Нормално ли е ?

  • 21 084
  • 235
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 18 530
Имам четири деца  Peace Планирани всичките. Не съм предполагала никога, че ще имам 4 деца един ден, ама никога  Heart Eyes Просто се разведох с първия си съпруг и с втория също искахме дете. По чудо забременях на доста късна възраст и  хванахме не последния влак, ами направо последния вагон на влака - неочаквана житейска ситуация, късмет или не знам как да го нарека. Никой не знае как ще му се стече живота. И това му е най-хубавото  Wink

# 46
  • Мнения: 30 802
Аз имах предвид планирани още от началото- че ще има 4 деца, или 5 и трябва да се вместят в определени години.

Но вече след второто се адаптираш към "живот с деца" и това ти е животът вече. А не е някаква паралелна реалност извън живота. В тоя ред на мисли е смешно в живота да гониш някакви повърхностни постижения като контене, почивки и материални придобивки и да трепериш от страх, че децата ще ти отнемат кефа. А може би трябва да си преразгледаш идеята за постижения, кеф и забавление...

# 47
  • Мнения: 18 530
Е, аз имам предвид и други реални ситуации, в които децата се планират постепенно, а не още на 25 години Peace Аз на 25 изобщо не знам исках ли деца  newsm78

# 48
  • Мнения: 30 802
В България по-скоро е постепенно, но примерно има общности, за които се знае, че ще има 4-5 деца, това са им нормалните семейства. Говоря за мормоните- те са богати, имат условия и имат големи семейства.

# 49
  • Мнения: 18 530
Хаххаха, какви 4-5 деца при мормоните, нали всяка жена ще роди толкова, а те са с по 5 съпруги  Joy Joy

# 50
  • Мнения: 615
Това с имотите е много обширна тема. Но все пак ще дам един по- класически пример за България.

Както някой каза по- напред в темата, апартаментите в София повечето се купуват с готови пари. Банките също искат за ипотека самоучастие. Е, тези пари рядко са от среден или голям бизнес или лични спестявания от закуски и почивки. В повечето случай парите са дошли от продадените имоти на баба и дядо. И не е малка помощ да успееш по този начин да  си закупиш дом, защото вместо вноски за ипотека и лихви, ще разполагаш с тези пари да вдигнеш стандарта си на живот. Ако баба ти и дядо ти са имали четири деца, например, до теб ще достигне много по- малка сума, от колкото ако са имали две.

Ако погледнем в развитие няколко поколения, при равни условия, тези които са имали по- малко деца ще са генерирали повече материални средства за наследниците, от тези които са били многодетни.

Все пак парите наистина определят възможностите за образование, здраве, култура и др.

# 51
  • Мнения: 18 530
Хм, има и изключения. Наапример до мен не е достигнало абсолютно нищо материално от баби и дядовци (не заради тях самите, просто стечение на обстоятелствата), нито от родителите ми. Наистина нищо, дори и 1 гараж. Въпреки това имам собствени имоти. Феномен ли ще да е или какво? В този смисъл - най-много искам да съм жива и здрава и да мога да работя. Може да не успея да оставя огромни наследства на децата си, но помощта ми за всеки от тях се надявам да е силна и да се справят сами, имайки моята подкрепа. Peace

Когато чета постинги за наследства и материална подкрепа от роднини и тяхното огромно значение, честно, замислям се как съм още жива, след като нищо не съм получила от никого.

# 52
  • Мнения: 30 802
Аз пък разсъждавам по друг начин: имаш едно дете, жилище с готови пари. Всичко спечелено през живота си го прекарваш през червото и нищо не остава, освен един имот за следващото поколение. Ми тъпо е...

# 53
  • София
  • Мнения: 24 839

Но замислете се все пак - колко много жилища се купуват в София всяка година. Говоря за апартаменти над 100 квадрата ново строителство, на цени от доста над 1000 евро/квадрат. И доста сериозна част са без ипотека, а с готови пари (май към половината сделки). Е щом има толкова много хора с готови пари от по 150 000 евро, то дали те не могат да живеят доста време и без да работят? Хем едва ли някой си дава всички пари до дупка за жилище, според мен никой не дава и половината. Та сметнете колко са хората, които могат и да не работят дълго време. И ако не го правят, то е защото ламтят за още, или за власт, или за кариера, или за да си начешат егото, но иначе могат и да не работят, ако решат да си живеят скромно и нормално.

