, че има промяна.



# 48
  • Мнения: 8 567
Що бе, много е яко, 3 в 1, с едно пътуване в голям европейски град се запознаваш хем с европейската, хем с арабската и африканската култура.

Разбира се, че вече ме е страх, Европа не е същата, целта на пътуванията ми е била да отпусна, да си почина психически с хубави емоции, да заредя, а не да си вдигам адреналина  и да се радвам, че съм минала между капките.

# 49
  • Мнения: 47 988
За себе си нямам много страх, но щерката вече няколко пъти беше в чужбина със съученици,и сега иска пак да пътува
Еми страх си ме е за нея, а тя...вятър я вее на бял кон. Изобщо не й пука
А какви шеги ми показа с концерта на Ариана Гранде  ooooh! Като че ли хората са претръпнали и свикнали вече  ooooh! Ужасно е

# 50
  • Мнения: 30 802
И мен не ме е страх от тероризъм, а именно от тъмнозелените млади мъже. За тях съм нищо- при минимален шанс е ясно, че няма да им мигне окото да ме изнасилят и убият. Засега са кротки, но самото им присъствие ме притеснява. Не са интегрирани въобще, на крачка са от диващината.

# 51
  • Мнения: 1 120
... Преди няколко дена се върнах от Италия и реших, че вече не е искам да ходя там. Страшно е! Пълно е с африканци. Само мъже между 20 и 30 години. Мислех си да излезем на нощна разходка в Рим, а то бързах да се прибера в хотела преди 18ч.

Е, хайде сега, ще кажеш, че живи италианци не са останали. Миналата година във Флоренция беше пълно основно с европейци и азиатци от Далечния Изток, съвсем спокойно си се разхождахме до полунощ. А преди това бяхме в едно малко градче на гости за няколко дни, там пък бяха само италианци.
останали са, но са някак си незабележими сред множеството африканци. Може би съм с такова впечатление, защото пътувахме предимно с влак, а по гарите направо гъмжеше от тях. Не ме притесняват тълпите туристи, защото и ние бяхме такива, но тези африканци и въоръжените полицаи, карабинери и войници създават усещането за несигурност. Имаше го както в Рим, така и в Перуджа, Сиена, Флоренция, Лука и Пиза. Някъде повече, другаде по-малко, но навсякъде. Първото, което каза жената на рецепцията на хотела в Рим, когато тръгнахме да излизаме, е да си държим чантите пред себе си и да се пазим (в никой хотел досега не са ни предупреждавали). На автоматите за купуване на билети първият надпис, който се появява е да си пазим багажа. Е, как да се чувствам спокойна, като отвсякъде те призовават за бдителност?
Съвсем друго е чувството при пътуване с железница в Япония. Спокойствие. Кондукторът при влизане във вагона се покланя, прекосява го, обръща се с лице към хората и отново се покланя. И там има тълпи по туристическите обекти (и то какви!) но не се страхуваш. Не се краде и е невероятно чисто.

# 52
  • Мнения: 3 480
Опасностите са концентрирани най-вече в големи градове, места с туристически дестинации, шопинг центрове, музеи, големи бизнесцентрове (Ситита), летища. От атентатите, които се случиха напоследък се вижда, че основно не се случват в малки градчета или на място, където има 5 човека.

В градове като Лондон, Берлин, Париж системите за сигурност за с години традиции и всичко се наблюдава много внимателно. В такива градове екипите за сигурност улавят много престъпници и осуетяват не малък брой потенциални атентати, които не се оповестяват публично и остават скрити.

В България за съжаление тези системи не работят по същия начин и ако нещо ще става, ще е огромно.

черничките хора в Европа са концентрирани в големите градове и в централните части, живея извън Лондон и в класа на мс има 1 индиец (роден тук) и 1 черно дете. В класа на мс, която е в друго училище има 2 индийчета, не пакистанци. В района ни чужденците са главно Европейци и азиатци (китайци, японци), няма голямо присъствие на други малцинства. Така е и в много други населени места в Англия. Няма и източно европейци много. Някой беше споменал Канари Уорф - в ситито там наистина е с карти и секюрити системи, но в блокчетата наоколо е пълно с талибани на квартира. Самия район е доста опасен исторически по отношение на местни престъпления.

Работя в Лондон и ми се налага да пътувам много из цялата централна част. Няма как да спра да работя. Вчера откриха черна кутия със спринцовки в сградата, където е моя офис и бяхме в бойна готовност да евакуираме около 2000 човека. Охраната извика полиция и те прегледаха кутията.

