Новият Семеен кодекс - края на брака и нова дискриминация.

  • 7 679
  • 140
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 463
Ако целта е да се уредят само иумществените отношения по време на фактическото съжителство - ОК, но по отношение на наследяването ще се наложи да пипнат и Закона за наследството, ако искат да има последици и там.

доколкото ми е известно, в сегашния проект не се уреждат дори и имуществени отношения.

# 76
  • Мнения: 2 556
Който не иска да се жени,  не виждам причина и да ходи да заявява, че живее заедно с някого.

# 77
  • Мнения: 2 070
Борисе, аз наистина не виждам нещо кой знае колко объркващо в това, което спомена ти. Такива са реалностите и закона ще се съобразява. За хомосексуалните двойки ми е все едно, все някога ще ги признаят и това не ме касае особено, нека си се борят хората за правата, може и да не е дорасло наистина обществото, че чак да се впише в закона. За мен не е проблем да ги впишат, явно е и въпрос на доста бюрократични промени по разни други наретбички и алинейки.

# 78
  • Мнения: 2 070
Хората ще продължават да се женят по традиционния начин, защото традициите са по-силни.

Кои традиции? 50% от родените деца в последните години са от двойки, в които няма сключен брак. Това е реалността. Или ти имаш нещо друго предвид под "традиционен начин"?

# 79
  • Мнения: 2 556
Аз се чудя дали ще има хора, които ще идат да се подпишат, че живеят заедно - нали пак е само 1 подпис и пак е някакво преклонение пред условностите, защо да го правят тогава? Убягва ми логиката.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 702
И аз разсъждавам като теб, Тесс. Актът на подписване или има значение за теб или няма. А не къде го полагаш този подпис.

И не дай боже да се стигне до делби и раздели, но нито единият нито другият вариант дава гаранции срещу кризи и драми. Ако примерно мъжът има собствен апартамент не виждам никаква разлика в това дали се е подписал или не. Както и няма разлика при имот, придобит по време на брака и имот, закупен с ипотечен кредит, отпуснат на двамата безбрачни партньори.

# 81
  • Мнения: 799
Аз се чудя дали ще има хора, които ще идат да се подпишат, че живеят заедно - нали пак е само 1 подпис и пак е някакво преклонение пред условностите, защо да го правят тогава? Убягва ми логиката.
Защо да няма? Това го правиш само ако ти се налага да защитиш някакъв свой или на детето интерес - дали имушествен, дали личен...
Пак давам пример с апартамента. Живеем си ние с партньора (не пиша мъж, за да не се бърка със съпруг) и решаваме да купим жилище. Аз давам ще тегля после кредит да обзавеждаме жилището, мъжът ми ще го купи.
Как се процедира до сега в този случай - обикновено единия си изважда душата да осигури пари за всичко, за да няма после "хън-мън". Или ако приносът е съвместен, при една евентуална раздяла единия си взима бойлера и пие топла вода. Вариант 3 - раздялата е цивилизована, продават жилището с все обзавеждането и си делят парите.
Как би могло да бъде сега? Предстои покупка на жилище - партньорите декларират, че живеят заедно. Вече всеки от тях може да докаже приноса си към покупката и обзавеждането. И ако аз получавам 1000 лева заплата, партньорът - 2000 лева - ето, нещата са в съотношение 1:2 (възможно най-елементарно обяснено). Ако я няма тази декларация - всичко е на този, на чието име е жилището.

За пестенето на пари от страна на социални грижи - доколкото знам и в момента не дават помощи и детски, в случай, че детето е припознато и баща му е жив (освен ако и двамата родители не отговарят на условията, разбира се). Може и да бъркам, де, тази материя не ми е позната.
Със сигурност обаче майките на припознатите деца не ползват преференции за общинско жилище на това основание (като самотни майки).

# 82
  • Мнения: 799
И аз разсъждавам като теб, Тесс. Актът на подписване или има значение за теб или няма. А не къде го полагаш този подпис.