Тук някой те е излъгал- отговорно ти го заявявам.
Хората, които купуват с готови пари са малко и обикновено са трансформирали един имот в друг.
И в предишния бум, и сега, теглят кредити и то доста безразсъдно, подведени от банките.
По нашите ширини жилищата рядко се продават в добър вид, освен най- луксозните.
Обикновено се тегли и потребителски кредит, за ремонт и обзавеждане.
Ако се поинтересуваш как са разпределени депозитите в банките, ще видиш че 75-76% от депозитите са с размер под 1000 лв. В следващия сегмент 1000-2500 лева попадат едва около 8-9% ,а в следващия – 2500-5000 лв около 5-6% от депозитите. Това означава, че около 88-91% от депозитите попадат в областта под 5000 лв,
http://antipropaganda.eu/DepozitiBNB.html

# 54
  • Мнения: 18 530
Точно така, хората продават крупен имот и купуват друг с готовите пари. Не познавам жив човек да е спестил 200 000 лева от заплата  ooooh!

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Цитат
За мен е нормално в едно семейство да има две деца...
Т.е. това е твоят отговор на въпроса "нормално ли е" майката на питащата да иска трето дете - не е нормално? Wink

Цитат
Не познавам жив човек да е спестил 200 000 лева от заплата
И такива има. Не е правило, но има.
Ако спестяваш по 2000 на месец (има хора с добри заплати и без големи разходи), за по-малко от 10 години си докарал 200 хиляди.

# 56
  • Мнения: 18 530
Ти познаваш ли такъв? Аз не  Peace Понеже тия 10 години не текат гладко, изскачат различни ситуации...

Иначе лично познавам две жени, които за дълги периоди били шефки на големи чужди фирми в Бг за огромни пари и доста надиплили средства, ноооо техните случаи са наистина изключение. А и там има и далавери, не само заплати.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Познавам, да.
Както писах, не е правило, но е възможно.

# 58
  • Мнения: 18 530
Така е, винаги има изключения.

# 59
  • Мнения: 40 950
Скрит текст:
Още малко ще излезе, че да си служител, не е стресово.... Работа ли е, не ми я хвали  Stop Simple Smile

колко весели и безгрижни служители познаваш, на които не им пука ще ги уволнят ли утре или не.

Не много, но познавам. И всъщност им пука дали ще ги уволнят, защото уволнението е удар по егото, по направеното от теб до момента и т.н. Просто не им пука чак толкова, че ще останат без заплата, но все пак им пука де, защото макар да могат и без заплата, със заплата е по-добре Mr. Green И в самото начало не казах, че на такива хора не им пука от уволнение, а че ако нещата се сговнят могат да си позволят да напуснат, има разлика, нали?

Но замислете се все пак - колко много жилища се купуват в София всяка година. Говоря за апартаменти над 100 квадрата ново строителство, на цени от доста над 1000 евро/квадрат. И доста сериозна част са без ипотека, а с готови пари (май към половината сделки). Е щом има толкова много хора с готови пари от по 150 000 евро, то дали те не могат да живеят доста време и без да работят? Хем едва ли някой си дава всички пари до дупка за жилище, според мен никой не дава и половината.
Та сметнете колко са хората, които могат и да не работят дълго време. И ако не го правят, то е защото ламтят за още, или за власт, или за кариера, или за да си начешат егото, но иначе могат и да не работят, ако решат да си живеят скромно и нормално.
Е, това не са ли така описаните от мен Роби?    Joy


Не, дали си роб или не се определя не от това колко се чанчиш, а дали се чанчиш доброволно или по принуда. Темата е много добре разработена в книгата за Том Сойер. И сума ти други примери мога да дам с алпинисти, катерещи седемхилядници, със самотни мореплаватели или триатлонисти Joy  

И да, познавам много хора със спестявания от стотици хиляди и не всички са собственици на фирми. Въпрос на добри доходи от самото начало, разумно поведение и удачно инвестиране на тези доходи, вместо харчене на макс. И от един момент нататък парите работят за себе си. Много помага и двамата да са с добри доходи, а не както е в повечето семейства жената да е на символична заплата. Но за да може жената да поддържа квалификация и доходи няма как да излиза в майчинство 3-4 пъти. Подобни прекъсвания са пагубни за професионалното и развитие.

Последна редакция: вт, 27 юни 2017, 16:47 от Черна станция

Общи условия

Активация на акаунт