Ние също избягваме определени дестинации - над Африка, Малдиви, Мароко, арабския свят ...
Съвет от нашата охрана е да се преглеждат аварийните изходи на всяко литище или хотел, където ходите.

Англия наистина в момента не е добра опция, тъй като повипиха нивото на терористична заплаха на критично.

Мисля, че една от причините Англия да иска да напусне ЕС са точно прекалено либералните човешки права към имигрантите и неконтролируемите потоци от неквалифицирани чужденци с неясно минало.
Случаят с атентатора, който се самовзриви в понеделник е бил ясен на тайните служби, но са били с вързани ръце да предприемат каквото и да е било преди той да направи нещо. Това е лично мнение.

# 53
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Аз това за багажа в Италия и Испания го знам от поне 15 години, много преди изобщо да има бежанци. Особено откакто станаха полулярни моторчетата. Нашият Лъвов мост имаше същата слава заради джебчийките, и това също много преди да се появят бежанците.

За гарите в Италия не мога да дам мнение, говоря за улиците на Флоренция, Пиза и Перуджа. Единствените африканци, които видяхме, продава джунджурии и бяха супер досадни, ама изобщо не бяха преобладаващи. Между другото, на нашата уличка във Флоренция болшинството магазини ги държаха индийци. Собственикът на апартамента ни каза, че много малко италианци вече живеят там, всичко се отдава под наем, а те живеят в по- крайни квартали или в околностите, защото им е по- удобно и евтино. Това, че италианците били незабележими ме разсмя. Довечера ще си поиграя да пусна снимки от трите места, за да видите колко са незабележими.

Естествено, че не оспорвам това някой да го е страх и да изпитва безспокойство, всеки сам избира дали да пътува или не, ама хайде да не преиграваме и да правим съчинения. То човек като чете в някои теми тук, остава с впечатление, че всички европейци са убити и/или изнасилени, а малкото останали живи са се изселили на друга планета.  ooooh! И не, не съм нито толераст, нито изпитвам любов към бежанците. Гледам реално на нещата, без да се втелясвам и да ставам роб на страхове.    

Последна редакция: чт, 25 май 2017, 16:24 от Вселена

# 54
  • Мнения: 460
Чувствам се спокойна да, защото не ги мисля нещата толкова.

# 55
  • София
  • Мнения: 16 038
Аз това за багажа в Италия и Испания го знам от поне 15 години, много преди изобщо да има бежанци.
Бях дете на дипломат, пътувах доста по света - правихме си екскурзии. Другите българи пестяха долари за боклучета. Та 1975 г. преди пътуване в Италия , Франция и Испания ни инструктираха подробно за кражбите, дърпане на чанти, късане на обеци. Тогава нямаше толкова много емигранти и инструктажа не е бил комунистическа пропаганда.
Предната 1974 г. в Лондон ми направиха впечатление многото чалмалии индийци и пакистанци - халал да са им. Просто за изминалите от тогава 40 г. мусюлманите са размножаваха по места + новодошлите. А европейците едва раждаха по 1, 2 деца.

# 56
  • Мнения: X
Ни най-малко не ме е страх да пътувам по света.
От приемане на насаждания страх се оглупява между другото. А може и да е обратното, т.е. само на глупавите успяват да им го насадят. 

# 57
  • София
  • Мнения: 16 038
За мене второто е по-вероятно.
Докато тпепериш и не смееш да видиш свят - може пиян шофьор да ти налети на тротоара пред блока.

# 58
  • Мнения: X
Малко прекалявате. Зет ми работи на метри от мястото на един от последните инциденти. При всички случаи не е приятно да чуеш подробности за нещо подобно от първо лице. Не мога да кажа, че не изпитвам притеснение, пък нека да съм глупава.

# 59
  • Мнения: 106
Check и Aisha са може би малко по-резки от необходимото в изказа си, но е факт, че терористичните атаки в Европа не са от вчера. Ако се гледа статистиката, в момента все още е по-безопасно отколкото през 70те. Ако говорим за ОК пък, от 1971 до 2001 почти няма година без някакъв атентат.
Културното разнообразие на запад от нас също не е някаква новост.
Не казвам, че всичко е наред, в никакъв случай. Но и паниката е неоправдана според мен. Продължавам да пътувам и не се притеснявам излишно за неща, които не зависят от мен.

Общи условия

Активация на акаунт