И не дай боже да се стигне до делби и раздели, но нито единият нито другият вариант дава гаранции срещу кризи и драми. Ако примерно мъжът има собствен апартамент не виждам никаква разлика в това дали се е подписал или не. Както и няма разлика при имот, придобит по време на брака и имот, закупен с ипотечен кредит, отпуснат на двамата безбрачни партньори.
Пак казвам, заради такива разсъждения има работа за нас.  Mr. Green

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 702
....
Пак давам пример с апартамента. Живеем си ние с партньора (не пиша мъж, за да не се бърка със съпруг) и решаваме да купим жилище. Аз давам ще тегля после кредит да обзавеждаме жилището, мъжът ми ще го купи.
Как се процедира до сега в този случай - обикновено единия си изважда душата да осигури пари за всичко, за да няма после "хън-мън". Или ако приносът е съвместен, при една евентуална раздяла единия си взима бойлера и пие топла вода. Вариант 3 - раздялата е цивилизована, продават жилището с все обзавеждането и си делят парите.
Как би могло да бъде сега? Предстои покупка на жилище - партньорите декларират, че живеят заедно. Вече всеки от тях може да докаже приноса си към покупката и обзавеждането. И ако аз получавам 1000 лева заплата, партньорът - 2000 лева - ето, нещата са в съотношение 1:2 (възможно най-елементарно обяснено). Ако я няма тази декларация - всичко е на този, на чието име е жилището.

За пестенето на пари от страна на социални грижи - доколкото знам и в момента не дават помощи и детски, в случай, че детето е припознато и баща му е жив (освен ако и двамата родители не отговарят на условията, разбира се). Може и да бъркам, де, тази материя не ми е позната.
Със сигурност обаче майките на припознатите деца не ползват преференции за общинско жилище на това основание (като самотни майки).


Практиката обаче е друга.
- Или единият партньор има апартамент,  двойката живее в него, а по въпроса чие е това жилище и за кого ще остане няма две мнения
- или нямат апартамент, купуват такъв с общи усилия и тъй като са на етап "ние се обичаме, вярваме си и дори нямаме нужда от подпис" го записват на името на двамата, при равни дялове.

# 84
  • Мнения: 2 556
Според мен живеещите заедно двойки няма да си счупят краката да тичат в общината и да се представят пред обществото като съвместно съжителстващи. Защото са над тези неща, а в крайна сметка подписването в община пак прилича на някакъв вид брак според мен.

# 85
  • Мнения: 647
Абе да попитам , че нещо се замотах в разсъждения...
Значи ... имам брак  но си регистрирам и съжителство с някой си , същевременно си намирам още един любовник и за да му изкажа сериозните си намерения регистрирам съжителство и с него... Никъде не видях забрана относно броя на регистрираните съжителства Thinking Това означава ли , че въвеждаме своеобразен род многобрачие  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 86
  • Мнения: 2 556
 Mr. Green за това и аз не бях се сетила

# 87
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Не можело да регистрираш второ, ако не си отписал първото - нещо такова прочетох някъде по-нагоре из темата.

# 88
  • София
  • Мнения: 23 106
ДО BRAZILKA
Извинявам се, но подобни инфантилни изказвания от рода на "ние се обичаме и си вярваме" направо ме  #Cussing out Давам ти пример от моето житие... омъжих се, обичахме се, вярвах безрезервно... до момента, в който мъжът ми се влюби до полуда в една 18 годишна ученичка и ме напусна няколко месеца след "свещения" ни брак! Разбира се, последва развод. После си купих апартамент и се кръстя с две ръце, че не го бях купила преди това! Вярата и доверието, както и брака са много хубави неща, стига винаги да имаш ""едно на ум!". В момента съм бременна, живея си с новия си мъж (нямам брак, но го приемам къто съпруг, а не като гадже) и не бих ходила до общината за подобна регистрация! Тя нищо не ми гарантира, единственото, което ме интересува е детето ми да има баща и да живее обичано от двамата си родители...

# 89
  • Мнения: 799
За н-ти път казвам: ЧОВЕК ИЗВЪРШВА ПОДОБНО ДЕЙСТВИЕ, АКО ГО ИСКА ИЛИ ИМА ИНТЕРЕС ОТ ТОВА. Ако няма или не иска - никой не го кара насила. Това е право, но не и задължение. Дали ще се ползва от него или не - зависи от него.
Същото важи и за брака. И за гласуването. И за много други неща. Отворете Конституцията, бе, мама му стара, не разбирам що зяете срещу правата на хората, а не срещу задълженията.
Аман от вестникарски популизъм - преди 1 месец опорочиха с години създавани съдебни процедури, като на практика ограничиха на хората от възможностите им да се защитават в съда и никой дума не казва, защото не пише по вестниците (но ще се чуе, де, тепърва ще изгорят собствениците на много бойлери, щото не са се сетили навреме да кажат, че освен печка имали и бойлер придобит по време на съжителството/брака), а за такова практична възможност и адекватно решение като фактическото съжителство опищяхте света колко безсмислено било  ooooh!
Ако бяха разрешили гей браковете на никого нямаше да му дреме за съвместното съжителсто - друга щеше да е тема №1.

Общи условия

Активация на акаунт